کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فواید آمینو اسید: ۱۰ فایده اسیدهای آمینه برای ورزشکاران

در دنیای مکمل‌ها، پروتئین – خواه از آب پنیر باشد و خواه از یک منبع دیگر – مدام نقش پادشاهی را در میان همه داشته‌است. پروتئین‌ها از اسیدهای آمینه ساخته شده‌اند. در واقع، دقیقا همین آمینو اسید یا اسید آمینه است که سبب شده پروتئین تا این حد مهم باشد. در این نوشتار درباره فواید آمینو اسید برای ورزشکاران نکات جالبی می خوانیم.

فواید آمینو اسید

 

به بیان ساده‌تر، اسیدهای آمینه، بلوک‌های ساختمانی حیات هستند. هنگامی که پروتئین مصرف می‌کنید، بدن شما آن را به طور آمینو اسیدهای جداگانه تجزیه می‌کند، آن‌ها را دوباره مرتب می‌کند، دوباره ترکیب می‌کند و در نهایت آن‌ها را به آن‌چه در آن زمان مورد نیاز است، تبدیل می‌کند. اما بعضی از آمینو اسیدها، به لحاظ استفاده‌ای که از آن‌ها در بدن می‌شود، مخصوصا در مورد تناسب اندام، فوق‌العاده منحصر به فرد هستند.

یکی از علاقمندی‌های اولیه برای ورزشکاران، گروهی از سه اسید آمینه یا آمینو اسید، لوسین، ایزولوسین و والین است که آمینو اسید شاخه‌دار (BCAAs) نامیده می‌شود. این آمینو اسیدها چنان‌چه از نام‌شان مشخص است، شکل خاصی دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به شیوه‌ای که سایر اسیدهای آمینه فقط می‌تواند رویایش را داشته باشند، به کار بروند. دقیقا چه چیزی BCAA ها را تا این حد مهم می‌کند؟ اگر پروتئین‌ها از آمینو اسید ساخته شده‌اند، چرا علاوه بر این‌که تمام پروتئین لازم را دریافت می‌کنید، باید مکمل‌های آمینو اسید را نیز مصرف کنید؟

فواید آمینو اسید

۱۰. برای دریافت دوز متعادل

همان‌طور که ذکر شد، پروتئین آب پنیر به طور طبیعی حاوی BCAAها است. بنابراین، چرا باید یک مکمل جداگانه مصرف کنیم؟ حتی یک پروتئین با کیفیت بالا، تنها حاوی مقدار مشخصی از BCAAها است که با تمام آمینو اسیدهای دیگر هم مخلوط می‌شود. و آمینو اسیدها برای جذب با یکدیگر رقابت می‌کنند. پس برای به دست آوردن مزیت کامل BCAAs، یک مکمل آمینو اسید اختصاصی، مورد نیاز است.

مطلب مرتبط: آمینو اسید چیست: ۲۰ رایج‌ترین آمینو اسید (اسید آمینه) موجود در پروتئین ها

فواید آمینو اسید ۹: بهبود رشد عضلات

خوب، اما موضوع چیست؟ BCAAها واقعا چه کار می‌کنند؟ معلوم شده‌است که این‌ها فواید زیادی برای بهبود رشد عضلات دارند. دلیل اصلی این‌که مردم به مکمل‌های آمینو اسید روی می‌آورند همین است، این‌که با رشد عضله رابطه دارد. به ویژه این‌که ثابت شده لوسین، تنظیم و بهبود سنتز پروتئین عضلانی را بعد از تمرین بر عهده دارد. به این ترتیب عضلات بدن‌تان که توسط فشار پس از تمرین تحریک شده، با تاثیر لوسین، تمام چیزی را که جهت رشد و آماده شدن بهتر برای تمرینات بعدی نیاز دارند، خواهند داشت.

۸. استقامت بدن را افزایش می‌دهد

ما در این رابطه، در قسمت بعدی کمی بیش‌تر صحبت خواهیم کرد، اما مکمل‌های آمینو اسید باعث تغییر شیوه‌ی استفاده‌ی بدن از سوخت‌های اولیه – کربوهیدرات و چربی- می‌شود. برای بسیاری از ورزشکاران، به ویژه افرادی که به انفجار ناگهانی قدرت نیاز دارند مانند دوندگان سرعتی، تقلیل گلیکوژن یک مشکل عمده است که منجر به خستگی و کاهش شدید عملکرد می‌شود. جالب توجه است که در سال ۲۰۱۱، ۷ داوطلب مرد را مشغول انجام تمریناتی کردند که برای از بین رفتن کامل ذخیره‌ی گلیکوژن‌شان طراحی شده بود. به یک گروه BCAAها و به گروه دیگر دارونما داده شد. ذخایر گلیکوژن در گروه BCAA به خوبی حفظ شده بودند تا حدی که این افراد یک افزایش ۱۷.۲ درصدی را در زمان انجام تمرین تجربه کردند.

۷. کمک‌تان می‌کند چربی بیش‌تری بسوزانید

فکر می‌کنید BCAAها چه‌طور گلیکوژن این ورزشکاران را حفظ می‌کنند؟ در واقع این آمینو اسیدهای شاخه‌دار با سوزاندن چربی به جای گلیکوژن به چنین هدفی نائل می‌شوند! برای کسانی که سعی دارند مقداری از چربی بدن‌شان را از دست بدهند یا ورزشکارانی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات دارند، BCAAها کمک می‌کنند که بدن تمرکز خود را روی چربی به عنوان سوخت قرار بدهد.

مطلب مرتبط: خواص آب پنیر: ۳۰ خاصیت آب پنیر (پروتئین وی) برای سلامتی و بدنسازی

فواید آمینو اسید ۶: سطح خستگی را کاهش می‌دهد

با توجه به یافته‌های فوق، BCAAها توانایی خنثی کردن خستگی ذهنی را که بعضی اوقات با تمرینات طولانی مدت، همراه است، دارد. در درجه اول، چنین تاثیری به دلیل ارتباط بین BCAAها پایین و تریپتوفان است. به طور معمول هنگامی که میزان BCAA شما کاهش می‌یابد، بدن شما تریپتوفان بیش‌تری تولید می‌کند که در مغز شما تبدیل به سروتونین می‌شود و منجر به بروز احساس بی‌حالی و خستگی ذهنی می‌شود. مکمل‌های BCAA از این فرآیند جلوگیری می‌کنند.

۵. تمرکز ذهنی را افزایش می‌دهد

با دور نگه داشتن هیولای تریپتوفان، مکمل‌های آمینو اسید حافظه‌ی کوتاه مدت و توانایی‌های پردازش را در شما افزایش می‌دهند. در مسابقات – به ویژه آن‌هایی که چند ساعت طول می‌کشند – این اثرگذاری آمینو اسید، می‌تواند کلید پیروزی باشد.

مطلب مرتبط: مصرف پروتئین گیاهی باعث طولانی تر شدن عمر شما می‌شود

۴. از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری می‌کند

می‌دانیم که احتمالا دوست ندارید در مورد آن فکر کنید، اما باید درباره‌ی این حقیقت تلخ نیز صحبت کنیم: ورزش به عضلات شما آسیب می‌رساند. معمولا این آسیب دقیقا همان چیزی است که بدن شما برای بازسازی و تقویت خود نیاز دارد. با این حال، گاهی اوقات آسیب بیش از حد می‌شود و عضلات شما در واقع تجزیه شده و برای سوخت استفاده می‌شود. ورزشکاران استقامتی و کسانی که به طور معمول در حالت گرسنگی یا کسری کالری تمرین می‌کنند، به طور خاصی در معرض خطر هستند. با این حال BCAAها، از فیبرهای عضلانی شما در برابر آسیب‌های شدید محافظت می‌کنند.

فواید آمینو اسید ۳: روند بازیابی را بهبود می‌دهد

این توانایی افزایش سنتز پروتئین عضلات و محافظت از عضلات شما به این معنی است که بدن‌تان می‌تواند بعد از تمرینات خود را سریع تر بازیابی کند، و در واقع با مشکلات کم‌تر به حالت معمول خود باز خواهید گشت. و به یاد داشته باشید، در طول این دوره‌های استراحت است که تناسب اندام شما بهبود می‌یابد. اطمینان از این‌که روند بازیابی کامل شده، برای پیشرفت بسیار حیاتی است.

۲. درد عضلانی را کاهش می‌دهد

اما صبر کنید، چیزهای بیش‌تری هم وجود دارد! ثابت شده که کاهش آسیب و بهبود بازیابی نیز دردی را که معمولا بعد از یک تمرین شدید شروع می‌شود، محدود می‌کند.

مطلب مرتبط: کمبود پروتئین را با این ۶ نشانه بشناسید

۱. عملکرد فرد را در ورزش بهبود می‌دهد

اگر ما تمام مزایای فیزیکی و روانی مکمل‌های آمینو اسید را در نظر بگیریم، نکته‌ای شگفت‌انگیز آشکار می‌شود: آمینو اسید می‌تواند عملکرد کلی شما را بهبود بخشد. بدن شما بهتر به تمرینات پاسخ خواهد داد و ذهن شما در طول رویداد واقعی کارآمدتر خواهد بود و به این ترتیب به شما کمک می‌کند تمرکز خود را حفظ کرده و تصمیمات بهتری بگیرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: thefeed

فواید آمینو اسید: ۱۰ فایده اسیدهای آمینه برای ورزشکاران


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی