کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

لکه بینی و خونریزی در بارداری: ۴۰ علت و درمان خونریزی در بارداری

لکه بینی و خونریزی در بارداری شایع است. تقریبا ۵۰٪ زنان باردار خونریزی واژینال را تجربه می‌کنند و در اثر آن دچار وحشت و اضطراب می‌شوند. آیا فکر می‌کنید چنین چیزی علامت سقط جنین است؟ یا شاید قاعدگی در دوران بارداری هم ممکن است رخ بدهد؟ خوب، قبل از این‌که هول کنید و دچار تشویش شوید، بدانید که خونریزی واژینال در اوایل دوران بارداری چیز نگران‌کننده‌ای نیست و در واقع یک علامت خوب است که نشان می‌دهد شما حامله هستید.

لکه بینی و خونریزی در بارداری: علت ها و درمان های خانگی خونریزی در بارداری

خونریزی ممکن است از خونریزی سبک یا لکه‌بینی تا خونریزی زیاد متغیر باشد. لکه‌بینی سبک در دوران بارداری، موضوعی برای نگرانی نیست، اما خونریزی شدید می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک اختلال جدی باشد. مهم است که علل احتمالی رخ دادن آن را بدانید و معاینه شوید تا هر گونه مشکلی را ریشه‌کن کنید.

فرق بین لکه بینی و خونریزی در بارداری چیست؟

اگر متوجه ترشح قهوه‌ای یا صورتی شبیه آن‌چه که در انتهای دوره‌ی قاعدگی مشاهده می‌کنید، شدید، لکه‌بینی است. اگر یک ترشح قرمز روشن دارید، خونریزی است. میزان خون شما نشانه‌ی هشداردهنده‌ی دیگری است. لکه‌بینی در دوران حاملگی یک پد بهداشتی را خیس نمی‌کند، اما خونریزی یک پد را خیس می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۵ خاصیت آب انار برای سلامتی در دوران بارداری

چه چیزی علت لکه بینی در دوران بارداری می‌شود؟

لکه‌بینی سبک در اوایل دوران اولیه‌ی بارداری معمولا یک اختلال جدی نیست. این اتفاق می‌تواند در همان تاریخی رخ بدهد که دوره‌ی قاعدگی‌تان را قبل از بارداری داشته‌اید و یکی دو روز طول بکشد. سایر علل خونریزی در اوایل بارداری می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

۱. خونریزی در اثر لانه‌گزینی

در مراحل اولیه‌ی حاملگی، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد زنان ممکن است لکه‌بینی به علت لانه‌گزینی جنین در دیواره‌ی رحم را تجربه کنند. این اتفاق در طول زمانی که دور‌ه‌ی قاعدگی را داشته‌اید رخ می‌دهد. این لکه‌بینی ممکن است سبب اشتباه کردن شما شود چرا که ممکن است آن را با قاعدگی اشتباه بگیرید قبل از این‌که متوجه شوید که حامله هستید. این اتفاق در دوران بارداری طبیعی است و نباید نگران شوید.

لکه بینی و خونریزی در بارداری ۲: رابطه جنسی

در دوران بارداری جریان خون به ناحیه‌ی گردن رحم افزایش می‌یابد. بنابراین، پس از مقاربت، دیدن خونریزی سبک کاملا طبیعی است. همچنین، این ناحیه حساس خواهد بود و هر گونه فشار جزئی می‌تواند باعث رخ دادن لکه‌بینی شود. گاهی اوقات، رشد تومورهای خوش‌خیم بر روی دهانه‌ی رحم رخ می‌دهد، که با عنوان پولیپ‌های گردن رحم شناخته شده‌اند، که آن‌ها هم می‌تواند پس از مقاربت لکه‌بینی را ایجاد کنند.

۳. پاپ اسمیر

لکه‌بینی بعد از انجام تست پاپ اسمیر نیز دلایل ذکر شده در بالا را دارد. ناحیه‌ی گردن رحم به علت افزایش جریان خون و هر گونه فشار در منطقه ممکن است منجر به بروز لکه بینی شود.

مطلب مرتبط: خواص هویج در بارداری: ۱۱ خاصیت اثبات شده هویج در دوران بارداری

لکه بینی و خونریزی در بارداری ۴: عفونت

اختلالاتی که با بارداری ارتباطی ندارند نیز ممکن است سبب بروز لکه‌بینی شوند. عفونت‌های واژن مانند واژینوز باکتریایی یا عفونت‌های قارچی یا بیماری‌های منتقله از راه جنسی مثل هرپس، عفونت کلامیدیا، سوزاک یا تریکومونیازیس (تک‌تارچه‌زدگی) می‌توانند باعث التهاب یا تحریک دهانه‌ی رحم شوند. پارگی ایجاد شده در ناحیه‌ی ملتهب در اثر رابطه‌ی جنسی یا هرگونه فشار دیگر، می‌تواند منجر به لکه‌بینی شود.

۵. خونریزی ساب‌کرونیک

کوریون غشای جنین است که جفت را محصور می‌کند. خونریزی ساب‌کرونیک یک اختلال است که در آن خونریزی درون لایه‌های کوریون و جفت اتفاق می‌افتد. معمولا به خودی خود متوقف می‌شود و در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، تشخیص سریع و انجام درمان مورد نیاز، توصیه می‌شود.

لکه بینی و خونریزی در بارداری ۶: نزدیک شدن به زمان وضع حمل

در حین این‌که بدن شما برای وضع حمل و زایمان آماده می‌شود، پلاک موکوسی از جای خود جدا خواهد شد، مرحله‌ای که طی آن دهانه‌ی رحم‌تان کم کم شروع به باز شدن می‌کند. موکوس با خون مخلوط خواهد شد، که این اتفاق “نمایش خونین” نامیده می‌شود. اگر شما در حال حاضر ۳۷ هفته‌ی بارداری را گذرانده‌اید دفع پلاک موکوسی جای هیچ گونه نگرانی ندارد. اما اگر خونریزی شدید باشد، حتما با یک متخصص زنان مشورت کنید.

چه عواملی باعث لکه بینی و خونریزی در بارداری می‌شود؟

خونریزی واژینال ممکن است در هر زمانی در دوران بارداری رخ دهد. این اتفاق به ندرت نشانه‌ای از وجود یک اختلال جدی است، زیرا ممکن است با بسیاری از عوارض حاملگی همراه باشد. اما گاهی اوقات نیز می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال جدی باشد. بنابراین مهم است که علل احتمالی بروز این رخداد را بدانید و حتما معاینه شوید.

مطلب مرتبط: ۳۲ خاصیت گلابی برای سلامتی در دوران بارداری

عوامل خونریزی در سه ماهه اول بارداری:

خونریزی واژینال در دوران سه ماهه‌ی اول بارداری می‌تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. تقریبا ۲۰ تا ۳۰ درصد زنان باردار در طی این مرحله، خونریزی را تجربه خواهند کرد.

۱. بارداری خارج از رحم

در حاملگی خارج رحمی تخمک بارور در خارج از رحم کاشته می‌شود. معمولا این اتفاق در لوله‌ی فالوپ (لوله‌ی رحم) رخ می‌دهد. در اثر این اتفاق معمولا سوزش و درد شدیدی را در ناحیه‌ی پایین شکم همراه با سرگیجه، ضعف و تهوع تجربه خواهید کرد. حاملگی خارج از رحم می‌تواند برای مادر تهدیدکننده و بسیار خطرناک باشد و نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارد. از نظر آماری، فقط ۳٪ از زنان باردار چنین مشکلی را تجربه می‌کنند.

اگر سابقه‌ی هر یک از عوارض زیر را داشته باشید حاملگی خارج از رحم ممکن است در شما رخ دهد:

حاملگی خارج از رحم، جراحی لوله‌ی فالوپ، اختلال التهابی لگن، ناباروری بیش از ۲ سال، سیگار کشیدن و داشتن دستگاه کنترل بارداری در رحم.

لکه بینی و خونریزی در بارداری ۲: بارداری مولار

حاملگی مولار یک بیماری نادر است که زمانی رخ می‌دهد که جفت از جنین ناقص تبدیل به یک توده‌ی کیستیک می‌شود. این اختلال یک نوع تومور است که به دلیل هورمون‌های بارداری اتفاق می‌افتد و در همه‌ی موارد تهدید‌کننده‌ی زندگی فرد نیست. این اتفاق در عرض چند هفته بعد از لقاح رخ می‌دهد. در برخی موارد ممکن است غیر طبیعی باشد و در سراسر بدن گسترش بیابد، اختلالی که به عنوان بیماری تروفوبلاست حاملگی تشخیص داده می‌شود. اگر در حین بارداری دچار بارداری مولار شوید، ممکن است خونریزی واژینال را در عرض چند هفته پس از لقاح مشاهده کنید.

۳. سقط جنین

یکی از دلایل اصلی خونریزی در سه ماهه‌ی اول بارداری می‌تواند سقط جنین باشد. این اتفاق معمولا در طول ۱۲ هفته‌ی اول بارداری رخ می‌دهد. اگر خونریزی با علائمی مانند گرفتگی، درد شکم و عبور بافت از طریق واژن همراه باشد، احتمال بیش‌تری وجود دارد که نوزاد را از دست بدهید. حدود ۵۰٪ زنان باردار که این علائم را همراه با خونریزی واژینال تجربه می‌کنند، جنین را سقط خواهند کرد.

عوامل خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری:

علت شایع خونریزی در اواخر دوران بارداری، مشکلات جفت است. همچنین، غیر طبیعی بودن گردن رحم یا واژن می‌تواند باعث خونریزی شود.

لکه بینی و خونریزی در بارداری ۴: جفت سرراهی

جفت سرراهی شایع‌ترین علت خونریزی در اواخر دوران بارداری است. در این شرایط، جفت که معمولا جنین را به رحم متصل می‌کند، بخشی از دهانه رحم را پوشش می‌دهد. در نتیجه‌‌ی همین، خونریزی اتفاق می‌افتد. در دوران بارداری، گردن رحم نازک می‌شود و جهت آماده شدن برای وضع حمل گشاد می‌شود. در این مرحله، جفت گسترش می‌یابد و دچار پارگی می‌شود و در نهایت خونریزی شدید رخ می‌دهد. عوامل خطر برای این اختلال جفت سرراهی عبارتند از داشتن سابقه‌ی جفت سرراهی، حاملگی‌های متعدد و داشتن سابقه‌ی زایمان سزارین.

۵. دکولمان جفت

این اختلال در نیمه‌ دوم بارداری یا سه ماهه‌ی سوم رخ می‌دهد. دکولمان جفت در واقع جدا شدن زودهنگام جفت از رحم است و منجر به جمع شدن خون در ناحیه‌ی بین جفت و رحم می‌شود. این اختلال با گرفتگی، درد در ناحیه‌ی شکم، حساسیت رحم و درد پشت همراه است. اگر جدایی خیلی کم باشد، برای جنین خطری وجود ندارد. اما اگر این جدا شدن زیاد باشد، خطری جدی ایجاد خواهد کرد. عوامل خطر برای این علت خونریزی واژینال عبارتند از: تروما، فشار خون بالا، مصرف دخانیات، کوکائین و داشتن سابقه‌ی قبلی دکولمان جفت.

لکه بینی و خونریزی در بارداری ۶: پارگی رحم

در موارد نادر، یک شکاف غیرطبیعی رحم به علت زخم ناشی از عمل سزارین قبلی رخ خواهد داد. این اتفاق باعث می‌شود که جنین به شکم منتقل شود که می‌تواند برای کودک و مادر کاملا خطرناک باشد. پارگی رحم می‌تواند قبل یا در زمان وضع حمل رخ دهد. برخی از عوامل خطر دیگر نیز وجود دارد که عبارتند از تروما، حاملگی‌های متعدد، مصرف بیش از حد داروهای اکسیتوسین (تقویت انقباضات) و زایمان با فورسپس.

۷. پارگی رگ‌های خونی جنین

رگ‌های خونی جنین ممکن است از دهانه‌‌ی کانال تولد عبور کنند. این اتفاق با عنوان vasa previa شناخته شده‌است و می‌تواند برای جنین کشنده باشد چرا که رگ‌های خونی دچار پارگی می‌شوند و خونریزی شدیدی رخ می‌دهد. این اختلال همچنین با ضربان قلب غیرطبیعی جنین همراه است. این حالت بسیار نادر است و در هر ۵۰۰۰ بارداری، یکی رخ می‌دهد.

لکه بینی و خونریزی در بارداری ۸: وضع حمل پیش از موعد

اگر زمان وضع حمل بین هفته‌ی ۲۰ تا هفته‌ی ۳۷ رخ بدهد، در واقع یک وضع حمل پیش از موعد رخ داده‌است. این اتفاق با گرفتگی، انقباضات منظم، فشار داخل لگن و درد پشت همراه است. چند روز قبل از این‌که بدن‌تان برای وضع حمل آماده شود، پلاک موکوس ترشح می‌شود و خونریزی آغاز می‌شود. این اتفاق به عنوان نمایش خونین نامیده می‌شود که در صورت مشاهده‌ی آن باید باپزشک‌ یا مسئول مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرید.

برخی از علل دیگر خونریزی در اواخر بارداری عبارتند از:

۹. بروز آسیب در واژن یا گردن رحم

۱۰.  سرطان

۱۱. پولیپ

۱۲. رگ‌های واریسی (رگ‌های غیر طبیعی پر از پیچ و تاب و چرخش)

درباره لکه بینی و خونریزی در بارداری چه چیزی باید بدانیم؟

لکه‌بینی سبک طبیعی است و هیچ موردی برای نگرانی وجود ندارد. اما خونریزی شدید واژینال که در اثر آن پد خیس می‌شود نگران‌کننده است. خونریزی همیشه نشانه‌ی سقط جنین نیست چون برخی از زنان خونریزی زیادی را تجربه می‌کنند اما همچنان نوزادانی سالم را به دنیا می‌آورند.

چه اقدامی باید انجام دهیم؟

ممکن نیست که علت درست خونریزی واژینال را تشخیص دهیم زیرا عوامل زیادی هستند که می‌توانند این اختلال را ایجاد کنند. توصیه‌ی جهانی این است که نباید در مورد مشورت با پزشک‌تان تردید کنید.

از یک پد استفاده کنید، زیرا به شما کمک می‌کند که بدانید چه‌طور و به چه میزان خونریزی می‌کنید. نوع خون را بررسی کنید (این‌که آیا قهوه‌ای است، قرمز است یا صورتی و پر از لخته). هنگام خونریزی در حین بارداری، تمام مسائل را به پزشک‌تان انتقال دهید و وارد رابطه‌ی جنسی نشوید و همچنین از تامپون استفاده نکنید.

پزشک شما واژن را معاینه می‌کند و ممکن است به شما توصیه کند که سونوگرافی انجام بدهید. سونوگرافی واژینال و شکمی هر دو با هم برای ارزیابی علت انجام می‌شود. پزشک شما همچنین ممکن است چند آزمایش معمول مانند آزمایش خون و ادرار را  تجویز کند. این آزمایش‌ها به بررسی میزان سطح هورمون‌های حاملگی کمک می‌کنند

شما باید علائم زیر را نیز بررسی کنید. اگر آن‌ها را تجربه کردید، ممکن است مشکل پیش آمده سقط جنین یا هر اختلال جدی دیگری باشد.

۱- گرفتگی شدید و درد در پایین شکم
۲- خونریزی شدید
۳- ترشحات واژن همراه با دفع بافت
۴- گیجی
۵- تب بالا به میزان ۳۸ درجه یا بالاتر

مراقبت از خود

اگر در مراحل اولیه‌ی بارداری خونریزی داشته باشید، تا زمانی که دکتر خود را معاینه کند و به شما دستورالعمل‌هایی بدهد، آرامش خود را حفظ کنید. و بعد فقط استراحت کنید و استراحت کنید. فشار زیادی به خودتان وارد نکنید یا تمرین‌های ورزشی سنگین را انجام ندهید. از داشتن رابطه‌ی جنسی پرهیز کنید، از تامپون یا داروی ضد بارداری استفاده نکنید. با نوشیدن مقدار زیادی آب همیشه بدن‌تان را هیدراته نگه دارید. همچنين، حواس‌تان باشد که در این مدت چند عدد پد بهداشتی استفاده می‌کنید.

اگر در اواخر دوران بارداری خونریزی شدیدی داشتید، باید بلافاصله با پزشک‌تان مشورت کنید.

تشخیص خونریزی واژینال در طول بارداری

آزمایش‌های تشخیصی زیادی وجود دارد که پزشک شما ممکن است آن‌ها را برای تعیین علت خونریزی غیرطبیعی در طول بارداری تجویز کند:

۱- آزمایش پاپ اسمیر برای رد احتمال وجود سرطان دهانه‌ی رحم انجام می‌شود. در طی این آزمایش، نمونه‌های بافت از ناحیه‌ی گردن رحم برداشته می‌شوند و احتمال وجود آلودگی‌های مختلف مانند سوزاک یا کلامیدیا مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

۲- آزمایش خون کامل صورت می‌گیرد برای رد احتمال وجود کم‌خونی (کمبود گلبول قرمز خون) که از خونریزی شدید ناشی می‌شود.

۳- اگر چیزی در سابقه‌ی پزشکی بیمار وجود دارد که شک پزشک را برمی‌انگیزد، آزمایش‌های خاصی انجام می‌شوند تا احتمال وجود هر گونه اختلال لخته شدن خون رد شود.

۴- یک آزمایش خون برای ارزیابی هر نوع اختلال تیرویید، اختلال در عملکرد کبد یا اختلالات کلیوی انجام می‌شود.

۵- یک آزمایش خون برای بررسی سطح پروژسترون و دمای بدن برای بررسی تاریخ تخمک‌گذاری واقعی.

۶- آزمایش هورمون خون برای تشخیص تخمدان پلی‌کیستیک.

۷- سونوگرافی لگن برای بررسی تاریخچه‌ی کامل بیماری و معاینه‌ی لگن انجام می‌شود.

۸- آزمایش نمونه‌ی اندومتر برای رد احتمال وجود سرطان در رحم.

خونریزی واژینال در حین بارداری

نوع درمان به علت واقعی خونریزی بستگی دارد. شما ممکن است به آزمایشات و تست‌های پزشکی نیاز داشته باشید.

درمان برای خونریزی در اوایل دوران بارداری (سه ماهه‌ی اول):

۱. حاملگی خارج رحمی

با انجام سونوگرافی، می‌توان حاملگی خارج رحمی را تشخیص داد. پزشک ممکن است برای‌تان دارو تجویز کند یا عمل جراحی روی شما انجام بدهد.

ممکن است داروهای متوترکسات (ترکسال یا رومارتکس) را تجویز کند که بافت در حال رشد را تخریب می‌کنند.

جراحی یک گزینه برای کسانی است که بدن‌شان داروهای متوترکسات را نمی‌پذیرد. همچنین اگر تصمیم به مصرف دارو نداشته باشید، ممکن است سراغ گزینه‌ی جراحی بروید. در جراحی لاپاروسکوپی برش کوچکی در قسمت شکم از طریق لوله فالوپ انجام می‌شود و به این ترتیب حاملگی خارج رحمی از بین می‌رود. لوله‌ی فالوپ ممکن است در این روند آسیب ببیند؛ زیرا حاملگی خارج از رحم خود به لوله آسیب وارد می‌کند.

۲. احتمال وقوع سقط جنین

اگر خونریزی در نتیجه‌ی احتمال رخ دادن سقط جنین باشد، ممکن است پزشک‌تان شما را به انجام برخی از فعالیت‌ها راهنمایی کند. او ممکن است به شما پیشنهاد کند که به طور کامل در خانه بمانید تا درد و خونریزی کاهش بیابد. شما باید دست کم به مدت سه هفته از مقاربت پرهیز کنید. همچنین از تامپون یا دوش واژینال نباید استفاده کنید.

۳. سقط جنین ناقص

اگر این مورد سبب بروز خونریزی شده باشد، پزشک‌تان فرایندی برای حذف بافت جنین در رحم انجام می‌دهد. این روش به نام توسعه عنق رحم و کورتاژ (D & C) از بروز عوارض بیش‌تر مانند عفونت و خونریزی جلوگیری می‌کند.

۴. سقط جنین انجام نشده

اگر خونریزی شما ناشی از سقط جنین انجام نشده باشد، ممکن است پزشک‌تان به شما انجام سقط یا درمان خانگی را پیشنهاد دهد. این تصمیم تنها پس از بحث در مورد مزایا و خطرات هر دو گزینه صورت می‌گیرد. برای تصمیم‌گیری در این مورد، اندازه و سن جنین مهم است.

۵. سقط جنین کامل

در این حالت، جنین و بافت‌های مجاور به طور کامل برداشته می‌شود. شما زمانی مرخص می‌شوید و می‌توانید به خانه بروید که سونوگرافی هیچ گونه بافت باقی‌مانده‌ای را نشان ندهد.

۶. بارداری مولار

در این مورد، D & C فوری انجام می‌شود. به دنبال این روش، آزمایش‌های خون hCG برای بررسی هر گونه تومور باقی‌مانده صورت می‌گیرد.

درمان برای اواخر دوره‌ی بارداری (سه ماهه‌ی دوم و سوم):

۱. خونریزی

اگر در اواخر دوران بارداری خونریزی واژینال داشته باشید، نظارت کاملی برای علائم شوک و از دست دادن خون روی شما صورت خواهد گرفت. احتمال دارد که از طریق تزریق وریدی خون دریافت کنید. همچنین، بررسی‌هایی روی جنین نیز صورت خواهد پذیرفت. درمان احتمالی به علت و سن جنین بستگی دارد.

۲. جفت سرراهی

اگر این اختلال دلیل بروز خونریزی باشد، پزشکان همیشه ترجیح می‌دهند نوزاد را با سزارین به دنیا بیاورند. اگر از خونریزی شدید رنج می‌برید، باید فورا زایمان را انجام بدهید. اگر در حال تجربه‌ی انقباضات هستید، یک تزریق وریدی دریافت خواهید کرد تا آن‌ها متوقف کنید یا کاهش بدهید. اگر بارداری شما کمتر از ۳۶ هفته باشد و خونریزی شدید نباشد، پزشک شمارش خون شما و ضربان قلب کودک را کنترل می‌کند. شما دارویی را برای بالغ شدن ریه‌های جنین دریافت خواهید کرد. هنگامی که به ۳۶ هفته برسید، پزشک دوباره وضعیت ریه‌های کودک را بررسی می‌کند و بر اساس آن زایمان صورت خواهد گرفت.

اگر مشکل جفت سرراهی باشد، زایمان به صورت سزارین خواهد بود زیرا خونریزی ممکن است سبب بروز خطر برای جنین شود. در موارد نادر، زمانی که جفت ناحیه‌ی گردن رحم را پوشش نمی‌دهد، می‌توانید زایمان طبیعی داشته باشید. با انجام زایمان سزارین، حدود ۳ پینت خون را از دست خواهید داد.

۳. دکولمان جفت

در این مورد، زایمان واژینال در مقایسه با سزارین ترجیح داده می‌شود. اگر خونریزی شدید داشته باشید، زایمان سزارین روی شما انجام خواهد شد. اگر بارداری شما بیش از ۳۶ هفته باشد، داروهای IV را برای انقباضات دریافت خواهید کرد تا یک زایمان واژینال بدون خطر داشته باشید. اگر بارداری شما کم‌تر از ۳۶ هفته باشد و خونریزی شدید نباشد، در بیمارستان بستری خواهید شد و شمارش خون خودتان و ضربان قلب کودک مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین، برای بالغ شدن ریه‌های کودک داروهایی دریافت خواهید کرد. هنگامی که ریه‌ها بالغ شدند، زایمان سزارین خواهید داشت.

۴. پارگی رحم

اگر تست‌ها پارگی رحم را نشان بدهند، یک زایمان سزارین فوری خواهید داشت. جراح شما ممکن است رحم‌تان را بردارد اما اگر می‌خواهید فرزندان بیش‌تری داشته باشید، اقدام به ترمیم رحم خواهد کرد. همچنین، شما نیاز به دریافت خون زیادی دارید زیرا در طول عمل جراحی، خون زیادی را از دست خواهید داد.

لکه بینی و خونریزی در بارداری ۵: پیگیری

پس از درمان مناسب، اگر متوجه هر گونه عوارض،  از جمله درد شکم، خونریزی یا تب، شدید باید دوباره مورد بررسی و معاینه قرار بگیرید.

– ممکن است به شما توصیه شود که در رختخواب استراحت کنید همراه با هشدار جدی مبنی بر عدم قرار دادن چیزی در منطقه‌ی واژن.

– از مقاربت جنسی پرهیز کنید، تا زمانی که خونریزی متوقف نشده‌است، از تامپون استفاده نکنید.

– شما باید در طی دو روز پس از درمان، به متخصص زنان مراجعه کنید.

– اگر برای بارداری خارج از رحم مورد درمان قرار گرفتید و باز هم درد و ضعف داشتید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

– اگر بارداری مولار دارید، باید سطح bHCG را جهت بررسی وجود هر گونه توموری به طور منظم پیگیری کنید.

لکه بینی و خونریزی در بارداری – پیشگیری

یک راه عالی برای جلوگیری از عوارض بارداری این است که رابطه‌ی خوبی با پزشک‌تان داشته باشید و معاینه‌های روتین را به طور منظم انجام بدهید. توجه داشته باشید که بسیار مهم است اگر شما قبلا در بارداری‌های قبلی خود عوارضی را تجربه کرده‌اید.

راه دوم برای اطمینان از داشتن حاملگی بدون مشکل، کنترل عوامل خطر است. شما باید کوکائین و تنباکو را کاملا قطع کنید. اگر فشار خون بالا دارید، سعی کنید آن را تحت کنترل داشته باشید، و حتما موضوع را به اطلاع پزشک‌تان برسانید.

سخن آخر

در صورت داشتن هرگونه خونریزی در دوران بارداری، صرف نظر از این‌که چه زمانی آن را تجربه می‌کنید، باید بلافاصله با ارائه‌دهنده‌ی خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید، فقط برای اطمینان از این‌که هیچ مشکلی وجود ندارد. شما باید آماده‌ی پاسخ دادن به همه‌ی جزئیات در مورد مقدار، رنگ و دوره‌ی خونریزی باشید تا به ارائه‌دهنده‌ی خدمات بهداشتی کمک کنید که بهترین تصمیم را بگیرد.

اگر به دلیل هر کدام از دلایل فوق، سقط جنین را تجربه کردید، این بدان معنا نیست که شما نابارور هستید. و این را بدانید که شما تنها کسی نیستید که چنین فاجعه‌ای را تجربه کرده‌است. اکثریت زنان دست کم یک بار در طول عمر باروری خود سقط جنین را تجربه می‌کنند. سقط جنین می تواند خلاء احساسی ایجاد کند، اما این اتفاق پایان جهان نیست. حتی پس از سقط جنین می‌توانید باردار شوید. داشتن یک جلسه‌ی مشاوره با متخصص زنان و زایمان بهترین راه برای کنار آمدن با مشکلات بارداری است. تمام چیزی که نیاز دارید تفکر مثبت و شجاعت است!

در اغلب موارد، یک لکه‌ی کوچک، هیچ خطری برای سلامتی شما و کوچولوی درون رحم‌تان ایجاد نمی‌کند، گرچه خونریزی گاهی اوقات ممکن است نشان‌دهنده‌ی وجود مشکلاتی در بارداری شما باشد. اگر باردار هستید، باید در مورد خونریزی‌تان آگاهی داشته باشید. اگر خونریزی نامنظم یا دوره‌ی قاعدگی را در طول بارداری تجربه کردید، بلافاصله با پزشک‌تان مشورت کنید.

امیدواریم شک و تردیدتان در مورد لکه بینی و خونریزی در بارداری برطرف شده باشد. مراقب خودتان باشید! امیدواریم که یک دوران بارداری شاد و سالم را سپری کنید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: momjunction

لکه بینی و خونریزی در بارداری: علت ها و درمان های خانگی خونریزی در بارداری


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی