کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ برترین فیلم تاریخ سینما درباره انجیل (کتاب مقدس مسیحیان)

از زمانی که سینما به‌وجود آمد کتاب انجیل نیز از موضوع‌های آن بوده است. داستان‌های کتاب مقدس مسیحیان در زمان فیلم‌های صامت نیز مورد توجه بسیار بودند. برخورد زیباشناختی به این موضوع اما طی ده‌ها سال تغییر کرده است. در ادامه ۹ برترین فیلم تاریخ سینما درباره انجیل را می‌شناسیم.

۱. ده فرمان

۱۰ برترین فیلم تاریخ سینما درباره انجیل (کتاب مقدس مسیحیان)

هالیوود در دهه ۱۹۵۰ کوشید با فیلم‌های پرهزینه جلوه‌های ویژه استثنایی تهیه کند. یکی از این فیلم‌ها “ده فرمان” محصول کمپانی امریکایی پارامونت بود که در سال ۱۹۵۶ به کارگردانی سیسیل ب دومیل بر اساس زندگی موسی تهیه شد. این فیلم با بازیگری ستارگانی چون چارلتون هستون، یول برینر موفق شد جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را دریافت کند و هنوز هم ششمین فیلم پرفروش تاریخ سینمای جهان است.

موسی در فیلم‌های صامت

۱۰ برترین فیلم تاریخ سینما درباره انجیل (کتاب مقدس مسیحیان)

سیسیل ب دومیل، کارگردان امریکایی “ده فرمان” چندین سال قبل از تهیه این فیلم نیز به داستان‌های کتاب مقدس (عهد عتیق و جدید) می‌پرداخت. مقامات کلیسا ابتدا نظر مثبتی نسبت به این گونه فیلم‌ها نداشتند، اما به‌تدریج دریافتند که چگونه از رسانه‌های جدید به طور موثر به نفع خود سود جویند.

۲. شاه شاهان

۱۰ برترین فیلم تاریخ سینما درباره انجیل (کتاب مقدس مسیحیان)

موفقیت فیلم‌هایی از کتاب مقدس در دهه ۱۹۵۰ سبب شد که در دهه ۱۹۶۰ نیز این روند همچنان ادامه یابد. کارگردان‌ها اما در این دهه توجه خود را بیشتر به کتاب مقدس در عهد جدید و داستان زندگی عیسی مسیح متمرکز کردند. نیکلاس ری در سال ۱۹۶۱ فیلم رنگی و صدادار “شاه شاهان” را ساخت که در آن زندگی عیسی مسیح ترسیم شده بود. در این فیلم جفری هانتر در نقش عیسی ظاهر شد.

۳. “انجیل به روایت متی” اثر پائولـو پازولینـی

برترین فیلم سینما درباره انجیل

ساخت فیلم با موضوع داستان‌های کتاب مقدس، در اروپا به‌خصوص در ایتالیا رواج داشت. بسیاری از فیلم‌های هالیوودی نیز در ایتالیا فیلم‌برداری می‌شدند، زیرا آنجا هزینه‌ها ارزان‌تر از امریکا بود. پیر پائولـو پازولینـی، کارگردان برجسته ایتالیا، در فیلم خود “انجیل به روایت متی” به زندگی عیسی نه با تاکید بر فداکاری و معنویت، بلکه به عنوان فردی که پیام بسیار مهمی دارد و باید آن را ابلاغ کند می‌پردازد.

۴. بزرگ‌ترین داستان همه زمان‌ها

برترین فیلم سینما درباره انجیل

هالیوود در این دوران همچان بر تهیه فیلم‌هایی پرخرج و عظیم تاکید داشت. این عظمت را حتی در عنوان فیلمی چون “بزرگ‌ترین داستان همه زمان‌ها” می‌شد دید. جرج استیونس، کارگردان امریکایی این فیلمِ سه ساعته را در سال ۱۹۶۳ آماده اکران کرد. در این فیلم بازیگرانی چون ماکس سیدو، در نقش مسیح و تلی ساوالاس در نقش پونتیوس پیلاطس، حاکم رومی یهودا که برای بازیگری در این فیلم سرش را از ته تراشید، ایفای نقش کردند.

فیلم تاریخ سینما درباره انجیل ۵: عیسی مسیح سوپر استار

برترین فیلم سینما درباره انجیل

جنبش اجتماعی جوانان در سال ۱۹۶۸ میلادی در اروپا و جنبش “هیپی‌ها” در امریکا سبب شدند که برخورد به کتاب مقدس نیز تغییر کند. تهیه‌کنندگان و کارگردان‌ها با برداشت‌های آزادانه‌تر و شجاعانه‌تری به زندگی مسیح پرداختند. این برداشت‌های جدید موردپسند بسیاری قرار گرفت و فیلم موزیکال “عیسی مسیح سوپراستار” که در سال ۱۹۷۳ ساخته شد با استقبال کم‌نظیری روبه‌‌رو شد.

۶. زندگی برایان (زندگی کمدی عیسی مسیح)

برترین فیلم سینما درباره انجیل

فیلم بریتانیایی “زندگی برایان” داستان زندگی عیسی مسیح را با طنز بیان می‌کند. این فیلم زندگی یک یهودی را به تصویر می‌کشد که در محل زندگی مسیح و در همان زمان به دنیا آمده و در دهکده‌ای با آرامش زندگی می‌کند تا این‌که مردم خیال می‌کنند او مسیح است. او گرچه مسیح بودن‌اش را تکذیب می‌کند، اما در نهایت به صلیب کشیده می‌شود. این فیلم گرچه با استقبال بزرگی روبه‌‌رو شد، اما شمار منتقدان آن هم کم نبودند.

فیلم تاریخ سینما درباره انجیل ۷: پادشاه داوود

برترین فیلم سینما درباره انجیل

اما هرچند یک بار فیلم‌های “جدی” نیز در ارتباط با داستان‌ زندگی عیسی مسیح با درجه اخلاقی بالا ساخته می‌شد. یکی از این‌ها فیلم انگلیسی-امریکایی “پادشاه داوود” به کارگردانی بروس برسفورد استرالیایی بود که در سال ۱۹۸۵ ساخته شد. ریچارد گی‌یر بازیگری پرقدرت خود را در این فیلم به نمایش گذاشت.

۸. آخرین وسوسه مسیح

برترین فیلم سینما درباره انجیل

باید مدتی می‌گذشت تا کارگردانی پرقدرت چون مارتین اسکورسیزی پا به عرصه سینما گذارد و در سال ۱۹۸۸ بار دیگر به موضوع کتاب مقدس و زندگی مسیح بپردازد. “آخرین وسوسه مسیح” برپایه رمانی به همین نام نوشته نیکوس کازانتزاکیس، نویسنده یونانی بود. کلیسا با این فیلم برخوردی بسیار منفی داشت، زیرا عیسی مسیح در این فیلم، فردی مقدس نبود و به عنوان مردی عادی با “نفس اماره” درگیر بود.

فیلم تاریخ سینما درباره انجیل ۹: مصائب مسیح اثر مِل گیبسون

۱۰ برترین فیلم تاریخ سینما درباره انجیل (کتاب مقدس مسیحیان)

مِل گیبسون بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده استرالیایی-امریکایی، با کارگردانی فیلم “مصائب مسیح” در سال ۲۰۰۴ یک بار دیگر موفق شد بحث و جدل در باره فیلمی در باره زندگی عیسی مسیح را دامن زند. گیبسون (در جریان کارگردانی) آخرین روزهای زندگی مسیح را به تصویر کشید و از نشان دادن خشونت ابایی نداشت. همین امر باعث اعتراض کلیسا شد.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۹ برترین فیلم تاریخ سینما درباره انجیل (کتاب مقدس مسیحیان)


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی