کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲ قانون جدید و مهم بازاریابی دیجیتالی در هزاره سوم

بازاریابی دیجیتالی اصطلاحی است که در هزاره‌ی سوم بسیار زیاد مطرح شده و کارایی بسیار بالایی در حوزه بازاریابی دارد. برای اینکه بتوانیم بیشترین بهره را از این مدل بازاریابی ببریم بهتر است ابتدا با ۲ قانون جدید و مهم بازاریابی دیجیتالی در هزاره سوم آشنا شویم. اما قبل از آن یک تعریف کوتاه و مختصر از بازاریابی دیجیتال داریم.

قانون جدید و مهم بازاریابی دیجیتالی در هزاره سوم

برای این‌که بدانیم بازاریابی دیجیتالی چیست و آن را به طور روشنی تعریف کنیم، باید درباره‌ی آن‌چه که با آن مرتبط نیست صحبت کنیم. قبل از هر چیز، بازاریابی دیجیتالی شامل شکل‌های سنتی بازاریابی مثل رادیو، تلویزیون، بیل‌بورد و چاپ نمی‌شود زیرا این شیوه‌ها بازخورد و گزارش سریع ارائه نمی‌دهند. مطمئنا، برخی از آدم‌ها ممکن است به “درخواست به اقدام” یک آگهی از این رسانه‌ها واکنش نشان بدهند اما به هیچ وجه نمی‌توانیم تعداد کسانی که آن را دیده یا شنیده‌اند، بدانیم. چنین داده‌هایی (البته در حد حدس و گمان) مدت‌ها بعد از درج نخستین آگهی جمع‌اوری می‌شود. بله، هم‌گرایی، تلویزیون را کمی تعاملی‌تر کرده‌است، همراه با وسیله‌هایی مثل تیوو (ضبط‌کننده‌ی دیجیتالی ویدیو) که می‌تواند آمار بینندگان را مانند وب‌گاه‌ها ثبت کند، اما هنوز راه زیادی برای رفتن باقی مانده‌است. هرچند به کمک بازاریابی دیجیتالی ما در جای درستی قرار داریم.

بازاریابی دیجیتالی اساسا بر اینترنت تمرکز دارد، که هم یک وسیله‌ی ارتباطی است و هم یک رسانه‌ی بازاریابی بسیار قدرتمند، چنان‌چه دابل‌کلیکِ گوگل* اخیرا ثابت کرده‌است. اینترنت را می‌توان هم برای ارسال پیام استفاده کرد مانند رایانامه، آراس‌اس، پیام‌رسانی فوری یا ارسال صدا، و هم برای جست‌وجوی عبارات مرتبط با پرداحت به ازای کلیک و “دریافت” اطلاعاتی که به درد آگهی داخل یک بنر می‌خورد.

قانون بازاریابی دیجیتالی

اکنون دیگر می‌دانید هنگام تلاش برای رسیدن به مشتریان ایده‌آل خود حضور قدرتمند به صورت آنلاین چه‌قدر مهم و حیاتی است. اگر تاکنون بخشی از منابع بازاریابی‌تان را در ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، و وب‌سایت‌تان سرمایه‌گذاری نکرده‌اید، کسب و کار‌تان به شدت از این نظر دچار ضرر خواهد شد، مگر آن‌که این مسئله را به سرعت به یکی از اولویت‌های خود تبدیل کنید.

با وجود این، وقتی قرار است با مشتریان مدرن تعامل داشته باشید، برخی از روش‌ها در مقایسه با سایر روش‌ها ممکن است موفق‌تر باشند. در ادامه‌ی مقاله، به چند قاعده‌ی مربوط به بازاریابی دیجیتالی اشاره می‌کنیم؛ علاوه بر این بخش، می‌توانید مقاله‌ی بازاریابی دیجیتالی چیست؟ را نیز مطالعه بفرمایید.

مطلب مرتبط: ۳ نکته از بازاریابی دیجیتالی که کارتان را سکه می‌کند

۱. به سرعت توجه مخاطب را به خود جلب کنید

مخاطبان و مشتریان معمولا فقط ظرف ۳ الی ۵ ثانیه می‌توانند تشخیص دهند آیا محتوای سایتی که پیش روی‌تان باز شده است،‌ همان چیزی است که به دنبال‌اش می‌گردند – یا این‌که نباید وقت‌شان را بیش از هدر دهند و سریع سایت‌تان را می‌بندند. در بازاریابی، غالبا به این مسئله “‌آزمون کور‌”‌ گفته می‌شود، و همین آزمون نشان داده است، اینفوگرافی‌ها یکی از بهترین ابزارها برای ارائه‌ی اطلاعات ارزشمند به مشتریان به شمار می‌روند.

این روش از ارائه‌ی اطلاعات مصور نه تنها به سرعت قابل اسکن است، بلکه اطلاعات بسیار مهمی را که مشتریان به دنبال‌اش هستند، با آن‌ها ارائه می‌دهد. مغز انسان پیام‌های دیجیتالی را حدود ۶۰ هزار بار سریع‌تر از پیام‌های متنی پردازش می‌کند؛ همین مسئله باعث شده است اینفوگرافی‌ها به یکی از موثرترین راه‌ها برای افزایش تعامل مشتریان – به خصوص در شبکه‌های اجتماعی – تبدیل شوند.

با وجود این، باید به این موضوع فکر کنید که محتوای شما می‌تواند با طیف گسترده‌ای از مشتریان به تعامل بپردازند – این طیف شامل آدم‌هایی می‌شود که شاید قادر نباشند محتوای شما را ببینند. هرگز نباید اجازه دهید هیچ فردی از طیف مشتریان بالقوه‌تان از کاربرد محصول یا خدمات شما محروم باشد.

۲. خودتان را آسان‌تر از گذشته در دسترس همه‌ی مخاطبین قرار دهید

بیش از ۶۰ درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند، طی دوازده ماه گذشته دست‌کم یک بار از خدمات جستجوی صوتی استفاده کرده‌اند، و ۵۵ درصد از نوجوانان نیز تقریبا هر روز از این خدمات استفاده می‌کنند. بیش‌تر این خدمات از طریق جستجوی صوتی گوگل، الکسای آمازون، و سیری اپل به کاربران ارائه می‌شوند.

به این ترتیب، بازاریاب‌های دیجیتالی باید بر پژوهش در خصوص کلیدواژه‌هایی تمرکز کنند که به خوبی بتوانند از جستجوی صوتی نیز پشتیبانی کنند. از این طریق، کسب و کار آن‌ها هنگام استفاده‌ی مخاطبان از این خدمات به طرز قابل ملاحظه‌ای پیشرفت خواهد کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

منبع : businessinsider

۲ قانون جدید و مهم بازاریابی دیجیتالی در هزاره سوم


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی