کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فواید عضویت در سازمان تجارت جهانی چیست؟

یک اقتصاددان می‌گوید تعلل بیش از حد ایران برای عضویت در سازمان تجارت جهانی WTO یعنی ادامه‌ی حرکت اقتصاد در بیراهه‌ای که هم اکنون در مسیر آن است. در این نوشتار نتیجه گفت و گ با این اقتصاددان درباره فواید عضویت در سازمان تجارت جهانی بحث می شود.

فواید عضویت در سازمان تجارت جهانی چیست؟

به گزارش بازده، بهنام ملکی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: امتناع ایران از عضویت در سازمان جهانی تجارت (WTO) به بهانه‌ی نداشتن ساختارهای اقتصادی، جایز نیست؛ چرا که عضویت در این سازمان می‌تواند تحریم‌ها را بشکند. مضافا این‌که اگر با استراتژی مبهم به تجارت خارجی ادامه دهیم امکان زمین خوردن اقتصاد ایران زیاد است.

وی با اشاره به از دست رفتن فرصت ۱۰ ساله ایران برای عضویت در WTO در چند روز گذشته، تصریح کرد: بخش‌های پیشرو در اقتصاد ایران مشخص نیستند و هر روز یک ساز جدید می‌زنیم. رژیم تجارت خارجی ما معلوم نیست. یک روز صادرات مواد خام زیاد می‌شود، روز دیگر واردات زیاد می‌شود. اگر عضو WTO نشویم در آینده‌ی نزدیک قیمت تمام شده کالاهای ما بالاتر از کشورهای همسایه خواهد بود و کشورهای پیشرفته کالاهای خود را تا پشت مرزهای ما می‌آورند و قطعا راهی برای نفوذ به داخل کشور پیدا می‌کنند.

 مطلب مرتبط: ۱۲ بهترین ایده های کسب و کار کوچک در ایران

این اقتصاددان افزود: ما الان هم ۲۰ میلیارد دلار واردات قاچاق داریم. پس نمی‌توانیم با این بهانه که در صورت عضویت در WTO بازار ایران از کالاهای خارجی اشباع خواهد شد، خود را از اقتصاد جهانی مستثنا کنیم. قطعا در صورت عضویت در WTO اقتصاد ما راه نفوذ و فرار خود را پیدا خواهد کرد.

ملکی تاکید کرد: قدم اول فسادزدایی و رانت‌زدایی در اقتصاد است. سپس باید ضمن عضویت در WTO تمام هم و غم خود بر تولیدات دانش‌بنیان، نانو، نرم‌افزارهای کامپیوتری، تجاری‌سازی اختراعات و ابتکارات و هم‌چنین توسعه‌ی بخش‌های سخت‌افزاری مانند خودروسازی و پتروشیمی را در دستور کار قرار دهیم. اگر این کار را انجام دهیم با توجه به نیروی کار جوان و تحصیل‌کرده می‌توانیم در اقتصاد جهانی برای خود جایگاه کسب کنیم.
وی با بیان این‌که نفت از جمله کالاهایی است که تحت حمایت WTO قرار ندارد، گفت: عمده صادرات ایران نفت خام، سنگ، کلوخه‌های معدنی، محصولات آب‌بر کشاورزی و… است که امتیازی برای ایران در پی ندارد و اگر موانع فروش این محصولات با عضویت در WTO برداشته شود ما در اقتصاد جهانی غرق می‌شویم. لذا باید تمرکز خود را از این مواد به سمت تولیدات صنعتی و دانش‌بنیان سوق دهیم.

این اقتصاددان با اشاره به ۱۶۰ کشور عضو سازمان جهانی تجارت، درخصوص امتیازهای عضویت در این سازمان اظهار کرد: برداشتن سد تحریم‌ها، رفع موانع صادراتی، پایین آمدن تعرفه‌ی صادرات و سهولت در ارائه‌ی توانمندی‌ها از جمله مزایای عضویت ایران در WTO است.

ملکی تصریح کرد: همان‌طور که ذکر شد متاسفانه اصلی‌ترین قلم صادراتی ایران نفت است و نفت تنها کالایی است که با توجه به ضررهای زیست محیطی از حمایت WTO برخوردار نیست. اما در صورت عضویت، باید سازمان تجارت جهانی ، شرایط را برای سهولت در صادرات و واردات کشور عضو فراهم کند.


سایت کسب و کار بازده

فواید عضویت در سازمان تجارت جهانی چیست؟


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی