کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فناوری زنجیره بلوکی یا بلاک چین چیست؟ آموزش گام به گام

آیا فناوری زنجیره بلوکی (Blockchain) همان اینترنت جدید است؟ زنجیره بلوکی یا بلاک چین ، یا به قول فرهنگستان زبان، زنجیره بستک ، بدون شک اختراع نبوغ‌آمیزی است – که زاییده‌ی افکار یک نفر یا گروهی از آدم‌هایی است که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. ولی از آن به بعد، زنجیره بلوکی به چیزی بزرگ‌تر از ایده‌ی اولیه‌اش تکامل یافت، و اکنون، پرسش اصلی بسیاری از آدم‌ها این است که: زنجیره بلوکی چیست؟

بلاک چین

فناوری زنجیره بلوکی یا بلاک چین، با ایجاد امکان توزیع اطلاعات دیجیتال، به جای کپی کردن این اطلاعات، ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت را خلق کرد. بلاک چین که در اصل برای ارز دیجیتالی، بیت کوین، طراحی شد، اکنون با کمک جامعه‌ی فناوری، کاربردهای بالقوه‌ی بیش‌تری نیز پیدا کرده است.

بیت کوین را “‌طلای دیجیتال‌”‌ نامیده‌اند، و به حق که نام با مسمایی است. تا به امروز، ارزش کل این ارز، نزدیک به ۹ میلیارد دلار امریکا است. و بلاک چین‌ها می‌توانند انواع دیگری از ارزش‌های دیجیتالی را نیز خلق کنند. برای استفاده از زنجیره بلوکی (بلاک چین)، درست مانند اینترنت (یا حتی خودروی شخصی‌تان)، نیازی به دانستن نحوه‌ی کارکرد آن ندارید. با وجود این، آگاهی از دانش پایه‌ی این فناوری جدید به شما نشان می‌دهد چرا آن را یک انقلاب تلقی می‌کنند. بنابراین، امیدوار هستیم از مطالعه‌ی این مقاله لذت ببرید، و اطلاعات مفیدی از زنجیره بلوکی به‌دست بیاورید.

بلاک چین ۲

فناوری بلاک چین چیست؟

“‌بلاک چین دفتر کل دیجیتالی فساد ناپذیری از تراکنش‌های اقتصادی است که می‌تواند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که نه فقط تراکنش‌های مالی، بلکه هر چیز ارزشمند مجازی دیگری را نیز ثبت کند.‌”‌

  • دان و الکس تپسکات، نویسندگان کتاب انقلاب زنجیره بلوکی (۲۰۱۶)

پایگاه داده‌ی توزیع شده

صفحه گسترده‌ای را تصور کنید که هزاران بار در سراسر شبکه‌ای از رایانه‌ها تکثیر می‌شود. سپس، تصور کنید این شبکه به گونه طراحی شده باشد که مرتبا این صفحه گسترده را به‌روز رسانی کند؛ به این ترتیب، درک پایه‌ای از بلاک چین را به‌دست آورده‌اید.

اطلاعات در یک بلاک چین به صورت یک پایگاه داده‌ی مشترک – و دائما قابل تطبیق – وجود دارند. این روش استفاده از شبکه دارای فواید روشن و آشکاری است. پایگاه داده‌ی بلاک چین هرگز در یک مکان واحد ذخیره نمی‌شود، به این معنی که موارد ثبت شده‌ی موجود در آن، به واقع، عمومی و به آسانی قابل اثبات و رسیدگی هستند. هیچ نسخه‌ی متمرکزی از این اطلاعات وجود ندارد که هکرها بتوانند در آن خرابکاری و فساد ایجاد کنند. داده‌های بلاک چین که میلیون‌ها رایانه به صورت هم‌زمان از آنها میزبانی می‌کنند، برای همه‌ی آدم‌ها در اینترنت قابل دسترسی هستند.

برای رسیدن به درک عمیق‌تری از نمونه‌ی صفحه گسترده‌ی گوگل، شما را به مطالعه‌ی بخشی از نظرات یک متخصص بلاک چین دعوت می‌کنیم.

مطلب مرتبط: بیت کوین چیست

بلاک چین به صورت گوگل داکس

“‌روش سنتی اشتراک‌گذاری اسناد با همکاری طرفین به این صورت است که یکی از طرفین یک سند مایکروسافت ورد را به طرف دیگر (به عنوان گیرنده) ارسال می‌کند، و از وی می‌خواهد آن را مرور و اصلاح کند. مشکل این روش این است که فرستنده تا زمان دریافت نسخه‌ی عودت داده شده‌ی این سند، نمی‌تواند آن را مشاهده یا تغییراتی در آن ایجاد کند، زیرا تا وقتی که طرف مقابل در حال انجام کار بر روی آن است، امکان ویرایش برای طرف اول بسته است. پایگاه‌های داده‌ی امروزی نیز به همین صورت کار می‌کنند. دو صاحب سند نمی‌توانند به صورت هم‌زمان بر روی آن کار کنند.

بانک‌ها نیز به همین شکل مانده حساب‌ها و انتقالات را نگهداری می‌کنند؛ هنگام انجام انتقال موقتا دسترسی را می‌بندند (یا مانده را کاهش می‌دهند)، سپس طرف مقابل را به‌روز رسانی می‌کنند، و آن‌گاه، دسترسی را دوباره باز می‌کنند (یا دوباره‌ به‌روز رسانی می‌کنند). با استفاده از گوگل داکس (یا صفحه‌ گسترده‌های گوگل)، هر دو طرف هم‌زمان به اسناد مشابه‌ای دسترسی دارند، و نسخه‌ی واحدی از آن اسناد همواره برای طرفین قابل مشاهده است. هنگامی که اشتراک‌گذاری شامل شماری از آدم‌ها باشد، بخش توزیع شده نیز وارد میدان می‌شود.

تصور کنید برای تعدادی از اسناد حقوقی نیز از این روش استفاده شود. به جای دست به‌دست کردن این اسناد به یکدیگر، گم شدن یا سلب دسترسی به نسخ، و عدم همگام‌سازی نسخه‌ها با یکدیگر، می‌توان تمام اسناد کسب و کاری را به اشتراک گذاشت – به جای آن‌که مدام دست به دست‌شان کنیم. بسیاری از قراردادهای حقوقی نیز برای استفاده در این نوع از گردش کار، ایده‌آل هستند. برای به اشتراک‌گذاری اسناد به زنجیره بلوکی (بلاک چین) نیاز ندارید، بلکه نمونه‌ی اسناد به اشتراک گذاشته شده، نمونه‌ای قدرتمند است.‌”‌

  • ویلیام موگایار، مشاوره‌ سرمایه‌گذاری، کارآفرین x۴، بازاریاب، استراتژیست، و متخصص بلاک چین

ماندگاری و آسیب‌ناپذیری بلاک چین (زنجیره بلوکی)

فناوری بلاک چین از این لحاظ شبیه اینترنت است که دارای ویژگی آسیب‌ناپذیری درونی است. بلاک چین، با ذخیره‌سازی بلوک‌هایی از اطلاعات که در سراسر شبکه به صورت یکسان هستند، هرگز:

الف. توسط هیچ موجود واحدی کنترل نمی‌‌شود.
ب. در هیچ نقطه‌ی واحدی دچار شکست نمی‌شود.

بیت کوین در ۲۰۰۸ اختراع شد. از آن زمان تاکنون، زنجیره بلوکی بیت کوین بدون اختلال قابل توجهی به کار ادامه داده است. (تا به امروز، همه‌ی مشکلات مربوط به بیت کوین به دلیل هک یا سوء مدیریت ایجاد شده‌اند. به عبارت دیگر، این مشکلات ناشی از سوء نیت و خطای انسانی بوده‌اند، نه نقص در مفاهیم پایه‌ی بلاک چین.)

اینترنت به خودی خود ثابت کرده است که تقریبا برای ۳۰ سال ماندگار بوده است. این دستاورد و نشانه‌ی خوبی برای فناوری زنجیره بلوکی است که هم‌چنان به توسعه ادامه می‌دهد.

“‌بلاک چین، به همان میزان که یک پدیده‌ی انقلابی به نظر می‌رسد، در حقیقت، ساز و کاری است که همه‌ی افراد را به بالاترین درجه‌ی مسئولیت و پاسخ‌گویی می‌رساند. با استفاده از بلاک چین دیگر هیچ تراکنش ناموفق، خطای انسانی یا ماشینی، یا حتی تبادلات بدون رضایت طرفین وجود نخواهد داشت. گذشته از همه‌ی این‌ها، مهم‌ترین حوزه‌ای که بلاک چین می‌تواند در آن کمک‌رسان باشد، تضمین اعتبار تراکنشی است که نه تنها به وسیله‌ی ثبت آن در دفتر اصلی، بلکه در سامانه‌ای از دفترهای متصل به هم و توزیع شده‌ای انجام می‌شود که همه‌ی آنها از طریق ساز و کار اعتبار سنجی امن به یکدیگر متصل هستند.‌”‌

مطلب مرتبط : پول مجازی رسما یک کالای جهانی است

شفافیت و فساد ناپذیری

شبکه‌ی بلاک چین در شرایطی از اجماع و وفاق به سر می‌برد؛‌ به این صورت که هر ده دقیقه یک بار، به صورت خودکار، توسط خودش بررسی می‌شود. نوعی اکوسیستم خودْ حسابرسیِ ارزش دیجیتالی؛ شبکه‌ای که همه‌ی تراکنش‌های ایجاد شده را در هر دوره‌ی ده دقیقه‌ای با یکدیگر تطبیق می‌دهد. به هر گروه از این تراکنش‌ها یک “‌بلوک (یا بلاک، block)‌”‌ می‌گویند. دو ویژگی مهم را می‌توان از این مسئله نتیجه گرفت:

الف. شفافیت: داده‌ها به صورت کلی در شبکه جاسازی می‌شوند؛ یعنی طبق تعریف، به صورت عمومی.
ب. فساد ناپذیری: تغییر هر واحد اطلاعات در زنجیره‌ بلوکی (بلاک چین) یعنی به کار بستن مقدار عظیمی از نیروی محاسباتی (رایانشی) برای برتری یافتن بر کل شبکه.

روی کاغذ، این کار شدنی است. در عمل، انجام این کار بعید است. برای نمونه، به‌دست گرفتن کنترل سامانه برای دستیابی به بیت کوین، باعث نابودی ارزش بیت کوین نیز می‌شود.

“‌بلاک چین مشکل دستکاری را حل کرده است. وقتی در جوامع غربی از این مشکل صحبت می‌کنم، آنها می‌گویند تا به گوگل، فیس‌بوک، یا به بانک‌های‌مان اعتماد داریم. ولی سایر نقاط دنیا آن‌چنان به سازمان‌ها و شرکت‌های‌شان اعتماد ندارند – منظورم افریقا، هند، اروپای شرقی، یا روسیه است. این مشکل متعلق به مناطقی نیست که آدم‌های‌اش واقعا ثروتمند هستند. فرصت‌های بلاک چین در کشورهایی که هنوز به آن سطح از ثروت نرسیده‌اند، در بالاترین حد قرار دارند.‌”‌

شبکه‌ای از گره‌ها

شبکه‌ای از، به اصطلاح، “‌گره‌های‌”‌ محاسباتی (رایانشی) بلاک چین را تشکیل داده‌اند.

گره

(رایانه‌ی متصل به شبکه‌ی بلاک چین که از کارخواهی یا مدل سرویس گیرنده [client] استفاده می‌کند که وظیفه‌ی تایید، و دریافت و بازفرستی تراکنش‌ها را انجام می‌دهد) نسخه‌ای از بلاک چین را دریافت می‌کند که به صورت خودکار با پیوستن به شبکه‌ی بلاک چین بارگیری (دانلود) می‌شود.

آن‌ها با اتصال به یکدیگر شبکه‌ی سطح دوم قدرتمندی خلق می‌کنند؛ تصوری کاملا متفاوت برای نحوه‌ی کارکرد بالقوه‌ی اینترنت.

هر گره یک “‌مدیر، administrator‌”‌ بلاک چین است، و به صورت داوطلبانه به شبکه ملحق می‌شود (این شبکه، از این نظر، غیر متمرکز است). با وجود این، هر یک از گره‌ها دارای مشوقی برای شرکت در شبکه هستند: احتمال بردن بیت کوین.

به این گره‌ها، “‌معدن‌کاری یا استخراج‌”‌ بیت کوین نیز می‌گویند؛ اگرچه، این نام تا حدودی غلط انداز است. در واقع، هر یک از این گره‌ها با حل معماهای محاسباتی در حال رقابت برای بردن بیت کوین هستند. آن‌ طور که در ابتدا تصور می‌شد، بیت کوین مهم‌ترین دلیل وجودی بلاک چین بود؛ ولی درحال‌حاضر، فقط به عنوان نخستین مورد از کاربردهای بالقوه‌ی فراوان این فناوری شناخته می‌شود.

تخمین زده می‌شود ۷۰۰ ارز رمز پایه نظیر (نشان‌های ارزش قابل مبادله) بیت کوین در دسترس وجود داشته باشد. هم‌چنین، اقتباس‌های بالقوه‌ی دیگری از مفهوم اولیه‌ی بلاک چین درحال‌حاضر فعال، و در حال توسعه هستند.

“‌بیت کوین دارای خصوصیت مشابه‌ی یک دستگاه فکس است. یک دستگاه فکس واحد مانند خیابانی بن‌بست است. ولی دنیایی که در آن، همه دارای دستگاه فکس باشند، به دنیایی فوق‌العاده ارزشمند تبدیل می‌شود.‌”‌

  • لری سامرز، وزیر سابق خزانه‌داری ایالات متحده

ایده‌ی تمرکز زدایی

بلاک چین، یا زنجیره‌ی بستک، به صورت یک فناوری غیر متمرکز طراحی شده است.

هر چیزی که در آن اتفاق می‌افتد، تابع کل شبکه است. پیامدهای مهمی از این مسئله ناشی می‌شوند. برخی از جنبه‌های تجارت سنتی، با خلق راه جدیدی برای تایید تراکنش‌ها، به‌تدریج غیر ضروری می‌شوند. برای نمونه، معاملات بازار سهام تقریبا به صورت هم‌زمان روی بلاک چین اتفاق می‌افتند – یا برخی راه‌های نگهداری از سوابق و پرونده‌ها، مانند ثبت ملک و زمین، کاملا در معرض عموم قرار می‌گیرند. به این ترتیب، تمرکز زدایی به حقیقت تبدیل می‌شود.

شبکه‌ای جهانی از رایانه‌ها با استفاده از فناوری بیت کوین، مشترکاً به مدیریت پایگاه داده‌ای می‌پردازد که تراکنش‌های بیت کوین را ثبت می‌کند. به این ترتیب، بیت کوین توسط شبکه‌اش مدیریت می‌شود، نه هیچ یک از مقام‌های مرکزی. تمرکز زدایی یعنی این‌که شبکه بر پایه‌ی کاربر به کاربر (یا همتا به همتا) عمل می‌کند. پژوهش‌ها درباره‌ی اشکال مختلف همکاری انبوهی که بلاک چین می‌تواند ایجاد کنید، هم‌چنان در آغاز راه هستند.

“‌به نظر من، شبکه‌های غیر متمرکز موج عظیم بعدی را در فناوری شکل خواهند داد.‌”‌

  • ملانی سوان، نویسنده‌ی کتاب ‌”‌بلاک چین: طرحی برای یک اقتصاد جدید‌”‌

چه کسانی از بلاک چین استفاده خواهند کرد؟

برای آن‌که زنجیره بلوکی یا همان بلاک چین، به عنوان زیرساخت وب، در زندگی‌تان مفید باشد و بتوانید از مزایای آن بهره‌مند شوید، نیاز نیست چیز زیادی درباره‌ی آن بدانید.

درحال‌حاضر، دنیای مالی قوی‌ترین مصارف‌ را برای فناوری ارائه می‌کند. برای نمونه، حواله‌های نقدی بین‌المللی. بانک جهانی تخمین می‌زند بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار امریکا طی نقل و انتقالات پول در ۲۰۱۵ ارسال شدند. و هم‌اکنون، تقاضای بالایی برای توسعه‌دهندگان بلاک چین وجود دارد.

بلاک چین به صورت بالقوه پای واسطه را از این قبیل انواع تراکنش‌ها قطع می‌کند. محاسبه‌ی شخصی با اختراع واسط گرافیکی کاربر (GUI) در دسترس عموم مردم قرار گرفت، که شکل “‌دسکتاپ‌”‌ به آن داد. به همین شکل، رایج‌ترین واسط گرافیکی کاربری که برای بلاک چین طراحی شدند، به اصطلاح، نرم‌افزارهای کاربردی “‌کیف پول‌”‌ نامیده می‌شوند که آدم‌ها از آن، برای خرید با بیت کوین استفاده می‌کنند، و آن را در کنار سایر ارزهای رمز پایه ذخیره می‌کنند.

تراکنش‌های آنلاین (برخط) اتصال نزدیکی با فرآیندهای تایید هویت دارند. به راحتی می‌توان تصور کرد که نرم‌افزارهای کاربردی کیف پول در سال‌های آینده به گونه‌ای دگرگون می‌شوند تا سایر انواع مدیریت هویت را شامل کنند.

“‌هویت و شهرت آنلاین (برخط) تمرکز زدایی خواهند شد. ما صاحب داده‌هایی خواهیم شد که متعلق به خودمان است.‌”

  • ویلیام موگایار، نویسنده‌ی کتاب “‌بلاک چین کسب و کار: تعهد، اقدام، و کاربرد فناوری اینترنت جدید (۲۰۱۵)‌”‌

بلاک چین و امنیت پیشرفته

با ذخیره‌سازی داده‌ها در سراسر شبکه، بلاک چین یا زنجیره بلوکی خطراتی را که همراه متمرکز بودن داده‌ها هستند، از بین می‌برد.

شبکه‌ی بلاک چین فاقد نقاط آسیب‌پذیر متمرکزی است که هکرهای رایانه‌ای بتوانند از آنها سوء استفاده کنند. اینترنت امروزی دارای مشکلات امنیتی است که برای همگان آشنا هستند. همه‌ی ما برای محافظت از هویت و دارائهای آنلاین‌مان بر سامانه‌ی “نام کاربری / رمز عبور (پسورد)”‌ متکی هستیم. روش‌های امنیتی بلاک چین از فناوری رمزگذاری استفاده می‌کنند.

اساس این روش‌ها، به اصطلاح، “‌کلیدهای‌”‌ عمومی و خصوصی هستند. یک “‌کلید عمومی‌“‌ (رشته‌ی بلند و تصادفی از ارقام) آدرس کاربران روی بلاک چین است. بیت کوین‌های ارسال شده در سراسر شبکه به عنوان متعلقات آن آدرس ثبت می‌شوند. “‌کلید خصوصی‌”‌ مانند یک رمز عبوری است که به صاحب‌اش امکان دسترسی به بیت کوین یا سایر دارایی‌های دیجیتال را می‌دهد. داده‌های‌تان را در بلاک چین ذخیره کنید، زیرا فساد ناپذیر است. این یک ادعای واقعی است؛ با این حال، محافظت از دارایی‌های دیجیتال‌تان نیازمند حراست از کلید خصوصی است؛ این کار را می‌توانید با چاپ کردن آن، و ایجاد کیف پول کاغذی انجام دهید.

بلاک چین ۱

 شبکه‌ی سطح دوم

با فناوری بلاک چین، وب لایه‌ی جدیدی از عملکرد را به‌دست می‌آورد.

کاربران می‌توانند مستقیما با یکدیگر تراکنش کنند – تراکنش‌های بیت کوین در ۲۰۱۶ به طور میانگین بیش از ۲۰۰، ۰۰۰ دلار امریکا در هر روز بود. کسب و کارهای جدید اینترنتی، با امنیت افزوده‌ای که از طریق بلاک چین به‌دست آورده‌اند، با موفقیت در حال جدا کردن نهادهای سنتی مالی هستند.

گلدمن ساکس معتقد است فناوری بلاک چین قدرت بالقوه‌ی بالایی، به ویژه برای بهینه‌سازی تسویه حساب‌ها و انجام مبادلات پایاپای، دارد و می‌تواند پس‌اندازهای جهانی را تا سالانه ۶ میلیارد دلار بازنمود کند.

“‌۲۰۱۷ سال محوری و اساسی برای فناوری بلاک چین است. بسیاری استارت‌آپ‌ها ممکن است شروع به تولید درآمد کنند – از طریق فراهم‌آوری محصولات ارزشمند / مورد تقاضای بازار – یا به دلیل کمبود پول نقد از بین بروند. به عبارت دیگر، ۲۰۱۷ سالی است که با افزایش پیاده‌سازی محصولاتی مواجه هستیم که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، و کم‌تر از فناوری بلاک چینی صحبت می‌شود که مانند پودر جادویی می‌توان آن را روی هر چیزی پاشید (تصویر فانتزی صرف از زنجیره بلوکی).

البته، از نقطه نظر مشتریان، پیشرفت بلاک چین آن‌چنان آشکار نیست، زیرا این فناوری باید غالبا نامرئی باشد – حتی اگر ویژگی‌ها و کاربردهای‌اش بتواند زندگی آدم‌ها / کسب و کارها را بهبود ببخشد. شخصا با شماری از کاربردهای موردیِ فناوری بلاک چین در مقیاس‌های بزرگ آشنا هستم که به زودی در ۲۰۱۷ راه‌اندازی خواهند شد. این مرحله‌ی پیاده‌سازی، که ۲۰۱۷ بازنمود آن خواهد بود، گام مهمی در پذیرش بیش‌تر فناوری بلاک چین است، زیرا به جای شنیدن خوبی‌های این فناوری، به آدم‌های بدبین امکان مشاهده‌ی عینی کاربردهای آن را می‌دهد.‌”‌

بلاک چین، نسخه‌ی سوم وب

بلاک چین به کاربران اینترنت توانایی ایجاد ارزش و تایید اطلاعات دیجیتالی می‌دهد. نرم‌افزارهای کاربردی کسب و کاری جدید چه نتایجی خواهند داشت؟

قراردادهای هوشمند

دفاتر کل توزیع شده، رمزگذاری قراردادهای ساده‌ای را تصدیق می‌کنند که هنگام برآورده شدن شرایط خاص، اجرایی خواهند شد. اتیریم پروژه‌ی بلاک چین متن بازی است که به طور ویژه‌ای برای درک این احتمال ساخته شد. اتیریم که هنوز در مراحل اولیه به سر می‌برد، دارای قدرت بالقوه‌ای است که از فواید بلاک چین‌ها در مقیاسی واقعا بزرگ، حداکثر استفاده را بکند و بتواند جهان را تغییر دهد.

قراردادهای هوشمند، در سطح توسعه‌ی فعلی این نرم‌افزار، می‌توانند برای اجرای کارکردهای ساده برنامه‌ریزی شوند. برای نمونه، اوراق بهادار مشتقه، با استفاده از فناوری بلاک چین، می‌تواند در صورت برآورده شدن معیارهای خاص یک ابزار مالی، به صورت کامل پرداخت شود، و بیت کوین اجازه می‌دهد این پرداخت به صورت خودکار انجام شود.

اقتصاد اشتراکی

با شکوفایی شرکت‌هایی نظیر اوبر و ایر بی‌ان‌بی، اقتصاد اشتراکی به عنوان یک موفقیت اثبات شده شناخته شده است. با وجود این، درحال‌حاضر، کاربرانی که می‌خواهند از خدمات حمل‌ونقل اشتراکی استفاده کنند، باید به واسطه‌ای مانند اوبر تکیه کنند. با فعال شدن پرداخت‌های همتا به همتا، بلاک چین درها را به سوی تعامل مستقیم میان طرفین می‌گشاید – یکی دیگر از نتایج اقتصاد اشتراکی واقعا غیر متمرکز.

پروژه‌ی اوپن بازار، به عنوان یک مثال تازه، از بلاک چین جهت ایجاد یک ای‌بی همتا به همتا استفاده می‌کند. با بارگیری (دانلود) این نرم‌افزار کاربردی در دستگاه رایانه‌ای‌تان، بدون پرداخت کارمزدهای تراکنش، می‌توانید با فروشندگان اوپن بازار معامله کنید. قوانین اخلاقی “‌بدون قاعده‌ی‌”‌ این پروتکل یعنی این‌که، خوش‌نامی فردی برای انجام تعاملات کسب و کاری حتی از آن‌چه اکنون در ای‌بی نیز وجود دارد، مهم‌تر است.

سرمایه‌گذاری جمعی

ابتکارات سرمایه‌گذاری جمعی، نظیر کیک‌استاتر و گوفاید‌می، برای ظهور اقتصاد همتا به همتا، کارهای پیشرفته‌ای صورت می‌دهند. محبوبیت این سایت‌ها نشان می‌دهد آدم‌های می‌خواهند در توسعه‌ی محصولات مستقیما نقش داشته باشند. زنجیره‌های بلوکی یا همان بلاک چین‌ها این علاقه‌مندی را یک مرحله بالاتر می‌برند، و به صورت بالقوه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جمع‌سپاری را ایجاد می‌کنند.

به عنوان یک تجربه‌‌ی عملی از این مسئله، در سازمان غیر متمرکز خودگردان (DAO) مبتنی بر اتیریم، تنها ظرف اندکی بیش از دو ماه، مقدار قابل توجهی معادل ۲۰۰ میلیون دلار امریکا به‌دست آورد. شرکت‌کنندگانی که “‌نشان‌های DAO‌”‌ را خریداری کردند، اجازه یافتند در قراردادهای هوشمند سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر رای بدهند (قدرت رای متناسب را تعداد نشان‌های DAO افراد تعریف می‌شد). هک شدن صندوق‌های این پروژه ثابت کرد این پروژه بدون سعی و تلاش کافی راه‌اندازی شده است، و به همین دلیل پیامدهای فاجعه‌باری در بر داشت.

ولی صرف‌نظر از این اتفاق، تجربه‌ی DAO نشان می‌دهد بلاک چین دارای این قدرت بالقوه است که “‌نمونه‌ی جدیدی از همکاری اقتصادی‌”‌ را آغاز کند.

حاکمیت

فناوری پایگاه داده‌ی توزیع شده، با نشان دادن نتایج به صورت شفاف و قابل دسترس برای عموم، می‌تواند شفافیت کاملی را برای برگزاری انتخابات یا سایر انواع رای‌گیری‌ها به ارمغان بیاورد. قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتیریم به خودکار شدن این فرآیند کمک می‌کنند.

نرم‌افزار کاربردی بوردروم (Boardroom) باعث می‌شود تصمیم‌گیری‌های سازمانی نیز در بلاک چین صورت گیرند. در عمل یعنی، حاکمیت شرکت، هنگام مدیریت دارایی‌های دیجیتال، سهم قانونی یا اطلاعات، کاملا شفاف و قابل تایید باشد.

حسابرسی زنجیره‌ی عرضه

مصرف‌کنندگان همواره می‌خواهند مطمئن شوند ادعاهای اخلاقی شرکت‌ها درباره‌ی محصولات‌شان کاملا واقعی هستند. دفاتر کل توزیع‌ شده، روش آسانی را برای گواهی اصالت داشتن داستان‌های پشت پرده‌ی محصولات خریداری شده‌ی‌مان فراهم می‌کنند. گواهی تایید زمان و مکان تولید محصول– برای نمونه، الماس‌هایی که اصالت‌شان اخلاقا تایید می‌شوند – مبتنی بر بلاک چین که با شماره‌ی محصول تطابق داشته باشد، موید این شفافیت است.

گواهی اصالت محصول در بریتانیا برای طیفی از کالاهای مصرفی، حسابرسی زنجیره‌ی عرضه ارائه می‌کند. با استفاده از بلاک چین اتیریم، پروژه‌ی آزمایشی اصالت ماهی‌هایی که در رستوران‌های سوشی در ژاپن به فروش می‌رسند، تضمین می‌کنند که این ماهی‌ها همواره توسط عرضه‌کنندگان اندونزیایی صید می‌شوند.

ذخیره‌سازی فایل‌ها

تمرکز زدایی از ذخیره‌سازی فایل‌ها در اینترنت موید فواید آشکار فناوری زنجیره بلوکی است. توزیع داده‌ها در سراسر شبکه، از فایل‌ها در برابر هک شدن یا از بین رفتن محافظت می‌کند.

سامانه‌ی فایل بین فضایی (IPFS) راه را برای مفهوم‌سازی نحوه‌ی عملکرد وب توزیع شده آسان می‌کند. IPFS، درست به روش بیت‌تورنت که داده‌ها را در سراسر اینترنت انتقال می‌دهد، ما را از نیاز به روابط مدل سرویس‌گیرنده – سرویس‌دهنده‌ی (کارخواه – کارساز) متمرکز خلاص می‌کند (به عنوان مثال، وبی که درحال‌حاضر از آن استفاده می‌کنیم). اینترنتی که از وب‌سایت‌های کاملا غیر متمرکز تشکیل شده باشد، دارای قدرت بالقوه‌ای برای سرعت بخشیدن به انتقال و زمان جاری شدن فایل‌ها است. چنین پیشرفت و اصلاحی، نه فقط موجب راحتی کاربران می‌شود، بلکه یک ارتقای ضروری برای سامانه‌های تحویل محتوایی تلقی می‌شود که درحال‌حاضر بیش از اندازه بارگذاری شده‌اند.

پیش‌بینی بازارها

ثابت شده است که جمع‌سپاری پیش‌بینی‌ها در زمینه‌ی احتمال یک رویداد دارای درجات بالایی از دقت است. میانگین‌گیری نظرات پیش ذهنیت‌های بررسی نشده‌ای را که می‌توانند قضاوت را خدشه‌دار کنند، حذف می‌کند. پیش‌بینی بازارهایی که بر اساس پیامدهای یک رویداد پول پرداخت می‌کنند نیز در بلاک چین فعال هستند. زنجیره‌های بلوکی یا همان بلاک چین‌ها، فناوری “‌خرد جمعی‌”‌هستند که بدون شک در سال‌های آینده صاحب نرم‌افزارهای کاربردی (اپلیکیشن) خواهند شد.

اپلیکیشن پیش‌بینی بازار اوگر (Augur)، که هم‌چنان در نسخه‌ی بتا است، پیشنهادهای اشتراکی را در زمینه‌ی پیامدهای رویدادهای واقعی جهان ارائه می‌کند. شرکت‌کنندگان می‌توانند با تصدیق پیش‌بینی‌های صحیح پول دربیاورند. هر چه سهم خریداری شده‌ی پیامد انتخاب صحیح پیش‌بینی بیش‌تر باشد، پول بیش‌تری به شرکت‌کنندگان پرداخت خواهد شد. با داشتن یک سهم کوچک در صندوق‌ها (کم‌تر از یک دلار)، هر شخص می‌تواند یک سوال بپرسد، بر اساس یک پیامد پیش‌بینی شده یک بازار ایجاد کند، و نیمی از تمام کارمزدهای تراکنش بازار ایجاد شده را وصول کند.

محافظت از مالکیت فکری

همان‌طور که همه می‌دانیم، اطلاعات دیجیتال را می‌توان بی‌نهایت بازتولید – و با توجه به امکانات اینترنت، آن را به صورت گسترده‌ای توزیع کرد. این امکانات برای کاربران وب، گنجینه‌ای جهانی از محتوای رایگان را به ارمغان آورده‌اند. با وجود این، دارندگان کپی رایت در این دنیای عریض و طویل اینترنت آن‌چنان خوش شانس نیستند، و کنترلی بر روی مالکیت فکری‌شان ندارند و از پیامدهای مالی آن محروم می‌شود. قراردادهای هوشمند می‌توانند از کپی رایت محافظت کنند و با حذف خطر کپی و بازنشر اطلاعات، فرآیند فروش آثار خلاقانه‌ را به صورت خودکار درآورند.

مایسلیا (Mycelia) برای ایجاد سامانه‌ی توزیع موسیقی همتا به همتا از بلاک چین استفاده می‌کند. مایسلیا که توسط خواننده و ترانه‌سرای بریتانیایی، ایموجین هیپ، تاسیس شد، موسیقی‌دان‌ها را قادر می‌سازد، آهنگ‌های‌شان را مستقیما به مخاطبان، و هم‌چنین نمونه‌های مجوزدار را به تهیه‌کنندگان بفروشند و حق امتیاز را برای ترانه‌سرایان و موسیقی‌دانان می‌دارد – تمام این کارکردها به صورت خودکار توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شوند. ظرفیت بلاک چین‌ها برای صدور پرداخت‌ها به صورت کسری از مبالغ ارز رمز پایه‌ی (به اصطلاح، ریز پرداخت، micropayments) نشان می‌دهد این مورد از بلاک چین نیز دارای فرصت زیادی برای موفقیت است.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا چیست؟ مدیریت کنترل‌ شده‌ی شبکه برای برخی انواع دستگاه‌های الکترونیکی – برای نمونه، نظرات بر دمای هوا در تجهیزات انبار. قراردادهای هوشمند مدیریت خودکار سامانه‌های از راه دور را ممکن می‌سازند. ترکیبی از نرم‌افزار، حسگر، و شبکه، مبادله‌ی اطلاعات را میان اشیا و این ساز و کارها تسهیل می‌کند. نتیجه‌ی این ترکیب می‌تواند کارایی سامانه را افزایش دهد و میزان بهای مورد نیاز برای نظارت را بهبود ببخشد.

بزرگ‌ترین بازیگران عرصه‌ی تولید، فناوری، و ارتباطات از راه دور، بر سر تسلط بر اینترنت اشیا با هم رقابت می‌کنند. سامسونگ، آی‌بی‌ام، و ای‌تی‌اند‌تی را در نظر بگیرید. نرم‌افزارهای کاربردی اینترنت اشیا، به عنوان توسعه‌ی طبیعی زیرساخت موجود که توسط صاحبان آن کنترل می‌شوند، همه‌ی کارها را، از نگهداری و تعمیرات پیشگویانه‌ی بخش‌های مکانیکی گرفته تا تحلیل داده‌ها، به طور کامل انجام می‌دهند، و مدیریت سامانه‌های خودکار را در مقیاس انبوه نشان می‌دهند.

ریز شبکه‌های همسایه

فناوری بلاک چین خرید و فروش انرژی تجدیدپذیر ایجاد شده توسط ریز شبکه‌های همسایه را ممکن می‌سازد. وقتی پنل‌های خورشیدی انرژی زیادی تولید می‌کنند، قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتیریم به صورت خودکار آن را بازنشر می‌دهند. با به حقیقت پیوستن اینترنت اشیا، انواع مشابه‌ی تنظیم خودکار قرارداد هوشمند صاحب نرم‌افزارهای کاربردی بسیاری خواهند شد.

شرکت کانسنسیس، واقع در بروکلین، یکی از بهترین شرکت‌های جهانی است که در حال توسعه‌ی طیفی از نرم‌افزارهای کاربردی برای اتیریم است. یکی از پروژه‌هایی که این شرکت به صورت مشترک در حال کار بر روی آن است ترنزکتیو گرید (Transactive Grid) نام دارد؛ که با تجهیزات انرژی توزیع شده، LO۳، کار می‌کند. پروژه‌ی نمونه‌ی اولیه، درحال‌حاضر به صورت عملی، به منظور خودکار کردن نظارت و بازنشر انرژی ریز شبکه، از قراردادهای هوشمند اتیریم استفاده می‌کند. این، به اصطلاح، “شبکه‌ی هوشمند‌” یکی از نمونه‌های اولیه‌ی کارکرد اینترنت اشیا به شمار می‌رود.

مدیریت هویت

مدیریت هویت در وب قطعا نیازمند بهبود است. قابلیت تایید هویت یکی از لازمه‌های آن دسته از تراکنش‌های مالی است که در وب اتفاق می‌افتند. با وجود این، راه‌های درمانی برای تامین امنیت در برابر خطراتی که همراه تجارت اینترنتی هستند، در بهترین حالت، ناقص‌اند. دفاتر کل توزیع شده برای تایید هویت‌تان و امکان دیجیتالی کردن اسناد شخصی‌تان روش‌های اصلاح شده‌ای را ارائه می‌کنند. هم‌چنین، داشتن هویت امن نیز برای تراکنش‌های آنلاین بسیار بااهمیت است – برای مثال، در اقتصاد اشتراکی. از این‌ها گذشته، داشتن حس شهرت مهم‌ترین شرط برای انجام تراکنش‌های آنلاین به شمار می‌رود.

توسعه‌ی استانداردهای هویت دیجیتال، فرآیند بسیار پیچیده‌ای است. در کنار چالش‌های فنی، راه‌حل‌های هویت آنلاین جهانی نیازمند همکاری میان نهادهای خصوصی و دولت هستند. علاوه بر این‌ها، باید نیاز با هدایت نظام‌های حقوقی را در کشورهای مختلف نیز اضافه کرد؛ به این ترتیب، این مسئله ظاهرا بسیار دشوار می‌شود. تجارت الکترونیک بر روی اینترنت، درحال‌حاضر، برای حفظ امنیت تراکنش‌ها بر روی وب بر گواهی SSL (علامت قفل سبز رنگ) متکی است. نتکی (Netki) استارت‌آپی است که مشتاق است برای بلاک چین یک SSL استاندارد ایجاد کند. نتکی که به تازگی سرمایه‌ی مرحله‌ی کشت ایده‌اش را ۳.۵ میلیون دلار اعلام کرده است، انتظار دارد در ۲۰۱۷ محصول‌اش را وارد بازار کند.

اقدامات ضد پول‌شویی (AML) و شناخت مشتریان (KYC)

اقدامات ضد پول‌شویی و شناخت مشتریان، قدرت بالقوه‌ای برای انطباق با بلاک چین دارند. درحال‌حاضر، نهادهای مالی باید برای هر مشتری کار فشرده‌ای شامل فرآیند چند مرحله‌ای را به اجرا برسانند. بهای شناخت مشتریان (know your customer [KYC]) را می‌توان از طریق تایید سرویس گیرنده در سراسر نهاد‌ها، و به طور هم زمان، افزایش تاثیر نظارت و تحلیل کاهش داد.

استارت‌آپی به نام پولی‌کوین، دارای راه‌حلی برای اقدامات ضد پول‌شویی و شناخته مشتریان است که شامل تراکنش‌های تحلیل می‌شود. آن دسته از تراکنش‌هایی که در صحت‌شان تردید وجود دارد، به مامورین انطباق ارجاع داده می‌شوند. استارت‌آپ دیگری به نام تریدل، در حال توسعه‌ی نرم‌افزار کاربردی به نام تراست این موشن (تیم) هستند. نرم‌افزار ‌”‌تیم‌”‌ خود را با شعار “‌اینستاگرام برای شناخت مشتریان‌”‌ توصیف می‌کند، به مشتریان امکان می‌دهد از اسناد کلیدی (نظیر گذرنامه، قبض‌های آب، برق، گاز و غیره) اسنپ‌شاپ تهیه کنند. وقتی این تصویر توسط بانک تایید شد، این داده‌ها به صورت رمزنگاری بر روی زنجیره بلوکی ذخیره می‌شوند.

مدیریت داده‌ها

امروزه، آدم‌ها در مبادله‌ی داده‌های شخصی می‌توانند از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک به صورت رایگان استفاده کنند. در آینده، کاربران قادر به مدیریت و فروش داده‌هایی خواهند بود که توسط فعالیت آنلاین‌شان ایجاد می‌شوند. از آن‌جا که بیت‌ کوین – یا سایر موارد شبیه آن – را می‌توان به آسانی با مقادیر کسری توزیع کرد، به احتمال زیاد، به عنوان ارز مناسبی برای استفاده در این نوع تراکنش به شمار می‌رود.

پژوهشگران پروژه‌ی موسسه‌ی فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) به نام انیگما، می‌دانند حفظ حریم شخصی کاربر به عنوان پیش شرط کلیدی برای ایجاد بازار داده‌های شخصی به شمار می‌رود. انیگما با استفاده از فنون رمزنگاری امکان می‌دهد، مجموعه‌های داده‌های فردی بین گره‌ها تقسیم شوند، و هم‌زمان، به صورت کلی، محاسبات انبوهی بر روی گروه داده‌ها صورت گیرد. هم‌چنین، خرد کردن داده‌ها باعث مقیاس‌پذیری انیگما می‌شود (بر خلاف آن دسته از راه‌حل‌های بلاک چینی که در آن‌ها، داده‌ها بر روی هر گره تکرار می‌شوند). نسخه‌ی بتای این نرم‌افزار در شش ماه آینده وارد بازار خواهد شد.

ثبت مالکیت زمین

زنجیره‌های بلوکی، به عنوان دفاتر کلی قابل دسترس برای عموم، می‌توانند کارایی تمام انواع ثبت سوابق و پرونده‌ها را افزایش دهند. مالکیت اموال یکی از این موارد است. این پرونده‌ها همواره در معرض سودجویی و تقلب قرار دارند، و هم‌چنین ثبت آنها هزینه‌بر و دشوار است.

شماری از کشورها متعهد شده‌اند از پروژه‌ی ثبت مالکیت مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند. دولت هندوراس نخستین دولتی بود که در ۲۰۱۵ استفاده از چنین ابتکاری را اعلام کرد؛ اگرچه وضعیت کنونی اجرای این پروژه نامشخص است. امسال، جمهوری گرجستان به منظور توسعه‌ی سامانه‌ی بلاک چین برای ثبت مالکیت اموال با گروه بیت‌فری قرارداد امضا کرد. طبق گزارش‌ها، هرناندو دی سوتو، اقتصاددان برجسته و مدافع حقوق مالکیت، به عنوان مشاور در این پروژه شرکت دارد.

به تازگی، سوئد اعلام کرد در حال آزمایش نرم‌افزار کاربردی برای ثبت مالکیت است.

معاملات سهام

ظرفیت برای افزایش کارایی در تسویه‌ی سهم، مورد استفاده‌ی مناسبی را برای بلاک چین‌ها در معاملات سهام ایجاد می‌کند. هنگام اعمال همتا به همتا، تاییدیه‌های معاملاتی تقریبا فوری اتفاق می‌افتند (در غیر این صورت، باید سه روز در انتظار تسویه‌ی حساب باشیم). این کار، به صورت بالقوه، باعث می‌شود واسطه‌ها – نظیر شرکت‌های تسویه‌ی وجوه، حسابرسان و نمایندگان – از این فرآیند خارج شوند.

تبادلات سهام و کالاهای بسیاری برای ارائه‌ی خدمات‌شان در حال نمونه‌سازی نرم‌افزارهای کاربردی هستند؛

از جمله‌ ASX (بورس اوراق بهادار استرالیادویچه بورزه (بازار بورس فرانکفورت)، و JPX (بورس اوراق بهادار ژاپن). برجسته‌ترین آنها که به عنوان پیشرو در این حوزه شناخته می‌شود، نزدکس لینک، پلتفرمی برای معاملات بازار خصوصی، است (معمولا میان استارت‌آپ‌ها، پیش از عرضه‌ی اولیه‌ی سهام، و سرمایه‌گذاران). لینک، با همکاری شرکت فناوری بلاک چین به نام چِین (Chain)، تکمیل نخستین معامله‌ی سهام خود را در ۲۰۱۵ اعلام کرد. به تازگی نیز، نزدک توسعه‌ی پروژه‌ی آزمایش بلاک چین را برای نمایندگی در زمینه‌ی رای‌گیری در بازار سهام استونی اعلام کرد.

“‌۲۰۱۶ سالی بود که در آن نظریه‌ی بلاک چین به پذیرش عمومی دست یافت، ولی از آن‌جا که بازیگران اصلی این میدان، هر کدام، منتظر بودند دیگران دست به کار شود، بلاک چین هم‌چنان به صورت یک نظریه‌ی باقی ماند. هر چه ۲۰۱۶ به روزهای آخر خود می‌رسید، فناوری بلاک چین مشتاقانه به روزهای حساس خود نزدیک‌تر، و وارد مرحله‌ای می‌شد که می‌توانست در مقیاس کوچک تجاری وارد کار شود. به طور کلی، ۲۰۱۷ سال پروژه‌های اثبات مفهوم خوش فکر با سرمایه‌گذاری خوبی است که تعداد اندکی از آنها از لحاظ درآمدی به جایگاه مثبتی رسیدند. سرمایه‌گذاری در این زمینه به شکل قابل توجهی در حال ادامه است، ولی کم‌تر از آن چیزی است که در ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ شاهد آن بودیم. پیش‌بینی می‌کنم یکی دو مورد از پروژه‌ها ادغام شوند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع: بلاک گیکز

فناوری زنجیره بلوکی یا بلاک چین چیست؟ آموزش گام به گام


 

برچسب ها

بازده

  1. محمدرضا تیموری گفت:

    با سلام
    بلاک چین مبحثی هست که در آینده تمام دنیا رو در بر میگیره و ممنون به خاطر این اطلاعاتی که دادید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی