کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ مهمترین فواید خواب برای بهبود روابط و خلق و خو

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که فواید خواب برای بهبود روابط و خلق و خو بسیار زیاد است. اکثر آدم‌ها عاشق خواب هستند. واضح است که خواب برای سلامتی ما اهمیت دارد، و به بدن ما کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن عمل کند. کلید بهره‌وری و کارآمدی ما هم خواب است، چرا که کمک‌مان می‌کند روز بعد را پرطراوت و متمرکز باشیم. اما آیا خواب شب کافی و خوب، بر روابط ما هم تاثیر می‌گذارد؟

فواید خواب برای بهبود روابط و خلق و خو

برخی تحقیقات نسبتا جدید نشان می‌دهند که خواب نتایج مثبت اجتماعی دارد. آن‌چه که مطالعات اخیر در مورد ارتباط بین خواب، مغز و روابط اجتماعی ما ارائه می‌دهند، در واقع دلیل دیگری به ما می‌دهد برای این‌که همه‌ی شرایط را برای داشتن خواب شبانه‌ی خوب و کافی فراهم کنیم.

۱. خواب به ما کمک می‌کند که به دیگران نزدیک شویم و از تنهایی دوری کنیم

گفته می‌شود که تنهایی با خواب نامناسب و ناکافی ارتباط دارد. اما آیا چنین چیزی درست است؟ آیا خواب نامناسب منجر به تنهایی می‌شود؟

پژوهش‌گران در یک مطالعه‌ی جدید، مغز افراد را پس از خواب نرمال و همین‌طور بعد از یک شب بدون خواب مورد بررسی قرار دادند تا ببینند که چگونه به غریبه‌ها واکنش نشان می‌دهند. از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا فیلم‌هایی از یک غریبه را که به آن‌ها نزدیک می‌شود تماشا کنند و یک دکمه را هنگامی که احساس می‌کردند غریبه خیلی به آن‌ها نزدیک است فشار دهند، در حالی که محققان آن‌چه در مغز آن‌ها اتفاق می‌افتاد را تحت نظر داشتند.

هنگامی که شرکت‌کنندگان خواب غیر طبیعی داشتند، دوست داشتند آن فرد را در فاصله‌ی بسیار دورتری متوقف کنند در مقایسه با کسانی که خواب شبانه‌ی کافی و طبیعی داشتند و مغز آن‌ها یک الگوی خاص را نشان داد: مدارهای مرتبط با بیزاری اجتماعی با شدت بیش‌تری روشن شد، در حالی که مدارهای مرتبط با نظریه‌ی ذهن – توانایی ما برای ارزیابی اهداف دیگران – کمرنگ شد.

محققان به این نتیجه رسیدند: “نداشتن خواب نرمال و کافی باعث می‌شود که فرد از دیگران دوری کند و فاصله‌ی اجتماعی بزرگ‌تری را با دیگران حفظ کند.”

شرکت‌کنندگانی که خواب خوبی نداشتند احساس تنهایی را گزارش کردند. و هنگامی که ویدیوی آن‌ها توسط ارزیابی‌کننده‌های مستقل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، نتیجه این بود که آن‌ها تنهاتر به نظر می‌رسیدند و تمایل چندانی برای برقراری رابطه با دیگران نداشتند.

مطلب مرتبط: ۱۱ مهمترین فواید خوابیدن روی زمین برای سلامتی که نمی‌‌دانستید

۲. خواب به ما کمک می‌کند با دیگران همدردی کنیم

همدلی احساسی توانایی ما در حس کردن احساسات شخص دیگری است. به این ترتیب اگر دوست‌مان احساس غم و اندوه داشته باشد، حالات روحی او به ما هم منتقل می‌شود و سعی می‌کنیم برای بهبود حال او کاری انجام بدهیم.

اما، با توجه به مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده، هنگامی که ما خواب ناکافی داریم، بخش‌هایی از مغزمان که مخصوص همدلی است نیز به خوبی کار نمی‌کند.

در این مطالعه، به مدت دو هفته اوضاع خواب شرکت‌کنندگان در سنین دانشگاه تحت نظر قرار گرفت و بعد در حین این‌که مغزشان اسکن می‌شد، کاری را انجام دادند. این کار شامل دیدن عکس‌های آدم‌ها با حالات گوناگون صورت بود – بعضی‌ها صورت خنثی داشتند و بعضی صورت نگران.

از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا توجه کنند که تا چه حد برای افرادی که به تصویر کشیده شده‌اند نگران بودند و محققان تفاوت‌ها را در نحوه‌ی واکنش آن‌ها نسبت آدم‌های پریشان و آدم‌های غیرپریشان ارزیابی کردند تا نمره‌ی همدلی آن‌ها مشخص شود. محققان همچنین الگوهای فعالیت مغز آن‌ها را در حالی که عکس‌های مختلف ثبت‌شده را می‌دیدند ثبت کردند، برای این‌که ببینند این الگوها تطابقی با احساس همدلی آن‌ها داشته یا نه.

افرادی که خواب بهتری داشتند، به میزان قابل‌ملاحظه‌ای نسبت به آدم‌هایی که دچار پریشانی بودند، همدردی بیش‌تری داشتند. حتی هنگامی که صورت آدم‌های پریشان را نگاه می‌کردند، در بخش‌هایی از مغز آن‌ها که مرتبط با همدلی احساسی بود،‌ افزایش فعالیت مشاهده شد.

اين يافته که از نتایج تحقیقات قبلی نیز حمایت می‌کند، ممکن است توضيحی باشد برای اين‌که چرا ما عواطف مردم را در صورت‌های‌شان در غالب مواقع به درستی می‌خوانیم.

مطلب مرتبط: ۱۷ شگفت‌انگیزترین فواید خواب عمیق برای سلامتی

۳. خواب به ما کمک می‌کند که کم‌تر عصبانی و خشن باشیم

کمبود خواب قطعا بسیاری از آدم‌ها را تحریک‌پذیرتر می‌کند. اما آیا می‌تواند سبب عصبانی یا  خشن شدن‌تان شود؟

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که بله! خواب سبب می‌شود که عصبانی‌تر و خشن‌تر شوید. از برخی شرکت‌کنندگان در این مطالعه خواسته شد که به مدت دو روز میزان خواب‌شان را محدود کنند، و بعد صدای بسیار ناخوشایندی برای‌شان پخش شد تا تحریک شوند.

کسانی که خواب خود را محدود کرده بودند، در طول این آزمایش بسیار عصبانی شده بودند و اصلا با نویز ایجاد شده سازگاری نداشتند – به این معنی که آن‌ها تمام مدت پخش صدا احساس بدی داشتند. در مقابل کسانی که خواب طبیعی داشتند، راحت‌تر با صدای ایجاد شده کنار آمدند.

اگر چه آزمایشات تأیید نکرده‌اند که کمبود خواب موجب بروز خشونت و عصبانیت در افراد می‌شود، اما آدم‌ّهایی که اختلالات خواب را تجربه می‌کنند،‌ معمولا در زمان بروز اتفاقات ناخوشایند خشونت و عصبانیت بیش‌تری را نشان می‌دهند. زناني كه خواب نامناسبی دارند اغلب نسبت به همسرشان رفتار خشونت‌آمیزی دارند. یک مطالعه همچنین دریافت کودکانی که از سوی همسالان‌شان در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند، بعدها در صورتی که دچار مشکلات خواب می‌شدند، زورگویی به دیگران را شروع می‌کردند.

بر اساس یک مطالعه‌ی مروری، بسیاری از عوامل خطر برای خشونت در اثر کمبود خواب به وجود می‌آیند. به عنوان مثال، توانایی ما برای رفع ناراحتی‌های عاطفی وقتی که خواب کافی نداریم، ضعیف می‌شود. این بدان معنا است که خشم ما می‌تواند از کنترل خارج شود و احتمال این‌که دیگران را متهم کنیم یا مورد هدف قرار بدهیم، بیش‌تر می‌شود.

علاوه بر این، کمبود خواب، توانایی ما را برای استفاده از تکنیک‌هایی مانند ارزیابی مجدد – فکر کردن در مورد حوادث ناراحت‌کننده از یک دیدگاه موثرتر – به عنوان وسیله‌ای برای خاموش کردن خشم و عصبانیت، کاهش می‌دهد.

ممکن است دیگر مشکلات شناختی را نیز تجربه کنیم، مانند بیش از حد گوش به زنگ خطرات بودن یا مشکل در تصمیم‌گیری، ویژگی‌هایی که می‌تواند روی برداشت ما در مورد این‌که آدم‌ها به نظر ما تهدیدآمیز هستند یا نه تاثیر بگذارد. واکنش ما نسبت به تهدیدات، شدیدتر می‌شود وقتی که خواب کافی و مناسب نداریم.

واضح است که ناتوانی در کنترل خشم و عصبانیت،‌ سمی برای روابط ما خواهد بود. خواب بهتر ما را کمک می‌کند که روی خودمان کنترل بیش‌تری داشته باشیم، به این معنی که در صورت قرار گرفتن در شرایط و موقعیت‌های ناخوشایند، کم‌تر خشونت‌مان را نثار این و آن می‌کنیم.

فواید خواب برای بهبود روابط ۴. به ما كمك میكند تا نسبت به دیگران کم‌تر پیش‌داوری کنیم

آیا خواب بر تفکرات ما نسبت به دیگران تاثیر می‌گذارد؟ این یکی ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، اما هنگامی که شما فرایندهای ذهنی حاضر در زمان تعامل با کسانی که متفاوت از ما هستند را (و این که چگونه این فرایندها به نوبه‌ی خود تحت تأثیر کمبود خواب قرار می‌گیرند) در نظر بگیرید، این امر منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

بدیهی است که داشتن تمایل بیش‌تر برای نزدیک شدن به دیگران، همدردی بیش‌تر یا کم‌تر خشمگین شدن، می‌تواند بر پیش‌داوری‌ها و تفکرات ما تاثیر بگذارد. گذشته از همه‌ی این‌ها، این عوامل همگی با تبعیض کم‌تر در سایر مطالعات گره خورده‌اند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهند زمانی که خواب کافی داریم، کم‌تر احساس می‌کنیم که از سوی دیگران مورد پذیرش قرار نگرفته‌ایم، به این معنا که اگر ما ترس این را داریم که ممکن است دیگران ما را دوست نداشته باشند – یک مشکل شایع که در تعاملات گروهی وجود دارند و باید بر آن غلبه کنیم – زمانی که خواب با کیفیت و کافی داریم، احتمال این‌که احساس عدم پذیرش از سوی دیگران داشته باشیم آن هم در جایی که اصلا چنین چیزی وجود ندارد، کم‌تر می‌شود.

خواب بهتر در عین حال سبب می‌شود که کم‌تر رفتار و تفکر قالبی نسبت به دیگران داشته باشید، در حالی که خواب کم عکس این را سبب می‌شود، به ویژه اگر ما در حال حاضر سوگیری‌های منفی نسبت به برخی گروه‌های اجتماعی داشته باشیم. شاید به همین دلیل است که تحقیقات نشان داده‌اند “آدم‌های سحرخیز” در هنگام شب که خسته هستند تفکر قالبی بیش‌تری نسبت به دیگران دارند، در حالی که آدم‌های شب زنده‌دار، صبح‌ها تفکر و رفتار قالبی نسبت به آدم‌های دیگر دارند.

۵. رابطه‌ی خواب و روابط اجتماعی

البته، این‌که خواب روی روابط ما تاثیر می‌گذارد کاملا درست است، اما این قضیه جنبه‌ی دیگری هم دارد. روابط ما نیز می‌توانند روی کیفیت خواب‌مان تاثیر بگذارند. اگر مدام در حال بحث و جدل و درگیری با عزیزان‌مان باشیم، با تبعیض روبرو شویم یا احساس پذیرفته نشدن از سوی دیگران داشته باشیم، کیفیت خواب‌مان احتمالا بدتر خواهد شد. این بدان معنا است که مشکلات خواب می‌توانند چرخه‌ای شوند به این صورت که مشکلات اجتماعی باعث پایین آمدن کیفیت خواب می‌شوند و بالعکس.

خوشبختانه ما می‌توانیم این چرخه را با داشتن خواب کافی به طور منظم تغییر بدهیم. و از آن‌جایی که راهکارهای مبتنی بر شواهد زیادی برای داشتن خواب با کیفیت و کافی وجود دارد، دست کم می‌توانیم تلاش‌مان را برای بهبود اوضاع خواب بکنیم. گذشته از این‌ها، همه‌ی ما می‌توانیم با آدم‌هایی در زندگی رابطه داشته باشیم که خواب خوب و کافی دارند و در نتیجه تمایل بیش‌تری برای نزدیک شدن به سایرین و برقراری روابط دوستانه دارند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: هلث لاین

۵ مهمترین فواید خواب برای بهبود روابط و خلق و خو


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی