کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ راه برای قرار گرفتن در مسیر درست زندگی و کسب موفقیت

قرار گرفتن در مسیر درست زندگی و کسب موفقیت و به عبارت ساده تر روی دور افتادن اغلب به عنوان یک حالت روانی توصیف می‌شود که در آن افراد غوطه‌وری و درگیری کامل در یک فعالیت را تجربه می‌کنند. به نظر می‌رسد که همه چیز تقریباً بدون زحمت اتفاق می‌افتد و انگار که زمان در این حالت ناپدید می‌شود. ورزشکاران اغلب از این حالت روحی به عنوان “تمرکز کامل” یاد می‌کنند.

راه برای قرار گرفتن در مسیر درست زندگی و کسب موفقیت

هنرمند پاول کله می‌گفت: “همه چیز در اطراف من محو می‌شود و آثار به گونه‌ای متولد می‌شوند که انگار از خلأ خارج شده اند. میوه‌های رسیده گرافیکی می‌افتند. دست من تبدیل به ابزار مطیعِ یک اراده از راه دور شده است.”

آنچه کله در این نقل قول توصیف می‌کند، نمونه کاملی از روانشناسی است که میهایی چیکسنتمیهایی آن را جریان یا قرار گرفتن در مسیر درست می‌نامد. غوطه‌وری کامل در یک کار، احساس تمرکز کامل و از دست دادن کوچک‌ترین ردپایی از دنیای خارج، همه خصوصیات رایج این حالت روحی است.

بدیهی است که رسیدن به این حالت چیزی است که بسیاری از ما دوست داریم به طور منظم تجربه کنیم. خوشبختانه قرار گرفتندر مسیر درست فقط محدود به ورزشکاران نخبه، هنرمندان و مجریان نیست. این حالت را می‌توانید طی تعدادی از فعالیت‌ها مثلا هنگام کار، هنگام انجام تمرینات ورزشی یا هنگام سرگرمی به دست آورید. بنابراین برای قرار گرفتن در مسیر درست زندگی دقیقاً چه کاری لازم است؟

۱. مهارت‌های شما باید با وظیفه‌تان مطابقت داشته باشد

به گفته چیکسنتمیهایی، جریان زمانی رخ می‌دهد که سطح مهارت شما کاملاً با چالشی که فعالیت مورد نظر دارد، منطبق باشد. بنابراین یک دونده ممکن است طی یک ماراتن که برای آن آماده است، یا شطرنج‌باز ممکن است جریان را در طول بازی که چالش کاملی برای ایجاد می‌کند، تجربه کند. به عبارت دیگر، کسب تمرین، تجربه و تخصص در یک فعالیت، احتمال دستیابی به جریان را در آینده را بیشتر می‌کند.

۲. فراتر از مهارت‌ها رفتن، می‌تواند منجر به قرار گرفتن در مسیر درست شود

فراتر از مهارت‌ها رفتن و تلاش برای انجام کاری که کمی پیشرفته‌تر از توانایی‌های فعلی شما باشد نیز می‌تواند باعث قرار گرفتن در مسیر درست شود. این حالت برای یک رقصنده، ممکن است شامل حرکتی باشد که کمی چالش‌برانگیز است. برای یک طراح گرافیک، ممکن است شامل گرفتن پروژه ای باشد که نیاز به استفاده از نوع جدیدی از نرم‌افزار دارد.

بر افزودن چالش‌های جدید به طور منظم تمرکز کنید. به این ترتیب نه تنها مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد، بلکه ممکن است دریابید که دستیابی به حالت جریان بسیار راحت‌تر می‌شود.

۳. اهداف واضحی داشته باشید

شما برای تمرکز بر کار باید هدف خاصی داشته باشید، مانند برنده شدن در یک مسابقه ورزشی، نواختن یک قطعه موسیقی خاص یا به پایان رساندن یک پروژه کاری . منظور ما این نیست که برای رسیدن به هدف فقط باید در یک فعالیت شرکت کنید. افرادی که به طور مکرر به حالت قرار گرفتن در مسیر درست (جریان) دست می‌یابند، غالباً انگیزه ذاتی دارند تا اقدامات خاصی را انجام دهند. به عبارت دیگر، ممکن است اهداف مشخصی در ذهن داشته باشند، اما به خاطر خودشان هم دست به این اقدامات می‌زنند.

۴. از وقفه جلوگیری کنید

مهم است که تمام تمرکز خود را به وظیفه و کاردر حال انجام اختصاص دهید. انجام چند وظیفه و سایر عوامل حواس‌پرتی باعث اختلال در حالت جریان می‌شود. زمان و مکانی را تعیین کنید که به شما امکان می‌دهد بدون قطع شدن و منحرف شدن روی یک پروژه کار کنید. تلفن، تلویزیون یا سایر دستگاه‌هایی را که ممکن است شما را از وظیفه پیش رو دور کنند خاموش کنید.

۵. روی روند کار و نه وضعیت نهایی تمرکز کنید

در حالی که داشتن یک هدف مهم است، رسیدن به حالت جریان نیاز به لذت بردن از سفر دارد و رسیدن به محصول نهایی همه چیز نیست. به خودتان اجازه دهید بدون نگرانی بیش از حد در مورد نتیجه نهایی تلاش‌های خود را به کار ببندید؛ ساده بگویید، باید یاد بگیرید که در لحظه حاضر زندگی کنید.

دستیابی به این وضعیت می‌تواند تجربه لذت‌بخشی باشد، اما ممکن است فواید دیگری نیز داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که مزایای قرار گرفتن در مسیر درست شامل افزایش مهارت و بهبود عملکرد است. مهارت و توانایی شما در انجام یک کار می‌تواند به بهبود عزت نفس شما در آن حوزه کمک کند و در شما اعتماد به نفس مرتبط با این مهارت‌ها را افزایش دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بزاده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۵ راه برای قرار گرفتن در مسیر درست زندگی و کسب موفقیت


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی