کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ مهمترین فواید رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامتی بدن

رژیم غذایی مدیترانه ای یک رژیم سنتی است که مدت زمان زیادی توسط ساکنان حوزه‌ی مدیترانه استفاده می‌شده است. به دلیل فواید رژیم غذایی مدیترانه ای به این رژیم، بهترین رژیم غذایی جهان می‌گویند، که از ۴۱ الگوی رژیم غذایی دیگر در جهان پیشی می‌گیرد. این رتبه‌دهی بر اساس یک سری ارزیابی‌ها و تحلیل‌های صورت گرفته از سوی کارشناسان US News و World Report است. در نتیجه، رژیم مدیترانه‌ای به لحاظ تندرستی و سلامتی که برای افراد به بار می‌آورد در صدر قرار می‌گیرد.

فواید رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامتی بدن

این نوعی رژیم غذایی است که بر رژیم غذایی گیاه محور تمرکز می‌کند. مانند میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌ها، و آجیل. قند، آرد، و گوشت خوراکی‌هایی هستند که نباید مصرف شوند یا دست کم در رژیم غذایی کم مصرف شوند. برای جذب پروتئین، می‌توان ماهی، تخم مرغ و مرغ مصرف کرد.

کاربست این روش بسیار ساده است. مجبور نیستید خودتان را اذیت کنید تا بین آنچه می‌توانید بخورید و نمی‌توانید بخورید دست به انتخاب بزنید، این رژیم اجازه‌ی خوردن هر چیزی را می‌دهد، اما بیشترین بخش ها را خوراکی‌هایی تشکیل می‌دهند که بیشترین فایده‌ها را برای سلامتی دارند.

بعضی از تحلیل‌های پزشکی آشکار ساخته‌اند که مصرف نوشیدنی‌هایی که مواد فراوری شده زیاد دارند تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی بدن به جا می‌گذارد. یعنی کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مختلف و افزایش امید به زندگی. بعضی از فواید رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامتی بدن به قرار زیر هستند که آن‌ها را برای‌تان خلاصه کرده‌ایم:

۱. برای سیستم قلبی عروقی خوب هستند

از فایده‌های مکانیسم متابولیک و مولکولی رژیم مدیترانه‌ای آن است که بر مصرف سبزیجات، میوه‌ها و غلات تاکید و تمرکز دارد. این رژیم سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌های سالم امگا۳ است. این مواد برای سلامت قلب و عروق‌ بسیار خوب هستند، در نتیجه از بیماری قلبی یا فشار خون بالا جلوگیری می‌کنند. این سیستم کارش کاهش چربی‌های بد و افزایش سطح چربی‌های خوب در خون است.

مطلب مرتبط: ۷ نکته از رژیم غذایی مدیترانه ای که باید بدانید

۲. از سکته جلوگیری می‌کند

همان طور که می‌دانیم اگر رگ‌های خونی درون مغزمان بترکد دچار سکته می‌شویم. این گسستگی معمولا به خاطر تجمع کلسترول‌های بد در دیواره‌های رگ‌های خونی است که باعث انسداد می‌شوند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای کاهش سطح کلسترول بد خون مفید است، و می‌توند جلوی انسداد رگ‌ها را بگیرد.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی مدیترانه ای خطر نابینایی را ۲۶% کاهش می‌دهد

۳. به کاهش وزن کمک می‌کند

اکثر منوهای رژیم مدیترانه‌ای حاوی کالری‌های پایین است اما به احساس سیری بیشتر شما کمک می‌کند. این به خاطر فیبر بالای موجود در میوه‌ها و سبزیجات است. در نتیجه می‌تواند به کاهش وزن شما و همچنین حفظ آن کمک کند.

۴. از دیابت جلوگیری می‌کند

چیزهایی که باید در مصرف خوراکی‌های مخصوص دیابت در نظر گرفت و به آن‌ها اهمیت داد آن است که شاخص گلیسمی این خوراکی‌ها پایین باشد. سبزیجات خوراکی مانند لوبیا و سبزیجات مختلف و میوه‌ها حاوی فیبر و انواع پیچیده‌ای از کربوهیدرات‌ها هستند، در نتیجه شاخص گلیسمی بسیار پایینی دارند. شاخص گلیسمی پایین برای دیابتی‌ها بسیار خوب است. سطح قند خون تحت کنترل خواهد بود.

– مصرف سبزیجات و میوه‌ها را افزایش دهید

میوه‌ها و سبزیجات مصرف شده در این رژیم غذایی بین ۵-۸ وعده در روز است. یک وعده میوه و سبزیجات معادل نیمی از یک بشقاب در هر وعده است. علاوه بر میوه‌ها و سبزیجات، توصیه می‌شود غلات کامل یا فراوری شده نیز مصرف کنید.

– مصرف خوارکی‌های چرب نا سالم را کاهش دهید

اگر رژیم مدیترانه‌ای را پی بگیرید، اما همچنان به خوردن خوراکی‌های سرخ کرده یا سیدهای چرب یا سرخ کردنی‌ها با روغن سبزیجات یا مارگارین ادامه بدهید، نیجه‌ای حاصل نخواهد شد. کسانی که با ترک خوراکی‌های سرخ کردنی مشکل دارند بهتر است روغن مصرفی‌شان را با روغن زیتون جایگزین کنند. البته خیلی هم از آن استفاده نکنید، حداکثر ۲ بار در روز.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: drhealthbenefits

۴ مهمترین فواید رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامتی بدن


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی