کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ماساژ تایلندی: ۱۳ شگفت‌انگیزترین فواید ماساژ تایلندی برای سلامتی

ماساژ تایلندی که به عنوان Nuad Bo Rarn (به معنای ماساژ باستانی) نیز شناخته شده‌است، سبک منحصر به فردی از کار بر روی بدن است. بر خلاف ماساژ سبک غربی، ماساژ تایلندی روی زمین و با استفاده از یک مت انجام می‌شود و بیمار به طور کامل لباس بر تن دارد. این سبک از ماساژ در واقع چند شیوه‌ی کار بر روی بدن را با هم ترکیب می‌کند از جمله طب فشاری، ماساژ و یوگا و به این ترتیب تجربه‌ای جامع از ماساژ را ارائه می‌دهد. این ماساژ منحصر به فرد خطاب می‌شود چرا که نه تنها به لحاظ فیزیکی انجام می‌شود، بلکه تمرینات احساسی و ذهنی را نیز شامل می‌شود. در این نوشتار با مهم ترین فواید ماساژ تایلندی آشنا خواهید شد.

ماساژ تایلندی

بر خلاف سایر انواع ماساژ که در آن فرد دریافت‌کننده‌ی ماساژ غیرفعال است، در ماساژ تایلندی ، بیمار در واقع خود نیز فعال است و ماساژور نیز از حرکات کششی بهره‌مند می‌شود. هم دریافت‌کننده‌ی ماساژ و هم ماساژور می‌توانند طی انجام این کار مراقبه نیز انجام بدهند.

مطلب مرتبط: ماساژ نقطه طول عمر به درمان ۱۰۰ بیماری در بدن کمک می‌کند

انواع ماساژ تایلندی

اساسا دو سبک ماساژ تایلندی وجود دارد که مورد استفاده قرار می‌گیرند، سبک جنوبی یا سبک وات فو و سبک شمالی. این دو سبک از ماساژ تایلندی از دو مکتب اصلی ماساژ تایلندی نشات گرفته‌اند. ماساژ سبک جنوبی از Wat Pho در بانکوک ریشه می‌گیرد و سبک شمالی نیز معروف است که در یک بیمارستان قدیمی در چیانگ مای ریشه دارد. هر دو مکتب ماساژ امروز هم مورد استفاده هستند. بین این دو سبک چند تفاوت وجود دارد با وجود این‌که در حقیقت هر دو از یک تکنیک استفاده می‌کنند.

سبک جنوب عمدتا بر خطوط طب فشاری و خطوط انرژی تمرکز دارد و فشار قوی‌تری را ایجاد می‌کند، در حالی که سبک شمال، آرام‌تر و ملایم‌تر است، با وجود این‌که حتی این سبک هم ماساژی بسیار قوی محسوب می‌شود. این ماساژ بر خلاف سبک جنوبی، بیش‌تر بر روی حرکات یوگا مانند و کششی تمرکز دارد. ماساژ تایلندی سبک شمال در حال حاضر در سراسر جهان و عمدتا در ایالات متحده انجام می‌شود.

تاریخچه ماساژ تایلندی

گفته می‌شود که قدمت ماساژ تایلندی به ۲۵۰۰ سال پیش در هند و به سن بودا برمی‌گردد. این سبک ماساژ توسط دکتر شیواگو کومارپای، یک پزشک در زمینه‌ی طب آیورودا کشف شد. او پزشک و دوست بودا بود. دکتر کومارپای ماساژی طراحی کرد که از اصول یوگا و آیورودا استفاده می‌کرد و همچنین این روش را به دیگر راهبان بودایی که در معبد زندگی می‌کردند آموزش داد. چنان‌چه می‌دانیم در آن زمان معابد بودایی مراکز شفا در یک جامعه بودند. راهبان بودایی همواره از جایی به جای دیگر کوچ می‌کردند و به همین دلیل است که سیستم شفای دکتر کومارپای به تایلند رسید.

بعدها پادشاه تایلند Wat Pho را ساخت، اولین دانشگاه و مدرسه‌ی طب سنتی که هنوز هم باز است. در حین این‌که دوران مدرن رشد می‌کند و جلو می‌رود، مردم کم‌تر از متدهای سنتی برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند و بیش‌تر به داروهای غربی روی آورده‌اند. اما در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰، ماساژ تایلندی دوباره رونق گرفت و بسیاری از آدم‌ها را با سیستم شفابخش خود جذب کرد و امروزه از آن در اسپاها و مرکز سلامتی در سراسر جهان برای ارتقاء وضعیت سلامتی بدن استفاده می‌شود.

مطلب مرتبط : ماساژ درمانی : ۱۰ روش و فایده ماساژ درمانی برای تسکین درد و سلامتی

سن سیپ

ماساژ تایلندی آیورودا، یوگا و طب سنتی چینی (TCM) را با هم ترکیب می‌کند. هدف این متدهای باستانی برای شفا، تعادل جریان انرژی در بدن است، که پرانا یا چی نامیده می‌شود. طب سنتی معتقد است که اگر انرژی در بدن مسدود شود، بیماری، درد و اختلالات عاطفی در بدن رخ می‌دهد. در مقابل، زمانی که انرژی آزادانه در بدن جریان می‌یابد، فرد سالم خواهد بود و ذهن آرامی خواهد داشت. تمام سیستم‌های درمانی سنتی که در آسیا وجود دارند از جمله طب آیورودا و چینی بر این باورند که مجموع ۷۲۰۰۰ خط انرژی در بدن وجود دارد، هرچند این خطوط انرژی موقعیت و قدرت متفاوتی دارند.

ماساژ تایلندی از خطوط انرژی که سیستم خطی سن، یا سن سیپ نامیده می‌شوند، استفاده می‌کند. هر خط سن که در ماساژ تایلندی انجام می‌شود با قسمت‌های مختلف بدن، سیستم‌های ارگان‌ها و بیماری، درد یا اختلال مرتبط است. به این معنی که ارائه‌دهندگان ماساژ تایلندی از این خطوط برای بهبودی وضعیت بدن استفاده می‌کنند و یک درمان جامع را ارائه می‌دهند.

مزایای ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی چندین فایده برای سلامتی شما دارد. در این نوشتار فهرستی از برترین مزایای ماساژ تایلندی را خواهید دید:

۱. اضطراب را کاهش می‌دهد.

اکثریت افراد در نتیجه‌ی برنامه‌های سخت و فشرده‌ی روزهای کاری، اضطراب را تجربه می‌کنند. ماساژ درمانی تایلندی می‌تواند این اختلال روانی را معکوس کند و به ویژه اضطراب را کاهش دهد و سطح کورتیزول را که به عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود در بدن پایین بیاورد.

۲. سبب آرامش شما می‌شود.

ماساژ می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد و افرادی که ماساژ تایلندی را دریافت می‌کنند معتقدند که به آرامش ذهن و بدن آن‌ها بسیار کمک می‌کند. محیطی که در آن ماساژ تایلندی انجام می‌شود، فضایی آرام است همراه با موسقی ملایم که کمک می‌کند بدن و ذهن آرام شوند و بدن ریلکس شود.

مطلب مرتبط۱۱ نقطه بازتاب درمانی در پاها برای حفظ و بهبود سلامتی بدن

۳. انرژی را افزایش می‌دهد.

تکنیک ماساژ تایلندی که توسط یک فرد حرفه‌ای انجام می‌شود، می‌تواند ماساژ عمیقی ارائه دهد که سبب افزایش انرژی فرد دریافت‌کننده می‌شود و جریان خون را در بدن افزایش می‌دهد. ماساژ تایلندی می‌تواند سطح متابولیسم بدن را بالا ببرد و سبب شود که بدن‌تان تناسب بیش‌تری داشته باشد و مقاومت‌تان نیز افزایش بیابد.

۴. تمرکزتان را افزایش می‌دهد.

ماساژ تایلندی بر اساس یوگا، طب فشاری و حرکات کششی است. طب فشاری به وسیله‌ی انگشتان، دست‌ها، پاها، زانو و آرنج‌ها در بیش‌تر قسمت‌های بدن انجام می‌شود و همین سبب می‌شود که خون اکسیژن و مواد مغذی را به مغز برساند و به این ترتیب تمرکز و دقت‌تان در طول انجام فعالیت‌های مختلف افزایش می‌یابد.

۵. از بیماری پیشگیری می‌کند.

ماساژ سنتی تایلندی نه تنها باعث آرامش بدن می‌شود، بلکه می‌تواند از بیماری‌ها جلوگیری کند و درد را کاهش دهد. این سبک ماساژ می‌تواند جریان خون را افزایش دهد و همچنین باعث تولید هورمون‌های متعددی ‌شود که نقش مهمی در حفظ عملکرد درست سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کنند. افرادی که ماساژ تایلندی را به طور منظم دریافت می‌کنند، توانایی بیش‌تری برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها دارند در مقایسه با کسانی که ماساژ تایلندی را تجربه نکرده‌اند.

۶. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

سیستم ایمنی یکی از مهم‌ترین سیستم‌های بدن است. چنان‌چه قبلا نیز ذکر شد، ماساژ تایلندی می‌تواند به جلوگیری از بیماری در بدن کمک کند. این سبک ماساژ همچنین می‌تواند واکنش سلول‌های سیستم ایمنی را نسبت به چندین بیماری افزایش دهد. ماساژ تایلندی با تقویت سیستم ایمنی، می‌تواند به شما کمک کند تا از آنفولانزا، سرماخوردگی و حتی برخی از بیماری‌های باکتریایی و ویروسی دور باشید.

۷. فرایند پیری را کند می‌کند.

ماساژ تایلندی نیز مانند مراقبه و یوگا تاثیر زیادی بر روند پیری بدن دارد. ترکیبی از یوگا، دارو و طب فشاری در ماساژ تایلندی جریان خون و آزاد شدن هورمون‌های متعدد را که سبب بهبود بازسازی و ترمیم سلول می‌شوند، در بدن افزایش می‌دهد. ماساژ تایلندی نه تنها شما را سالم‌تر می‌کند، بلکه در صورتی که آن را به طور منظم دریافت کنید، باعث می‌شود که جوان‌تر به نظر برسید.

۸. خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

نیازی به گفتن نیست که ویزگی اصلی ماساژ تایلندی، توانایی آن در بهبود گردش خون است. ماساژ تایلندی می‌تواند کمی فشار بر بدن وارد کند و انتقال مواد مغذی و اکسیژن موجود در خون را افزایش دهد. این سبک از ماساژ همچنین می‌تواند سلول‌های قلب را در برابر آسیب‌های ناشی از انباشت کلسترول در شریان‌ها محافظت کند.

۹. سطح کلسترول را پایین می‌آورد.

ماساژ تایلندی می‌تواند انرژی بدن را افزایش دهد و سطح لیپوپروتئین پرچگالی یا کلسترول خوب را در بدن افزایش دهد و در عین حال می‌تواند سطح لیپوپروتئین کم چگالی یا کلسترول بد را کاهش دهد. کلسترول یکی از بدترین دشمنان بدن است زیرا می‌تواند رگ‌های خونی را مسدود کند و خطر بروز بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.

۱۰. از بروز دیابت جلوگیری می‌کند.

با انجام ماساژ تایلندی، شما توانایی بدن‌تان را برای حفظ سطح سالم قند خون افزایش خواهید داد. این امر به ویژه در افرادی که از دیابت نوع ۱ رنج می‌برند، صدق می‌کند. ماساژ تایلندی همچنین سلول‌های بتای پانکراس را تحریک می‌کند تا انسولین را که در روند تنظیم قند خون مورد نیاز است، به میزان بیش‌تری تولید کند.

۱۱. درد و سردرد را تسکین می‌دهد.

اگر احساس درد یا سردرد دارید، سعی کنید ماساژ تایلندی بگیرید. حرکاتی که ماساژور روی شما انجام می‌دهد، سبب افزایش جریان خون‌تان می‌شود و مغز را تحریک می‌کند تا هورمون‌های سیتوکین را آزاد کند. این هورمون‌ها می‌توانند سطح پروستاگلاندین را که موجب بروز درد در مغز می‌شود، کاهش دهد.

۱۲. ماساژ تایلندی مانع از افزایش وزن می‌شود.

بعضی افراد ادعا می‌کنند که ماساژ تایلندی بر حفظ وزن مناسب بدن‌شان تاثیر داشته‌است. چنین تاثیری به این دلیل است که فرد تنها ماساژ تایلندی را دریافت نمی‌کند، بلکه خود نیز فعالیت دارد. فردی که ماساژ می‌گیرد با انجام برخی حرکات در جلسه‌ی ماساژ، خود نیز تحرک دارد.

۱۳. علائم آرتریت را کاهش می‌دهد.

آرتریت (التهاب مفاصل) اختلالی است که باعث ایجاد درد در مفاصل می‌شود و گاهی اوقات واقعا غیرقابل‌تحمل است. ماساژ تایلندی می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و همچنین انعطاف‌پذیری و قدرت مفاصل را بهبود بدهد. این سبک از ماساژ همچنین آزاد شدن پروستاگلاندین – ماده‌ای که باعث ایجاد درد در برخی از قسمت‌های بدن از جمله مفاصل می‌شود – را مهار می‌کند.

علاوه بر تمام این مزایا، ماساژ تایلندی همچنین می‌تواند بر برخی دیگر از مشکلات غلبه کند و شما را از فواید زیر بهره‌مند سازد:

– افزایش خلاقیت
– تقویت ساق پا و بازو
– افزایش انعطاف‌پذیری بدن
– افزایش خودآگاهی
– بهبود وضعیت قرارگیری بدن
– بهبود تعادل
– اصلاح توازن بدن
– بهبود خلق و خوی
– افزایش سرزندگی و شور و نشاط

نکاتی برای انجام ماساژ تایلندی

قبل از اینکه یک جلسه ماساژ تایلندی بگیرید، بهتر است برای جلوگیری از هر گونه آسیبی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

– ابتدا با ماساژ درمانگر خود مشورت کنید و وضعیت سلامتی‌تان را برای او توضیح بدهید، این کار به او کمک خواهد کرد تا بدن‌تان را بشناسد و تصمیم بگیرد که ماساژ را چگونه انجام بدهد.

– حتما یک درمانگر حرفه‌ای را انتخاب کنید و بهتر است یک اسپا یا مرکز درمانی را برگزینید که می‌تواند شما را آرام کند.

– اگر در قسمت پایین کمرتان درد دارید، به درمانگر بگویید تا فشار را در آن بخش از بدن کاهش دهد.

– به مدت سه ساعت قبل از گرفتن ماساژ تایلندی چیزی نخورید. اگر پیش از انجام آن مقداری غذا خورده‌اید، بهتر است از انجام ماساژ روی ناحیه‌ی شکم جلوگیری کنید.

– در صورت که در دوره‌ی قاعدگی به سر می‌برید، از گرفتن ماساژ تایلندی اجتناب کنید.

– زنان باردار نیز می‌توانند این ماساژ را دریافت کنند، اما یادتان باشد که این کار باید با دقت زیادی انجام شود.

– بعد از گرفتن ماساژ، نه چیزی بخورید و نه دوش بگیرید، فقط بخوابید یا دراز بکشید تا جریان انرژی‌تان را حفظ کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: drhealthbenefits

ماساژ تایلندی: ۱۳ شگفت‌انگیزترین فایده ماساژ تایلندی برای سلامتی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی