کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فقط ۷ چیز را می‌توانید در زندگی کنترل کنید

طبق تجربه‌ی من، زندگی می‌تواند نسبتا پیچیده باشد. هرچند در زندگی روزمره‌ی همه‌ی ما کارهای زیادی وجود دارد که باید سر و سامان بدهیم- مشاغل، روابط، خانواده، ورزش، خواب و هر چیزی که فکرش را بکنید- این‌ها چیزهای کمی هستند که واقعا می‌توانیم کنترل کنیم. من با شناختن این متغیرها و آموختن چگونگی تسلط بر آن‌ها، زندگی‌ام را تغییر دادم. و فکر می‌کنم که شما هم می‌توانید.

کنترل

 

شادی و موفقیت (هر طوری که تعریف‌شان بکنید) تاثیر زیادی روی یکدیگر دارند. در حقیقت، مشخص شده‌است که شادیِ بیش‌تر منجر به موفقیت بیش‌تر می‌شود. من فکر می‌کنم هر دوی این‌ها قابل دستیابی هستند فقط کافی است چند عادت ساده و آسان را خلق کنید، یا در زندگی روزمره‌تان تغییرات کوچکی ایجاد کنید که ذره ‌ذره به تغییرات بزرگ در شیوه‌ی زندگی‌تان منجر می‌شوند.

ما تمام مدت در حال اتخاذ میلیون‌ها تصمیم کوچک هستیم، و نتیجه‌ی هر کدام از این تصمیمات کاملا مثبت، کاملا منفی یا خنثی است. هر چه‌قدر تعداد تصمیمات کاملا مثبت‌مان بیش‌تر باشد (و تعداد تصمیمات کاملا منفی کم‌تر باشد) بهتر است. تصمیمات کاملا مثبت- مسواک زدن قبل از خواب، خوردن غذاهای سالم، و ورزش منظم- کمک می‌کنند که احساس خوبی داشته باشید و شما را یک قدم به اهداف‌تان نزدیک‌تر می‌کنند، صرف نظر از این‌که برای رسیدن به این اهداف چه‌قدر تلاش لازم است.

تصمیمات کاملا منفی -مانند پر کردن معده با غذاهایی که احساس خوبی به شما نمی‌دهند، فرار کردن از مسواک زدن‌های شبانه، میدان دادن به فلان رفیق افسرده که در سبک زندگی‌تان اختلال ایجاد می‌کند، یا بی‌خیال ورزش شدن- رسیدن به اهداف را دشوار می‌کنند زیرا تصمیمات شما باعث ایجاد احساس خوب، توانمندی و اطمینان در شما نمی‌شوند. آنها بیش‌تر از آن‌که چیزی به شما بدهند، با تاثیر روی سطح انرژی‌تان، تضعیف انگیزه و کم کردن تمرکزتان، سبب ایجاد آسیب در شما می‌شوند.

شاید گزینه‌ی سالم‌تر، دشوارتر به نظر برسد، اما نتیجه‌ی مطلوب‌تری به بار خواهد آورد. شگفت‌زده خواهیدشد وقتی متوجه شوید که این گزینه‌ها با تلاش کردن چه‌قدر می‌توانند آسان باشند. با آموختن شیوه‌ی تسلط بر ۷ چیزی که تحت کنترل ما هستند، تصمیمات کاملا مثبت‌ بیش‌تر و تصمیمات کاملا منفی کم‌تری خواهید گرفت، و متوجه خواهید شد که رفتارهای مثبت و قدرت‌بخش تبدیل به ماهیت دوم شما می‌شوند. بنابراین بیایید بی‌خیال تمام چیزهایی بشویم که تحت کنترل ما نیستند و زمان‌مان را صرف تسلط بر چیزهایی بکنیم که قابل کنترل هستند. زمانی که این را یاد بگیرید، زندگی‌تان را بهتر از هر زمان دیگری سپری خواهیدکرد.

کنترل

در ادامه ۷ چیز آمده اند که فقط می توانید در زندگی تان کنترل کنید:

۱. تنفس

اغلب آدم‌ها به تنفس‌شان حتی فکر هم نمی‌کنند (خود من سابقا چندین ثانیه پشت سر هم صحبت می‌کردم و نفس کشیدن را فراموش می‌کردم! ) نفس کشیدن مسلما مهم است، اما توانایی تمرکز روی آن نیز اهمیت دارد. می‌توانید حس کنید که سینه‌تان زمانی که هوا را استنشاق می‌کنید قفسه‌ی سینه‌تان حجیم می‌شود و وقتی هوا را بیرون می‌دهید دوباره به حالت اولیه برمی‌گردد؟ در کدام قسمت بیش‌ترین بالا رفتگی و پایین آمدگی را حس می‌کنید؟ تنفس، ضربه‌ای نهایی است برای این‌که از شتاب افکار سرعتی‌تان بکاهید. به محض این‌که چیز ناخوشایندی را تجربه می‌کنید، فقط چند نفس عمیق بکشید و روی نفس کشیدن‌تان تمرکز کنید نه روی میزان ناخوشایند بودن این موقعیت. زمانی که روی تنفس‌تان تمرکز کنید، می‌توانید با استنشاق هوا عدد “یک” و با بیرون دادن هوا عدد “دو” را بشمارید. زمانی که به عدد ۱۰ رسیدید، دوباره از ابتدا شروع کنید. شرط می‌بندم فورا احساس بهتری خواهید داشت و منطقی‌تر خواهیدبود.

۲. گفت‌وگوی درونی

همه‌ی ما صدایی در سرمان داریم. این صدا اغلب ما را نکوهش می‌کند و مانعی بر سر راه شادی و موفقیت‌مان می‌شود. سعی کنید تعداد دفعاتی را که درگیر گفت‌وگوی منفی درونی می‌شوید، بشمارید. شگفت‌زده خواهید شد از این‌که چند بار در روز خودتان را مورد سرزش قرار می‌دهید. اگر بتوانید یاد بگیرید که این “آیه‌ی یاس” را از صدای درونی‌تان جدا کنید و عبارات تشویقی را جای آن بگذارید، نگرش‌تان تغییر خواهدکرد. سعی کنید با خودتان از روی شفقت صحبت کنید. برای مثال، به جای این‌که بگویید تو به اندازه‌ی کافی خوب نیستی، به خودتان یادآوری کنید که لایق عشق و توجه هستید، یا اشتباه کردن اشکالی ندارد- همه اشتباه می‌کنند!

۳. نگرش

اگر بتوانید قدردانی کردن را هر روز تمرین کنید، شادی و بهره‌وری‌تان افزایش خواهد یافت. ترویج قدردانی، ما را تعلیم می‌دهد که تمرکزمان روی امید باشد، باانگیزه بمانیم، و به ما شجاعت و انعطاف‌پذیری می‌دهد که هنگام مواجهه با موانع ایستادگی کنیم (از همه بهتر چنان خلق‌وخوی‌مان را بهبود می‌دهد که می‌توانیم به پیشرفت‌مان ادامه بدهیم).

کنترل

۴. زبان بدن

مطابق با صحبت‌های روانشناس اجتماعی اِمی کادی، شما می‌توانید به راحتی و با تغییر دادن حالت بدن‌تان، قدرت و اعتماد به نفس خودمان را نشان بدهیم. برای مثال، اتخاذ یک حالت قدرتمند- دست به کمر و پاها تقریبا باز، باعث می‌شود فضای بیش‌تری اشغال کنید- تستوسترون را افزایش می‌دهد و هورمون استرس یعنی کورتیزول را کم می‌کند. نتیجه چیست؟ این “ژست قدرتمند” باعث خواهد شد که حس اطمینان بیش‌تری داشته باشید. قبل از این‌که با یک مشتری احتمالی ملاقات داشته باشید، به مصاحبه‌ی کاری بروید، یا حتی قبل از ترک خانه به این موضوع فکر کنید.

۵. تعادل ذهنی و روحی

درباره‌ی شما نمی‌دانم اما من وقتی روی دستگاه الپتیکال هستم، بهترین ایده‌ها به ذهن‌‌ام خطور می‌کند. ورزش فرصتی است که به موسیقی گوش بدهم و به هیچ چیزی فکر نکنم. مجبور نیستید که حتما به باشگاه بروید، اما همه‌ی ما باید ۲۰ دقیقه در روز را از جای برخیزیم و تحرک داشته باشیم. تحرک به شما کمک می‌کند ذهن و بدن تان را آزاد کنید تا خلاقیت بالقوه‌تان را بهتر درک کنید. مشخص شده‌است که پیاده‌روی خلاقیت را افزایش می‌دهد. به تحرک مشغول شدن خلاقیت و تمرکز را بهبود می‌دهد.

ورزش دادن به مغزتان همان‌قدر که اهمیت دارد، آسان نیز است. فرقی نمی‌کند که سودوکو بازی کنید یا جدول کلمات متقاطع، یا کتاب‌های غیرخیالی بخوانید، مغزتان به هر روی تفاوت را احساس خواهد کرد. فایده‌ی مشابهی را می‌توانید از مراقبه به‌دست آورید. ثابت شده‌است که تنها ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مراقبه برای افزایش تمرکز، کاهش استرس و اضطراب و حتی کم شدن درد جسمانی مفید است.

۶. رژیم غذایی

هله‌هوله‌ها هر چه‌قدر هم که خوشمزه باشند، کاملا برای بدن مضر هستند. این خوراکی‌ها، مغز و بدن‌تان را کند می‌کنند. مصرف بیش از اندازه‌ی شکر گذشته از نوسانات و اشکالاتی که برای خلق‌وخوی ایجاد می‌کند و خلاقیت را می‌کشد، با تمام انواع اختلال پزشکی مرتبط است (از جمله سندروم متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی). علاوه بر این، ثابت شده‌است که غذاهای فرآوری شده بیماری‌های مزمن مثل دیابت، چاقی، و حتی سرطان پستان را تشدید می‌کنند (اگر عامل به وجود آورنده‌ی این‌ها نباشند). راه‌حل‌های ساده‌ای مثل داشتن یک بسته هویج یا یک کاسه میوه کمک می‌کند زمانی که ضعف داریم و گرسنه هستیم و به دنبال در دسترس‌ترین میان‌وعده می‌گردیم، گزینه‌ی بهتری را انتخاب کنیم. میان وعده‌هایی که آماده کردن‌شان راحت است و حمل‌شان دردسری ندارد، می‌توانند لذیذ و مقوی باشند.

کنترل

۷. خواب

خواب برای تمرکز، دقت، و عملکرد کاری و آموزشی بسیار ضروری است زیرا اشتهای‌تان را تحت کنترل نگه می‌دارد و چندین پیامد مثبت دیگر برای سلامتی دارد. برای کنترل یا مدیریت خواب باید برنامه‌ی منظمی تنظیم کنید. مثلا من در ساعت ۹ شب احساس خواب‌آلودگی دارم و زمانی از خواب بیدار می‌شوم که طلوع خورشید را تماشا کنم. تماشا کردن طلوع خورشید زیبا، و یک پدیده‌ی کاملا مثبت است که به خاطر آن سپاسگزار هستم. اگر زمانی که تلاش می‌کنید به خواب بروید، مغزتان آرام نمی‌شود، به خودتان بگویید، “من بابت کاری که امروز انجام دادم به خودم افتخار می‌کنم و حالا به مغز و بدن‌ام اجازه می‌دهم که استراحت کنند.”

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

نویسنده:کاترین گلدبرگ

منبع: لایف ری ایمجیند

//بازده//

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی