کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

لکه سفید روی ناخن: ۱۵ مهمترین علت و درمان لکه های سفید روی ناخن

اگر متوجه لکه سفید روی ناخن های دست و پایتان شده باشید، احتمالا نگران هستید. اما باید بدانید که ناهنجاری‌های روی ناخن دست یا پا بسیار شایع هستند و در اغلب موارد هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال، این ناهنجاری‌ها می‌توانند به شما در مورد سلامتی‌تان اطلاعاتی بدهند، بنابراین باید مراقب باشید. اگر متوجه شدید که ناخن‌های‌تان دچار تغییر رنگ، شکل یا بافت شده‌اند، و در صورتی که نمی‌دانید علت بروز لکه سفید روی ناخن هایتان چیست، باید به پزشک مراجعه کنید.

لکه سفید روی ناخن

اکثر مردم لکه سفید روی ناخن دست یا پا تجربه کرده‌اند. این لکه‌ها ممکن است به شما هشدار دهند که مشکلی در بدن‌تان وجود دارد. این اختلال همچنین به عنوان لوکونیشیا شناخته شده‌است و می‌تواند روی یک یا چند ناخن تاثیر بگذارد. علل پدیدار شدن لکه‌های سفید روی ناخن‌ها ممکن است متفاوت باشد و در واقع شما نباید این نقاط را نادیده بگیرید. لکه‌های سفید روی ناخن‌ها ممکن است علائم اختلالات مختلفی باشند و می‌توانند هم به صورت نقطه‌های کوچک و هم به صورت خطوط بزرگ روی ناخن‌های شما ظاهر شوند.

البته مهم‌تر این است که بفهمید علل پیدا شدن لکه‌های سفید روی ناخن‌های دست یا پا چیست و به درستی آن‌ها را درمان کنید. در این مقاله ما به شما در مورد علل بروز لکه سفید روی ناخن بیش‌تر توضیح خواهیم داد و همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه آن‌ها را درمان کنید.

در اغلب موارد لکه‌های سفید روی ناخن‌ها جدی نیستند، بنابراین لازم نیست نگرانی به دل‌تان راه بدهید. آن‌ها موقت هستند و بدون درمان و خود به خود از بین می‌روند.

اگر در حال حاضر لکه سفید روی ناخن تان دارید یا اگر در قسمتی از زندگی‌تان این مشکل را تجربه کرده‌اید، این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود.

مهمترین علت لکه سفید روی ناخن

۱. آسیب دیدن ناخن

یکی از شایع‌ترین علل پدیدار شدن لکه سفید روی ناخن ، آسیب دیدن ناخن است. اگر آسیب روی پایه‌ی ناخن‌تان وجود داشته باشد، ممکن است لکه‌های سفید روی ناخن‌تان پدیدار شوند. این لکه‌ها ممکن است بلافاصله بعد از آسیب ظاهر نشوند، اما به احتمال زیاد چند هفته پس از این‌که مثلا انگشت‌تان لای در ضرب دید، لکه‌های سفید دیده می‌شوند.

یکی دیگر از علت‌های آسیب دیدن ناخن ممکن است مانیکور و پدیکور مکرر باشد، اما شما می‌توانید با استفاده از ژل نیز به ناخن‌ها آسیب برسانید. اگر کفش‌های بیش از حد تنگ بپوشید، ممکن است فشار زیادی روی ناخن‌های پا ایجاد کنید و باعث ایجاد لکه سفید روی ناخن شوید.

۲. واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک می‌تواند یکی دیگر از علل پدیدار شدن لکه سفید روی ناخن باشد. ممکن است یک واکنش آلرژیک به محلول سفت‌کننده‌ی ناخن، لاک ناخن یا پاک‌کننده‌ی لاک نشان داده باشید.

۳. کمبود روی

آیا می‌دانستید که نقاط سفید روی ناخن شما ممکن است به علت کمبود روی در بدن‌تان ایجاد شوند؟ اگر این نقاط ناشی از کمبود روی باشد، باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. ما توصیه می‌کنیم غذاهای غنی از روی را به میزان بیش‌تری مصرف کنید، خوراکی‌هایی مانند مانند لوبیای پخته، خرچنگ، صدف، آجیل، اسفناج، غلات و غیره.

۳. کمبود کلسیم

کمبود کلسیم نیز ممکن است سبب پدیدار شدن لکه‌های سفید روی ناخن‌های دست یا پا  شود. در این مورد ما توصیه می‌کنیم که غذاهای غنی از کلسیم را مانند محصولات لبنی، لوبیا سبز، بادام، سبزیجات برگ سبز تیره و کلم بروکلی، به میزان بیش‌تری مصرف کنید. همچنین امروزه بسیاری از محصولات مخصوص ناخن‌ها در بازار موجود هستند که با کلسیم تقویت می‌شوند.

۴. کمبود پروتئین

اگر کمبود پروتئین در بدن شما وجود داشته باشد، در اثر آن ممکن است نقاط سفید روی ناخن‌های‌تان ایجاد شود. در واقع، این کمبود سبب می‌شود که خطوط افقی سفید روی ناخن‌ها ظاهر ‌شود. اما هنگامی که رژیم غذایی خود را عوض می‌کنید و زمانی که بیش‌تر غذاهای غنی از پروتئین را مصرف می‌کنید، این نقاط احتمالا خیلی زود از بین می‌روند. توصیه می‌شود که ماهی، گوشت گاو بدون چربی، لوبیا، آجیل، شیر سویا، توفو و سایر غذاهایی که غنی از پروتئین هستند را به میزان بیش‌تری مصرف کنید.

اما در بعضی موارد جدی‌تر، این خطوط سفید ممکن است نشانه‌ی بیماری کبد باشند. بهترین روش برای بررسی احتمال وجود بیماری کبد این است که روی سطح ناخن‌تان فشار وارد کنید. اگر خطوط سفید در لحظه‌ای که سطح ناخن را فشار می‌دهید، ناپدید می‌شوند، معلوم می‌شود که شما فقط دارای کمبود پروتئین هستید و لازم نیست نگرانی به دل‌تان راه بدهید.

۵. عفونت قارچی ناخن (اونیکومایکوز)

آیا تا به حال چیزی در مورد عفونت قارچی ناخن چیزی شنیده‌اید؟ این عفوونت نوعی عفونت قارچی است که روی صدف ناخن ظاهر می‌شود و به زیر ناخن‌ها گسترش می‌یابد. این عفونت معمولا روی ناخن‌ها ظاهر می‌شود، بنابراین آن‌ها پوسته پوسته می‌شوند و در عین حال ممکن است بعدها بسیار ضخیم شوند. ناخن‌ها ترک می‌خورند و هنگام پوشیدن کفش احتمالا درد خواهید داشت.

اگر هر کدام از این علائم را دارید، بهتر است با پزشک‌تان مشورت کنید تا مشخص شود که آیا اونیکومایکوز یا هر نوع دیگری از عفونت قارچی روی ناخن وجود دارد یا خیر.

اگر مشکل ناخن‌تان اونیکومایکوز یا عفونت قارچی ناخن باشد، پزشک‌تان داروهای ضد قارچ خوراکی را برای‌تان تجویز می‌کند. همچنین، احتمالا یک پماد موضعی به شما می‌دهد که باید در ترکیب با داروهای تجویز شده استفاده کنید.

برای مشاهده‌ی بهبودی قارچ ناخن باید صبور باشید زیرا ممکن است نتایج پس از یک یا دو ماه آن هم در صورتی که از داروها به طور منظم استفاده می‌کنید، پدیدار شوند. اعتقاد بر این است که این اختلال قارچی در عرض سه ماه به طور کامل ناپدید می‌شود.

۶. بیماری‌های جدی

متأسفانه برخی از بیماری‌های جدی نیز می‌توانند علت بروز نقاط سفید روی ناخن‌های دست یا پا باشند. به منظور جلوگیری از هر گونه عوارض دیگر، در صورتی که متوجه هر گونه تغییر روی ناخن‌های‌تان شدید، لازم است که به دنبال درمان پزشکی باشید.

۷. بیماری کبد

همان طور که قبلا عنوان شد، نقاط سفید روی ناخن ممکن است نشانه‌ی وجود یک بیماری کبدی مانند هپاتیت باشد.

۸. بیماری کلیوی

ابتلا به یک بیماری کلیوی نیز ممکن است باعث پدیدار شدن نقاط سفید روی ناخن شما شود. اگر بیماری کلیوی دارید، ناخن‌ها ممکن است کاملا سفید یا حتی صورتی شوند.

۹. کم‌خونی

گاهی اوقات کم‌خونی هم ممکن است باعث ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن‌های دست و پا شود. اگر مبتلا به کم‌خونی هستید، زیر ناخن شما رنگ پریده یا سفید است. این بدان معنا است که شما باید آهن بیش‌تری را در رژیم غذایی‌تان داشته باشید. ما توصیه می‌کنیم که غذاهای غنی از آهن مانند گوشت یا سبزیجات برگدار را به میزان بیش‌تری در رژیم غذایی‌تان قرار بدهید.

۱۰. سرطان پوست

اگر چه لکه‌های سفید موقت هستند و می‌توانند به راحتی درمان شوند، اما اگر روی ناخن‌های‌تان لکه‌های تیره ببینید، آن وقت است که باید نگران شوید. اگر دست یا پای‌تان دچار آسیب نشده و با این وجود لکه‌های تیره روی ناخن‌تان وجود داشته باشد، ممکن است به سرطان پوست مبتلا شده باشید. در این صورت باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

خوب، تا این‌جای مطلب با شایع‌ترین علل بروز لکه سفید روی ناخن ها آشنا شدید. همان‌طور که قبلا گفته شد بهتر است با پزشک‌تان مشورت کنید، اما قبل از انجام این کار، برخی از روش‌ها و درمان‌های خانگی نیز وجود دارند که ممکن است به شما کمک کند تا از شر این مشکل خلاص شوید.

مهمترین درمان لکه سفید روی ناخن

همان‌طور که مشاهده کردید، لکه‌های سفید روی ناخن‌ها در اغلب موارد موقت و بی ضرر هستند. این لکه‌ها در حین‌ این‌که ناخن‌ها رشد می‌کنند، از روی سطح ناخن ناپدید می‌شوند بنابراین در اغلب موارد انجام هیچ گونه درمانی لازم نیست. البته، عوامل متعددی وجود دارد که می‌توانند روی رشد ناخن‌های شما تاثیر بگذارند از جمله پیری، تغذیه‌ی نامناسب یا عفونت‌های قارچی که ممکن است روی ناخن‌های شما ظاهر شود.

۱. دوری از مواد آلرژی زا

برای این‌که این اختلال را به درستی درمان کنید، باید علت اصلی لکه‌های سفید را بیابید. اگر علت به وجود آمدن لکه‌های سفید روی ناخن‌تان یک واکنش آلرژیک است، توصیه می‌کنیم از مصرف محصولات ناخنی که ممکن است مسئول بروز این واکنش‌های آلرژیک هستند پرهیز کنید.

۲. استفاده از داروهای ضد قارچ

همان‌طور که قبلا گفته شد، اگر علت بروز این نقاط سفید عفونت قارچی باشد، لازم است که از داروهای ضد قارچی خوراکی و همچنین داروی ضد قارچ موضعی استفاده کنید. درمان احتمالا سه ماه طول خواهد کشید.

۳. مصرف ویتامین ای E

مهم است که همیشه ناخن‌های‌تان را مرطوب نگه دارید. توصیه می‌شود دست و ناخن‌های خود را با لوسیون دست حاوی ویتامین E ماساژ دهید. همچنین کرم‌ها و لوسیون‌های زیادی در بازار وجود دارند که برای ماساژ پا استفاده می‌شوند.

۴. داشتن رژیم غذایی متعادل

نکته‌ی بعدی این‌که باید یک رژیم متعادل که همه‌ی مواد مغذی لازم را به بدن‌تان می‌رساند، داشته باشید. همان‌طور که قبلا گفتیم، باید مواد غذایی غنی از آهن، روی، پروتئین و سایر مواد مغذی را به میزان بیش‌تری مصرف کنید. شما باید مقدار ویتامین C را که در رژیم غذایی‌تان دارید، افزایش دهید. اگر غذاهای بیش‌تری مصرف کنید که غنی از ویتامین C هستند، ممکن است لکه‌های سفید اصلا روی ناخن‌ها‌ی‌تان ایجاد نشوند و در این میان سیستم ایمنی بدن‌تان نیز تقویت خواهد شد.

۵. استفاده از لاک صورتی یا هلویی

یک راه هم برای مخفی کردن نقاط سفید روی ناخن وجود دارد. و آن‌ این‌که از لاک ناخن صورتی روشن یا هلویی استفاده کنید. البته، توصیه می‌کنیم که صبور باشید تا ناخن‌ها رشد کنند و لکه‌های سفید با کوتاه کردن ناخن‌ها از بین بروند. دقت کنید که نباید آن‌ها را بیش از حد کوتاه کنید و مراقب باشید که به لایه‌ی زیر ناخن آسیبی وارد نکنید.

مهمترین روش جلوگیری از لکه سفید روی ناخن

حالا که می‌دانید چگونه لکه سفید روی ناخن ها را درمان کرده و از بین ببرید، شاید در این فکر هستید که آیا راهی برای جلوگیری از بروز این نقاط وجود دارد یا خیر.

نکاتی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند از به وجود آمدن لکه سفید روی ناخن ها جلوگیری کنید. مهم‌تر از همه، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل است. شما باید با استفاده از لوسیون، کرم‌ها و سایر مرطوب‌کننده‌ها، همیشه ناخن‌ها را هیدراته نگه دارید. همچنین مهم است که ناخن‌ها را تمیز و همیشه طول آن‌ها را در حد مناسبی نگه دارید.

توصیه می‌شود یک بار در هفته ناخن‌ها را کوتاه کنید و از ناخن‌گیر تیز استفاده کنید. هنگامی که در مورد ناخن‌های پا صحبت می‌کنیم، نباید فراموش کنیم که کفش‌های راحت بپوشیم و هر روز جوراب‌مان را عوض کنیم. همچنین برای جلوگیری از بروز عفونت‌های قارچی و سایر عفونت‌ها، پا را خشک نگه دارید.

خلاصه

چنان‌چه در این مقاله دیدید، لکه سفید روی ناخن دست یا ناخن پا بسیار شایع هستند و در اکثر موارد آن‌ها بدون خطر در نظر گرفته می‌شوند. شایع‌ترین علل به وجود آمدن این لکه‌های سفید عبارتند از آسیب دیدن ناخن، کمبود روی و کمبود کلسیم، کمبود پروتئین، عفونت قارچی و همچنین واکنش آلرژیک نسبت به برخی محصولات ناخن. اما گاهی اوقات این نقاط سفید ممکن است در نتیجه‌ی برخی از اختلالات جدی مانند بیماری کبد، نارسایی کلیه، کم‌خونی یا حتی سرطان پوست ایچاد شوند.

اگر لکه سفید روی ناخن دارید و در صورتی که به نظر می‌رسد مدام پدیدار می‌شوند، باید با پزشک‌تان مشورت کنید. همان‌طور که در بالا گفتیم، درمان‌های پزشکی و روش‌های خانگی زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند.

مهم‌تر از همه این است که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که تمام مواد مغذی لازم را به بدن‌تان می‌رساند. همان‌طور که قبلا گفته شد، مهم است که ناخن‌های‌تان را تمیز و مرطوب نگهدارید و هرگز آن‌ها را بیش از حد کوتاه نکنید.

امیدواریم که این مقاله برای‌تان مفید باشد و اطمینان داریم که از این به بعد از ناخن‌ها و همین‌طور سلامت کلی بدن‌تان بیش‌تر مراقبت خواهید کرد. اگر مطمئن نیستید که علت لکه سفید روی ناخن های دست و پایتان چیست، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: هلثولینو

لکه سفید روی ناخن: ۱۵ مهمترین علت و درمان لکه های سفید روی ناخن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی