کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

لکه های پوست :۲۵ درمان خانگی لکه های تیره که واقعا اثر می‌کنند

قرار است عصر به مهمانی بروید. حتی بعد از چند لایه کرم پودر زدن، هنوز می‌توانید لکه های پوست که تیره و ناخوشایند هستند را ببینید. از این اتفاق متنفرید؟ به من اعتماد کنید، تا چند هفته قبل من هم همین وضعیت را داشتم. اما بعد از پیدا کردن درمان‌های خانگی لکه های تیره ، می‌توانم با خیال راحت بگویم که صورتم بدون لکه است.

لکه های تیره

لکه های تیره پوست را به نام‌های لکه های پیری یا لکه های سیاه هم می‌شناسند. آن‌ها تکه های تغییر رنگ یافته‌ای از پوست هستند که ممکن است روی صورت، شانه‌ها، بازوها، یا پشت ظاهر شوند و می‌توانند ته‌رنگی قرمز ، قهوه ای یا خاکستری داشته باشند. این لکه ها به دلیل ترشح بیش از حد ملانین ـ رنگدانه مسئول رنگ پوست ـ ایجاد می‌شوند. اگرچه این لکه‌ها ممکن است از نظر رنگ و اندازه خیلی با هم متفاوت باشند، یک چیز مشترک درباره‌ی آن‌ها وجود دارد ـ منبع بزرگی از پریشانی هستند.

به جای آن‌که آن‌ها را با آرایش بپوشانید، برای روشن‌تر کردن‌شان از درمان‌هایی استفاده کنید که در این مقاله فهرست شده‌اند. نسخه‌های ارائه شده در این نوشتار لکه های پوست (لکه های تیره) را از بین خواهد برد، پوست‌تان را تغذیه می‌کند و از ایجاد هر گونه لکه ای در آینده جلوگیری می‌کند. ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا در مورد چگونگی رهایی از دست لکه های تیره اطلاعات بیش‌تری کسب کنید.

مطلب مرتبط: لکه های سفید روی پوست : علت ها و درمان ها

دلایل ایجاد لکه های پوست که تیره رنگ هستند چیست؟

 • قرار گرفتن زیاد در معرض نور آفتاب:‌ سپری کردن زمانی طولانی در معرض آفتاب یا سولاریوم و بدون استفاده از مقدار کافی ضدآفتاب، می‌تواند باعث شود پوست‌تان ملانین بیش‌تری تولید کند. این امر پاسخ بدن برای محافظت از خود در برابر اشعه‌های فرابنفش است که می‌توانند تعداد لکه های تیره‌ی صورت‌تان را افزایش دهند.
 • تغییرات هورمونی : نوسان در تولید استروژن و پروژسترون هنگام بارداری، مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری، یا عادت ماهیانه می‌تواند باعث تولید غیریکنواخت ملانین شود. قرار گرفتن در برابر نور آفتاب، ترشح ملانین را در این نقاط افزایش داده و باعث ایجاد لکه های تیره می‌شود.
 • برداشتن موهای صورت: برداشتن موهای صورت با موچین، موم، یا استفاده از کرم‌های موبر می‌تواند سبب التهاب پوست شود. این التهاب می‌تواند بعدا باعث تغییر رنگ پوست در آن نواحی شود.
 • جراحت/آکنه: اسکارهای به جا مانده از جوش‌ها، جراحت‌ها یا هر نوع جراحی به جای محو شدن ممکن است به لکه های پوست (لکه های تیره) تبدیل شود.
 • افزایش سن: با افزایش سن، سلول‌های پوست‌تان دیگر به راحتی جوانی تکثیر نمی‌شوند. بنابراین، ترمیم نواحی آسیب دیده‌ی پوست و رهایی از لکه‌های بدرنگ دشوارتر می‌شود.

دانستن دلایل ایجاد لکه های تیره به تنهایی کافی نیست. باید انواع لکه های پوست (لکه های تیره) را هم بشناسیم تا بدانیم کدام روش برای رهایی از آن‌ها مفیدتر است. ما فهرستی از آن‌ها تهیه کرده‌ایم.

انواع لکه های پوست (لکه های تیره)

شاید فکر کنید ”لکه های تیره، تیره هستند. همه مثل هم هستند! فقط بگویید چطور از دست‌شان خلاص شوم!“ با این حال، بسیار مهم است که نوع لکه های پوست (لکه های تیره) خود را بشاسید. این کار نه تنها شما را از جسم خود مطلع می‌سازد بلکه به شما اجازه می‌دهد برای رهایی از آن‌ها درمان مناسبی انتخاب کنید.

 • ملاسما: ملاسما به نقاط تیره‌ای گفته می‌شود که به شکل لکه‌هایی روی گونه‌ها ظاهر می‌شوند. عدم تعادل هورمونی، درمان هورمونی یا اختلال تیروئید می‌تواند باعث ایجاد این نوع لکه های تیره شود.
 • لنتیگو:‌ لکه های تیره‌ای هستند که به صورت پراکنده و بدون هیچ الگوی خاصی ظاهر می‌شوند. آن‌ها چیزهایی هستند که معمولا لکه‌های کبدی می‌خوانیم و روی پوست افراد مسن ظاهر می‌شوند. این لکه‌ها نتیجه‌ی مستقیم قرار گرفتن زیاد در معرض اشعه‌های فرابنفش خورشید هستند.
 • لکه‌های جوش: وقتی یک جوش با هر نوع باکتری عفونی شود، می‌تواند بسیار دردناک شود و بعد از ترکیدن اثر یا جای زخمی از خود به جا بگذارد. این اثر می‌تواند به یک لکه‌ی تیره تبدیل شود.
 • هایپرپیگمنتاسیون پس از التهاب: هر نوع آسیب یا جراحت وارده بر پوست که در نتیجه‌ی سایش،‌سوختگی، آکنه، و غیره ایجاد شود منجر به التهاب پوست شده و ممکن است بعدها به تشکیل لکه های تیره در آن نواحی بینجامد.
 • با توجه به نوع لکه های تیره، می‌توانید یک درمان خانگی و طبیعی یا یک درمان زیبایی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را برای شما به همراه داشته باشد.

مطلب مرتبط: ۹ نشانه‌ لوپوس (سل پوستی) که همه زنان باید تشخیص دهند

چگونه لکه های پوست (لکه های تیره)را درمان کنیم

می‌دانم این لکه‌ها زشت هستند و کاملا درک می‌کنم که شما را ترغیب می‌کنند از چندین لایه کرم‌پودر استفاده کنید. با این حال، لکه های تیره هیچ خطری برای سلامتی ندارد. بنابراین، انجام هرگونه درمان پزشکی برای رهایی از دست آن‌ها کاملا به شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید یک درمان زیبایی را  انجام دهید، می‌توانید برخی از فرآیندهای زیر را در نظر بگیرید:

 • لیزردرمانی: لیزردرمانی یک فرآیند درمانی غیرتهاجمی است که کاملا بدون درد است و نتایج سریعی به دنبال دارد. با توجه به رنگ و اندازه‌ی لکه های پوست (لکه های تیره) و عمق آن‌ها، لیزر مناسب برای درمان شما انتخاب می‌شود. تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان نیز به همین عوامل بستگی دارد. بسیار مهم است که توجه داشته باشید پوست‌تان پس از لیزردرمانی به شدت حساس خواهد شد. بنابراین، حتما به اندازه‌ی کافی از ضدآفتاب استفاده کنید و تا حد امکان چند روز در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.
 • لایه‌بردارهای شیمیایی: یک لایه‌بردار شیمیایی شامل استفاده از ماده‌ای شیمیایی روی پوست است که سبب می‌شود تاول زدن و پوسته شدن آن می‌شود، و به این ترتیب تولید مثل سلول‌ها را فعال می‌کند. لایه‌ی جدیدی از پوست شکل می‌گیرد. می‌دانم، ترسناک به نظر می‌رسد. اما در واقع این لایه‌بردارهای شیمیایی بدون درد هستند، اگرچه ممکن است کمی احساس خارش کنید. با توجه به تیرگی و عمق لکه‌های پوستی، ماده‌ی شیمیایی مورد استفاده برای لایه‌برداری متفاوت خواهد بود. یک لایه‌بردار مصنوعی از آلفاهیدروکسی‌ اسیدهایی مانند اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک استفاده می‌کند، در حالی که یک لایه‌بردار سطح متوسط از اسید تری‌کلرواستیک استفاده می‌کنند. قوی‌ترین لایه‌بردارها از فنول استفاده می‌کنند.

باز هم، مثل لیزردرمانی، تعداد جلسات موردنیاز با توجه به طبیعت لکه های پوست (لکه های تیره) شما متفاوت خواهد بود. بعد از یک جلسه لایه‌برداری شیمیایی پوست‌تان به شدت حساس خواهد شد. ملتهب، قرمز، و پوسته‌پوسته می‌شود. مهم ترین نکته استفاده‌ی درست از ضدآفتاب و خودداری از حضور در معرض آفتاب است. ممکن است مقداری مسکن ملایم هم برای تسکین پوست ملتهب‌تان تجویز شود.

 • مایکرودرم‌ابریژن:‌ مایکرودرم‌ابریژن یک درمان غیرتهاجمی است که برای جوانسازی پوست استفاده می‌شود و در رهایی از دست لکه های پوست (لکه های تیره) بسیار موثر است. این درمان هم عملا بدون درد است. فرآیند آن با اسپری کردن کریستال‌های میکرو لایه بردار روی پوست شروع می‌شود، و بعد آن‌ها را به آرامی با مکش برمی‌دارند. اثر ترکیبی لایه‌برداری و مکش آن است که نه تنها لایه‌های مصنوعی پوست‌تان برداشته می‌شود، بلکه تولید کلاژن هم تقویت می‌شود. بنابراین نه تنها از شر لکه های تیره‌ی پوست‌تان خلاص می‌شوید، بلکه پوستی درخشنده‌تر و شاداب‌تر خواهید داشت.
 • کرایوسرجری: این روش کاملا جالب است! اگرچه از واژه‌ی ’ سرجری ‘ (به معنای جراحی) استفاده می‌کند، اما در واقع یک درمان غیرتهاجمی است. در این فرآیند، با استفاده از یک گردپاش بر روی لکه های تیره، نیتروژن مایع اسپری می‌شود تا منجمدشان کند و سبب سفید شدن آن‌ها می‌شود. با توجه به عمق لکه های تیره‌تان پزشک ممکن است این فرآیند را چندین بار تکرار کند. جای این لکه های پوست (لکه های تیره) درمان شده پس از چند روز زخم می‌شوند که طی دو هفته جدا شده و پست جدیدتان را نشان می‌دهد. تحت هیچ شرایطی زخم‌ها را دستکاری نکنید و گرنه جای آن‌ها باقی خواهد ماند. آن را خشک نگه دارید و در صورت توصیه‌ی پزشک، روی آن ژل پترولیوم استفاده کنید.

مطلب مرتبط : ۱۱ راه طبیعی از بین بردن خال ، زگیل ، و لک های پیری

در ادامه ۲۵ درمان خانگی طبیعی برای رهایی از دست لکه های پوستی تیره آمده است

پس وقتی متوجه لکه های تیره‌ای روی صورت‌تان می‌شوید، چه کار می‌کنید؟ منظورم به جز غرغر کردن است. زیرا هرچقدر هم که کرم‌های روشن‌کننده روی صورت‌تان استفاده کنید، آن لکه‌های بدرنگ مزاحم رهایتان نمی‌کنند. و انجام یکی از درمان های پزشکی بالا برای همه عملی نیست. خب، من خبرهای خیلی خوبی برای شما دارم!

چه می‌شد اگر می‌گفتم به جای مراجعه به نزدیک‌ترین داروخانه یا کلینیک پوست، فقط باید سری به آشپزخانه بزنید؟ اگر حرفم را باور نکیند، سرزنش‌تان نمی‌کنم چون زیادی خوب است. اما حقیقت محض آن است که آشپزخانه‌ی شما پر از موادی است که برای از بین بردن لکه های تیره معجزه می‌کنند. و من اینجام تا دقیقا به شما بگویم به چیزی نیاز دارید و چگونه از آن استفاده کنید. پس ادامه‌ی این نوشتار را بخوانید تا از رازهای رفع آن  لکه‌های کوچک و مزاحم را بفهمید و برای سلفی گرفتن عالی باشید!

نکته: تمام این درمان‌های خانگی باید حداقل به مدت یک ماه به صورت مداوم استفاده شوند تا کاهش محسوسی در لکه های پوست (لکه های تیره) ببینید.

۱. آب لیمو

وقتی زندگی لیمو را در اختیارتان می‌گذار، بی‌شک باید با آن لیموناد درست کرد. اما برای خلاص شدن از دست لکه های پوست (لکه های تیره) هم از آن استفاده کنید! طی سال‌ها تحقیقات بی‌شماری انجام شده و اثبات کرده است که اسید سیتریک و ویتامین سی موجود در لیمو آن را به عامل سفیدکننده‌ی بی‌نقصی تبدیل می‌کند و دقیقا همان چیزی است که برای روشن کردن لکه های تیره نیاز دارید. روش‌های مختلفی برای استفاده از این ماده‌ی شگفت‌انگیز وجود دارد، که به حساسیت پوست‌تان بستگی دارد.

روش ۱ ـ آب‌لیمو و آب

آب‌لیمو به تنهایی روش فوق‌العاده‌ای برای درمان لکه های پوست (لکه های تیره) است. با این حال، شکل غلیظ آن، می‌تواند برای پوست‌تان آزاردهنده و قوی باشد. پس اگر پوست حساسی دارید با استفاده از آب آن را رقیق کنید.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ لیمو
 • آب تصفیه شده
 • گلوله‌های پنبه

روش استفاده

۱. آب لیمو را بگیرید و در یک کاسه‌ی تمیز بریزید.

۲. مقدار مساوی آب تمیز و تصفیه شده به آن بفزایید.

۳. با استفاده از یک گلوله‌ی پنبه محلول آب‌لیمو/آب را به تمام صورت‌تان بزنید.

۴. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند، و بعد آن را با آب بشویید. از صابون استفاده نکنید.

هرچند وقت یکبار؟

یک روز در میان.

مطلب مرتبط : ۲۰ درمان خانگی برای از بین بردن زائده های گوشتی

روش ۲ ـ ماسک صورت آب‌لیمو و ماست

اثر سفیدکننده‌ی آب‌لیمو و خاصیت پاک‌کننده‌ی ماست، با هم منجر به روشن شدن لکه های پوست (لکه های تیره) و درخشش پوست‌تان می‌شود. چه کسی نمی‌خواهد با یک تیر دو نشان بزند؟

آن‌چه نیاز دارید

 • لیمو
 • ۱ قاشق غذاخوری ماست تازه

روش استفاده

۱. آب یک لیمو را گرفته و در یک کاسه‌ی تمیز بریزید.

۲. یک قاشق غذاخوری ماست به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.

۳. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.

۴. آن را با آب تمیز بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

دو بار در هفته.

روش ۳ ـ اسکراب آب‌لیمو و شکر

فواید شکر برای لایه‌برداری و تاثیر سفیدکننده‌ی آب‌لیمو در کنار هم، می‌تواند یک اسکراب عالی بسازد تا از دست سلول‌های پوست مرده خلاص شوید و درخششی تازه به چهره‌تان ببخشید.

آن‌چه نیاز دارید

 • نصف یک لیمو
 • ۱ قاشق چایخوری شکر

مطلب مرتبط : ۲۹ درمان خانگی برای از بین بردن جای زخم

روش استفاده

۱. آب یک لیمو را بگیرید و در کاسه‌ای تمیزی بریزید.

۲. یک قاشق چایخوری شکر را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید (اگر پوست خشکی دارید، می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن نارگیل هم به این ترکیب اضافه کنید).

۳. مخلوط را لای انگشتان‌تان بمالید و آن را با حرکات دورانی به تمام صورت و به ویژه روی لکه های پوست (لکه های تیره) استفاده کنید.

۴. مالش پوست را دو دقیقه ادامه دهید.

۵. آن را با آب گرم بشویید و صورت‌تان را آرام خشک کنید.

هر چند وقت یکبار؟

یک بار در هفته.

هشدار

 • هیچ درمان خانگی حاوی آب‌لیمو را اطراف و زیر چشم‌ها استفاده نکنید، زیرا پوست این نواحی به شدت حساس است.
 • در حین استفاده از درمان‌های خانگی حاوی آب‌لیمو یا بلافاصله پس از آن در معرض آفتاب قرار نگیرید زیرا پوست‌تان را حساس کرده و ممکن است دچار آفتاب‌سوختگی شوید.

نکات

 • فقط از لیموی تازه استفاده کنید زیرا آب‌لیموهای صنعتی حاوی مواد نگهدارنده‌ای هستند که می‌توانند به پوست آسیب بزنند.
 • اگر پوست حساسی دارید، می‌توانید کمی عسل یا گلاب به ترکیب‌های بالا اضافه کنید تا آن‌ها را ملایم‌تر کند.

۲. روغن ویتامین ای

بسیاری از متخصصان پوست، بر فواید روغن ویتامین ای برای کاهش ظهور انواع مشکلات تغییر رنگ پوست به ويژه لکه های تیره، مهر تایید می‌گذارند. به همین خاطر است که یکی از ترکیبات ضروری بسیاری از محصولات مراقبتی پوست ویتامین ای است. ویتامین ای آنتی‌اکسیدانی است که رادیکال‌های آزاد مسئول پیری و تغییر رنگ پوست را مورد هدف قرار می‌دهد و به بازسازی سلول‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند. به علاوه، نیازی نیست که ویتامین ای را با ماده‌ی دیگری ترکیب کنید تا برای استفاده‌ی مستقیم روی پوست اماده شود. بنابراین گزینه‌ی راحت و ارزانی برای درمان لکه های پوست (لکه های تیره) است.

مطلب مرتبط : ۵ درمان خانگی برای از بین بردن جای جوش

روش ۱ ـ بطری روغن ویتامین ای

آن‌چه نیاز دارید

یک بطری روغن ویتامین ای

روش استفاده

چند قطره روغن ویتامین ای را مستقیما رو لکه های تیره بریزید و و با انگشتان تمیز ان را روی پوست‌تان بمالید.

هر چند وقت یکبار؟

روزانه، قبل از خواب

روش ۲ ـ کپسول ویتامین ای

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ کپسول ویتامین ای
 • یک سوزن/سنجاق قفلی

روش استفاده

۱. با استفاده از یک سوزن یا سنجاق قفلی، در کپسول ویتامین ای یک سوراخ ایجاد کنید.

۲. روغن درون کپسول را روی انگشت‌تان بریزید. آن را مستقیما بر روی لکه های پوست (لکه های تیره) بگذارید و بمالید.

هرچند وقت یکبار؟

روزانه، قبل از خواب

هشدار

 • برخی افراد ممکن است به ویتامین ای حساسیت داشته باشند و در صورت تماس با آن دچار درماتیت تماسی شوند. پیش از استفاده از هرکدام از درمان‌های خانگی ذکر شده، آن را روی قسمت کوچکی از پوست‌تان امتحان کنید.
 • از آن‌جایی که ویتامین ای فرمولاسیون سنگینی دارد، در صورتی که پوست‌تان مستعد آکنه باشد ممکن است باعث جوش زدن آن بشود.

نکات

 • از آن‌جایی که ویتامین ای به صورت روغنی غلیظ تولید می‌شود و نباید بعد از استفاده آن را بشویید، در طول روز ممکن است باعث شود صورت‌تان چرب به نظر برسد. بنابراین، بهتر است شب و به جای مرطوب‌کننده از آن استفاده کنید.
 • خوراکی‌های سرشار از ویتامین مانند بادام، بادام‌زمینی، روغن جوانه گندم، تخمه‌ی آفتابگردان، و زردآلوی خشک را به رژیم روزانه‌تان اضافه کنید تا از فواید بسیار آن بهره‌مند شوید.

مطلب مرتبط : ۵ راه‌کار برای از بین بردن موهای زائد صورت

۳. سیب‌زمینی

اوه، سیب زمینی ـ گیاه فوق‌العاده‌ای که لذت‌های زیادی به ما بخشیده ، مثل سیب‌زمینی سرخ شده، چیپش سیب‌زمینی، هش‌براون، تاترتاتز. علاوه‌بر آن که خوراکی‌های لذیذی از آن تهیه می‌شود، می‌تواند معجزه‌های بسیاری نیز برای پوست انجام دهد. نشاسته و قند ـ ترکیبات کلیدی سیب‌زمینی ـ  در کنار یکدیگر جادوی لایه‌برداری انجام می‌دهند و سلول‌های مرده‌ی پوست را برداشته و به رشد سلول‌های جدید کمک می‌کنند. ویتامین ب۶، ویتامین سی، پتاسیم، زینک، و فسفر ـ مواد معدنی که تولید کلاژن پوست را تقویت می‌کنند ـ هم در این گیاه ریشه‌ای یافت می‌شوند. در مجموع، یک سیب‌زمینی انبار مواد معدنی است که با یکدیگر کار می‌کنند تا فواید بسیاری برای مراقبت از پوست فراهم کنند. روش‌های مختلف زیادی وجود دارد تا از سیب‌زمینی برای درمان لکه های پوست (لکه های تیره) استفاده کنید. ادامه مطلب را بخوانید تا از ترفندهای موردعلاقه‌ی ما مطلع شوید.

روش ۱ ـ برش‌های سیب‌زمینی

بیایید با آسان‌ترین روش شروع کنیم. به چیزی جز سیب‌زمینی و یک چاقو نیاز ندارید.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ سیب‌زمینی
 • یک چاقو

روش استفاده

۱. با استفاده از چاقو سیب‌زمینی را به برش‌های نازک ببرید.

۲. مقدار اندکی آب روی برش‌های سیب‌زمینی بریزید تا خیس شوند و بعد آن‌ها را روی لکه های پوست (لکه های تیره) قرار دهید.

۳. بگذارید برش‌های سیب‌زمینی ۱۰ دقیقه روی پوست بمانند.

هر چند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ سیب‌زمینی و آب‌لیمو

خواص سفیدکننده‌ی سیب‌زمینی و آب‌لیمو ، که دارای ویتامین سی است ، این درمان خانگی را به ترکیبی عالی برای رفع لکه های پوست (لکه های تیره) و روشن کردن پوست تبدیل می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ سیب‌زمینی
 • ۱ فنجان آب داغ
 • ۱ قاشق غذاخوری آب‌لیمو
 • یک چاقو
 • گلوله‌های پنبه

روش استفاده

۱. یک سیب‌زمینی را برش‌های نازک بزنید و در یک فنجان آب داغ غوطه‌ور کنید.

۲. بگذارید برش‌های سیب‌زمینی نیم ساعت خیس بخورند.

۳. برش‌های سیب‌زمینی را خارج کنید و یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو را به آب باقی‌مانده اضافه کنید.

۴. مخلوط آب سیب‌زمینی و آب‌لیمو را یک ساعت در یخچال بگذارید.

۵. مخلوط سرد را با استفاده از یک گلوله پنبه و مستقیما روی لکه های تیره استفاده کنید.

۶. بعد از ۲۰ دقیقه آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

هر روز دوبار

مطلب مرتبط: ۹ راه درمان ساده و خانگی لکه‌های سیاه و پف زیر چشم

روش ۳ ـ سیب‌زمینی و عسل

فواید گسترده‌ی عسل برای مراقبت از پوست، هنگام ترکیب شدن با سیب‌زمینی معجزه می‌کند. این مواد یک ماسک صورت عالی می‌سازند که می‌تواند بلافاصله آن لکه های پوست (لکه های تیره) را از روی صورت‌تان محو کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ سیب‌زمینی
 • ۱ قاشق چایخوری عسل
 • یک رنده

روش استفاده

۱. با استفاده از رنده، سیب‌زمینی را ریز رنده کنید.

۲. یک قاشق چایخوری عسل به سیب‌زمینی رنده شده اضافه کنید (اگر مخلوط خیلی خشک است می‌توانید عسل بیش‌تر یا مقداری آب به آن اضافه کنید)

۳. این ترکیب را مثل یک ماسک صورت استفاده کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند.

۴. آن را با آب تمیز بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

یک روز در میان

هشدار

اگر پس از استفاده از سیب‌زمینی رو ی پوست، هرگونه قرمزی یا سوزشی احساس کردید ماسک را فورا بشویید و استفاده از آن را ادامه ندهید.

نکات

می‌توانید ۳-۴ سیب‌زمینی را برش زده یا رنده کنید و آن‌ها را در ظروفی بگذارید که هوا واردشان نشود، سپس یخچال نگه دارید. به این ترتیب، لازم نیست هر روز سیب‌زمینی تازه‌ای را برش بزنید و سیب‌زمینی‌های درون یخچال تاثیر خنک‌کننده‌ی خوبی بر پوست‌تان خواهند داشت.

۴. آب‌دوغ

آب‌دوغ مایع ترشی است که پس از گرفتن کره‌ی شیر باقی می‌ماند. یادتان هست در ابتدای این نوشتار گفتیم لایه‌بردارهای شیمیایی مصنوعی از آلفا هیدروکسیل اسیدها استفاده می‌کنند؟ اساسا، اسید لاکتیک موجود در آب‌دوغ هم یک نوع آلفا هیدروکسیل اسید است. به برداشتن سلول‌های مرده‌ی پوست از روی صورت و روشن شدن لکه های تیره کمک می‌کند. بنابراین، به جای آن‌که بخاطر یک لایه‌برداری شیمیایی حرفه‌ای برای رفع لکه های پوست (لکه های تیره)، یک عالمه پول را دودستی تقدیم متخصصان پوست کنید، می‌توانید فقط با صرف چند دلار یک کارتن آب‌دوغ بخرید و همان نتایج را بگیرید.

روش ۱ ـ آب‌دوغ خام

ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه استفاده از آن به همان شکل معمول و بدون ترکیب کردن با چیزهای دیگر است.

آن‌چه نیاز دارید

 • آب‌دوغ
 • گلوله‌های پنبه

روش استفاده

۱. مقداری آب‌دوغ را در یک کاسه‌ی کوچک بریزید.

۲. با استفاده از گلوله‌ی پنبه ، از آن مستقیما روی لکه های پوست (لکه های تیره) استفاده کنید.

۳. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و بعد با آب تمیز بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ آب‌دوغ و آب گوجه‌فرنگی

آب‌دوغ و رب گوجه‌فرنگی، دارای خواص سفیدکننده هستند که می‌توانند نتایج سریع‌تری به شما بدهند تا صورتی بدون لکه داشته باشید.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۴ قاشق چایخوری آب‌دوغ
 • ۲ قاشق چایخوری آب گوجه فرنگی

روش استفاده

۱. آب‌دوغ و آب گوجه‌فرنگی را در یک کاسه ریخته و خوب با هم مخلوط کنید.

این ترکیب را به تمام صورت‌تان بزنید و اجازه دهید نیم ساعت بماند.

۳. سپس آن را با آن را با آب تمیز بشویید.

هرچندوقت یکبار؟

روزانه

هشدار

هیچ کدام از این درمان‌های خانگی ذکر شده با آب‌دوغ را اطراف و زیر چشم استفاده نکنید زیرا پوست این ناحیه به شدت حساس است و اسید لاکتیک آب‌دوغ ممکن است آن‌ها  را بیازارد.

نکات

اگر پیدا کردن آب‌دوغ براتان سخت است، می‌توانید به جای آن از شیر یا ماست استفاده کنید زیرا آن‌ها هم حاوی اسید لاکتیک هستند.

۵. آلوئه‌ورا

فکر می‌کنم افراد زیادی بارها به همه‌ی ما گفته‌اند که بهترین چیز برای پوست‌شان آلوئه‌ورا بوده است. اما برای ادعاهای عظیم این افراد و شرکت‌های مراقبت از پوست دلیلی وجود دارد. آلوئه‌ورا حاوی ۹۰٪ آمینواسیدهای یافت شده در بدن‌مان، و ویتامین‌های آ، ب، ث، و ای، و هم‌چنین بتاکاروتن است که منجر می شود این گیاه خواص ضدسالخوردگی و تقویت‌کننده‌ی پوست معجزه‌آسایی داشته باشد. این گیاه شگفت انگیز علاوه‌بر روشن‌کنندگی سریع، حذف لکه های تیره، و درمان آفتاب‌سوختگی، دارای خواص ضدعفونی کننده و ضد درد (تسکین درد) نیز هست.   و سخن آخر آن که آلوئه ورا یک مرطوب‌کننده‌ی عالی است. اوه! فواید بسیاری در این گیاه کوچک نوک تیز جای گرفته است. در این‌جا به برخی از روش‌های موردعلاقه‌مان در استفاده از آلوئه‌ورا برای درمان لکه های پوست (لکه های تیره) اشاره می‌کنیم:

روش ۱ ـ ژل آلوئه‌ورا

ژل آلوئه‌ورا که مستقیما از برگ‌های آن به دست می‌اید، بهترین روش برای خلاص شدن از دست لکه های پوست (لکه های تیره) و هر نوع تغییر رنگ دیگری است.

آن‌چه نیاز دارید

 • یک برگ آلوئه‌ورا
 • یک چاقو

روش استفاده

۱. با استفاده از چاقو، لایه‌ی خارجی برگ آلوئه‌ورا را ببرید.

۲. با فشردن آلوئه‌ورا ، ژل آن را روی انگشت‌هایتان بریزید و مستقیما به لکه های تیره بزنید.

۳. بگذارید ژل ۲۰ دقیقه بماند و بعد با آب تمیز بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ ژل آلوئه‌ورا، شکر، و آب‌لیمو

شکر به عنوان یک لایه‌بردار عمل می‌کند و سلول‌های مرده‌ی پوست را زدوده و خواص روشن‌کنندگی آلوئه‌ورا و آب‌لیمو را دو برابر می‌کند تا حذف لکه های پوست (لکه های تیره) معجزه کند، و به این ترتیب پوستی روشن و درخشان برایتان به ارمغان می‌اورد.

آن‌چه نیاز دارید

 • نصف فنجان ژل آلوئه‌ورا
 • ۱ قاشق غذاخوری شکر
 • ۲ قاشق غذاخوری آب‌لیمو

روش استفاده

۱. ژل آلوئه‌ورا، شکر، آب‌لیمو را در یک کاسه‌ی تمیز ریخته و به خوبی ترکیب کنید.

۲. ترکیب حاصل را با دست‌های تمیز حدود ۱۰ دقیقه روی صورت‌تان بمالید و توجه ویژه‌ای به لکه های پوست (لکه های تیره) داشته باشید.

۳. آن را با اب تمیز بشویید و از نرم کننده استفاده کنید.

هرچندوقت یکبار؟

یک روز در میان

هشدار

 • افرادی که به لاتکس حساسیت دارند ممکن است در نتیجه‌ی تماس با ماده‌ی آلوئين که در پوشش برگ‌های آلوئه‌ورا یافت می‌شود، احساس سوزش کنند. بنابراین، بهترین کار آن است که هنگام خارج ساختن ژل آلوئه‌ورا از برگ‌هایش، دستکش بپوشید.
 • اگر به سیر، پیاز، یا گل‌های لاله حساسیت دارید، ممکن است به آلوئه‌ورا هم حساسیت داشته باشید. قبل از انجام هرکدام از این درمان‌های خانگی ذکر شده، ابتدا آن را روی قسمتی از پوست ساعدتان امتحان کنید.

نکات

 • یک گلدان آلوئه‌ورا در خانه نگه‌دارید. با این کار، همیشه برای مراقبت‌های پوستی در دسترس‌تان خواهد بود.
 • هر روز ژل آلو‌ئه‌ورا را با میوه‌ی دیگری مخلوط کنید و به صورت یک اسموتی مصرف کنید تا سلامتی‌تان را تقویت کرده و یک درخشنگی طبیعی به پوست‌تان بدهد.

۶. روغن بادام شیرین

مطمئنم مادر، مادربزرگ، و اساس هر فرد بالغی در خانواده‌تان، در برهه‌ای از زندگی‌تان، از فواید بادام برای مشکلات پوست، مو، و حافظه تعریف کرده است. و چرا که نه؟ بادام سرشار از اسیدهای اولئیک و لینولئیک، اسیدهای چرب اشباع‌نشده، فیتواسترول‌ها، و ویتامین های آ، ب۲، ب۶، دی، و ای است. خدای من! حتما فکر می‌کنید که چطور یک مغز کوچک می‌تواند این همه مواد مغذی داشته باشد، مگر نه؟ روغن استخراج شده از بادام به خاطر تمام فواید که دارد، در صنعت مواد آرایشی و مراقبت های پوستی به نوعی یک اکسیر در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، تعجبی ندارد که روغن بادام برای کاهش لکه های تیره، جوش، و هر نوع تغییر رنگ ناخواسته عالی باشد. هم‌چنین، به عنوان یک ضدآفتاب موثر عمل می‌کند و از پوست شما در برابر پرتوهای مضر فرابنفش خورشید محافظت می‌کند. بهترین ویژگی‌اش چیست؟ روغن بادام چرب نیست، به سرعت جذب می‌شود و روی پوست سنگین نیست ـ و آن را به همراهی عالی برای کسانی تبدیل می‌کند که پوست حساسی دارند.

روش ۱ ـ روغن بادام

روغن بادام بسته‌بندی شده را می‌توان از هر داروخانه‌ای تهیه کرد و مصرف یک بطری کوچک می‌تواند چند ماه طول بکشد.

آن‌چه نیاز دارید

روغن بادام شیرین

روش استفاده

۱. چند قطره روغن بادام را بین انگشت‌هایتان بمالید و به عنوان لوسیون روی تمام صورت‌تان استفاده کنید. حتما روی لکه های پوست (لکه های تیره) چند قطره اضافه‌تر استفاده کنید.

۲. آن را نشویید.

هرچندوقت یکبار؟

هرشب، قبل از خواب

روش ۲ ـ روغن بادام، آب‌لیمو، پودر شیر و عسل

ویتامین ای موجود در روغن بادام، اسیدسیتریک آب‌لیمو، و اسید لاکتیک پودر شیر، در کنار هم عامل روشن‌کننده‌ی عالی برای مبارزه با لکه های پوست (لکه های تیره) می‌سازند. عسل فقط مقداری رطوبت به آن می‌دهد تا خواص اسیدی سه عامل دیگر را تخفیف دهد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۴-۵ قطره روغن بادام
 • ۲ قاشق چایخوری آب‌لیمو
 • ۱ قاشق چایخوری عسل
 • ۱ قاشق چایخوری پودر شیر

روش استفاده

۱. روغن بادام، آب‌لیمو، عسل و پودر شر را در یک کاسه‌ی تمیز ترکیب کنید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان بمالید و بگذارید و نیم ساعت بماند.

۳. آن را با آب گرم بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار در هفته.

روش ۳ ـ روغن بادام و ویتامین ای

روغن ویتامین ای و روغن بادام مایعات غلیظی هستند که به خوبی به روشن شدن لکه های پوست (لکه های تیره) و درخشش نهایی پوست کمک می‌کنند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ قاشق چایخوری روغن بادام
 • ۲ قطره روغن ویتامین ای
 • یک مایکروویو

روش استفاده

۱. روغن بادام و روغن ویتامین ای را در یک کاسه‌ی تمیز بریزید. می‌توانید از روغن ویتامین ای بسته‌بندی شده استفاده کنید یا این ورغن را از کپسول‌های ویتامین ای خارج کنید.

۲. ترکیب روغن‌ها را ۱۰ ثانیه در مایکرویو گرم کنید.

۳. آن را مانند یک لوسیون به تمام صورت‌تان بزنید.

۴. روغن را به آرامی و با حرکات دورانی، ۱۰ دقیقه روی لکه های پوست (لکه های تیره) بمالید.

۵. آن را با یک دستمال یا لیف نرم پاک کنید.

هرچند وقت یکبار؟

هر شب، قبل از خواب

هشدار

اگر به بادام یا هر مغز دیگری حساسیت دارید، از روغن بادام پرهیز کنید زیرا ، حتی در صورت استعمال خارجی می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شدید شود.

نکات

 • هرشب قبل از مرطوب کردن پوست (صورت و بدن) از روغن بادام استفاده کنید. با پوستی فوق‌العاده نرم و مرطوب بیدار خواهید شد.
 • از آن‌جایی که غیرکومدوژنیک است (چرب نیست و سریع جذب می‌شود)، می‌توانید روغن بادام را چند دقیقه قبل از آرایش کردن استفاده کنید تا مانع بسته شدن منافذ پوست و خشکی آن شود.
 • روغن بادام پاک‌کننده‌ی عالی برای پاک کردن آرایش است و حتی سمج‌ترین ریمل‌های ضدآب را هم پاک می‌کند.
 • ۴-۵ قطره روغن بادام را به رژیم روزانه‌تان اضافه کنید تا از فواید آن برای روشن کردن پوست، تقویت مو، و حافظه نهایت استفاده را ببرید.

۷. بلغور جو دوسر

مصرف بلغور جو نه تنها شیوه‌ای مغذی برای شروع روز است، بلکه با اضافه کردن آن به روال عادی مراقبت‌های پوستی‌تان می‌تواند به عنوان سلاحی در برابر آن لکه های تیره‌ی اسفناک عمل کند. بافت بلغور جو و ساپونین موجود در آن یک عامل پاک‌کننده و لایه‌بردار موثر می‌سازد که سلول‌های مرده‌ی پوست را به خوبی می‌زداید. طبیعت ضدالتهاب آن به تسکین سوزش و درمان آکنه، جای آکنه، و لکه های تیره کمک می‌کند. یک ویژگی منحصر به فرد بلغور جو آن است که می‌تواند محتوای روغن پوست‌تان را متعادل سازد، بنابراین هم برای پوست‌های چرب و هم برای پوست‌های خشک مفید است. تمام این خواص مختلف بلغور جو دست به دست یکدیگر داده اند و آن را به ماده‌ای عالی برای استفاده در درمان‌های خانگی لکه های پوست (لکه های تیره) تبدیل کرده است.

روش ۱ ـ بلغور جو، عسل، و شیر

لایه‌برداری ملایم توسط بلغور جو، رطوبت‌رسانی عسل، و روشن‌کنندگی اسید لاکتیک شیر در برطرف کردن لکه های تیره عالی عمل می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۳ قاشق غذاخوری بلغور جو آسیاب شده
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل
 • یک قاشق غذاخوری شیر

روش استفاده

۱. بلغور جو آسیاب شده، عسل، و شیر را در یک کاسه مخلوط کنید تا به یک خمیر تبدیل شود.

۲. این ماسک صورت را روی تما صورت‌تان استفاده کنید.

۳. بگذارید کاملا خشک شود.

۴. آن را با آب تمیز بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار در هفته.

روش ۲ ـ بلغور جو، زردچوبه، آرد نخودچی و چای سبز

آنتی‌اکسیدان‌های یافت شده در چای سبز نه تنها برای گوارش مفید هستند، بلکه می‌توانند به صورت خارجی و در انواع درمان‌های خانگی مورد استفاده قرار بگیرند. آرد نخودچی و زردچوبه هم درخشندگی مضاعفی به پوست‌تان می‌بخشند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری بلغور جو آسیاب شده
 • نصف قاشق چایخوری زردچوبه
 • ۱ قاشق غذاخوری آرد نخودچی
 • ۱ قاشق چایخوری برگ‌های چای سبز
 • آب

روش استفاده

۱. بلغور جو، زردچوبه، آرد نخودچی ، و چای سبز را در یک کاسه ترکیب کنید.

۲. به ان مقدار کافی آب اضافه کنید تا خمیر سفتی به دست آید.

۳. این ماسک را روی تمام صورت‌تان بگذارید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

۴. آن را با آب تمیز بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

دو بار در هفته.

هشدار

قبل از اضافه کردن بلغور جو به هر ماسک صورتی، حتما آن را به یک پودر لطیف تبدیل کنید. در غیز این صورت دانه‌های درشت و بافت خشن آن می‌تواند پوست‌تان را بخراشد و سبب سوزش آن شود.

نکات

 • بلغور جو فاسد نمی‌شود، می‌توانید یک بسته‌ی کامل از آن را آسیاب کنید و در ظرف در بسته‌ای بریزید تا هنگام درست کردن ماسک‌های بالا در زمان صرفه‌جویی کنید.
 • در ماسک دومی که ذکر شد، اگر به برگ چای سبز دسترسی نداشتید، می‌توانید از چای سبز داخل چای‌های کیسه ای استفاده کنید.

۸. نخود

نخود حاوی منگنز است که سلول‌های پوست را جوان و به رادیکال‌های آزاد مسبب چین و چروک حمله می‌کند. مولیبدنوم موجود در نخود، پوست شما را سم‌زدایی کرده و ویتامین ب آن آسیب‌های ناشی از خورشید را ترمیم می‌کند. ترکیب فوق العاده‌ی مواد مغذی و مواد معدنی، همراه با خواص لایه‌بردار نخود، آن را به اسکرابی عالی برای زدودن سلول‌های پوستی مرده و خلاص شدن از دست لکه های پوست (لکه های تیره) و هر نوع تغییر رنگ پوست تبدیل می‌کند. در ادامه بهترین روش‌های استفاده از نخود برای درمان لکه های پوست (لکه های تیره) را می‌بینید.

روش ۱ ـ خمیر نخود

بهترین روش استفاده از نخود برای برطرف کردن لکه های تیره‌ی روی صورت استفاده از آن به صورت کنسانتره است.

آن‌چه نیاز دارید

 • نصف فنجان نخود
 • نصف فنجان آب
 • مخلوط کن

روش استفاده

۱. نخودها را در آب بجوشانید تا کاملا نرم شوند.

۲. به محض خنک شدن، نخودها را با آب ترکیب کنید تا به خمیر غلیظی تبدیل شود.

۳. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.

۴. آن را با آب تمیز بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ نخود و آب‌لیمو

اضافه کردن آب‌لیمو به خمیر نخود، اثرات روشن‌کنندگی آن را افزایش داده و درمان لکه های تیره را سرعت می‌بخشد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۴ قاشق غذاخوری خمیر نخود
 • ۳ قاشق غذاخوری آب‌لیمو

روش استفاده

۱. خمیر نخود و آب لیمو را با هم ترکیب کنید تا خمیر غلیظی به دست بیاید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان، به ویژه روی لکه های پوست (لکه های تیره) استفاده کنید.

۳. پس از ۲۰ دقیقه ان را با آب تمیز بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

یک روز در میان

هشدا ر

از آن جایی که خمیر نخود کاملا سفت است و روی پوست سنگینی می‌کند اگر پوست حساسی دارید می‌تواند سبب بسته شدن منافذ پوست شود.

نکات

برای راحتی بیش تر، می‌توانید با استفاده از نیم کیلو نخود خمیر تهیه کنید و آن را در یخچال نگهداری کنید.

اگر نمی‌خواهید از خمیر نخود استفاده کنید، می‌توانید از آرد نخودچی (آرد تهیه شده با نخود) هم استفاده کنید، که در فروشگاه‌ها موجود است.

۹. زردچوبه

حتما شما هم از اهمیت زردچوبه در فرهنگ هند باخبر هستید. نه تنها جزئی ضروری از آشپزی هندی است، بلکه بخش جدایی‌ناپذیری از ازدواج‌های بزرگ هندی است. تا آن‌جایی که یک مراسم کامل حول این ادویه‌ی زیبا می‌چرخد و عروس و داماد از سر تا پا به خمیر زردچوبه آغشته می‌شوند تا برای عروسی درخشش ویژه‌ای به آن‌ها بدهد. زردچوبه حاوی کورکومین است که آنتی‌اکسیدانی قوی است و به پاک کردن لکه های تیره‌ی صورت‌تان کمک می‌کند. به دلیل رنگ به شدت زردش، استفاده از آن روی صورت‌تان دلهره‌آور به نظر می‌رسد. در اینجا به برخی از بهترین درمان‌های خانگی اشاره می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از زردچوبه و برخی مواد دیگر بسازید و به جنگ لکه های پوست (لکه های تیره) بروید.

روش ۱ ـ زردچوبه، آب‌لیمو، و شیر

با عملکرد شیر به عنوان پایه، زردچوبه و آب‌لیمو دست به دست هم می‌دهند و ماسک صورت عالی می‌سازند که لکه های پوست (لکه های تیره) را روشن و پوست‌تان را درخشان می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • نصف قاشق چایخوری زردچوبه
 • ۱ قاشق آب‌لیمو
 • ۲ قاشق غذاخوری شیر

روش استفاده

۱. زردچوبه، آب‌لیمو، و شیر را در یک کاسه مخلوط کنید.

۲. لایه‌ی نازکی از این خمیر را روی تمام صورت‌تان بزنید.

۲. خمیر را در نواحی که لکه های تیره دارد به آرامی ماساژ دهید.

۴. پس از ۱۵ دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

هرچندوقت یکبار؟

یک روز در میان

روش ۲ ـ زردچوبه، ماست، و روغن زیتون

در حالی‌که زردچوبه و ماست با لکه های پوست (لکه های تیره) مبارزه می‌کنند، روغن زیتون پوست‌تان را تقویت کرده و آن را از درون رطوبت‌رسانی می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • نصف قاشق چایخوری زردچوبه
 • ۱ و نیم قاشق غذاخوری ماست
 • ۱ قاشق چایخوری روغن زیتون

روش استفاده

۱. زردچوبه، ماست و روغن زیتون را در یک کاسه با هم مخلوط کنید.

۲. خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و نواحی لکه های پوست (لکه های تیره) را با حرکات دورانی ماساژ دهید.

۳. پس از ۲۰ دقیقه آن را با آب تمیز بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

سه بار در هفته.

هشدار

۱. استفاده از هر ماسکی حاوی زردچوبه‌ به مدت بیش از ۱۵-۲۰ دقیقه می‌تواند پوست‌تان را زردرنگ کند که پاک شدن آن چند روز طول می‌کشد. بنابراین بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه حتما ماسک صورت را بشویید و بریا پاک کردن بقایای اضافه‌ی ماسک بلافاصله از یک شوینده استفاده کنید.

۲. یک روزقبل از هر رویداد مهمی از ماسک‌های صورت حاوی زردچوبه استفاده نکنید زیرا تا چند روز بعد از استفاده، پوست‌تان یک ته رنگ ملایم زرد خواهد گرفت.

نکات

هنگام استفاده از این درمان‌های خانگی حوله‌ای دور گردن‌تان بیندازید و فقط لباس‌هایی به تن داشته باشید که برایتان مهم نیستند و لباس‌های قشنگ‌تان را لکه‌دار نکنید.

۱۰. جعفری

اوه، جعفری! از صمیم قلبم معذرت می‌خواهم که تمام دوران کودکیم از تو متنفر بودم. اگر آن موقع چیزهایی را می‌دانستم که الان می‌دانم، از هر لقمه‌ی تو لذت می‌بردم و حتما برای یک بشقاب دیگر برمی‌گشتم.

برای جبران کوتاهی‌های کودکیم، بگذارید بگویم که چرا باید فریزرتان را با جعفری پر کنید. این سبزی برگ‌دار مملو از ویتامین‌های آ و سی است که تولید کلاژن را در پوست تقویت می‌کند و با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و پوستی شاداب، یکنواخت و بدون آکنه و لکه های تیره می‌بخشد. مهم‌تر از همه، ویتامین کا موجود در آن از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. و نکته‌ی آخر آن که طبیعت ضد باکتری و ضد قارچ جعفری پوستی تمیز و سالم را به ارمغان می‌آورد.

روش ۱ ـ جعفری، آب‌لیمو، و عسل

محتوای ویتامین سی جعفری و آب‌لیمو در کنار یکدیگر یک درمان خانگی فوق‌العاده برای مبارزه با تغییر رنگ پوست صورت می‌سازد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ دسته جعفری
 • ۱ قاشق چایخوری آب‌لیمو
 • ۲ قاشق چایخری عسل
 • یک مخلوط کن

روش استفاده

۱. جعفری را خرد کنید، کمی آب به آن اضافه کنید و مخلوط کن را روشن کنید تا به شکل خمیر درآید.

۲. عسل و آب‌لیمو را به خمیر جعفری اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

۳. این ترکیب را به همه جای صورت‌تان بزنید و توجه خاصی به لکه های تیره داشته باید.

۴. پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

یک روز در میان

روش ۲ ـ  چای جعفری و آب‌لیمو

این دمنوش جعفری و آب‌لیمو که مثل چای درست می‌شود روی پوست سنگینی نمی‌کند و علاوه‌بر پاک کردن لکه های تیره، بسیار شاداب‌کننده است.

آن‌چه نیاز دارید

 • یک دسته جعفری
 • ۱ قاشق غذاخوری آب‌لیمو
 • آب
 • گلوله‌های پنبه‌ای

روش استفاده

۱. جعفری را خرد کنید و همراه ۲ فنجان آب و به مدت ۱۰-۲۰ دقیقه بجوشانید.

۲. آن را صاف کنید و در یک کاسه بریزید.

۳. یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو به آب جعفری اضافه کنید.

۴. با استفاده از گلوله‌های پنبه، چای جعفری و آب‌لیمو را مستقیما روی لکه های تیره بزنید.

۵. پس از حدود نیم ساعت آن را با آب تمیز بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

هرشب، قبل از خواب

هشدار

در برخی موارد، افراد دارای پوست حساس ممکن است پس از استفاده از جعفری دچار آفتاب‌زدگی شوند. آفتاب‌زدگی به ایجاد کهیر یا تاول به عنوان واکنشی در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید گفته می‌شود. به این ترتیب، قبل از استفاده از درمان‌های خانگی بالا، مقداری از آن را روی ساعدتان امتحان کنید.

نکات

چای جعفری و آب‌لیمو را می‌توان چند روز در یک بطری افشانه نگه داشت و هروقت دوست داشتید استفاده کنید.

۱۱. روغن کرچک

روغن کرچک واقعا مخصوص زیبایی است. این روغن که غنی از اسیدهای چرب امگا۳ است، از لایه‌ی اپیدرم پوست فراتر رفته و آلودگی، چربی، و سلول‌های مرده‌ی پوست را به صورت عمقی تمیز می‌کند. روغن کرچک، به کمک محتوای ویتامین ای خود، گردش خون را نیز افزایش و رشد سلول‌های جدید پوست را تقویت می‌کند، و به این ترتیب از شر لکه های تیره و جای آکنه خلاص می‌شوید. هنوز تمام نشده است! روغن کرچک نه تنها لکه های تیره و دیگر تغییرات رنگی پوست را درمان می‌کند، بلکه به شکلی موثر از بازگشت آن‌ها جلوگیری می‌کند! بنابراین، در طولانی‌مدت رنگ پوستی یکنواخت خواهید داشت. ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا بفهمید چگونه از این روغن شگفت انگیز برای حذف لکه های پوست (لکه های تیره) استفاده می‌کنیم.

روش ۱ ـ روغن کرچک

فقط با خود روغن کرچک شروع کنید. بعدا از من تشکر می‌کند!

آن‌چه نیاز دارید

 • روغن کرچک
 • گلول‌های پنبه

هر چند وقت یکبار؟

هر روز، یک بار بعد از بیدار شدن و یک بار قبل از خوابیدن.

روش ۲ ـ روغن کرچک و روغن نارگیل

روغن نارگیل به راه‌حل جامعی برای تمام مشکلات زیبایی قابل تصور تبدیل شده است. بنابراین، تعجبی ندارد که در این فهرست هم جای بگیرد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱۰ قطره روغن کرچک
 • ۱۰ قطره روغن نارگیل

روش استفاده

۱. روغن نارگیل و روغن کرچک را در یک کاسه‌ی تمیز با هم ترکیب کنید.

۲. با استفاده از گلوله‌های پنبه این مخلوط را به تمام صورت‌تان بزنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب گرم بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

هرشب قبل از خواب.

هشدار

 • اگر باردار هستید، اصلا از روغن کرچک استفاده نکنید، چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی، زیرا مشخص شده است باعث القای زایمان شده و در صورت استفاده‌ی نادرست می‌تواند منجر به مشکلاتی شود.
 • روغن کرچک را روی جوش یا زخم‌های باز استفاده نکنید.

نکات

روغن کرچک را پیش از روال رطوبت‌رسانی روزانه‌تان استفاده کنید و بگذارید تمام روز بماند تا از فواید آن نهایت استفاده را ببرید.

۱۲. آب پیاز

درست است، می‌دانم به چه فکر می‌کنید ـ ”چطور انتظار دارید یک پیاز بوگندو را روی صورتم بزنم؟ “ تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است:  در این باره به من اعتماد کنید. یا از آن مهم‌تر، به تحقیقات انجام شده روی آن اعتماد کنید. پیاز مملو از ویتامین‌های آ، سی، و ای است ـ آنتی‌اکسیدان‌های قوی که در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید و رادیکال‌های آزادی که سبب چین و چروک و پیری می‌شوند، از پوست شما محافظت مي‌کنند. این مواد در کنار گیامغذی‌های غنی از سولفور، به برطرف شدن لکه های پوست (لکه های تیره) و یکنواخت شدن رنگ پوست شما کمک می‌کنند. پس این پیازهای بوگندو را دوست داشته باشید و ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا از چگونگی استفاده از آن‌ها آگاه شوید.

روش ۱ ـ آب پیاز و آب سیر

متاسفم که این یک معجون بدبو است. اما خیلی قوی است و به خلاص شدن سریع‌تر از دست آن لکه های تیره کمک می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • نصف یک پیاز
 • ۳ حبه سیر
 • مخلوط‌کن
 • یک صافی
 • گلوله‌های پنبه‌ای

روش استفاده

۱. پیاز و سر را در مخلوط کن با هم ترکیب کنید و با صافی آب آن‌ها را بگیرید.

۲. با استفاده از گلوله‌های پنبه، آب پیاز و سیر را روی لکه های پوست (لکه های تیره) بزنید و بگذارید کاملا خشک شود.

۳. آن را با آب بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

هرشب قبل از خواب.

روش ۲ ـ آب پیاز و عسل

در حالی‌که آب پیاز برای پاک کردن آن لکه‌های آزاردهنده‌ی تیره سخت تلاش می‌کند، عسل پوست‌تان را تقویت و مرطوب می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ قاشق غذاخوری آب پیاز
 • ۲ قاشق غذاخوری عسل
 • گلوله‌های پنبه

روش استفاده

۱. عسل و آب پیاز را در یک کاسه باهم مخلوط کنید.

۲. با استفاده از یک گلوله پنبه، مخلوط را روی تمام لکه های تیره بزنید.بگذارید ۳۰ دقیقه بماند، بعد آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار

روزانه.

روش ۳ ـ آب پیاز، آرد نخودچی ، گلاب

با این ماسک که نه تنها لکه های تیره‌تان را کاهش می‌دهد بلکه پوست‌تان را درخشان می‌سازد، آماده‌ی یک جلسه تقویت پوست باشید.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ قاشق غذاخوری آب پیاز
 • ۲ قاشق غذا خوری آرد نخودچی
 • ۱ قاشق غذاخوری گلاب

روش استفاده

۱. آب پیاز، آرد نخودچی ، و گلاب را با هم در یک کاسه ترکیب کنید تا به صورت یک خمیر غلیظ در بیاید.

۲. این ماسک صورت را روی تمام صورت‌تان بزنید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار در هفته

هشدار

یک روز قبل از هر رویداد مهمی از درمان‌های خانگی حاوی پیاز استفاده نکنید زیرا کمی بوی نامطبوع به جا می‌گذارد.

نکات

پس از استفاده از درمان‌های خانگی حاوی پیاز، از یک شوینده‌ی معطر استفاده کنید تا از دست بوی تند پیاز خلاص شوید.

۱۳. آب آناناس

راستش را بخواهید، آناناس میوه‌ی مورد علاقه‌ی من است. خدایا، خیلی خوشمزه است! اما چه کسی فکرش را می‌کرد این میوه‌ی خوش‌طعم اینقدر برای مراقبت از پوست مفید باشد؟ سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین آ و سی است که با آسیب رادیکال‌های آزاد می‌جنگند و تولید کلاژن را افزایش می‌دهند. تمام این مواد به مبارزه با تغییر رنگ پوست و لکه های تیره کمک می‌کند. هم‌چنین، آناناس حاوی بروملین است، ترکیبی که سبب قوام، نرمی و افزایش کشسانی پوست شما می‌شود و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. پس منتظر چه هستید؟ بروید و یخچال‌تان را پر از آناناس کنید، و من به شما می‌گویم برای مبارزه با آن لکه های پوست (لکه های تیره) مزاحم چگونه از آن‌ها استفاده کنید.

روش ۱ ـ آب آناناس

به محض آن‌که در برابر وسوسه‌ی خوردن آن همه آب‌آناناس مقاومت کردید، این درمان خانگی ساده را امتحان کنید که پوستی بدون لکه و جوش را برایتان به ارمغان می‌آورد.

آن‌چه نیاز دارید

 • یک چهارم یک آناناس
 • یک مخلوط کن
 • یک صافی
 • گلوله های پنبه

روش استفاده

۱. یک چهارم آناناس را در مخلوط کن بریزید و آن را روشن کنید. بعد با استفاده از صافی آب آن را بگیرید.

۲. با استفاده از یک گلوله پنبه، آب آناناس را روی لکه های تیره بزنید و بگذارید خشک شود.

۳. سپس با آب بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ‌ آب آناناس و ماست

صادقانه بگویم، می‌توانید این ماسک صورت را برای صبحانه میل کنید زیرا فوق‌العاده خوشمزه است. اما، اسید لاکتیک ماست همراه با آنتی‌اکسیدان‌های آناناس به خوبی کار می‌کنند تا رنگ پوست‌تان را یکنواخت ساخته و لکه های تیره‌ی آن را از بین ببرند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری آب آناناس تازه گرفته شده
 • ۲ قاشق غذاخوری ماست

روش استفاده

۱. آب آناناس و ماست را ترکیب کنید تا خمیری غلیظ به دست اید.

۲. این خمیر روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۲۵ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار درهفته.

هشدار

 • روی پوست ساعدتان مقداری از آب آناناس را امتحان کنید و ببینید آیا پوست‌تان به آن واکنش منفی نشان می‌دهد یا خیر.
 • از آب‌میوه‌های مصنوعی استفاده نکنید زیرا حاوی مواد شیمیایی نگهدارنده‌ای هستند که ممکن است به پوست‌تان آسیب بزند.

نکات

 • می‌توانید آب یک آناناس کامل را بگیرید و هنگام نیاز از آن برای تهیه‌ی ماسک‌ها و درمان‌های خانگی استفاده کنید و در زمان صرفه‌جویی کنید.
 • روزانه یک لیوان آب آناناس بنوشید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید.

۱۴. سرکه‌ی سیب

سرکه‌ی سیب طی چند دهه‌ی گذشته به یک ماده‌ی ضروری در خانه تبدیل شده است. و واقعا همین‌طور است. این ماده تا خرخره پر از آنتی‌اکسیدان‌هایی چون ویتامین آ، ب کمپلکس، سی، و ای است که در طول زمان سالم‌ترین پوست ممکن را به شما هدیه می‌دهد. هم‌چنین در رفع لکه های تیره معجزه می‌کند، زیرا حاوی آلفا هیدروکسی اسید‌ها است. این همان ماده‌ی شیمیایی است که برای برطرف کردن سلول‌های مرده‌ی پوست و تسهیل تولید سلول‌های پوستی جدید، در لایه‌برداری‌های شیمیایی استفاده می‌شود. هم چنین حاوی مالیک اسید است که از آکنه جلوگیری می‌کند و تولید سبوم را بهینه می‌سازد، به این ترتیب باعث می‌شود پوست‌تان نه خیلی خشک و نه خیلی چرب شود. هنوز قانع نشده‌اید؟ سرکه‌ی سیب سموم پوست را نیز بیرون می‌کشد و از ایجاد چین‌وچروک جلوگیری می‌کند، و درخشش و جوانی پوست را حفظ می‌کند. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا بفهمید سرکه‌ی سیب چگونه می‌تواند به رفع لکه های پوست (لکه های تیره) کمک کند.

روش ۱ ـ سرکه‌ی سیب و عسل

سرکه‌ی سیب قوی و عسل آرامبخش با یکدیگر به خوبی همکاری می‌کنند و درمانی کامل برای لکه های تیره می‌سازند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب
 • ۱ قاشق چایخوری آب
 • ۱ قاشق چایخوری عسل
 • گلوله‌های پنبه

روش استفاده

۱. سرکه‌ی سیب را با آب رقیق کنید و عسل را به آن بیفزایید.

۲. با استفاده از یک گلوله پنبه این مخلوط را روی لکه های تیره‌ی پوست بزنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند.

۳. سپس آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ سرکه‌ی سیب و آب‌پرتقال

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب
 • ۲ قاشق غذاخوری آب پرتقال
 • گلوله‌های پنبه

روش استفاده

۱. سرکه‌ی سیب و آب پرتقال را در یک کاسه‌ی تمیز با هم ترکیب کنید.

۲. این ترکیب را با گلوله‌های پنبه روی لکه های پوست (لکه های تیره) بزنید و بگذارید خشک شود.

۳. سپس با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

یک روز در میان.

هشدار

 • بعد از استفاده از درمان‌های خانگی حاوی سرکه‌ی سیب، هنگام بیرون رفتن حتما از ضدآفتاب استفاده کنید زیرا پوست‌تان را در برابر پرتوهای فرابنفش آفتاب حساس می‌کند.
 • اگر پوست حساسی دارید، کمی سرکه‌ی سیب را روی قسمتی از ساعدتان امتحان کنید و ببینید پوست‌تان به آن واکنش می‌دهد یا خیر.

نکات

همیشه سرکه‌ی سیب را قبل از استفاده رقیق کنید زیرا ممکن است سبب سوزش خفیف پوست‌تان شود.

۱۵. پاپایا

پاپایا حاوی آنزیم پاپئین است که اساسا به عنوان پادزهری برای لکه های پوست (لکه های تیره) عمل می‌کند. آنزیم پاپئین برای برطرف کردن لکه های تیره هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهد ـ لایه‌برداری می‌کند، سلول‌های مرده را برمی‌دارد، و رنگ پوست را یکنواخت می‌کند. اما مهم‌ترین چیز آن است که از تولید تیروسیناز در پوست جلوگیری می‌کند. این آنزیم عامل اصلی تولید بیش از حد ملانین و ظهور لکه های تیره است.

روش اول ـ خمیر پاپایا

از پاپایا به طبیعی‌ترین و غلیظ‌ترین شکل ممکن استفاده کنید تا برای رفع لکه های تیره، نتایج سریع‌تری بگیرید.

آن‌چه نیاز دارید

 • نصف پاپایا
 • یک مخلوط‌کن

روش استفاده

۱. پاپایا را در مخلوط کن بریزید آن را روشن کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار در هفته.

روش ۲ ـ پاپایا، بلغور جو، و روغن نارگیل

آن‌چه نیاز دارید

 • نصف پاپایا
 • ۲ قاشق غذاخوری بلغور جو
 • ۲ قاشق چایخوری روغن نارگیل

روش استفاده

۱. پاپایا را در کاسه‌ی تمیزی با چنگال له کنید و بلغور جو روغن نارگیل را نیز با ان ترکیب کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید نیم ساعت بماند.

۳. آن را با آب تمیز بشويید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار در هفته.

هشدار

از آن‌جایی که گوشت پاپایا حاوی لاتکس است، حتما پیش از استفاده مقداری از آن را روی قسمتی از ساعدتان امتحان کنید تا ببینید آیا به آن حساسیت دارید یا خیر ـ به خصوص اگر پوست حساسی دارید.

نکات

افراد دارای پوست معمولی می‌توانند از پاپایای نرسیده استفاده کنند در حالی‌که افراد دارای پوست‌های حساس یا خشک باید از گوشت پاپایای رسیده استفاده کنند، زیرا برای پوست ملایم‌تر است.

۱۶. گوجه‌فرنگی

چه کسی عاشق گوجه‌فرنگی نیست؟ آن‌ها متداول‌ترین چاشنی دنیا یعنی کچاپ را به ما می‌دهند اما آیا می‌دانستید این گوجه‌های قرمز حاوی تعدادی از ترکیباتی هستند که پوستی سالم و درخشان به ما می‌بخشند؟ گوجه‌فرنگی حاوی ویتامین‌های آ، ب و ث است که تولید کلازن را تقویت کرده، لکه های تیره را کاهش داده، با رایکال‌های آزاد مبارزه کرده، و کشسانی پوست را حفظ می‌کند. هم‌چنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، و منیزیم است که پوست را آبرسانی کرده و به سلامت کلی آن کمک مي‌کند. گوجه حاوی لیکوپن نیز هست، ترکیبی که از درون پوست را آبرسانی می‌کند و از ایجاد چین و چروک‌ها جلوگیری می‌کند.

روش ۱ ـ آب گوجه‌فرنگی و آب لیمو

خاصیت روشن‌کنندگی لیمو و بازیابی کلاژن توسط گوجه‌فرنگی، در کنار یکدیگر باعث پاک شدن لکه های پوست (لکه های تیره) می‌شود.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری آب گوجه‌فرنگی
 • ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو

روش استفاده

۱. آب گوجه‌فرنگی و آب لیمو را در یک کاسه‌ی تمیز باهم مخلوط کنید.

۲. با استفاده از یک گلوله‌ی پنبه، مخلو را روی تمام صورت و به ويژه روی لکه های تیره استفاده کنید.

۳. صبر کنید خشک شود، سپس آن را با آب بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ گوجه‌فرنگی و شکر

شکر لایه‌برداری می‌کند لکه های تیره را برطرف می‌سازد در حالی‌که گوجه‌فرنگی لکه های پوست (لکه های تیره) را روشن می‌سازد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ گوجه‌فرنگی
 • ۱ قاشق غذاخوری شکر

روش استفاده

۱. شکر را روی یک بشقاب صاف بریزید.

۲. یک تکه گوجه بردارید و در شکر بغلتانید تا وقتی که یک سمت آن تکه گوجه کاملا با شکر پوشانده شود.

۳. با سمت پوشیده از شکر و با حرکات دورانی، ۱۰ دقیقه صورت‌تان را بمالید و این کار را بیش‌تر روی لکه های تیره انجام دهید.

۴. به محض آن‌که صورت‌تان با اسکراب شکر و گوجه‌فرنگی پوشیده شد، بگذارید ۱۰ دقیقه‌ی دیگر بماند.

۵. آن را با آب بشویید.

هشدار

از ان‌جایی که طبیعت گوجه‌فرنگی اسیدی است، می‌توانند کمی پوست را آزار دهند. بنابراین قبل از استفاده از هر درمان خانگی حاوی گوجه‌فرنگی آن را روی قسمتی از پوست‌تان بیازمایید.

نکات

 • به جای گوجه‌فرنگی‌های غیرارگانیک از گوجه‌فرنگی‌های تازه و ارگانیک استفاده کنید تا بیش‌ترین بهره را از آن‌ها ببرید.
 • گوجه فرنگی را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید تا بیش‌ترین میزان لیکوپن را دریافت کنید.

۱۷. چوب صندل

چوب صندل از قدیم‌الایام در ماسک‌های صورت استفاده می‌شده است و بخش عظیمی از تمرین‌های مراقبتی پوست آیورودیک را تشکیل می‌دهد. مهم‌تر از آن، شگفت‌انگیزترین رایحه را دارد که آن را به یکی از پرکاربردترین مواد در محصولات آرایشی تبدیل کرده است. چوب صندل اساسا از بتاسانتالول، سناتیل استات، و سانتالنز تشکیل شده است. این اجزا یک ضدعفونی‌کننده‌ی عالی می‌سازند و سبب تسکین التهاب می‌شوند. چوب صندل دارای خواص ضد پیری نیز هست. باعث می‌شود پوست‌تان صاف و کشیده شود و از چروک شدن آن جلوگیری می‌کند. اما مهم‌ترین خاصیت چوب صندل آن است که یک سیکاتریزانت فوق‌العاده است. یعنی هر نوع تغییر رنگی پوستی، مانند جای زخم را به سرعت ترمیم کرده و لکه های تیره را کاهش می‌دهد. و این دقیقا همان چیزی است که می‌خواهیم. پس ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا بفهمید برای برطرف لکه های تیره با استفاده از چوب صندل در خانه چه راه‌هایی موثرتر است.

روش اول ـ پودر چوب صندل، گلیسیرین، و شیر

در این ماسک صورت، چوب صندل و شیر لکه های پوست (لکه های تیره) را روشن می‌کنند در حالی که گلیسیرین پوست‌تان را صاف و نرم می‌کند و سبب درخشش آن می‌شود.

آن‌چه نیاز دارید

 • یک قاشق غذاخوری و نصف پودر صندل
 • ۲ قاشق غذاخوری شیر
 • ۱ قاشق چایخوری گلیسیرین

روش استفاده

۱. پودر صندل، شیر، و گلیسیرین را در یک کاسه‌ی تمیز مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و گبذارید ۳۰ دقیقه بماند.

۳. سپس آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار در هفته.

روش ۲ ـ پودر صندل، آب پرتقال، و روغن ویتامین ای

این مواد، در ترکیب با یکدیگر، لکه های تیره را برطرف کرده و تولید کلاژن را تقویت می‌کنند تا بی‌نقص‌ترین پوست ممکن را به شما هدیه دهند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری پودر صندل
 • ۳ قاشق غذاخوری آب‌پرتقال
 • ۲-۵ قطره روغن ویتامین ای

روش استفاده

۱. پودر صندل، آب پرتقال، و روغن ویتامین ای را در یک کاسه‌ی تمیز مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.

۳. سپس آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

یک روز در میان.

هشدار

خطرات زیادی در رابطه با استفاده از چوب صندل وجود ندارد. تنها نکته‌ای را که باید در نظر داشته باشید آن است که چوب صندل بسیار گران‌قیمت است و استفاده‌ی مداوم از آن ممکن است کیف پولتان را خالی کند!

نکات

از آن‌جایی که خود چوب صندل بسیار گران‌قیمت است، می‌توانید به صورت آنلاین یا از سایت‌های زیبایی، پودرهای چوب صندل ارزان بخرید و از فواید آن بهره‌مند شوید.

۱۸. خیار

همه‌ی ما عبارت ”خنک مثل خیار“ را شنیده‌ایم. اما تا به حال فکر کرده‌اید چه چیزی خیار را انقدر خنک می‌کند؟ خب ۹۶٪ آن آب است! این مقدار آب زیاد مرطوب‌کننده‌ای قوی برای پوست شما است. خیار حاوی کوکوربیتاسین و کوکومرین نیز هست، که آن را ب یک خوراکی عالی برای به تاخیر انداختن نشانه‌های پیری تبدیل می‌کند. هم‌چنین حاوی تمام آنتی‌اکسیدان‌های ضروری مانند ویتامین آ، ب۵، سی، ای و کا است که با انواع تغییرات رنگی پوست، از جمله حلقه‌های تیره، جای آکنه، کک‌ومک و ـ مهم‌تر از همه ـ لکه های پوست (لکه های تیره) مبارزه می‌کند. خیار  هم‌چنین منبع سیلیکا است که برای سنتز کلاژن و جوانسازی پوست‌تان بسیار اهمیت دارد.

روش ۱ ـ خیار، ژل آلوئه‌ورا، و آب لیمو

خیار، ژل آلوئه‌ورا و آب لیمو به شکلی موثر با لکه های تیره، جای زخم، و جوش‌ها مبارزه می‌کنند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ خیار
 • نصف قاشق چایخوری ژل آلوئه‌ورا
 • ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو
 • یک مخلوط کن

روش استفاده

۱. خیار را در مخلوط کن ریخته و آن را روشن کنید تا یک خمیر به دست آید و بعد ژل آلوئه‌ورا و آب لیمو را به آن اضافه کنید.

۲. این ماسک را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید نیم ساعت بماند.

۳. سپس آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ خیار و ماست

خیار و ماست، هردو لکه های پوست (لکه های تیره) را کاهش می‌دهند، وست را مرطوب می‌کنند، و باعث سلامتی و درخشش آن می‌شود.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ خیار
 • ۲ قاشق غذاخوری ماست
 • یک مخلوط کن

روش استفاده

۱. خیار و ماست را در مخلوط کن به خمیر غلیظی تبدیل کنید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۴۰ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب بشویید.

هرچندوقت یکبار؟

روزانه.

هشدار

هیچ خطری در ارتباط با استعمال خارجی خیار شناخته نشده است، بنابراین می‌توانید بدون هر گونه تردیدی از درمان های خانگی آن استفاده کنید.

نکات

با قرار دادن قطعات نازک خیار در یک لیتر آب تمیز و تصفیه‌شده به مدت یک روز، می‌توانید به راحتی یک تونیک عالی بسازید. می‌توانید قطعات خیار را بردارید، و آب را در یک بطری بریزید، بعد با گلوله‌های پنبه روی پوست‌تان استفاده کنید.

۱۹. شیر

واقعا لازم است بگویم شیر چقدر برای سلامتی مفید است؟ چون این کار فقط تکرار چیزهایی است که پدر و مادرتان از بچگی به شما گفته‌اند. بگذارید فقط بگویم که چرا شیر می‌تواند ناجی پوست شما برای رهایی از لکه های پوست (لکه های تیره) باشد. اول آن‌که ویتامین  آ و بیوتین دارد، که جان تازه‌ای به پوست خشک‌تان می‌بخشد. بعد آن‌که حاوی ویتامین دی و کلسیم است که تولید کلاژن پوست را تقویت می‌کند. ویتامین‌های آ و ب۶ مطمئن می‌شوند پوست‌تان به تولید سلول‌های جدید ادامه می‌دهد. اما مهم‌تر از همه آن‌که، اسید لاکتیک، ویتامین دی، و ویتامین ب۱۲ سلول‌های مرده‌ی پوست را زدوده و با هر نوع تغییر رنگ پوست، به ویژه لکه های تیره مبارزه می کنند. بنابراین، خاصیت ان در کاهش لکه های تیره، همراه با مبارزه علیه آسیب رادیکال‌های آزاد و کاهش سرعت روند پیری، باعث می‌شود شیر به یکی از بهترین مواد برای رفع لکه های تیره تبدیل شود. در ادامه به بهترین روش‌های استفاده از شیر برای مبارزه با لکه های تیره اشاره می‌کنیم.

روش ۱ ـ شیر و عسل

اسید لاکتیک شیر همراه با خاصیت ترمیم ملایم عسل یک ماسک صورت عالی برای رفع لکه های پوست (لکه های تیره) میسازد که فقط مناسب یک ملکه است.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۴ قاشق غذاخوری شیر
 • ۲ قاشق غذاخوری عسل
 • گلوله‌های پنبه

روش استفاده

۱. عسل و شیر را در یک کاسه مخلوط کنید.

۲. با استفاده از گلوله‌های پنبه، خمیر را به تمام صورت‌تان بزنید.

۳. حدود ۱۰ دقیقه آن را با حرکات دورانی روی لکه های پوست (لکه های تیره) ماساژ دهید.

۴. بگذارید خمیر ۱۰ دقیقه‌ی دیگر روی پوست‌تان بماند، بعد آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ شیر، زردچوبه، و چوب صندل

منشا ماسک‌های صورت حاوی شیر، زردچوبه و چوب صندل را احتمالا بتوان در تمرین‌های مراقبت از پوست آیورودیک یافت. و البته، به خاطر معجزه‌ در رفع لکه های پوست (لکه های تیره) مدت‌ها است که پابرجا مانده‌اند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری شیر
 • ۱ قاشق غذاخوری پودر چوب صندل
 • نصف قاشق چایخوری زردچوبه

روش استفاده

۱. شیر، پودر چوب صندل، و زردچوبه را در یک کاسه با هم مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.

۲. این خمیر روی تمام صورت‌تان بمالید و بگذارید کاملا خشک شود.

۳. آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

یک روز در میان.

هشدار

افراد دارای پوست مستعد آکنه ممکن است پس از تماس با شیر جوش بزنند. این افراد بهتر است آب‌دوغ یا ماست را در این درمان‌های خانگی جایگزین شیر کنند.

نکات

شیر معمولی که اغلب می‌خرید از دام‌هایی به دست می‌آید که به آن‌ها هورمون تزریق شده است تا ظرفیت شیردهی‌شان را افزایش دهد. این هورمون‌ها به شیر دام منتقل شده و هنگام مصرف وارد سیستم بدن شما می‌شوند و به پوست‌تان آسیب می‌زنند. پس سعی کنید تا جای ممکن از شیر ارگانیک استفاده کنید تا از این اثرات جانبی دور بمانید.

۲۰. ماست

از آن‌جایی که در سال‌های اخیر آگاهی عمومی نسبت به سلامتی افزایش یافته است، ماست در سراسر جهان، جای خود را به عنوان یکی از اقلام صبحانه باز کرده است.  اگرچه خوردن ماست فواید فوق‌العاده‌ای برای سلامتی دارد، استعمال خارجی آن نیز می‌تواند فواید شگفت‌انگیزی برای پوست‌تان داشته باشد. اسید لاکتیک ماست به لایه‌برداری بالاترین لایه‌ی پوست که از سلول‌های مرده و تغییر رنگ یافته تشکیل شده است، کمک می‌کند. هم‌چنین پوست‌تان را آبرسانی و آن را سفت می‌کند. ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا بفهمید برای استفاده از ماست چه روش‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم.

روش ۱ ـ ماست، بلغور جو، و آب لیمو

ماست، بلغور جو، و آب لیمو، همه حاوی آنتی‌اکسیدان هستند و خواص روشن‌کنندگی دارند که تا آخرین دانه‌ی لکه های پوست (لکه های تیره) را برطرف می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری ماست
 • ۱ قاشق غذاخوری بلغور جو
 • ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو

روش استفاده

۱. ماست، بلغور جو، و آب لیمو را با هم مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار در هفته.

روش ۲ ـ ماست، نعناع، و گلاب

در حالی‌که ماست با لکه های پوست (لکه های تیره) مبارزه می‌کند، نعناع مثل یک ضدباکتری عمل کرده و گلاب از پیر شدن پوست‌تان جلوگیری می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذا خوری ماست
 • ۱ قاشق غذاخوری نعناع
 • ۱ قاشق غذاخوری گلاب
 • یک مخلوط‌کن

روش استفاده

۱. ماست، نعناع، و گلاب را با استفاده از مخلوط کن به صورت خمیر در بیاورید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۴۰ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

روزانه.

هشدار

برای هیچکدام از این درمان‌های خانگی از ماست‌های طعم‌دار استفاده نکنید زیرا حاوی طعم دهنده‌های مصنوعی، رنگ‌ها و مواد نگهدارنده هستند که ممکن است واکنش‌های نامطلوبی روی پوست داشته باشند.

نکات

یک فنجان ماست را به رژیم روزانه‌تان اضافه کنید زیرا نه تنها پوست‌تان را پاک می‌کند بلکه برای گوارش‌تان نیز مفید خواهد بود.

۲۱. ترب کوهی

شاید با خود بگویید ’جدی میگی؟ ترب کوهی؟! پوست را اذیت نمی‌کند؟ ‘ بله، ترب کوهی بسیار تند است اما این دقیقا همان چیزی است که برای رفع لکه های تیره سمج از صورت‌تان نیاز دارید. ترب کوهی حاوی ویتامین سی است که مانند یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می‌کند و با رادیکال های آزاد پوست مبارزه می‌کند که عامل اصلی نشانه های مشهود پیری هستند. ویتامین آ، ویتامین‌های ب کمپلکس، روی، پتاسیم، منیزیم و کلسیم ترب کوهی دست به دست یکدیگر داده و سلول‌های مرده‌ی پوست را برداشته، محتوای کلاژن و تولید سلول‌های جدید پوست را احیا می‌کند، و اساسا این لکه های تیره مزاحم را از روی صورت‌تان برمی‌دارند. ما دوست داریم اینطور از آن‌ها استفاده کنیم.

روش ۱ ـ خمیر ترب کوهی

تنها استفاده از خمیر ترب کوهی می‌تواند در رفع لکه های تیره معجزه کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ ترب کوهی
 • آب
 • یک مخلوط کن

روش استفاده

۱. یک ترب کوهی را تکه تکه کنید و با استفاده از مخلوط کن و همراه با کمی آب به خمیر تبدیل کنید.

۲. ترب کوهی را روی تمام صورت‌تان، به ویژه رو لکه های تیره استفاده کنید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.

۳. سپس آن را با آب بشویید.

روش ۲ ـ ترب کوهی، سرکه‌ی سیب، و عسل

این یک ترکیب بی‌نقص  است زیرا در حالی‌که ترب کوهی لکه های تیره را کاهش می‌دهد، سرکه‌ی سیب سلول‌های مرده‌ی پوست را برمی‌دارد و عسل با ملایمت پوست را ترمیم و سلامت آن را برمی‌گرداند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ ترب کوهی
 • ۱ قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب
 • ۱ قاشق چایخوری عسل

روش استفاده

۱. یک ترب کوهی را به خمیر تبدیل کنید.

۲. سرکه‌ی سیب و عسل را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

۳. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.

۴. آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

سه بار در هفته.

هشدار

 • پس از استفاده از این درمان‌های خانگی، هنگام خروج از منزل حتما ضدآفتاب بزنید زیرا ممکن است پوست‌تان را در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید حساس و آسیب‌پذیر کنند.
 • در موارد اندکی، ترب کوهی می‌تواند باعث سوزش چشم و پوست شود.
 • زنان باردار و شیرده باید از ترب کوهی پرهیز کنند زیرا می‌تواند باعث سقط جنین یا مشکلات دیگر شود.

نکات

می‌توانید ۴-۵ ترب کوهی را یکباره رنده کنید و در ظرف دربسته‌ای نگهدارید تا برای مصرف یک هفته‌تان آماده باشند.

۲۲. عسل

گفته می‌شود عسل هرگز فاسد نمی‌شود، و گواه آن پیدا شدن عسل کاملا قابل خوردن با قدمت ۲۰۰۰ سال در مقبره‌ی پادشاه مصری، توت‌عنخ‌آمون است. عسل از هزاران سال پیش در فرهنگ‌های مختلف به صورت درمانی و آرایشی مورد استفاده قرار گرفته است. و چرا استفاده نشود؟ مرطوب‌کننده و پاک‌کننده‌ای عالی است، و با آکنه و نشانه‌های پیری مبارزه می‌کند. اما بهترین ویژگی عسل آن است که بیش از ۸۰٪ آن قند است که مانند یک لایه‌بردار ملایم اما موثر عمل کرده و سلول‌های مرده و تغییر رنگ یافته‌ی پوست را برمی‌دارد. هم‌چنین رشد سلول‌های پوست جدید و سالم را تسهیل می‌کند. پس یک شیشه عسل بخرید و این درمان‌های خانگی را امتحان کنید تا برای همیشه از شر لکه های پوست (لکه های تیره) خلاص شوید.

روش ۱ ـ عسل و سیب‌زمینی

در حالی‌که عسل به آرامی پوست‌تان را مرطوب کرده و لکه های تیره را برطرف می‌کند، سیب‌زمینی سلول‌های مرده پوست را برمی‌دارد و تولید کلاژن آن را افزایش می‌دهد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری عسل
 • ۱ سیب زمینی
 • یک رنده

روش استفاده

۱. سیب زمینی را ریز رنده کنید و عسل را به آن اضافه کنید تا به صورت خمیر دربیاید.

۲. این خمیر را روی لکه های تیره بزنید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.

۳. سپس آن را با آب گرم بشویید.

هرچندوقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ عسل و آب گوجه‌فرنگی

عسل و آب گوجه فرنگی برای رفع لکه های تیره معجزه می‌کند و پوست‌تان را جوان و بدون چروک می‌سازد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ قاشق غذاخوری عسل
 • ۲ قاشق غذاخوری آب گوجه‌فرنگی
 • گلوله‌های پنبه

روش استفاده

۱. عسل و آب گوجه فرنگی را به صورت یک خمیر در بیاورید.

۲. با استفاده از گلوله‌های پنبه، خمیر را روی لکه های تیره استفاده کنید و بگذارید خشک شود.

۳. آن را با آب گرم بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

دو بار در روز.

هشدار

کسانی که پوست چرب دارند، بهتر است قبل از استفاده از ماسک‌های حاوی عسل مقداری از آن را روی قسمتی از پوست امتحان کنند تا ببینند چه واکنشی نشان می‌دهد.

نکات

به جای عسل فرآوری شده که معمولا در فروشگاه‌ها پیدا می‌شود، از عسل خام و فرآوری نشده استفاده کنید. عسل خام حاوی تمام مواد مغذی است که پوست‌تان نیاز دارد و در عسل‌های فرآوری شده یافت نمی‌شوند.

۲۳. پوست پرتقال

شما آب پرتقال را می نوشید و گوشت آن را می‌خورید ولی پوستش را دور می‌اندازید. اما با این کار بزرگ‌ترین اشتباه را مرتکب می‌شوید! پوست پرتقال نسبت به گوشت آن حاوی ویتامین سی و کلسیم خیلی بیش‌تری است ـ که با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و سلول‌های جدید پوست را احیا می‌کنند. پوست پرتقال به ویژه در برطرف کردن لکه های پوست (لکه های تیره) موثر است زیرا تمام آلودگی‌ها و سموم را از پوست بیرون کشیده و آن را تمیز و شاداب می‌سازد، و نواحی تغییر رنگ یافته را روشن می‌کند. بنابراین بار دیگر که پرتقال می‌خورید، پوستش را دور نیندازید. به جای این کار آن را جلوی آفتاب خشک کنید، بکوبید و یک پودر پوست پرتقال تهیه کنی. استفاده از آن برای درمان‌های خانگی بسیار ساده است.

روش ۱ ـ پوست پرتقال و ماست

در حالی که پوست پرتقال و تولید کلاژن را تقویت می‌کند و سلول‌های مرده‌ی پوست را برمی‌دارد، با ماست هم به خوبی عمل می/‌کند و خیلی سریع لکه های تیره را از بین می‌برد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ قاشق غذاخوری پوست پرتقال خشک و پودر شده
 • ۲ قاشق غذاخوری ماست

روش استفاده

۱. پوست پرتقال پودر شده و و ماست را با هم مخلوط کنید و یک خمیر بسازید.

۲. این خمیر را روی تما صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۲۵ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

روزانه.

روش ۲ ـ پوست پرتقال، عسل، و شیر

اسید سیتریک و اسید لاکتیک موجود در پرتقال و شیر لکه های پوست (لکه های تیره) را روشن می‌کنند و عسل پوست را مرطوب و نرم می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری پوست پرتقال پودر شده
 • ۲ قاشق غذاخوری شیر
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل

روش استفاده

۱. پوست پرتقال پودرشده، شیر و عسل را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ به دست آید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید کاملا خشک شود.

۳. آن را با آب گرم بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

روزانه.

هشدار

پرتقال‌‌هایی که به صورت ارگانیک پرورش نیافته‌اند ممکن است حاوی حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌هایی باشند که به عمق پوست‌شان نفوذ کرده است. این مواد شیمیایی به پوست آسیب می‌زنند. بنابراین سعی کنید برای تهیه‌ی درمان‌های خانگی بالا از پرتقال‌های ارگانیک استفاده کنید.

نکات

می‌توانید پوست پرتقال را طی یک دوره جمع‌آوری و با پهن کردن جلوی آفتاب خشک کنید. وقتی مقدار قابل توجهی پوست پرتقال جمع کردید آن‌ها را پودر کرده و در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. این کار در وقت صرفه‌جویی و زحمت شما را کم می‌کند.

۲۴. توت فرنگی

چه کسی عاشق توت فرنگی نیست؟ بامزه به نظر می رسند و طعم فوق العاده‌ای دارند … به عنوان یک میوه همه چیز دارند. اما آیا می‌دانستید در برطرف کردن لکه های تیره و روشن کردن پوست معجزه می‌کنند؟ توت فرنگی حاوی اسید سالیسیلیک است که ماده‌ی واقعا محبوبی برای استفاده در محصولات مراقبتی پوست است، زیرا لایه‌برداری فوق‌العاده است و سلول‌های مرده‌ی پوست را به خوبی برمی‌دارد. هم چنین پوست را مرطوب و نرم می‌کند. اما مهم تر از مه، توت فرنگی دارای آلفاهیدروکسی اسیدها است که با جلوگیری از تولید ملانین در پوست باعث روشن کردن لکه های تیره و رنگ کلی پوست می‌شوند. در ادامه بهترین روش‌های استفاده از توت فرنگی را بخوانید.

روش ۱ ـ توت فرنگی و عسل

این ماسک صورت خوشمزه لکه های پوست (لکه های تیره) شما را روشن ساخته و باعث درخشش و نرمی پوست شما می‌شودیک معامله‌ی برد ـ برد کامل است.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۴-۵ توت‌فرنگی
 • ۱ قایق غذاخوری عسل
 • یک مخلوط کن

روش استفاده

۱. عسل و توت فرنگی‌ها را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ به دست آید.

۲. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۴۰ دقیقه بماند.

۳. آن را با آب گرم بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

یک روز در میان.

روش ۲ ـ توت فرنگی و سرکه‌ی سیب

این ماسک صورت قوی به عنوان نسخه‌ی بسیار ملایمی از یک لایه‌برداری شیمیایی عمل می‌کند که می‌توانید در خانه انجام دهید.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۳-۵ توت فرنگی
 • ۱ قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب
 • یک چنگال

روش استفاده

۱. توت فرنگی ها را با چنگال له کنید و یک خمیر بسازید.

۲. سرکه ی سیب را به توت فرنگی‌های له شده اضافه کنید.

۳. این خمیر را روی تما صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.

۴. آن را با آب بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

دو بار در هفته.

هشدار

پس از استفاده از هر کدام از این درمان‌های خانگی، یادتان نرود از ضدآفتاب استفاده کنید. زیرا خاصیت اسیدی توت فرنگی می‌تواند باعث شود پوست‌تان نسبت به پرتوهای فرابنفش خورشید بیش از حد حساس شود.

نکات

فقط از توت فرنگی‌های ارگانیک استفاده کنید. توت فرنگی‌های غیرارگانیک می‌توانند حاوی انواع حشره‌کش ها و آفت‌کش ها باشند که با آب شسته نمی‌شوند و به پوست آسیب می‌زنند.

۲۵. لوسیون کالامین

یادم هست وقتی بچه بودم، روی میز آرایش مادربزرگم یک بطری صورتی روشن لوسیون کالامین بود و دلم می‌خواست ان را بخورم. البته الان بهتر می‌دانم. همه‌ی ما احتمالا حداقل یک بار به دلایل مختلف ـ کهیر، جوش، آبله مرغان، حساسیت به پیچک سمی، گزش حشرات و غیره ـ از لوسیون کالامین استفاده کرده‌ایم. لوسیون کالامین در واقع ترکیبی از اکسید روی و اکسید آهن است و برای رفع تعدادی از مشکلات پوستی طراحی شده است. اما افراد کمی می‌دانند این لوسیون حاوی ماده‌ای به نام کائولین است که به کاهش لکه های تیره و یکنواخت دن رنگ پوست کمک می‌کند. پس یک بطری از این لوسیون جادویی را تهیه کنید که نه تنها لکه های تیره را برطرف می‌کند بلکه برای دیگر مشکلات پوستی هم به درد می‌خورد.

روش ۱ ـ لوسیون کالامین

واقعا نیازی نیست چیزی را با آن مخلوط کنید تا تاثیر داشته باشد.

آن‌چه نیاز دارید

 • لوسیون کالامین
 • گلوله های پنبه

روش استفاده

۱. لوسیون کالامین را با گلول‌های پنبه روی تمام لکه های تیره استفاده کنید.

۲. بگذارید یک شب روی پوست بماند و صبح روز بعد آن را بشویید.

هر چند وقت یکبار؟

روزانه.

هشدار

قبل از استفاده مقداری از آن را روی بخشی از پوست ساعدتان امتحان کنید تا در صورت حساس بودن به آن، متوجه شوید.

نکات

برای استفاده از کالامین همیشه از گلوله‌های پنبه استفاده کنید زیرا این لوسیون رقیق است و ممکن است بریزد.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: استایل‌کریز

لکه های پوست :۲۵ درمان خانگی لکه های تیره که واقعا اثر می‌کنند

لکه های پوستی

لکه های روی پوست

لکه های قهوه ای روی پوست

لکه های تیره

لکه های پوستی قهوه ای

کک و مک


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی