کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۵ مهمترین فواید دوش آب گرم برای پوست و مو

قبل از پرداختن به فواید دوش آب گرم باید بگوییم که دوش گرفتن یکی از برنامه‌های ضروری روزانه است که مزایای زیادی برای سلامت انسان دارد. این کار تنها برای تمیز کردن بدن‌تان نیست چرا که در حین دوش گرفتن نه فقط کثیفی‌ها و آلودگی‌های روی پوست‌تان را از بین می‌برید بلکه برخی از سموم درون بدن‌تان و حتی استرس‌تان که تصور می‌کنید فقط در سرتان جریان دارد، از بین خواهد رفت. با این حال، دمای آب مورد استفاده‌تان برای حمام کردن نقش مهمی در تضمین مزایایی که به بدن‌تان می‌رسانید دارد، خواه آب سرد استفاده کنید و خواه آب گرم.

در واقع، بسیاری از مطالعات و پژوهش‌های علمی اثبات کرده‌اند که دوش آب گرم در واقع دارای مزایای زیادی برای سلامتی انسان است و این فهرست احتمالا هرگز پایان نخواهد داشت. با این وجود در نوشتار حاضر با برخی از شگفت‌انگیزترین مزایایی که دوش آب گرم برای سلامتی دارد، آشنا می‌شوید. شما قطعا از تاثیر این کار ساده بر سلامتی‌تان غافلگیر خواهید شد.

۳۵ مهمترین فواید دوش آب گرم برای پوست و مو

پروتئین گرماشوک

قرار گرفتن پوست در معرض آب گرم به طور مستقیم تولید پروتئین گرماشوک را که همچنین به عنوان پروتئین شوک حرارتی نیز شناخته می‌شود، تحریک می‌کند. این پروتئین مخصوص نقش‌های زیادی در بدن شما دارد، به خصوص در رابطه با واکنش استرس، این پروتئین به عنوان محافظ یا شاپرون در مقابل انواع مواد استرس‌زا عمل می‌کند.

مطلب مرتبط: ۶ دلیل که چرا نباید هر روز دوش گرفت

۱. تولید پروتئین گرماشوک را تحریک می‌کند.

آب گرم بدون این‌که حتی خودتان متوجه بشوید، نوعی تمرین سبک برای بدن‌تان است. هنگامی که بدن در معرض آب گرم قرار می‌گیرد، اولین واکنش این است که بدن دچار استرس می‌شود. با این حال، از آن‌جایی که هیچ نتیجه‌ی بدی رخ نمی‌دهد، این فرایند تنها بدن شما را در برابر چیزهای استرس‌زا که در آینده ممکن است بر بدن‌تان تاثیر بگذارند، قوی‌تر می‌کند. این تاثیر تقریبا شبیه به تاثیری است که واکسن روی بدن‌تان دارد.

۲. مشکل بی‌خوابی را رفع می‌کند.

عوامل زیادی هستند که سبب بروز بی‌خوابی می‌شوند. بعضی از شما ممکن است فکر کنید که وقتی بدن‌تان خیلی خسته است، به راحتی می‌توانید به خواب بروید. خوب، این همیشه درست نیست، چون هر چه بدن‌تان خسته‌تر باشد، ‌به خواب رفتن نیز برای‌تان دشوارتر خواهد بود. تنها راه‌حلی که همیشه در دسترس است و حتی نیمه شب نیز می‌توانید از آن استفاده کنید، گرفتن دوش آب گرم است.

 فواید دوش آب گرم ۳: مقاومت بدن را افزایش می‌دهد.

مقاومت بدن یا سیستم ایمنی نقش مهمی در بدن شما ایفا می‌کند. پروتئین گرماشوک زمانی که بدن‌تان با آب گرم تماس پیدا کند،  تولید خواهد شد و به مقاوم‌تر شدن بدن‌تان کمک خواهد کرد.

۴. راه‌حلی برای داشتن یک خواب خوب شبانه است.

به شدت توصیه می‌شود که درست قبل از این‌که به رخت‌خواب بروید، ‌یک دوش آب گرم بگیرید. این کار مغز، عضلات و سلول‌های بدن شما را به آرامش می‌رساند. هرچه بدن‌تان آرام‌تر باشد، کیفیت خواب‌تان نیز بالاتر خواهد بود.

مطلب مرتبط:فواید شگفت انگیز دوش‌گرفتن در شب

 فواید دوش آب گرم ۵: استرس را از بین می‌برد.

گاهی اوقات پیش می‌آید که یک روز بسیار طولانی در محل کار داشته باشید و وقتی می‌خواهید به خانه بروید، اولین چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد این است که به تخت‌تان بروید و بخوابید. خب، چرا قبل از این‌که به تخت‌خواب‌تان بروید، زمانی را برای گرفتن دوش آب گرم اختصاص نمی‌دهید؟ قطعا شگفت‌زده خواهید شد که آب گرم نه تنها قادر به تمیز کردن آلودگی‌ها از روی پوست‌تان است، بلکه تمام استرسی را که در عضلات‌تان احساس می‌کنید،‌ از بین می‌برد.

۶. راه‌حل برای آرامش روزانه است.

هر بار که احساس استرس، خستگی یا کمی سردرد دارید، بلافاصله سراغ آسپیرین نروید زیرا برای آرامش یافتن تنها چیزی که واقعا کمک‌تان می‌کند، گرفتن دوش آب گرم است.

۳۵ مهمترین فواید دوش آب گرم برای پوست و مو

 فواید دوش آب گرم ۷: اضطراب را از بین می‌برد.

اضطراب را سرسری نگیرید زیرا این مشکل می‌تواند در آینده سبب بروز مشکلات روحی بسیار بزرگ‌تری در شما شود. به همین دلیل پیدا کردن یک راه‌حل روزانه برای مقابله با اضطراب بسیار توصیه می‌شود و دوش آب گرم ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه‌حلی است که می‌توانید برای این مشکل پیدا کنید.

فواید دوش آب گرم برای زنان

هر زنی احتمالا انقباضات قاعدگی را تجربه کرده‌است و می‌داند که این مشکل ابدا تجربه‌ی خوشایندی نیست. با این حال، گرفتن دوش آب گرم می‌تواند به خانم‌ها کمک کند تا این گرفتگی‌ها را به راحتی از بین ببرند.

۸. برای مقابله با انقباضات قاعدگی توصیه می‌شود.

بله، درست است! تجربه بسیاری از زنان نشان داده‌است که دوش آب گرم توانایی کاهش درد گرفتگی قاعدگی را دارد. به لحاظ علمی، این تاثیر به دلیل توانایی آب گرم است که می‌تواند باعث از بین بردن درد، از جمله درد ناشی از انقباض شود. درست است که دوش آب گرم درد را برطرف نمی‌کند اما دست کم سبب می‌شود که گرفتگی‌ها قابل تحمل‌تر شوند.

مطلب مرتبط: ۵ اشتباه دوش گرفتن که پوست تان را خراب می‌کند 

فواید دوش آب گرم برای سلامت پوست و مو

بعضی افراد فقط از حمام آب گرم استفاده می‌کنند بدون این که بدانند که این برنامه‌ی معمول روزانه در واقع نقش مهمی در درخشان شدن موهای‌شان دارد و سبب رشد بهتر موها می‌شود.

۹. سلامت موها را افزایش می‌دهد.

بعضی‌ها می‌گویند هر چه بیش‌تر با آب گرم دوش بگیرید، مووهای‌تان خشک‌تر خواهد شد. خوب، این واقعا درست نیست زیرا تاثیر آب گرم روی موهای شما کاملا عکس این است. آب گرم، عصب‌های روی پوست کف سرتان را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش درخشش موهای شما می‌شود، و به این ترتیب ظاهری سالم‌تر به موهای شما می‌دهد.

 فواید دوش آب گرم ۱۰:سلامت پوست را بهبود می‌دهد.

پوست سالم به معنای پوست تمیز است. تمیز کردن پوست به صورت منظم همان چیزی است که برای داشتن پوستی سالم واقعا ضرورت دارد. هرچند با وجود این‌که شما پوست‌تان را به طور مرتب تمیز می‌کنید، نمی‌توانید اطمینان حاصل کنید که کاملا تمیز شده‌است یا خیر. آب گرم این تضمین را به شما می‌دهد چرا که توانایی باز کردن منافذ پوست شما را دارد و تمام آلودگی‌ها را به طور موثر و کارآمدی از روی پوست‌تان تمیز می‌کند.

۱۱. از بروز آکنه جلوگیری می‌کند.

یکی از علل اصلی بروز مشکل آکنه این است که باکتری‌ها مدتی منافذ پوست را اشغال می‌کنند. هرچند، گاهی اوقات تمیز کردن آن‌ها آن‌قدرها که فکر می‌کنید آسان نیست زیرا باید قبل از پاکسازی باکتری‌ها، منافذ پوست را باز کنید. خب، آب گرم می‌تواند شگفتی خلق کند و سبب باز شدن منافذ پوست شود و در عین حال باکتری‌ها را در داخل منافذ از بین ببرد. شستن دوباره‌ی منافذ باز با آب سرد به منظور جلوگیری از عفونت بیش‌تر توصیه می‌شود.

۱۲. از پیری زودرس جلوگیری می‌کند.

علت اصلی پیری زودرس این است که بدن نمی‌تواند تمام سموم را از بین ببرد و این سموم در روند بازسازی سلول‌ها اختلال ایجاد می‌کند. گرفتن دوش آب گرم به طور منظم به دلیل قدرتی که برای حذف سموم از راه منافذ پوست و جلوگیری از هر نوع از مشکلات پوستی از جمله پیری زودرس دارد، تضمین خواهد کرد که چنین چیزی هرگز رخ نخواهد داد.

 فواید دوش آب گرم ۱۳: به طور طبیعی روند رشد مو را بهبود می‌دهد.

آن‌چه شما برای رشد سالم موهای‌تان نیاز دارید،‌ سالم بودن پوست کف سر است. خوب، گرفتن دوش با آب گرم رشد موها را به صورت طبیعی تحریک می‌کند. در عین، آب گرم به عنوان یک پاک‌کننده‌ی طبیعی، پوست کف سرتان را به خوبی تمیز می‌کند.

۱۴. منافذ پوست را به صورت طبیعی پاک می‌کند.

برای تمیز کردن پوست‌تان لزوما نیازی به محصولات گران قیمت ندارید زیرا گرفتن دوش آب گرم به طور منظم روی پوست‌تان شگفتی می‌آفریند. تمیز بودن منافذ به داشتن پوستی سالم منجر می‌شود و آب گرم تنها عنصر مورد نیاز باز کردن منافذ و سپس آن تمیز کردن آن‌ها است. اگرچه گرفتن دوش آب سرد نیز بعد از آن برای بستن منافذ باز، بسیار توصیه می‌شود چرا که با این کار از عفونت بیش‌تر ناشی از باکتری‌های جدید که ممکن است در منافذ پوست که هنوز باز هستند، جا خوش کنند، جلوگیری می‌شود.

فواید دوش آب گرم برای سبک زندگی روزانه

۱۵. گزینه‌ی مناسبی برای گرم کردن بدن است.

بسیاری از آدم‌ها نمی‌دانند که گرفتن دوش آب گرم نیز یکی از گزینه‌های مناسب برای گرم کردن قبل از انجام تمرینات ورزشی است. زیرا آب گرم می‌تواند عضلات سفت را شل کند و به این ترتیب برای ورزش کردن آماده خواهید بود. عضلات شل شده سبب کاهش خطر آسیب در طول تمرینات خواهند شد.

 فواید دوش آب گرم ۱۶: روند کاهش وزن را بهبود می‌دهد.

آیا می‌دانید که یکی از عوامل مهم برای اطمینان از این‌که همیشه روی فرم بمانید، این است که سوخت و ساز بدن‌تان سالم باشد؟ گرفتن دوش آب گرم به طور منظم می‌تواند سیستم سوخت و ساز بدن شما را بهبود بخشد و در نتیجه، برنامه‌ی کاهش وزن شما با موفقیت همراه خواهد بود.

۱۷. راه حل مناسبی برای سم‌زدایی بدن است.

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا بسیاری از آدم‌ها حاضر هستند هزینه‌ی زیادی را برای رفتن به سونا صرف کنند؟ دلیل این تمایل در واقع این است که با عرق کردن در سونا سموم از طریف منافذ روی پوست‌تان خارج می‌شوند. خوب، در واقع شما نیازی به پرداخت هزینه برای رفتن به سونا ندارید زیرا حمام کردن با آب گرم برای تحریک تولید عرق کفایت می‌کند و با استفاده از آن به طور منظم می‌توانید سموم بدن‌تان را حذف کنید.

۱۸. میزان تحرک شما را ارتقاء می‌دهد.

التهاب می‌تواند باعث مشکلات جدی برای مفاصل‌تان شود و میزان تحرک شما را کاهش دهد. خوب، اگر دچار مشکلاتی در مفاصل‌تان هستید، گرفتن دوش آب گرم برای کاهش علائم و همین‌طور درد به شدت توصیه می‌شود و به بهبود اوضاع حرکتی‌تان کمک می‌کند.

 فواید دوش آب گرم ۱۹: گرفتگی عضلات را کاهش می‌دهد.

گرفتگی عضلات در حین انجام تمرینات ورزشی خطرناک است. به همین دلیل است که باید به سرعت با این مشکل مقابله کنید. خوب، دوش گرفتن با آب گرم قبل از تمرین برای ریلکس کردن عضلان توصیه می‌شود و اگر به طور ناگهانی گرفتگی رخ بدهد، گرفتن دوباره‌ی دوش آب گرم برای کاهش گرفتگی به شدت توصیه می‌شود.

۲۰. متابولیسم را بهبود می‌‌دهد.

متابولیسم مناسب برای بدن شما بسیار اهمیت دارد و بدون آن مشکلات سلامتی زیادی برای شما رخ خواهد داد. دوش آب گرم می‌تواند به بهبود سلامت متابولیسم بدن‌تان کمک کند و سلامتی شما را در حالت مطلوب نگه دارد.

۲۱. خشکی عضلات را برطرف می‌کند.

خشکی عضلات در اثر سپری کردن یک روز بسیار طولانی در محل کار یا یک جلسه‌ی تمرینی سنگین ممکن است برای هر کسی رخ بدهد. خوب، برای حل این مشکل به طور موثر و مطلوب، هیچ چیز بهتر از گرفتن دوش آب گرم نیست چرا که گرما به ریلکس شدن عضلات خشک کمک می‌کند.

۲۲. تاثیری مانند ماساژ دارد.

زمانی که قصد دارید بدن‌تان را آرام کنید و سفتی عضلات را از بین ببرید، هیچ چیز به اندازه‌ی ماساژ لذت‌بخش نیست. قطره‌های آب گرم روی پوست شما مانند نوعی مینی‌ ماساژ هستند که برای ریلکس کردن بدن‌تان نیاز دارید. به طور منظم دوش آب گرم بگیرید چرا که راه‌حلی ارزان و در عین حال آسان برای از بین بردن سفتی عضلات است.

فواید دوش آب گرم برای بهبود اختلالات و مشکلات سلامتی

۲۳. به کاهش علائم آرتریت کمک می‌کند.

آیا می دانید که دوش گرفتن با آب گرم به طور منظم، و به مدت ۲۵ دقیقه در روز می‌تواند به کاهش نشانه‌های آرتریت کمک کند؟ اگر تا کنون این را نمی‌دانستید، چرا آن را امتحان نمی‌کنید تا تاثیر آن به خودتان ثابت شود. آب گرم می‌تواند گردش خون را بهبود دهد و درد را از بین ببرد.

 فواید دوش آب گرم ۲۴: سرفه را از بین می‌برد.

سرفه به دلیل انباشت خلط در گلو برای بسیاری از آدم‌ها رخ می‌دهد. دوش گرفتن با آب گرم ممکن است سرفه را درمان نکند، اما دست کم گرمای آب می‌تواند خلط را شل کند و سبب شود که اختلال موجود قابل تحمل شود یا دست کم کمک‌تان می‌کند یک خواب شبانه را بدون سرفه سپری کنید.

۲۵. جریان خون را بهبود می‌دهد.

آب گرم یک راه‌حل بسیار موثر برای بهبود جریان خون است. شما باید بدانید که وقتی جریان خون شما با مشکلی مواجه می‌شود، بعضی از اختلالات خطرناک ممکن است رخ دهد مانند فشار خون بالا و در بدترین حالت، ممکن است حتی سکته‌ی مغزی رخ بدهد. گردش خون سالم سبب می‌شود که متابولیسم سالمی داشته باشید.

۲۶. به مبارزه با میگرن کمک می‌کند.

یکی از دلایل بیماری‌هایی مانند میگرن این است که سرتان به اندازه‌ی کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند و این کمبود ناشی از بروز اشکال در گردش خون است. دوش آب گرم می‌تواند به شما در بهبود گردش خون کمک کند. به این ترتیب مغزتان به اندازه‌ی کافی اکسیژن دریافت خواهد کرد و سردردتان برطرف خواهد شد.

 فواید دوش آب گرم ۲۷: درمان طبیعیی علیه آسم است.

آیا مبتلا به بیماری آسم هستید؟ خوب، گرفتن دوش آب گرم به طور منظم به شدت برای شما توصیه می‌شود، زیرا آب گرم می‌تواند سیستم تنفسی شما را تسکین بدهد و به این ترتیب کمک‌تان می‌کند که بهتر نفس بکشید.

۲۸. به رفع راش‌های دارای خارش کمک می‌کند.

شاید گرفتن دوش آب گرم راش پوستی را درمان نکند، اما دست کم می‌تواند به کاهش میزان خارش کمک کند. وقتی که بتوانید احساس خارش را کاهش بدهید، بهتر می‌توانید راه‌حلی برای رفع مشکل راش پیدا کنید. هر بار که احساس کردید خارش دوباره می‌خواهد عود کند، دوش بگیرید.

۲۹. التهاب را کاهش می‌دهد.

زمانی که جریان خون با اختلال مواجه می‌شود، ممکن است مشکلاتی مانند التهاب بدن بروز کند. آب گرم کمک‌تان می‌کند که خون در بدن به خوبی و بدون مشکل جریان داشته باشد و به این ترتیب ریسک التهاب نیز کاهش می‌یابد.

 فواید دوش آب گرم ۳۰: گردش خون را بهبود می‌دهد.

برای بهبود گردش خون بدن، هیچ راهی ساده‌تر و ارزان‌تر از گرفتن دوش آب گرم وجود ندارد. هر گاه احساس کردید که نیاز به آرامش دارید، فقط ۲۰ دقيقه دوش آب گرم بگیرید. به این ترتیب سفتی عضلات‌تان که در اثر بروز اختلال در گردش خون بوده‌است، برطرف خواهد شد و به آرامش خواهید رسید.

۳۱. مجاری بینی را باز می‌کند.

گرفتگی بینی می‌تواند هر کسی را در هر زمانی آزار بدهد. اگر چه این اختلال خطرناک نیست و درمان آن نسبتا آسان است اما گاهی اوقات گرفتگی بینی می‌تواند واقعا خسته‌کننده باشد به خصوص اگر هیچ فرصتی برای پیدا کردن درمان آن پیش نیامده باشد. برای کمک به تسکین این اختلال،‌ گرفتن دوش آب گرم توصیه می‌شود زیرا اثبات شده‌است که برای از بین بردن موکوس (خلط) موثر است، و به کمک آن می‌توانید بهتر تنفس کنید.

 فواید دوش آب گرم ۳۲: باکتری‌ها را می‌کشد.

یک مزیت شگفت‌انگیز گرفتن دوش آب گرم این است که می‌تواند باکتری‌ها  را از بین ببرد و خطر ابتلا به بیماری‌ها را در شما کاهش دهد. چنین تاثیری به این دلیل است که باکتری‌ها و میکروب‌ها دو میکرو ارگانیسم هستند که به سختی می‌توانید از آن‌ها دوری کنید اما خلاص شدن از شر آن‌ها با گرفتن دوش آب گرم به طور منظم امکان‌پذیر است.

۳۳. روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.

یکی از شیوه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن روند بهبودی را سرعت ببخشید، گرفتن دوش آب گرم است زیرا آب گرم می‌تواند به افزایش گردش خون کمک کند.

۳۴. سطح اکسی‌توسین را در بدن افزایش می‌دهد.

درباره‌ی اکسی‌توسین چه می‌دانید؟ خوب، اکسی‌توسین به عنوان هورمون عشق نیز شناخته شده‌است. یکی از هورمون‌های قدرتمندی که برای مبارزه با انواع استرس و اضطراب نیاز دارید. دوش آب گرم می‌تواند به شما کمک کند این هورمون را هر وقت که نیاز دارید، تولید کنید.

۳۵. به مبارزه با سرماخوردگی کمک می‌کند.

بخار داغی که از دوش آب گرم دریافت می‌کنید، دقیقا همان چیزی است که برای مبارزه با سرماخوردگی به طور طبیعی نیاز دارید، زیرا این بخار نه تنها قادر است حفره‌های بینی را باز کند بلکه به عنوان یک ضداحتقان طبیعی نیز عمل می‌کند.

اثرات جانبی گرفتن دوش آب گرم

با وجود این‌که گرفتن دوش آب گرم به شدت توصیه می‌شود اما در هر حال می‌توان فهرستی نیز برای اثرات جانبی آن آماده کرد. زیرا اگرچه دوش آب گرم فوایدی برای سلامتی شما دارد اما در صورتی که مبتلا به اختلالات خاصی باشید، بهتر است از این کار به طور کلی پرهیز کنید. در ادامه فهرست کوتاهی می‌بینید در رابطه با این‌که در چه مواردی باید در مورد گرفتن دوش آب گرم دقت به خرج دهید.

۱. هنگامی که آب خیلی داغ است

باید به دمای آب دقت کنید زیرا هر هیتری سیستم خودش را دارد. آب داغ می‌تواند برای پوست و موی‌تان مضر باشد.

۲. زخم باز ناشی از سوختگی

اگر در حال حاضر دچار زخم باز ناشی از سوختگی هستید، باید از گرفتن دوش آب گرم پرهیز کنید زیرا فقط باعث بدتر شدن زخم می‌شود.

۳. منافذ باز پوست

تقریبا همه می‌دانند که گرفتن دوش با آب گرم منافذ پوست را باز می‌کند. خوب، در طول انجام فرآیند پاکسازی پوست خوب است، زیرا شما می‌توانید تمام آلودگی‌ها و باکتری‌ها را از روی پوست‌تان پاک کنید، اما بعد از آن باکتری‌های جدید به راحتی وارد منافذ باز شده و آن‌ها را عفونی می‌کنند. به همین دلیل به شدت توصیه می‌شود که پس از گرفتن دوش آب گرم خودتان را با آبی که دمای‌اش پایین‌تر است برای بستن منافذ باز آبکشی کنید.

خب، شما کدام راترجیح می‌دهید، دوش آب گرم یا دوش آب سرد؟ به هر روی هر دوی این‌ها منافع خاص خود را دارند. با این حال، اکثر مردم ادعا می‌کنند که با گرفتن دوش آب گرم احساس بسیار بهتری دارند در مقایسه با زمانی که دوش آب سرد می‌گیرند. دوش آب گرم به خصوص در کشورهای چهار فصل، بخشی از روال روزانه‌ی مردم در فصل زمستان است. حتی در کشورهای گرمسیری، مردم در روزهای بارانی و سرد ترجیح می‌دهند که دوش آب گرم بگیرند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: drhealthbenefits

۳۵ مهمترین فواید دوش آب گرم برای پوست و مو


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی