کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ مهمترین فواید دیدن فیلم ترسناک برای سلامتی

تماشای فیلم های ترسناک یکی از سرگرمی هایی است که خیلی ها را آخر هفته پای تلویزیون می کشاند و مشتاقانه به صحنه های پز از دلهره و وحشت خیره می شوند. درباره فواید دیدن فیلم ترسناک نظرهای بسیار متفاوتی وجود دارد اما نتایج به دست آمده از مطالعه انجام شده در دانشگاه وست مینیستر که در مورد سوزاندن کالری بود،  شگفت‌انگیز است. این مطالعه نشان می‌دهد دیدن فیلم ترسناک، حدود ۲۰۰ کالری می‌سوزاند. بنابراین دیدن فیلم ترسناک احتمالا یکی از جذاب‌ترین راه‌ها برای کاهش کالری است!

۱۲ مهمترین فواید دیدن فیلم ترسناک برای سلامتی

۱۰ فیلم ترسناک برتر که کالری‌ها را می‌سوزاند:

– درخشش: ۱۸۴ کالری

– آرواره : ۱۶۱ کالری

– جن‌گیر: ۱۵۸ کالری

– بیگانه: ۱۵۲ کالری

– اره: ۱۳۳ کالری

– کابوس در خیابان الم: ۱۱۸ کالری

– پارانرمال اکتیویتی: ۱۱۱ کالری

– پروژه بلیر ویچ : ۱۰۵ کالری

–  قتل عام با اره در تگزاس : ۱۰۷ کالری

– Rec: ۱۰۱ کالری

مطلب مرتبط: ۵ بهترین فیلم ترسناک جشنواره اسکریمفست ۲۰۱۶

۱۲ مهمترین فواید دیدن فیلم ترسناک برای سلامتی

۱. اثر آرام‌بخش

فیلم‌های ترسناک به شکل‌های مختلف، تاثیر آرام‌بخش دارند. اگرچه در بعضی موارد، داستان فیلم مشخص نیست و ما را دچار استرس می‌کند، اما همین نامشخص بودن، روش‌هایی را برای مهار استرس در زندگی به ما  یاد می‌دهد. دیدن فیلم ترسناک می‌تواند حواس ما را از مشکلات و ضعف‌های زندگی‌مان پرت کند.

فواید دیدن فیلم ترسناک ۲: بالا رفتن آدرنالین

زمانی که استرس داریم، باید آدرنالین خود را بالا ببریم. متخصصان معتقدند که دیدن فیلم‌های ترسناک می‌تواند آدرنالین ما را بالا ببرد. احساس، اشتیاق و عدم اطمینان، غده‌های فوق کلیوی ما را فعال کرده و باعث ترشح آدرنالین می‌شود. در نتیجه، انرژی ما تخلیه شده و موادی در مغز ترشح می‌شود که به بهبود خلق و خو کمک می‌کنند.

مطلب مرتبط: جشنواره فیلم های ترسناک اسکریمفست را بشناسیم

۳. مفید برای مغز ( به ویژه مغز زنان)

دیدن فیلم ترسناک تاثیر مثبتی روی مغز می‌گذارد. بالا و پایین شدن احساسات ما حین تماشای فیلم ترسناک باعث ترشح موادی مانند دوپامین، سروتونین و گلوتامات در مغز می‌شود. این مواد باعث تولید آدرنالین می‌شوند که مانند یک تزریق عمل می‌کند.

تزریقی که استرس و بی‌قراری را کاهش می‌دهد. با استناد به تحقیقات، زمانی که زنان فیلم ترسناک نگاه می‌کنند، مغز آن‌ها پیام رسان‌های عصبی دوپامین، گلوتامات و سروتونین را ترشح می‌کند که فعالیت مغز آن‌ها را افزایش داده و آن‌ها را تا مدتی هوشیار می‌کند.

فواید دیدن فیلم ترسناک ۴: آمادگی برای مواجهه با واقعیت

فیلم ترسناک می‌تواند به آمادگی ذهنی و فیزیکی ما برای مواجهه با واقعیت کمک کند. می‌توانیم این آمادگی را در زندگی واقعی به کار ببریم. همچنین، درمورد اطراف خود نیز هوشیارتر می‌شویم مثلا می‌توانیم چیزهای خطرناک را در زندگی خود پیش‌بینی کنیم. زمانی که فکر می‌کنیم در خطر هستیم، به طور خودکار به دفاع از خودمان فکر می‌کنیم. فیلم ترسناک به شما یاد می‌دهد که چگونه در برابر افراد شرور از خود محافظت کنید.

مطلب مرتبط: ۵ پوستر فیلم در جهان که جنجال آفریدند

۵. اشتراک‌گذاری عواطف

دیدن فیلم ترسناک برای زوج‌ها خوب است زیرا می‌توانند در ترس هم شریک شوند. می‌توانید هنگام دیدن فیلم ترسناک شریک خود را در آغوش بگیرید. آغوش به ابراز عواطفی که روی ما فشار می‌آورد کمک می‌کند.

فواید دیدن فیلم ترسناک ۶: سوزاندن کالری

مطالعه‌ای که در دانشگاه وست مینیستر انجام شد دریافت که ۹۰ دقیقه ترشح آدرنالین در بدن می‌تواند ۱۱۳ کالری بسوزاند. فیلم ترسناک باعث می‌شود قلب ما تندتر بزند و افزایش گردش خون باعث سوزاندن کالری شود. این میزان، برابر با یک ساعت پیاده‌روی است. کالری که در هنگام دیدن فیلم ترسناک آزاد می‌شود برابر با کالری یک بسته شکلات است.

۷. تقویت سیستم ایمنی

بعد از دیدن فیلم ترسناک به مدت یک ساعت و نیم، بدن ما آرام شده و سیستم ایمنی ما قوی‌تر می‌شود. با استناد به تحقیقات انجام شده، کارایی مغز ما با دیدن فیلم ترسناک افزایش می‌یابد زیرا مغز، موادی مانند دوپامین، گلوتونلت و سروتونین آزاد می‌کند. بنابراین مغز ما برای مدتی هوشیار خواهد بود.

مطلب مرتبط: ۲۹ ترسناک ترین مکان جهان که واقعا شما را وحشتزده می‌کنند

فواید دیدن فیلم ترسناک ۸: کاهش استرس

اگرچه در برخی موارد دیدن فیلم ترسناک ما را دچار استرس می‌کند اما تا حدی به کاهش استرس ناشی از مشکلات زندگی به ما کمک می‌کند. ترشح آدرنالین در هنگام دیدن فیلم ترسناک برای مهار استرس خوب است. آدرنالین ترشح شده، غده فوق کلیوی را فعال می‌کند. این کار از اضطراب و افسردگی جلوگیری می‌کند.

۹. مفید برای DNA

دیدن فیلم ترسناک می‌تواند DNA را تحریک کند زیرا باید موقعیت‌هایی که ممکن است در زندگی واقعی باعث ترس ما  شوند را مهار کنیم. دیدن فیلم ترسناک می‌تواند اعتماد به نفس و عواطف برخی افراد را در برخی موقعیت‌ها بالا ببرد.

فواید دیدن فیلم ترسناک ۱۰: افزایش سلامتی

اگر فیلم ترسناک ببینیم، قلب ما درست مانند زمانی که در حال دویدن هستیم فعال می‌شود. در نتیجه، جریان خون ما بهبود می‌یابد و ما سالم‌تر می‌شویم.

۱۱. درمان فوبیا

تاثیرگذاری فیلم ترسناک در درمان ترس یا فوبیا اثبات شده است. درمان‌گران، معمولا برای کمک به افراد در مقابله با ترس و فوبیا از فیلم ترسناک استفاده می‌کنند.

مطلب مرتبط: ۱۵ عکس ترسناک با ماجراهای ترسناک تر

۱۲. کاهش وزن

دیدن فیلم ترسناک، ضربان قلب را بالا می‌برد. در نتیجه، جریان خون در بدن نیز افزایش می‌یابد. چون آدرنالین بالا می‌رود، اشتها کم می‌شود. این وضعیت، باعث سوختن کالری در بدن می‌شود.

دیدن فیلم ترسناک، با وجود فواید، مضراتی نیز دارد که در این‌جا به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۶ تاثیر منفی دیدن فیلم ترسناک برای سلامتی

۱. غلظت خون

متخصصان می‌گویند دیدن فیلم ترسناک باعث غلیظ شدن خون می‌شود. زمانی که جسم ما ترس شدید را تجربه می‌کند، خون ما غلیظ‌تر می‌شود. این مسئله برای سلامتی خوب نیست. مطالعه‌ای در این زمینه بر روی افراد ۲۵ و ۳۰ سال انجام شد. از برخی از آن‌ها خواسته شد اول فیلم ترسناک و سپس فیلم داستانی ببینند. از گروه دیگر خواسته شد اول فیلم داستانی سپس فیلم ترسناک ببینند.

خون این افراد قبل از دیدن فیلم آزمایش شد. بعد از دیدن فیلم، دوباره خون افراد مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج نشان داد افرادی که فیلم ترسناک دیدند، غلظت خون بیشتری داشتند.  خون افرادی که فیلم داستانی دیدند،  طبیعی بود.

۲. انعقاد خون

متخصصان حوزه پزشکی می‌گویند دیدن فیلم ترسناک می‌تواند باعث لخته شدن خون شود. بنابراین، دیدن فیلم ترسناک را توصیه نمی‌کنند. به هر حال، اگر دوست دارید فیلم ترسناک ببینید، توصیه می‌شود آن را به تنهایی نبینید زیرا ممکن است باعث مرگ شود. لخته شدن خون، سلامت بدن را – به ویژه در صورت وجود بیماری‌های قلبی – به خطر می‌اندازد.

۳. بی‌خوابی

ممکن است افراد بعد از دیدن فیلم ترسناک، در خوابیدن به مشکل بخورند – به ویژه اگر صحنه‌هایی در فیلم وجود داشته باشد که آسیبی از گذشته را به یاد شخص بیاورد. فیلم ترسناک باعث کاهش کیفیت خواب فرد می‌شود.

۴. ترس شدید

اگر آسیب خاصی در گذشته داشته‌ایم، بعد از دیدن فیلم ترسناک بیشتر می‌ترسیم. فیلم ترسناک می‌تواند باعث حمله ترس شده و آسیب گذشته را به یاد ما بیاورد. موقعیت موجود در فیلم ترسناک می‌تواند بر خلق و خو و وضعیت روانی ما نیز تاثیر بگذارد. بنابراین اگر با دیدن فیلم ترسناک به سرعت نگران می‌شویم، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد این حالت، از دیدن چنین فیلم‌هایی اجتناب کنیم.

۵. شوکه شدن

اگر فیلم ترسناکی ببینیم که صحنه‌های پر از خون و خونریزی در آن وجود دارد ، ممکن است فکر ‌کنیم این یکی از راه‌های حل مشکل است. به همین دلیل است که می‌گویند فیلم ترسناک می‌تواند شخصیت افراد را تغییر دهد زیرا  فرد فکر می‌کند خشونت، بهترین راه برای حل مسئله است.

۶. تاثیر بر واکنش فرد

فیلم ترسناک می‌تواند بر واکنش‌های ما تاثیر بگذارد. زمانی که با موقعیت ترسناکی در فیلم مواجه می‌شویم، به سرعت می‌ترسیم زیرا این فیلم‌ها سطح بالایی از اضطراب دارند.

برای جلوگیری از ترس شدید در حین دیدن فیلم ترسناک باید برخی نکات را رعایت کنیم:

۵ نکته در مورد دیدن فیلم ترسناک

فیلم را در روز ببینید. یکی از بهترین زمان‌ها برای دیدن فیلم ترسناک در طول روز است زیرا مانع از ترسیدن می‌شود.

نور تلویزیون را کم کنید. هدف از کم کردن نور تلویزیون، کاهش احتمال ترس در زمان دیدن صحنه ترسناک است.

– صدا را پایین بیاورید. پایین آوردن صدای تلویزیون از تند شدن ضربان قلب جلوگیری می‌کند. هر چه صدا کمتر باشد، بهتر است.

– تلویزیون را در محل مناسب قرار دهید. محل تلویزیون بر ترس ناشی از فیلم ترسناک تاثیر می‌گذارد. تلویزیون را دقیقا جلوی خود نگذارید بلکه آن را کمی کنارتر از جای نشستن خود قرار دهید.

– در زمان روشن بودن تلویزیون، فعالیت دیگری را نیز انجام دهید. انجام بازی‌های موجود در گوشی هوشمند در حین دیدن فیلم ترسناک، روش خوبی برای کاهش ترس است.

اگرچه فیلم ترسناک فوایدی برای ما دارد اما باید از تاثیرات منفی آن نیز آگاه باشیم


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- مژگان گوران

منبع:drhealthbenefits

۱۲ مهمترین فواید دیدن فیلم ترسناک برای سلامتی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی