کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ ماده خوراکی سمی و خطرناک که باید بشناسید

در این نوشتار قصد نداریم به شما بگوییم که دنیا کمر همت به کشتن شما بسته‌است، اما واقعیت این است که گاهی اوقات لازم است که جانب احتیاط را رعایت کنیم. هر کدام از مواد غذایی قید شده در این نوشتار حاوی سمومی هستند که در صورت مصرف ممکن است شما را به کام مرگ بکشانند! بنابرین دفعه‌ی بعدی که خواستید هر کدام از آن‌ها را میل کنید حتما این نوشتار را به یاد بیاورید. در صورتی که کنجکاو هستید با این خوراکی‌ها آشنا شوید، با ما در این نوشتار همراه باشید تا این ۱۲ ماده خوراکی سمی و خطرناک را بشناسید!

۱. هسته گیلاس

ماده خوراکی سمی و خطرناک

هسته‌ی سختی که در مرکز گیلاس قرار دارد پر از اسید پروسیک است که به عنوان سیانید نیز شناخته می‌شود و چنان‌چه احتمالا می‌دانید نوعی ماده‌ی سمی محسوب می‌شود. اما اگر شما به طور تصادفی هسته‌های گیلاس را ببلعید، هسته از سیستم گوارش شما همان‌طور دست نخورده عبور می‌کند و بعد از طریق مقعده خارج شده و دفع می‌شود. بااین حال بهتر است از این هسته‌های کوچک خطرناک تا حد امکان دوری کنید و این ماده خوراکی سمی و خطرناک را اصلا مصرف نکنید.

۲. دانه‌های سیب

ماده خوراکی سمی و خطرناک

دانه‌های سیب نیز دارای سیانید هستند، بنابراین خوردن آن‌ها همراه با سیب اصلا فکر عاقلانه‌ای نیست. خوشبختانه، دانه‌های سیب دارای پوشش محافظتی هستند که اگر به طور تصادفی آن‌ها را بخورید، مانع از وارد شدن سیانید به سیستم بدن شما خواهند شد. اما خوب است که در این رابطه هم جانب احتیاط را رعایت کنیم. سیانید حتی در دوزهای کوچک، می‌تواند باعث تند شدن روند تنفس، تشنج و حتی مرگ فرد شود.

۳. بادام هندی خام

ماده خوراکی سمی و خطرناک

بادام هندی را که از فروشگاه‌ها با یک برچسب خام که روی‌شان چبسیده خریداری می‌کنید دقیقا خام نیستند. این ماده‌ی خوراکی قبل از این‌که بسته‌بندی شده و وارد فروشگاه‌ها شوند، برای حذف سمی به نام اوروشیول که در پوسته‌شان است بخار می‌گیرند. اوروشیول همان سمی است که شما در پیچک سمی آمریکایی پیدا می‌کنید. خوردن بادام هندی که بخار داده نشده‌است می‌تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند و در صورتی که حساسیت شما به آن شدید باشد، حتی می‌تواند سبب مرگ‌تان شود.

۴. جوز هندی

ماده خوراکی سمی و خطرناک

جوز هندی عطر و طعم خوبی به غذاها می‌دهد، البته در صورتی که آن را در مقدار کم به کار ببرید. اما اگر این ماده‌ی خوراکی معطر را به میزان زیاد مصرف کنید، می‌تواند مشکلات زیادی برای سیستم بدن‌تان ایجاد کند. حتی به اندازه‌ی ۲ قاشق چایخوری جوز هندی ممکن است به دلیل وجود میرستسین که نوعی روغن است باعث بروز توهم، خواب‌آلودگی، سرگیجه، سردرگمی و تشنج شود.

۵. قسمت های سبز سیب‌زمینی

ماده خوراکی سمی و خطرناک

برگ، جوانه و ساقه زیر زمینی (غده) سیب‌زمینی حاوی یک ماده سمی به نام گلیکوآلکالوئید است. هنگامی که سیب‌زمینی در معرض نور قرار می‌گیرد، آسیب می‌بیند یا کهنه می‌شود، گلیکوآلکالوئیدها هستند که باعث می‌شوند سطح آن به رنگ سبز دربیاید. خوردن سیب‌زمینی با محتوای گلیکوآلکالوئید بالا باعث تهوع، اسهال، سردرگمی، سردرد و حتی مرگ می‌شود. سعی کنید از این ماده خوراکی سمی و خطرناک دوری کنید.

۶. لوبیا قرمز خام

ماده خوراکی سمی و خطرناک

از میان تمام انواع لوبیا، لوبیای قرمز خام دارای بیش‌ترین میزان لکتین است. لکتین‌ها نوعی سم هستند که می‌توانند درد شدیدی در ناحیه‌ی شکم ایجاد کنند، باعث استفراغ یا حتی اسهال شوند. خوردن فقط ۴ یا ۵ دانه لوبیا قرمز خام کافی است تا چنین عوارض جانبی ایجاد شوند، به همین دلیل بهتر است قبل از خوردن لوبیا، حتما آن را بجوشانید.

۷. برگ رابارب

ماده خوراکی سمی و خطرناک

خوردن ساقه‌ی این گیاه مشکلی ندارد، اما از برگ آن دوری کنید. برگ‌های راباراب حاوی اسید اگزالیک هستند که به کلسیم متصل می‌شود و سبب می‌شود که بدن در جذب این ماده‌ی معدنی با مشکل مواجه شود. به این ترتیب استخوان‌های شما نمی‌توانند آن‌طوری که باید رشد کنند و در عین حال در معرض خطر سنگ کلیه، مشکلات لخته شدن خون، استفراغ، اسهال، و کما قرار خواهید داشت.

۸. بادام تلخ

هر دو نوع بادام – تلخ و شیرین – دارای آمیگدالین هستند، نوعی ترکیب شیمیایی که می‌تواند به سیانید تبدیل شود، اما میزان این ترکیب در بادام تلخ بسیار بالاتر است. خوردن بادام شیرین به عنوان میان‌وعده مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما خوردن بادام تلخ باعث ایجاد گرفتگی، تهوع و اسهال می‌شود.

۹. میوه ستاره‌ای

ماده خوراکی سمی و خطرناک

اگر بیماری کلیوی دارید، بهتر است که میوه‌ی ستاره‌ای را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. کلیه‌های عادی می‌توانند سموم موجود در این میوه شیرین را فیلتر کنند، اما بدنی که نمی‌تواند این کار را انجام بدهد، سم این میوه روی بدن تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث سردرگمی روحی، تشنج و حتی مرگ شود.

۱۰. قارچ های مشکوک و سمی

ماده خوراکی سمی و خطرناک ۱۰

قارچ ممکن است در پیتزا عالی باشد، اما یادتان باشد که در مورد قارچ‌های سمی باید حسابی محتاط باشید. دو نوع قاچر بسیار مضر هستند – کلاهک مرگ (آمانیتا فالوئیدس) و فرشته‌ی تباهی (آمانیتا ویروسا). خوردن این قارچ‌های وحشی می‌تواند باعث درد شکم، اسهال و استفراغ، دهیدراته شدن بدن، تشنگی شدید، نارسایی کبدی، کما و مرگ شود.

۱۱. انبه

ماده خوراکی سمی و خطرناک ۱۰

پوست، برگ و میوه‌ی انبه نیز درست مانند بادام هندی خام، حاوی اوروشیول است، همان ماده‌ی سمی که در پیچک سمی آمریکایی هم یافت می‌شود. اگر به پیچک سمی آلرژی دارید، به خصوص اگر آلرژی‌تان خیلی شدید است، خوردن انبه باعث ایجاد واکنش شدید همراه با تورم، راش پوستی و حتی مشکلات تنفس می‌شود.

۱۲. گیاه آقطی

ماده خوراکی سمی و خطرناک ۱۰

شما می‌توانید آقطی را به صورت یک شربت یا مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا یا یبوست مصرف کنید. اما خوردن آقطی نرسیده، پوست این گیاه یا بر‌گ‌های آن ممکن است حال‌تان را حسابی بد کند. این ماده‌ی خوراکی هم لکتین و هم سیانید دارد، دو ماده‌ی شیمیایی که می‌توانند سبب بروز حالت تهوع، استفراغ و اسهال شوند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: وب مد

۱۲ ماده خوراکی سمی و خطرناک که باید بشناسید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی