کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فواید رقصیدن:۵۰ فایده رقصیدن برای سلامتی و درمان برطبق تحقیقات علمی

رقصیدن راهی عالی برای ورزش کردن و حفظ تناسب اندام است. این فعالیت از یک کلاس ورزش رفتن ساده بسیار جالب‌تر و سرگرم‌کننده‌تر است. رقص راهی اجتماعی و معاشرتی برای انجام فعالیت است، به خصوص اگر اهل رقص دو نفره باشید. با سایت بازده همراه باشید تا شما را با ۵۰ مهمترین فواید رقصیدن که بر طبق یافته ‌های علمی برای سلامتی و درمان است آشنا کنیم.

فواید رقصیدن

۱. شما را انعطاف پذیرتر می‌کند

رقصیدن به انعطاف‌پذیری نیاز دارد، پس اگر انعطاف‌پذیری ندارید، بعد از اندک مدتی، انعطاف پذیرتر خواهید شد. چه مرتبا به کلاس رقص بروید یا در باشگاه‌های رقص شرکت بکنید، این فعالیت باعث منعطف‌تر شدن حرکات‌تان می‌شود. انعطاف‌پذیری در رقص تمام عضلات شما را درگیر خواهد کرد. همین که انواع بیشتری از رقص‌ها را یاد می‌گیرید، از گروه‌های عضلانی متفاوتی استفاده خواهید کرد، که همین باعث پیشرفتی چشمگیر در توانایی کلی‌تان برای انعطاف‌ پذیر بودن در زندگی روزمره می‌شود. رقصیدن شما را ملزم می‌کند به طرق مختلفی که در حالت عادی هرگز انجام نمی‌دهید خودتان را کش بیاورید و خم و راست کنید، بنابراین، از میزان تغییرات در دامنه‌ی حرکتی خود حیرت زده خواهید شد.

آدم‌های بسیاری مشاغلی دارند که برای مدت چند ساعت در روز پشت میز کار یا کامپیوتر می‌نشینند. نشستن طولانی مدت در طول روز، می‌تواند به خشکی و سفتی مفاصل منجر و هنگامی که سعی می‌کنید حرکت کنید موجب درد شود. رقصیدن بر مبنایی منظم، انعطاف‌پذیری شما را در کل افزایش خواهد داد، که می‌تواند جلوی بعضی از آسیب‌های نشستن طولانی مدت را بگیرد. افزایش انعطاف‌پذیری با رقص، دست‌ها و پاهای‌تان را نرم‌تر نگه می دارد و به شما اجازه می‌دهد آزادانه‌تر و بدون درد حرکت کنید.

فواید رقصیدن ۲: قدرت را تقویت می‌کند

رقصیدن کمک می‌کند تا قدرت کلی بدن‌تان افزایش پیدا کند چون بعضی از حرکات بر خلاف وزن بدن خودتان صورت می‌گیرند. بسته به سبک رقصی که انجام می‌دهید، ممکن است پرش یا چرخش را به طرقی در فعالیت خود داشته باشید که به نیرو و قدرت بیشتر پاها نیاز دارد. رقص کلاسیک که در سالن‌هایی مانند سالن اپرا اجرا می‌شود، نیازمند بالا و پایین پریدن، جست و خیز کردن و گاهی دویدن است. اگر یک مرد رقاص پارتنر خود را بلند کند، قدت پاها و بازوان خود را افزایش خواهد داد.

۳. استقامت را بالا می‌برد

علاوه بر قوی‌تر شدن در حین رقص، قطعا استقامت بدنی و فیزیکی‌تان نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اکثر رقص‌ها حرکات پیوسته‌ای هستند که تا متوقف شدن آهنگ ادامه پیدا می‌کنند. تحمل و استقامت به خرج دادن، توانایی ادامه دادن به حرکت و استفاده از عضلات برای دوره‌ّای زمانی طولانی‌تر است. رقصیدن سرعت تپش قلب را افزایش می‌دهد، که به افزایش بنیه و استقامت شما در گذر زمان منجر می‌شود. اگر به طور منظم می‌رقصید، متوجه خواهید شد که هر بار که این فعالیت را انجام می‌دهید می‌توانید برای مدت زمان طولانی‌تری برقصید.

لاغری بازو, رقصیدن

فواید رقصیدن ۴: احساس تندرستی را بهبود می‌بخشد

از آنجایی که رقصیدن یک فعالیت اجتماعی است، می‌تواند احساس کلی شما در رابطه با تندرستی را بهبود ببخشد. شما در این نوع از ورزش منزوی و از بقیه جدا نیستید. ممکن است در یک کلاس رقص یا در یک باشگاه رقص یا فستیوال رقص اجتماعی باشید. هر کجا که باشد، این احتمال وجود دارد که آدم‌های دیگری هم در آن مشارکت داشته باشند. داشتن رابطه‌ی اجتماعی با سایر آدم‌ها، کار بسیار مناسبی است که می‌توان آن را انجام داد. این کار اعتماد به نفس شما را افزایش و احساس تنش و استرس‌تان را کاهش می‌دهد.

۵. شما را باهوش‌تر می‌کند

باور بکنید یا نه، مطالعات و پژوهش‌های اخیر ادعا می‌کنند رقصیدن شما را باهوش‌تر می‌کند. نشان داده شده است که رقصیدن منظم به دور ماندن شما از بیماری آلزایمر کمک می‌کند. این کار عملکرد شناختی را در هر سنی افزایش می‌دهد. در مطالعه‌ای که در دانشکده‌ی پزشکی آلبرت انیشتین انجام شد، نشان داده شده است که اکثر فعالیت‌ها، که توسط افراد سالمند انجام می‌شود، یعنی افراد بالای ۷۵ سال، هیچ تاثیری بر ابتلای آن‌ها به زوال عقل ندارد. تنها فعالیتی که از زوال عقلی آن‌ها جلوگیری می‌کند رقصیدن منظم است.

رقصیدن می‌تواند مغز ما را تمرین دهد که دچار گیجی و ابهام نشود. رقص در موقعیت‌های اجتماعی به مغز کمک می‌کند اندروفین ترشح کند، که باعث می‌شود احساس خوبی به شما دست بدهد. بارها و بارها، و در مطالعه پشت مطالعه این امر اثبات شده است که رقصیدن مکرر می‌تواند عملکرد مغز را، از هر فعالیت دیگری، بیشتر بهبود ببخشد.

فواید رقصیدن ۶: شما را چابک نگه می‌دارد

رقصیدن به چابک ماندن شما کمک می‌کند و شما را قادر می‌سازد به شیوه‌های مختلف بسیاری حرکت کنید. این کار باعث حرکت پاهای‌تان می‌شود چون باید از آن‌ها برای حفظ ریتم رقص استفاده کنید، بنابراین قادر خواهید بود در فعالیت‌های روز به روز‌تان نیز از آن‌ها بیشتر استفاده کنید. در رقصیدن از دست‌های‌تان نیز بیشتر استفاده می‌کنید. این کار استفاده‌ی چابکانه از آن‌ها را آسانتر می‌سازد.

۷. استرس را کاهش می‌دهد

استرس چیزی است که همه‌ی ما به طور مرتب با آن مواجه می‌شویم، و رقصیدن راه بی‌نظیری برای کاهش استرس است. این کار به حرکت با ریتمی ثابت و تمرکز بر گام برداشتن کمک می‌کند تا آنجا که شما می‌توانید مشکلات روزمره‌ را برای یک دوره‌ی زمانی از یاد ببرید. رقصیدن با یک پارتنر یا در یک گروه، به کاهش استرس کمک می‌کند، چون با سایر آدم‌ها تعامل می‌کنید.

فواید رقصیدن ۸: به کاهش وزن کمک می‌کند

اگر اضافه وزن دارید، رقصیدن راه خوبی برای کاهش وزن است. این کار راهی کم خطر برای افزایش ضربان قلب در یک دوره‌ی زمانی فراهم می‌آورد و همزمان سوخت و ساز بدن‌تان را نیز افزایش می‌دهد. این امر به بدن‌تان اجازه می‌دهد کالری‌های بیشتری بسوزاند و وزن را کاهش می‌دهد. اگر مرتبا می‌رقصید، این کار به بدن شما کمک می‌کند حتی زمانی که در حال رقصیدن نیستنید وزن کم کنید. این کار به راحتی میزان کالری که بدن‌تان می‌سوزاند را بر مبنایی فزاینده افزایش می‌دهد.

رقص‌هایی که کل بدن‌تان را حرکت می‌دهند بهترین مورد برای کاهش وزن هستند. رقص‌هایی که هنگام تکان دادن پاها، نیازمند استفاده از دست‌های‌تان نیز هستند برای کاهش وزن خوب هستند. اگر پاهای‌تان به عرض شانه باز باشد و از دست‌های‌تان در حالت و حرکتی چرخشی استفاده کنید نتایج خوبی عایدتان می‌شود.

۹. ثبات کلی را بهبود می‌بخشد

رقصیدن حرکات بدن را با ثبات‌تر می‌کند. این کار سرگیجه‌ای را که هنگام بلند شدن ناگهانی و سریع ایجاد می‌شود کاهش می‌دهد. بعد از رقصیدن منظم برای یک مدت زمانی مشخص متوجه این کاهش سرگیجه خواهید شد. این امر به ویژه در مورد افراد سالمند صادق است. گاهی با بالا رفتن سن‌مان، فکر می‌کنیم که باید از تحرک‌مان کم کنیم و بیشتر مستعد افتادن هستیم، رقصیدن به بهبود ثبات پاهای‌تان کمک می‌کند.

فواید رقصیدن ۱۰: چالاکی را افزایش می‌دهد

چالاکی توانایی چرخیدن و حرکت کردن سریع در موقع لزوم است. از آنجایی که رقصیدن مستلزم حرکات و سرعت به خصوصی است، این کار به افزایش چالاکی افراد کمک می کند. آن‌ها می‌توانند وقتی که لازم باشد سریع‌تر حرکت کنند. این چالاکی شامل چالاکی جسمی و ذهنی می‌شود. سابقا چنین فکر می‌کردند که رقصیدن فعالیتی مختص به دخترها و خانم‌ها است. اما امروزه تعداد زیادی از فوتبالیست‌ها در کلاس‌های رقص شرکت می‌کنند چون رقص عملکرد، تعادل و چابکی پاهایشان را در زمین فوتبال بهبود می‌بخشد. بعضی از بزرگترین ورزشکاران از کلاس‌های رقص برای تبدیل شدن به قهرمانانی بی‌نظیر استفاده می‌کنند چون با این کار آن‌ها به راحتی و بسیار چابکتر حرکت خواهند کرد.

۱۱. حافظه را تقویت می‌کند

فایده‌ی دیگر رقصیدن مکرر آن است که به تقویت حافظه کمک می‌کند. این کار همراه با بهبود عملکرد مغز اتفاق می‌افتد، اما چون در رقص لازم است که شخص رقصنده حرکات بخصوصی را به یاد بیاورد و همین طور زمانبندی آن حرکات‌ را، در کل حافظه نیز بهبود پیدا می‌کند.

۱۰ رقص معروف در جهان

فواید رقصیدن ۱۲: باعث بهبود عملکرد شناختی می‌شود

در مطالعه‌ای جدید ادعا شده است که تجربه کسب کردن در رقص هیپ‌ هاپ در بعضی از مهارت‌های شناختی بهبود ایجاد می‌کند. این مطالعه مدعی می‌شود که افزایش تخصص در یک فعالیت بخصوص مثل هیپ هاپ، می‌تواند توانایی‌های شناختی مغز را افزایش دهد. وقتی این پژوهش تکمیل شد، نشان داده شد که رقصنده‌ها قادر هستند از نظر ذهنی چرخش سریع‌تری نشان بدهند، که در حوزه‌ی علمی و فناوری نیز وارد شد، و باعث بهبود در این فعالیت‌ها گردید، از روی فعالیت‌هایی که در رقص آموخته شده بود.

۱۳. با افسردگی مبارزه می‌کند

رقصیدن به چند طریق به مبارزه با افسردگی کمک می‌کند. اول اینکه به شما کمک می‌کند تحرک داشته باشید و ترشح اندروفین را در مغزتان تحریک کنید که باعث می‌شود احساس خوبی به شما دست بدهد. اگر در یک موقعیت اجتماعی برقصید، در اطراف‌تان افرادی را خواهید داشت که به کاهش افسردگی شما کمک خواهند کرد. تقویت عضلات و وزن کم کردن، نیز به احساس خوب بودن شما کمک خواهند کرد.

فواید رقصیدن ۱۴: به سلامت قلب کمک می‌کند

ورزش کردن در کل برای سلامتی قلب خوب است. در گزارشی اخیرا اعلام شده‌ است که رقصیدن منظم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. نه تنها رقصیدن به سلامت قلب کمک می‌کند، بلکه سرگرم کننده نیز هست. یک مطالعه‌ی ۱۰ ساله‌ی انجام شده در بریتانیا نشان داد کسانی که از نیروی متوسطی برخوردارند خطر کمتری در زمینه‌ی مشکلات قلبی آن‌ها را تهدید می‌کند. این مطالعه نشان داد رقصنده‌ها نسبت به کسانی که به عنوان ورزش کردن پیاده روی می‌کنند خطر ابتلاءشان به بیماری‌های قلبی عروقی کمتر است.

۱۵. انرژی را افزایش می‌دهد

آیا تا به حال پیش آمده است احساس کنید اصلا انرژی ندارید، فارغ از این که چه کاری انجام داده باشید؟ اگر چنین است، کفش‌های رقص‌تان را از کمد در بیاورید و کف سالن رقص بکوبید و دست به کار شوید. هر ورزشی برای افزایش انرژی خوب است، اما رقصیدن علاوه بر این فایده به لحاظ اجتماعی نیز مفید و سرگرم کننده است. شما می‌توانید آن را با هر شدتی که ترجیح می‌دهید اجرا کنید. این کار باعث خواهد شد کمتر احساس تنبلی کنید و دوست داشته باشید چند بار در هفته از خانه بیرون بزنید.

رقص برای کاهش وزن

فواید رقصیدن ۱۶: مهارت‌ّهای اجتماعی را بهبود می‌بخشد

رقصیدن در یک باشگاه یا در کلاس رقص به شما کمک خواهد کرد مهارت‌های اجتماعی‌تان را افزایش دهید، که به نوبه‌ی خود کمک می‌کند در کل احساس بهتری پیدا کنید. اجتماعی بودن جنبه‌ای مثبت از زندگی هر فرد است. تنها بودن اغلب می‌تواند به بسیاری از بیماری‌ّها و ناراحتی‌ها منجر شود.

۱۷. باعث پیدا کردن دوست‌های جدید می‌شود

رقصیدن، به خصوص در باشگاه رقص به شما کمک خواهد کرد دوستان جدیدی پیدا کنید. حتی شرکت کردن در کلاس رقص نیز باعث می‌شود با افراد جدیدی آشنا شوید. هرچه دوستان بیشتری داشته باشید، در کل در فعالیت‌های بیشتری شرکت خواهید داشت که به تندرستی و سلامت کلی شما منجر خواهد شد.

فواید رقصیدن ۱۸: بنیه را تقویت می‌کند

الزامات فیزیکی رقصیدن وقتی تازه برای اولین بار شروع به این کار می‌کنید بدن‌تان را به حرکت وا خواهد داشت. ممکن متوجه شوید که به راحتی دست و پای‌تان را گم می‌کنید. اما، بعد از مدتی متوجه خواهید شد که می‌توانید برای دوره‌های زمانی طولانی‌تری بدون استراحت برقصید، چون بنیه‌ی بدنی‌تان قوی‌تر شده است. پاهای تان نیرومندتر خواهند شد، دست‌ها و حتی ریه‌های‌تان قوی‌تر می‌شوند. کل بدن‌تان از این حرکاتی که بارها و بارها با رقصیدن تجربه‌اش می‌کنید نیرو خواهد گرفت.

۱۹. طاقت‌تان را افزایش می‌دهد

طاقت و استقامت مقدار زمانی است که می‌توانید بدون وقفه و استراحت فعالیت داشته باشید. برای دوندگان این ویژگی می‌تواند باعث شود به جای مسابقه‌ّهای دو کوتاه در مارتون‌ّها شرکت کنند. رقصیدن به افزایش استقامت‌تان کمک می‌کند و در عین حال مفرح و سرگرم کننده نیز هست. اگر با پارتنری یا در یک گروه می‌رقصید، در طول زمان متوجه خواهید شد، که قادر هستید برای مدت زمانی بیشتری برقصید. این به خاطر آن است که استقامت‌تان افزایش پیدا کرده است. هر بار که می‌رقصید خودتان را به انجام فعالیت کمی بیشتر تشویق می‌کنید. بدون آنکه بدانید، تا زمانی که آخرین آهنگ پخش می‌شود در زمین رقص خواهید بود.

فواید رقصیدن ۲۰: احساس سلامتی را افزایش می‌دهد

بسیاری از آدن‌ها گزارش داده‌اند که فقط گوش کردن  به موسیقی و جذب آن شدن خودش احساسی خوب به همراه می‌آورد. چون معمولا هنگام رقص در موقعین‌های اجتماعی افرادی اطراف‌تان خواهند بود، به لحاظ اجتماعی احساس سلامتی و خوب بودن می‌کنید. وقت گذراندن با دیگران معمولا به ایجاد حس سلامت و تندرستی کمک می‌کند.

۲۱. جالب و سرگرم کننده است

رقصیدن می‌تواند مفرح و سرگرم کننده باشد چون معمولا با تعاملات اجتماعی همراه است. چه به تنهایی برقصید، چه با پارتنرها، یا فقط در باشگاه رقص، شنیدن صدای موسیقی و پیچ و تاب خوردن با آن معمولا تجربه‌ای فوق‌العاده لذت بخش است.

فواید رقصیدن ۲۲: استخوان‌ها را تقویت می‌کند

با پا به سن گذاشتن، استخوان‌ها قدرت خود را از دست می‌دهند و شکننده‌تر می‌شوند، که این امر افتادن را بسیار خطرناک‌تر می‌کند. رقصیدن راه خوبی برای تقویت استخوان‌ها در گذر زمان است. با استفاده از پاها و دست‌ها در رقص، قدرت آن‌ها را افزایش خواهید داد. در گذر زمان، این امر حتی موجب افزایش تراکم استخوانی نیز خواهد شد. تقویت استخوان‌ها، به پیشگیری از افتادن و کاهش خطر شکستگی و آسیب دیدن به هنگام افتادن‌ّهای اتفاقی کمک می‌کند ..

رقصیدن می‌تواند باعث آسیب بسیار کمی در استخوان‌ها بشود. استئوکلاست ها سریعا به ناحیه‌ی دچار استرس هجوم می‌برند و، با جذب استخوان آسیب دیده و ساختن استخوان جدید و قوی‌تر در آن ناحیه باعث کمک به بهبود سریع‌تر می‌شوند. در گذر زمان این امر استخوان‌ها را از آنچه قبلا بوده‌اند قوی‌تر می‌سازد.

۱۰ رقص معروف در جهان

۲۳. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

دانشمندان مدعی هستند که گوش دادن به موسیقی رقص شاد، سطح پادتن‌ها را در بدن انسان افزایش می‌دهد. آن‌ها همچنین دریافته‌اند که هورمون استرس بعد از گوش دادن به این نوع موسیقی کاهش پیدا می‌کند. سطح کورتیزول در افرادی که به موسیقی گوش داده بودند در مقایسه با گروه کنترل که موسیقی گوش نداده بودند به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده بود.

سطح پادتن‌ A، مدافع اصلی سیستم ایمنی در گروهی که به موسیقی گوش داده بودند بسیار بالاتر بود. محققان معتقدند که موسیقی را می‌توان برای کمک به بهبود بیماران در بیمارستان‌ها استفاده کرد.

با افزودن رقص واقعی به موسیقی رقص، فایده‌های سیستم ایمنی حتی از این که فقط به موسیقی رقص گوش کنید بسیار بیشتر خواهند بود، که شامل تقویت بدن و تندرستی کلی می‌شود.

فواید رقصیدن ۲۴: اندازه‌ی دور کمر را کاهش می‌دهد

رقصیدن در کل می‌تواند به کاهش چربی‌های بدن به خصوص چربی دور کمر کمک کند. شیوه‌ی رقص‌های قدیمی قطعا سبک رقص خوبی برای کمک به کاهش اندازه‌ی دور کمر است. رقصیدن خیلی مثل ورزش کردن به نظر نمی‌رسد، بیشتر جنبه‌ی تفریحی و سرگرمی دارد، پس سبک رقصی را انتخاب کنید که در برگیرنده‌ی پیچ و تاب‌های زیادی باشد. رقصیدن می‌توان به شما کمک کند توجه بیشتری به اندازه‌ی دور کمرتان داشته باشید، اما در واقع وقتی این کار را انجام می‌دهید وزن تمام قسمت‌های بدن‌تان را کاهش می‌دهد و نه فقط کمر را.

رقص شکم نیز سبک خوب دیگری از رقصیدن است که می‌توان از آن برای کاهش سریع‌تر چربی شکم استفاده کرد. این رقص به کاهش وزن کل بدن کمک می‌کند، اما به طور مشخص بر دور کمر تمرکز دارد. رقص‌هایی که میزان تنفس شما را به سطحی بالاتر می‌برند به افزایش کاهش وزن کمک خواهند کرد. شخصی که ۵۷ کیلو وزن دارد با ۳۰ دقیقه رقص سرعتی ۱۸۰ کالری خواهد سوزاند، در حالی که با رقص آرام فقط ۹۰ کالری می‌سوزاند.

۲۵. بازوها (دست‌ّها) را قوی می‌کند

رقصیدن ورزشی است که می‌تواند به قوی‌تر کردن بازوهای‌تان کمک کند، که البته به نوع و سبک رقصی که انجام می‌دهید نیز بستگی دارد. وقتی با یک پارتنر می‌رقصید، به احتمال فراوان آرنج‌های‌تان را به سمت بیرون نگه می‌دارید که این در دراز مدت باعث قوی‌تر شدن بازوهای‌تان می‌شود. در انواع دیگر رقص نیز از بازوها و دست به طرق مختلفی استفاده می‌شود. تقریبا استفاده نکردن از دست‌ها در هر نوعی از رقص غیر ممکن است. حرکت کردن به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به تقویت بازوها و دست‌های شما کمک خواهد کرد و شما را قادر می‌سازد آن‌ها را برای مدت طولانی‌تری در یک وضعیت بتوانید نگه دارید.

فواید رقصیدن ۲۶: پاها را تقویت می‌کند

یکی از فایده‌های بارز رقصیدن تقویت پاها است. هرچند، شما هنگام رقصیدن از کل بدن‌تان استفاده می‌کنید، احتمالا پاها اصلی‌ترین عضو بدن‌تان هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. فارغ از این که چه نوع رقصی انجام می‌دهید، پاهای‌تان را با رقصیدن مداوم تقویت خواهید کرد.

اگر می‌خواهید روی تقویت عضلات پا تمرکز کنید، رقص باله یکی از بهترین انواع رقص برای انجام این کار است.

رقص باله‌ی کلاسیک شامل کش آوردن انگشتان پا و چرخش کمر و شکم می‌شود. این رقص روی باسن، شکم و ران‌ها تاثیر می‌گذارد. حرکت Releve در روی میله‌ی باله انجام می‌شود، یا اینکه می‌توانید خودتان را روی یک صندلی نگه دارید. روی انگشتان پای‌تان بلند شوید و بعد پاشنه‌های‌تان را پایین بیاورید. این حرکت را ۱۵ تا ۲۰ بار انجام دهید. این کار به تقویت پشت پاها و غوزک‌های پا کمک خواهد کرد.

Plie حرکتی است که ران‌ها، همسترینگ، و باسن را تقویت می‌کند. پاها به اندازه‌ی عرض شانه باز هستند. پاها را به نحوی بچرخانید که به سمت بیرون اشاره داشته باشند. به حالت اسکوات بنشینید، و زانوهای‌تان را به طرف داخل و حالت پاها را حفظ کنید. تا آنجا که می‌توانید ادامه دهید. این‌ها فقط چند مورد از حرکات رقص هستند که می‌توانند پاهای‌تان را قوی‌تر کنند. حرکت کلید موفقیت است.

۲۷. فشار خون را پایین می‌آورد

ورزش کردن به طور کلی به سلامتی‌تان کمک می‌کند، اما ادعا می‌شود که رقص سالسا می‌تواند حتی به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول نیز کمک کند. بدیهی است پایین آمدن فشار خون‌تان  به پیشگیری از سکته و حمله‌ی قلبی در آینده جلوگیری خواهد کرد. فشار خون بالا عامل اصلی سکته‌ها است.

فایده رقص سالسا

فواید رقصیدن ۲۸: درد آرتروز را کاهش می‌دهد

آدم‌های بسیاری که آرتروز دارند بر این باور هستند که آن‌ها به آرام و بی تحرک ماندن نیاز دارند تا از درد آرتروز پیشگیری کنند. اما بر عکس باور عامه، فعال ماندن بهترین راه برای تسکین درد آرتروز است. رقصیدن راهی بی‌نظیر برای کاهش درد آرتروز و پیشگیری از آن است. بدون انجام حرکات منظم، مفاصل خشک و دردناک می‌شوند، و نهایتا به آتروفی (ضعف بنیه) منجر خواهد شد و دیگر قادر به حرکت نخواهید بود.

اگر از آرتروز رنج می برید، یک نوع رقص را که با آن احساس راحتی می‌کنید انتخاب کنید و آن را مرتبا انجام دهید، در ابتدا، ممکن است کمی احساس درد کنید، اما در گذر زمان متوجه خواهید شد که دردتان کمتر خواهد شد (البته اگر دیگر دردی وجود داشته باشد!). عضلات شما مورد استفاده قرار می‌گیرند و درد آرتروز به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

۲۹. دیدگاه‌تان را نسبت به زندگی بهتر می‌کند

رقصیدن می‌تواند شیوه‌ی نگرش شما و احساس‌تان را نسبت به زندگی بهتر کند. این کار شما را از خانه بیرون می‌کشد و در کنار سایر مردم قرار می‌دهد. گوش کردن به موسیقی و مشغول رقص شدن باعث خواهد شد احساس سرزندگی بیشتری کنید و نگرش‌تان نسبت به زندگی تا حدود زیادی بهتر شود.

فواید رقصیدن ۳۰: انزوا و گوشه‌نشینی را کمتر می‌کند

بسیاری از آدم‌های مسن از تنهایی و انزوا رنج می‌برند، و در هیچ فعالیت اجتماعی شرکت نمی‌کنند. با پیوستن به کلاس رقص برای سالمندان، می‌توانید با سایر آدم‌ها ارتباط برقرار کنید، و احتمالا یک پارتنر رقص پیدا کنید، و از طریق رقصیدن در بعضی از فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید.

۳۱. عملکرد ریه را بهبود می‌بخشد

اگر ناراحتی ریه یا مشکل تنفسی دارید، می‌توانید سبکی از رقصیدن را انتخاب کنید که مناسب حال‌تان باشد. ممکن است دوست داشته باشید با یک حرکت رقص آرامتر کارتان را شروع کنید، و وقتی ریه‌های‌تان قوی‌تر شد می‌توانید شدت فعالیت‌تان را افزایش دهید.

ممکن است دوست داشته باشید در مورد شروع رقص با پزشک‌تان مشورت کنید، اما اگر می‌توانید راه بروید و به اطراف حرکت کنید، پس باید قادر باشید سطح رقصی را که می‌توانید از عهده‌اش بر بیایید تعیین کنید. با بالا بردن بنیه‌تان از طریق رقص، همچنین قادر خواهید بود ظرفیت ریه‌تان را افزایش دهید و سریع‌تر و مدت زمان طولانی تری تحرک داشته باشید.

فواید رقصیدن ۳۲: مهارت‌تان را افزایش می‌دهد

پی خواهید برد بعد از مدتی که به صورت منظم رقصیده‌اید، مهارت کلی‌تان در زندگی بهبود پیدا کرده است. قادر خواهید بود از انگشتان، دست‌ها، مچ‌ها، بازوها، و پاهای‌تان به سهولت بیشتر و با مهارت بهتر استفاده کنید. با استفاده‌ی بیشتر از عضلات‌تان، و به روشی بخصوص، انجام دادن کارهایی که نیازمند استفاده از دست‌ها و سایر اندام‌های بدن است آسان‌تر خواهد شد.

۳۳. انحنای بیشتری به پاها و باسن‌تان می‌دهد

رقصیدن در مقایسه با سایر انواع ورزش‌ها می‌تواند به پاها و باسن شما انحنا و پیچ و خم‌های بیشتری ببخشد. دوندگان پاهای خوش فرمی دارند، اما به پاها و باسن آن‌ها به زیبایی رقصنده‌ها نیست. رقصنده‌ها بسیاری از اوقات، مجبور هستند به مدت طولانی‌تری بعضی از حالت‌ها را حفظ کنند که این باعث می‌شود عضلات پا از انحناهای بیشتری برخوردار شوند. این نه تنها جذاب‌تر است، بلکه پاهای‌شان به خاطر همین قضیه قوی‌تر نیز خواهد بود. در کل جنس عضلات بهتری دارند.

فواید رقصیدن ۳۴: کیفیت خواب و عادات خوابیدن را بهبود می‌بخشد

رقصیدن مداوم می‌تواند به آدم‌ها کمک کند بسیار بهتر و بسیار عمیق‌تر بخوابند. اگر در خوابیدن مشکل دارید یا شب‌ها تا دیر وقت بیدار می‌مانید، رقصیدن منظم و مرتب می‌تواند این مشکل را بر طرف کند. درست مثل وقتی که هر برنامه‌ی ورزشی دیگری که انجام می دهید، با رقصیدن  نیز بسیار بهتر خواهید خوابید. احساس بهتری خواهید داشت و بسیار راحت‌تر به خواب خواهید رفت.

۳۵. چاقی را کاهش می‌دهد

رقصیدن به کاهش چاقی کمک می کند چون کمک خواهد کرد وزن کم کنید. اگر در حال حاضر دچار چاقی هستید، باید با سبک آرامتری از رقص کارتان را شروع کنید، و وقتی توانایی لازم را در خود دیدید، سرعت و شدت رقصیدن‌تان را با گذر زمان افزایش دهید.

بعضی از گونه‌های رقص انجام‌شان ساده و راحت است. زومبا یک نوع از رقص است که تپش قلب‌تان را در یک دوره‌ی زمانی بالا می‌برد تا سوخت وساز بدن‌تان را افزایش دهد و به کاهش چاقی کمک کند. این رقص با موزیک لاتین انجام می‌شود، که همین امر آن را به فعالیتی جالب‌تر تبدیل می‌کند. قدم‌ برداشتن‌ها از ریتم مشخصی برخوردارند که همین امر آن را از ورزش معمولی لذت بخش‌تر می‌کند.

رقص سالسا

فواید رقصیدن ۳۶: میل جنسی را افزایش می‌دهد

رقصیدن، باعث خواهد شد میل جنسی‌تان افزایش پیدا کند. چه رقص دو نفر انجام بدهید، یا تک نفره یا هر نوع رقص دیگری، باعث خواهد شد درباره‌ی بدن‌ خودتان احساس بهتری پیدا کنید که این امر به افزایش میل جنسی کمک می‌کند. وقتی شروع به از دست دادن وزن می‌کنید و از حجم عضلات‌تان کاسته می‌شود، بیشتر احساس تحریک شدگی جنسی می‌کنید و در سلامتی و تندرستی خود کمی پیشرفت احساس می‌کنید که این موضوع به افزایش میل جنسی‌تان کمک خواهد کرد.

۳۷. عضلات پا را ورزش می‌دهد

گروه‌های عضلانی بسیاری در پاها وجود دارند از این رو رقصیدن راهی عالی برای خوش فرم نگه داشتن پاها است. حرکاتی که طول عضلات قسمت پایین پا را افزایش می‌دهند برای سلامتی پا بسیار مهم هستند. قدرت پا برای الگوهای راه رفتن، استحکام غوزک پا و تعادل کلی بدن حائز اهمیت است.

رقصنده‌ّهای باله پاهای قدرتمندی دارند. آن‌ها با حرکات رقصی که انجام می‌دهد و ورزش‌هایی که برای آمادگی جهت اجرای این حرکات رقص انجام می‌دهند به چنین قدرت پایی دست پیدا می‌کنند. کش آوردن نوک پاها و نگه‌ داشتن این حالت عضلات پا را تقویت خواهد کرد. انجام حرکت کششی قوسی یکی دیگر از حرکات بالرین‌ها است. فشارهای انگشت‌ پا و کشش‌های انگشت پا نیز در ساختن پاهایی قدرتمند در رقصنده‌ها تاثیر دارند.

فواید رقصیدن ۳۸: سوخت و ساز را افزایش می‌دهد

رقصیدن، درست مثل هر ورزش دیگری به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کند. این کار برای کاهش وزن ضروری است. با افزایش میزان فعالیتی که بدن‌تان انجام می‌دهد، کالری بیشتری خواهد سوزاند. این به افزایش در سوزاندن کالری‌ها خیلی سریع به کاهش وزن قابل توجه منجر خواهد شد.

رقصیدن مکرر نه تنها سوخت و ساز شما را در حین رقصیدن افزایش می‌دهد، بلکه عموما سوخت و ساز بدن‌تان را بر یک مبنای روز به روز نیز افزایش خواهد داد. وقتی یک برنامه‌ی رقص را شروع می‌کنید، نسبت به قبل در حین خواب میزان کالری بیشتری می‌سوزانید. شما در تمام طول روز کالری‌های بیشتری خواهید سوزاند چون بدن‌تان از سرعت بالاتری برخوردار است.

۳۹. رفلاکس اسید معده را کاهش می‌دهد

اگر از رفلاکس اسید معده رنج می‌برید، می‌توانید با کاهش وزن دوره‌ّهایی که چنین مشکلی را دارید کاهش دهید. رقصیدن مکرر راهی عالی برای کاهش وزن زیادی و همین‌طور لذت بردن است. اکثر کسانی که از رفلاکس معده رنج می‌برند تا حدودی اضافه وزن دارند. اگر این توصیف شامل حال شما نیز می‌شود، پس یک برنامه‌ی رقص را شروع کنید که تاثیر چندان شدیدی نداشته باشد، تا کمی وزن کم کنید و بتوانید رقص‌های شدیدتر را تاب بیاورید. بعد از کاهش وزن، متوجه مشکلات بسیار کمتری در رابطه با رفلاکس اسید معده خواهید شد.

فواید رقصیدن ۴۰: سندرم پای بی قرار را کاهش می‌دهد

تمرینات ورزشی منظم می‌توانند به کاهش سندرم پای بی‌قرار کمک کنند، که این ورزش‌ها شامل رقصیدن هم می‌شوند. رقصیدن از نیازهای عضلات پا است و به آرامش بیشتر آن‌ها در زمان‌های استراحت کمک می‌کند. اگر از سندرم پای بی‌قرار رنج می‌برید، بعد از آنکه یک کلاس رقص را آغاز کردید متوجه کاهش در دفعات بروز این ناراحتی خواهید شد.

۴۱. جریان خون را بهبود می‌بخشد

رقصیدن راه خوبی برای بهبود جریان خون است. این فعالیت باعث می‌شود تپش قلب افزایش پیدا کند، و جریان خون با سهولت بیشتری در بدن حرکت کند. رقصیدن را باید بر یک مبنای منظم انجام داد تا جریان خون در بدن در سطح آرام و معتدلی قرار بگیرد. متوجه خواهید شد پوست‌تان ظاهر پیدا کرده است، عملکرد بدن‌تان بهتر شده است، چراکه خون به خوبی جریان پیدا می‌کند. انتخاب نوع رقصی که باعث می‌شود ضربان قلبتان برای مدت زمان بیشتری افزایش پیدا کند بهترین رقص برای بهبود جریان خون است. می‌توانید سبکی از رقص را انتخاب کنید که با معیارها و سطح توانایی شما همخوانی داشته باشد.

زومبا

فواید رقصیدن ۴۲: علائم یائسگی را کاهش می‌دهد

اگر یائسه شده‌اید، ممکن است احساس خستگی و خستگی مفرط و همچنین گر گرفتگی داشته باشید. ورزش برای دور نگه داشتن علائم یائسگی از شما بسیار مفید است. نیازی نیست همیشه ورزش‌های طاقت فرسا و سخت انجام بدهید. کمی خوش بگذرانید، و کلاس رقص را به برنامه‌ی ورزشی خود اضافه کنید. این کار می‌تواند به ساخت توده‌های عضلانی کمک کند، کالری‌ها را بسوزاند و به هوشیارتر نگاه داشتن شما کمک کند. می‌توانید سالسا، باله، جز، یا رقص گروهی را امتحان کنید. هر کدام که برای‌تان لذت‌بخش تر است انجام دهید.

۴۳. آغاز زوال عقل را به تاخیر می‌اندازد

بر اساس تحقیقاتی که ژورنال پزشکی نیو انگلند انجام داده است ادعا می‌شود رقص منظم به سبک آزاد می‌تواند احتمال ابتلاء به زوال عقل را کاهش دهد. این سبک از رقصیدن به تصمیم‌گیری‌های کسری از ثانیه احتیاج دارد، که کلید حفظ عملکرد ذهنی هر فرد است. این نوع رقص مغزتان را وادار می‌کند که سریعتر فکر کند و از مسیرهای عصبی‌اش برای افزایش مهارت‌های شناختی استفاده کند. گزارش شده است با انجام مکرر این سبک از رقص خطر ابتلا به زوال عقل تا 76 درصد کاهش پیدا می‌کند. این دو برابر کاری است که مطالعه کردن برای پیشگیری از زوال عقل انجام می‌دهد.

فواید رقصیدن ۴۴: عملکرد دستگاه تنفسی را بهبود می‌بخشد

وقتی می‌رقصید یا ورزش می‌کنید، دستگاه تنفسی‌تان حدود زیادی هوای تازه دریافت می‌کند، چون وقتی ضربان قلبتان افزایش پیدا می‌کند سنگین‌تر نفس می‌کشید، این به بدن‌تان اجازه می‌دهد از گازهای سمی و سایر مواد سمی راحت شوید. با عمیق نفس کشیدن، به هنگام رقص یا ورزش دیافراگم‌ ما تقویت می‌شود. با کشیدن نفس‌های عمیق اکسیژن تازه را به جریان خون خود سرازیر می‌کنید، که به تمام نواحی بدن‌تان می‌رود و باعث حفظ عملکرد خوب آن‌ها می‌شود.

فواید رقصیدن ۴۵: به بهبود حالت بدنی کمک می‌کند

بسیاری از آدم‌های ساعت‌های زیادی را هر روز پشت میز کارشان به نشستن می‌گذرانند و پشت کامپیوتر خود قوز می‌کنند. این می‌تواند اثر زیان‌باری بر حالت بدنی شخص به جا بگذارد. این کار قسمت پایینی ستون فقرات را تضعیف می‌کند و می‌تواند باعث شود در تمام طول روز هم حالت قوز کرده داشته باشند. ماندن در این وضعیت و حالت برای طولانی مدت باعث کمردرد و مشکلات بیشتری خواهد شد.

برای این که خوب و خوش فرم برقصید، لازم است از حالت بدنی خوبی برخوردار باشید. چانه‌تان را بلند می‌کنید، و سینه‌تان را جلو می‌دهید و شانه‌ها را عقب می‌کشید. با رقصیدن مکرر عادات خوبی برای طرز نشستن و ایستادن پیدا خواهید کرد که نهایتا دیگر مجبور نخواهید بود به آن فکر کنید. بلکه خود به خود حالت بدنی خوبی به خود خواهید گرفت.

فواید رقصیدن ۴۶: ترشح اندورفین را افزایش می‌دهد

اندورفین برای کاهش درد توسط بدن ترشح می‌شود. گفته می‌شود اندورفین چندین برابر داروهای مسکن موثر است. اندورفین ترشح شده در حین فعالیت فیزیکی به احساس تندرستی و سرخوشی منجر می‌شود. اکثر ورزش‌ها باعث ترشح اندورفین خواهند شد اما گفته می‌شود رقصیدن به طرز بخصوصی موثر است.

اندورفین می‌تواند اضطراب افراد را نیز کاهش دهد. پژوهشگران مدعی هستند رقصیدن با موسیقی مردم را به یکدیگر پیوند می‌دهد، می‌تواند باعث ارتقاء سلامت ذهنی شود، که ورزش‌های دیگر قادر به انجام آن نیستند. افزایش ترشح اندورفین طبیعی به چند طریق برای بدن حائز اهمیت و مثبت است.

۴۷. به قضای حاجت منظم کمک می‌کند

یبوست ساده را می‌توان با انجام ورزش منظم، من جمله رقصیدن درمان کرد. ضربان قلب سریع‌تر می‌شود، اکسیژنی که جریان خون را پر کرده است روان‌تر در بدن گردش می‌کند و روده‌های به همین خاطر بهتر عمل می‌کنند. فایده‌های اصلی رقصیدن مکرر شامل از دست دادن وزن می‌شود که می‌تواند به عملکرد روده‌ها کمک کند. رقصیدن منظم سیستم عصبی را تحریک خواهد کرد، و به عضلات شکم کمک می‌کند بهتر کار کنند.

موسیقی زومبا

فواید رقصیدن ۴۸: تون عضلانی را در سرتاسر بدن بهبود می‌بخشد

اکثر انواع رقص‌ها تون عضلانی را بهبود می‌بخشند، اما، انواع خاصی از رقص وجود دارد که سرعت به نتیجه رسیدن را افزایش می‌دهند. رقص‌های لاتین و سالسا تونوس عصلانی را افزایش، وزن را کاهش می‌دهند و فایده‌های بسیار دیگری نیز دارند چون متشکل از سرعت بالا و حرکات پیوسته هستند.

۴۹. رقصیدن می‌تواند واقعا اعتماد به نفس را افزایش دهد

چه در کلاس باله شرکت کرده باشید یا به باشگاه رقص همراه با موسیقی رفته باشید، بیرون رفتن و رقصیدن منظم می‌تواند عملا اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. وقتی که شروع به رقصیدن می‌کنید احساس قدرت زیادی به شما دست می‌دهد. وقتی احساس مطمئن‌تری داشته باشید، چون بیشتر با رقص‌های خاص آشنا می‌شوید یا وقتی متوجه خط کمر کوچکتر یا پاهای اندامی‌تر می‌شوید، اعتماد به نفس و عزت نفس‌تان افزایش می‌یابد.

۵۰. رقصیدن برای مادران آینده به مانند ورزش کردن خوب و ضروری است

دانشکده‌ی مامایی و زنان و زایمان آمریکا توصیه می‌کند زنان باردار در ۳۰ دقیقه ورزش معتدل روزانه و به مدت چند روز در هفته شرکت کنند. رقصیدن راه فوق‌العاده‌ای برای زنان باردار است که ورزش کنند و از دست استرس خلاص شوند. رقصیدن در دوران بارداری می‌تواند به افزایش بنیه و استقامت قبل از زایمان، در طول آن و بعد از به دنیا آمدن نوزاد کمک کند. این فعالیت همچنین به رهایی از عذاب و ناراحتی حاصل از بارداری کمک می‌کند و می‌تواند زنان را برای وضع حمل کردن موفقیت آمیز نوزادان‌شان قوی‌تر کند.

اکثر کلاس‌های رقص برای زنان باردار بر ترکیبی از نیروهای ذهنی و جسمی تمرکز دارند. این امر به آرامسازی و کاهش استرس کمک می‌کند. کلاس‌های رقص می‌توانند خطر مشکلات هنگام زایمان و بعد از آن را کاهش دهند. بعضی از گزارش‌ها حاکی از آن هستند که رقص آیروبیک می‌تواند به کاهش دیابت‌های بارداری کمک کند. علاوه بر تمام فایده‌های جسمی رقصیدن در دوران بارداری، فایده‌ی بودن در کنار سایر زنان باردار و گذراندن اوقاتی خوش با آن‌ها نیز حائز اهمیت است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: allremedies

فواید رقصیدن:۵۰ فایده رقصیدن برای سلامتی و درمان برطبق تحقیقات علمی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی