کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ دلیل که قسمت جدید مرد عنکبوتی رکورد گیشه را می‌شکند

فیلم سینمایی مرد عنکبوتی :بازگشت به خانه روایت جدیدی از داستان قدیمی و جذاب پیتر پارکر، دانش‌آموز یتیم و خجالتی که با نیش یک پیشه، به یک ابرقهرمان تبدیل می‌شود، از جمعه در آمریکا و ۶۰ درصد از بازارهای سینمائی جهان دل‌های میلیون‌ها نفر را تسخیر می‌کند.

کارشناسان برای فیلم ۱۷۵ میلیون دلاری مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه بیش از ۲۰۰ میلیون فروش افتتاحیه (در سه روز اول) پیش‌بینی کرده‌اند که در فصل سینمائی شکست «دنباله‌ها» و فیلم‌های پرخرج هالیوود، تنها با فیلم «زن اعجوبه»، ابر قهرمان گیشه فصل تابستان برابری می‌کند.

اما در دورانی که تماشاگر به دنباله‌های ۲۰۰ میلیون دلاری ابرقهرمانی پشت می‌کند، این نوجوان با بالهای حشره، و دستان چسبناک را چرا تماشاگران همچنان دوست دارند؟

۱. کارگردان تازه کار به پشتوانه یک اسطوره فیلم را ساخته است

فیلم جدید، ساخته «جان واتز»، یک کارگردان تازه‌کار است که به پشتوانه اسطوره آشنای شخصیت قصه‌مصوری، و تحسین یکصدای منتقدان، گیشه‌شکن خواهد شد. «رایان فاندر» در «لس آنجلس تایمز» در گزارشی براساس نظرسنجی‌های جدید، می‌نویسد برخلاف فیلم‌های ابرقهرمانی دیگر، «اسپایدرمن: بازگشت به خانه» فیلمی است که تماشاگر می‌خواهد ببیند.

۷ دلیل که قسمت جدید مرد عنکبوتی رکورد گیشه را می‌شکند

احتمال دارد که فروش این فیلم ۱۷۵ میلیون دلاری، در آمریکا و ۶۰ درصد از کل بازار سینما در جهان، طی سه روز آینده به ۲۰۰ میلیون دلار برسد.

۲. انتظار بیش از ۲۰ میلیون هوادار فیسبوکی و توییتری این اشتیاق را بیشتر کرده است

«اسپایدرمن» در «فیسبوک» بیشتر از ۲۰ میلیون هوادار دارد. سروصدای آن در «توئیتر» با «پاسداران کهکشان ۲» برابری می‌کند.

۳. تام هالند به اشتیاق هواداران دامن زده است

بنابه گزارش «آرتور شان رابینز» در پایگاه اینترنتی «باکس آفیس»، «مرد عنکبوتی» در کنار «مرد خفاشی» و «اونجرز» محبوب‌ترین ابرقهرمان است، و «تام هالند» در این نقش، از همان ابتدا که در کنار «کپتن آمریکا» در «جنگ‌های داخلی» ظاهر شد، درخشید و به اشتیاق هوادارها برای دیدن فیلم «اسپایدرمن» دامن زد.

برای استودیوها، هر پروژه جدیدی، یک قمار بزرگ است. مثال‌های «مومیایی» و «ترانسفورها» و چندین دنباله دیگر که در آمریکا با سردی از آنها استقبال شد، نشان می‌دهد که واکنش تماشاگران، به شخصیت‌ها، قصه‌ها و ستارگان آشنا، همیشه قابل پیش‌بینی نیست.

۷ دلیل که قسمت جدید مرد عنکبوتی رکورد گیشه را می‌شکند

انتخاب بازیگر اصلی، که ۱۷۵ میلیون دلار سرمایه را روی دوش خود، حمل می‌کند، مهم‌ترین قمار است، چون برخلاف کارگردان، که مدیران استودیو بر کارش نظارت دارند، بازیگر جلوی دوربین تنها است. منتقدها «تام هالند» بازیگر نوآمده انگلیسی را بهترین گزینه برای «مرد عنکبوتی» می‌دانند، زیرا به مراتب بیشتر از «توبی مگوایر» و «اندرو گارفیلد» به نقش دانش‌آموز ۱۵ ساله بی‌پیرایه و شرمگین، می‌برازد.

«تام هالند» در فیلم «جنگ‌های داخلی» برای اولین بار در نقش «مرد عنکبوتی» در کنار ابرقهرمان‌های دیگر، از جمله «کپتن آمریکا» به تماشاگر معرفی شد و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که از دید هوادارها، موفق بود.

۴. حضور رابرت داونی جونیور به فروض فیلم کمک میکند

حضور «رابرت داونی جونیور»، یا «مرد آهنی»، به فروش فیلم جدید کمک خواهد کرد. «مرد آهنی –۲» با ۱۲۸ میلیون دلار فروش سه روز اول، رکورد دار فروش در «جهان سینمائی مارول» است.

۵. نقدهای مثبت بسیار زیاد روی محبوبیت این فیلم تاثیر داشته است

ضریب مثبت ۹۲ درصد بیش از ۹۸ نقد مطبوعاتی در باره فیلم «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» در«راتن توماتوز»، پایگاه گردآورنده نقدها، هوادارها را به دیدن فیلم تشویق می‌کند.

۶. حضور رندایا که محبوب نوجوانان است در این فیلم موج استقبال را پیدید آورده است

محبوبیت «زندایا» بازیگر محبوب کانال «دیزنی» در میان نوجوانان، و در «فیسبوک» و «اینستاگرام»، دلیل دیگر استقبال از فیلم جدید است، به خصوص چون «زندایا» در داستان فیلم، نقش برجسته‌ای ایفا می‌کند.

۷. بهترین فیلم ابرقهرمانی از نظر دوماهنامه اتلانتیک شد

«کریستوفر اور» درماهنامه وزین «اتلانتیک» فیلم « مردعنکبوتی : بازگشت به خانه» را یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی در سال‌های اخیر می‌داند. فیلمی است مفرح که سریع پیش می‌رود، و با پرداختن به روابط نوجوانها در دبیرستان، با تماشاگر رابطه عاطفی برقرار می‌کند.

مندلسون یادآور می‌شود که کارنامه «سونی» در ۵ فیلم قبلی «اسپایدرمن» درخشان نبود، چون سری اول، سرانجامی ناخوش داشت و سری دوم با «اندرو گارفیلد» هیچوقت به جایی نرسید.

با این حال، نخستین «اسپایدر من» ازکارگردان «سم رییمی» در سال ۲۰۰۲ با فروش ۱۱۴ میلیون دلار در سه روز اول نمایش در آمریکا، رکورد جدیدی برجای گذاشت که قبل از آن، به جنگ ستارگان تعلق داشت.

هرچند از نظر منتقدها، بهترین «اسپایدرمن» در سه‌گانه «رییمی»، فیلم دوم بود که در سال ۲۰۰۴ اکران شد.

تابستان امسال، ابرقهرمان موفق گیشه، «زن اعجوبه» بوده است، از کارگردان «پتی جنکینز» که فروش آن در آمریکا از ۳۴۵ میلیون دلار و در جهان از ۷۱۸ میلیون دلار عبور کرده و همچنان در جدول ده فیلم پرفروش هفته قرار دارد.

اسکات مندلسون، تجزیه‌وتحلیل‌گر کسب وکار سینما در نشریه معتبر «فوربز» یادآور می‌شود که برخلاف «زن اعجوبه»، فیلم «مرد عنکبوتی» اولین از نوع خود نیست، ولی هر چند ممکن است با استقبال بیشتری از سوی تماشاگران روبرو شود، به ناچار در باره شخصیتی است که فیلم‌های قبلی «سونی» آن را مخدوش کرده‌اند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۷ دلیل که قسمت جدید مرد عنکبوتی رکورد گیشه را می‌شکند


خبرخوان هفته

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی