کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۶ مهمترین فواید جویدن آدامس برای سلامت دهان

هر انسانی در این دنیا تمایل طبیعی دارد که چیزی را بجود. این میل غریزی است و در اثر محرک‌های گیرنده‌های چشایی ما، بهداشت دهان و دندان، و بوی بد دهان انجام می‌شود. میل به جویدن آدم‌ها را تحریک می‌کند تا چیزی جویدنی و ماده‌ای الاستیک را بجوند به عنوان مثال، مردم یونان باستان مصطکی را می‌جویدند، تا سلامت دندان‌های‌شان را حفظ کنند و در عین حال تمام مواد مغذی موجود در آن را دریافت کنند. این شیوه‌ها و عادات قدیمی بعدها ایده‌ای برای تولید آدامس می‌شوند. از این رو در این نوشتار ۱۶ مهمترین فواید جویدن آدامس برای سلامت دهان را برای شما بازگو می‌کنیم.

فواید جویدن آدامس

امروزه جویدن آدامس به یک فعالیت دهانی تبدیل شده است که در سراسر جهان گسترش یافته و بسیار سرگرم‌کننده است به حدی که اگر کسی آدامس به شما تعارف کند بسیار بعید است که دست‌اش را رد کنید. با این حال، اکثر مردم فوایدی را که جویدن آدامس دارد، نمی‌دانند. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که در این خوراکی لاستیکی، مزایای شگفت‌آوری برای سلامتی وجود دارد. در این نوشتار با مزایای جویدن آدامس برای سلامتی آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید!

مطلب مرتبط: درمان حساسیت دندان:۲۰ درمان طبیعی درد دندانهای حساس

۱. عادات غذایی ما را بهبود می‌بخشد

افراد مبتلا به مشکلات اضافه وزن معمولا عادات غذا خوردن بد یا الگوهای خوردن نامنظمی دارند که ناشی از خوردن مواد غذایی بین وعده‌های اصلی، خوردن بدون توجه غذا در حال تماشای تلویزیون، خوردن میان‌وعده در ساعات پایانی روز و قبل از خواب، و غیره است. یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که آدامس جویدن می‌تواند با میل ناگهانی به خوردن غذا و زیاده‌روی در خوردن و نوشیدن مبارزه کند. آن دسته از آدم‌هایی که نمی‌توانند در برابر وسوسه‌ی خوردن غذاهای پرکالری مانند چیپس سیب‌زمینی، شکلات و غیره مقاومت کنند، بهتر است هر بار که میل به خوردن هله هوله دارند، آدامس بجوند.

فواید جویدن آدامس ۲: فرایند هضم را بهبود می‌دهد.

هنگامی ‌که شما آدامس می‌جوید، دهان‌تان بزاق بیش‌تری تولید می‌کند و همین به شما کمک می‌کند تا دچار سوء هاضمه و ریفلاکس اسید نشوید. افزایش تولید بزاق ناشی از جویدن آدامس، اسید اضافی را سریع‌تر از بین می‌برد. بزاق معمولا به عنوان یک روان‌کننده برای کمک به بلعیدن غذاها عمل می‌کند، بنابراین بزاق بیش‌تر به معنای آسان‌تر شدن عمل بلع است که به نوبه‌ی خود سیستم گوارش شما را بهبود می‌بخشد.

۳. کمک‌تان می‌کند که در برابر محرک‌های اعتیادآور مقاومت کنید

جویدن آدامس سبب می‌شود که ذهن‌تان از عادات نادرستی که دارید منحرف شود، به همین دلیل است که بسیاری از مردم می‌کوشند با استفاده از آدامس سیگار را ترک کنند. حتی آدامس حاوی نیکوتین نیز تولید شده‌است که به سیگاری‌ها کمک می‌کند بهتر بتوانند سیگار را ترک کنند. بسیاری از افرادی که سابقا سیگاری بوده‌اند، می‌گویند که این کار واقعا در کاهش تعداد سیگاری که در روز مصرف می‌کردند موثر بوده است و در نهایت سبب شده‌است که به طور کامل سیگار را کنار بگذارند و جویدن آدامس نیکوتین را نیز متوقف کنند.

از آن‌جایی که جویدن آدامس به عنوان عاملی برای منحرف کردن ذهن عمل می‌کند، می‌تواند برای ترک کردن سایر عادات اشتباه نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این کار به مغز شما کمک می‌کند تا با تمرکز بر روی عمل جویدن، برخی از محرک‌ها را خاموش کند.

مطلب مرتبط: ۸ خوراکی عالی برای سلامت دندان و پیشگیری از فرسایش مینا

فواید جویدن آدامس ۴: حالت تهوع را از بین می‌برد

برخی از آدامس‌ها دارای خواص گیاهی هستند که حالت تهوع مانند بیماری حرکت، پرواززدگی و تهوع بارداری و غیره را تسکین می‌دهند. بعضی از آدامس‌ها نیز حاوی داروهایی نظیر دیمن هیدرینات هستند، که یک داروی ضد حالت تهوع بسیار قوی است و به رفع حالت تهوع ناشی از حرکت به میزان زیادی کمک می‌کند.

بر اساس برخی از مطالعات، برای از بین بردن هر نوع حالت تهوع آدامس‌های نعناعی بهترین نوع هستند. این آدامس‌ها بدن و ذهن شما را آرام می‌کنند، و سبب می‌شوند که خیلی زود احساس بهتری داشته باشید. آدامس همچنین به شما کمک می‌کند تا با کرم گوش بهتر کنار بیایید. کرم گوش نوعی حس دردناک درون گوش شما در هنگام بلند شدن یا فرود هواپیما است. این حس ناشی از اختلاف فشار هوا در داخل و خارج از گوش شما است.

۵. آدامس سبب می‌شود که صبح‌ها هوشیارتر شوید

آدامس می‌تواند جایگزین مناسبی برای قهوه باشد. به جای این‌که با نوشیدن کافئین هوشیاری‌تان را به دست بیاورید، می‌توانید جویدن آدامس را با طعم تند نعناع امتحان کنید تا سریع‌تر ذهن‌تان بیدار شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که جویدن آدامس می‌تواند مغز شما را تحریک کند تا با افزایش زمان واکنش‌تان، هوشیارتر شوید. حرکت جویدن ۸ ناحیه را در مغز شما تحت تاثیر قرار می‌دهد و برخی از آن‌ها سبب می‌شوند که واکنش شما بهتر شود.

فواید جویدن آدامس ۶: به کاهش وزن کمک می‌کند

عمل جویدن در واقع کالری می‌سوزاند، هرچند به میزان بسیار کمی. از آن‌جایی که اغلب آدامس‌ها دارای کالری کمی هستند، بنابراین مهم نیست که چه‌قدر آدامس می‌خورید، باز هم بهتر از خوردن هله هوله است. فقط مطمئن شوید که آدامس بدون قند می‌جوید چرا که کم‌ترین کالری را دارند و این‌که قند می‌تواند برای دندان‌های شما بد باشد.

مطالب مرتبط: ۲۶ ماده غذایی سرشار از کلسیم برای سلامت دندان ها و استخوان ها

فواید جویدن آدامس ۷: ریفلاکس اسید را تسکین می‌دهد

ریفلاکس اسید یا بیماری بازگشت اسید به مری اختلالی است که در اثر آن، غذاهایی که می‌خورید از معده به گلو یا دهان‌تان برمی‌گردد، و طعم اسید معده را در دهان‌تان باقی می‌گذارد. بنابراین، جویدن آدامس دست کم به مدت دو دقیقه به کاهش ریفلاکس اسید کمک می‌کند.

۸. بهداشت دهان و دندان را حفظ می‌کند

اکثر مردم فکر می‌کنند آدامس نوع دیگری از آب‌نبات است. و درست مثل آب‌نبات‌های دیگر، می‌تواند برای سلامت شما بد باشد. خوب، چنین باوری لزوما درست نیست. آدامس در واقع باعث حفظ سلامت دهان و دندان شما می‌شود. بعضی از آدامس‌ها نیز به دلیل برخی عوامل فعالی که دارند، می‌توانند مینای دندان را مجددا مینرالایز کنند.

۹. خشکی دهان را رفع می‌کند

بزاق اضافی که در اثر جویدن آدامس ترشح می‌شود یک فایده‌ی دیگر هم دارد. این  بزاق می‌تواند احساس ناخوشایند ناشی از خشکی دهان یا زروستومی را کاهش دهد. خشکی دهان خود را دست کم نگیرید، زیر این مشکل می‌تواند منجر به کرم‌خوردگی دندان و برخی مشکلات دیگر شود. البته، نوشیدن مقداری آب بهترین درمان برای رفع خشکی دهان است، اما اگر خشکی دهان‌تان بیش از حد نیست، می‌توانید به جای آن آدامس بجوید.

فواید جویدن آدامس ۱۰: بوی دهان را بهبود می‌دهد

به تازگی چیزی با بوی تند مانند سیر خورده‌اید و اصلا احساس خوبی ندارید؟ مطمئنا دوست ندارید که دیگران را با بوی بد دهان‌تان تحت تاثیر قرار بدهید! این‌جا است که آدامس بسیار مفید واقع می‌شود. بعضی از آدامس‌ها بهتر از آب‌نبات هستند، زیرا تاثیرشان بسیار بیش‌تر از تازه کردن نفس و خوشبو کردن دهان است. در حقیقت آدامس به از بین رفتن باکتری‌هایی که سبب تولید بوی بد در دهان شما شده‌اند، کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: این روش سفید شدن دندان در خانه را حتما باید بدانید

۱۱. از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند

همان‌طور که قبلا عنوان شد، آدامس باعث افزایش ترشح بزاق در دهان شما می‌شود. بزاق شما حاوی آنزیم‌هایی است که می‌توانند ذرات غذا را تجزیه کنند و مانع از هر گونه فساد باکتریایی ناشی از مواد غذایی باقی‌مانده که لای دندان‌های‌تان به دام افتاده‌اند،‌ شوند. این فساد باکتریایی، اگر به مدت طولانی ادامه یابد، می‌تواند منجر به بوی بد دهان و کرم‌خوردگی شود، بنابراین جویدن آدامس پس از صرف غذا می‌تواند به حفظ سلامت دهان و دندان کمک کند. فقط مطمئن شوید که آدامس بدون قند می‌جوید زیرا قند یا شیرین‌کننده‌های دیگر می‌توانند برای دندان‌های شما مضر باشند.

اثرات جویدن آدامس روی سلامت روانی

۱۲. عملکرد شناختی را بهبود می‌دهد

در یک مطالعه، افرادی که در زمان انجام تست چیزی را می‌جویدند، نمرات بالاتری به دست آوردند در مقایسه با کسانی که مشغول جویدن چیزی نبودند. نتیجه‌ی این مطالعه به ما می‌گوید که جویدن آدامس هنگام تمرکز بر روی چیزی، می‌تواند دقت و حافظه‌ی را افزایش دهد.

فواید جویدن آدامس ۱۳: به مبارزه با اضطراب کمک می‌کند

آیا تا به حال سعی کرده‌اید که آدامس را باد کنید و بعد آن را بترکانید؟ لذتی که از بازی با آدامس حاصل می‌شود نیز می‌تواند به کاهش حس ناامیدی و خشم کمک کند؛ زیرا این امر به شما اجازه می‌دهد تا تنش‌های خود را نیز بیرون بریزید و از بین ببرید. یک مطالعه نشان می‌دهد که جویدن آدامس دست کم به مدت ۱۰ دقیقه سطح اضطراب را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

۱۴. اعتماد به نفس‌تان را افزایش می‌دهد

کسانی که دهان‌شان بوی خوشی می‌دهد اعتماد به نفس بیش‌تری دارند در مقایسه با کسانی که دهان‌شان بوی بدی دارد. بنابراین، اگر قرار است به جای مهمی بروید، با جویدن آدامس مطمئن شوید که نفس‌تان تازه است و بوی بدی نمی‌دهد. به این ترتیب می‌توانید به خودتان کمی اعتماد به نفس بدهید. همچنین به نظر می‌رسد که جویدن آدامس گاهی اوقات آدم را آرام و خونسرد می‌کند.

فواید جویدن آدامس ۱۵: حافظه را بهبود می‌دهد

بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که قدرت حفظ کردن شما زمانی که در حال جویدن آدامس هستید، بالاتر است. مطابق با این مطالعات، مقدار اکسیژنی که به مغزتان می‌رسد به دلیل افزایش جریان خون بهبود می‌یابد. بیش‌تر بودن میزان اکسیژن تولید شده توسط جویدن، عملکرد مغز و توانایی‌های شناختی فرد را افزایش می‌دهد.

فواید جویدن آدامس ۱۶: به مبارزه با استرس کمک می‌کند

اگر هنگامی ‌که عصبی یا مضطرب هستید، به طور ناخودآگاه کارهایی را مثل تکان دادن پا، جویدن ناخن، ضربه زدن به سطوح و غیره انجام می‌دهید، شاید بهتر باشد در شرایطی که عصبی می‌شوید، به جای تکرار عاداتی که دارید، ‌آدامس بجوید. جویدن آدامس به شما کمک می‌کند که این عادات را متوقف کنید یا دست کم آن‌ها را کاهش دهید، زیرا ذهن عصبی شما با حرکت جویدن آدامس، منحرف می‌شود.

تحقیقات در مورد آدامس تا به امروز ادامه دارد، چرا که مزایا و فواید آن همچنان در حال کشف شدن هستند. گذشته از این، می‌دانیم که آدامس از اولین باری که سال‌ها قبل تولید شد، در اثر پیشرفت مداوم تکنولوژی به شدت تغییر کرده‌است.

بسیاری از فروشندگان آدامس وجود دارند که انواع مختلفی از این محصول را ارائه می‌دهند اما همه‌ی آن‌ها مزایای مشابهی ندارند. اگر می‌خواهید سیگار را ترک کنید، آدامس نیکوتین ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. اگر با وزن خود مشکل دارید، آدامس کم کالری و بدون قند گزینه‌ی مناسبی است. اگر می‌خواهید حالت تهوع را از بین ببرید و نفس‌تان را تازه کنید، به آدامسی با طعم تند نعناع نیاز خواهید داشت. آدامس را با دقت انتخاب کنید تا مناسب با نیازهای‌تان باشد، به این ترتیب می‌توانید مزایایی را که برای سلامتی دارد، به خوبی کسب کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: drhealthbenefits

۱۶ مهمترین فواید جویدن آدامس برای سلامت دهان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی