کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۸ فعالیت مناسب افراد مسن و سالمند برای سلامت جسم و ذهن شان

سال‌های طلایی شما برای این نیست که یک گوشه بنشینید، به اتوبوس‌هایی که عبور و مرور می‌کنند نگاه کنید و تمام اوقات‌تان را به بیهودگی صرف بگذرانید. فرمول شادی خیلی ساده است – با خانواده، دوستان و جامعه در ارتباط بمانید، سالم بمانید، لذت ببرید و بارها و بارها بخندید. در ادامه ۱۸ فعالیت مناسب افراد مسن و سالمند برای سلامت جسم و ذهن شان آمده است تا از زندگی لذت ببرند!

فعالیت مناسب افراد مسن

۱. به طور منظم از موزه‌ها بازدید کنید تا چیزهای جدیدی یاد بگیرید

اکثر شهرهای بزرگ موزه‌های فرهنگی،‌ هنری و تاریخی عالی دارند. هر ماه به یک موزه سر بزنید.

لازم نیست منتظر نمایشگاه‌های ویژه برای لذت بردن از آن‌چه به نمایش می‌گذارند، باشید. می‌توانید هدست بگذارید یا یک تور پیاده‌روی بگیرید و خودتان را برای یاد گرفتن آن‌چه به نمایش گذاشته‌اند به چالش بگذارید. درک بافتار هر قطعه به شما کمک خواهد کرد که لذت ببرید و هر یک از آن‌ها را بیش‌تر تحسین کنید!

مطلب مرتبط: پیاده روی خطر مرگ زودرس را برای افراد میانسال کاهش می‌دهد

۲. در کلاس‌های هنری شرکت کنید تا مغزتان کماکان تیز بماند

خلق کردن یکی از بهترین راه‌های فعال نگه داشتن ذهن است. هنرهای نقاشی، رنگ کردن، گرفتن عکس یا سفالگری، سرگرم‌کننده هستند و در عین حال چالش‌برانگیز و تحریک‌کننده هم می‌توانند باشند.

مطالعات نشان داده‌اند که انجام کارهای هنری کمک می‌کند تا اضطراب و افسردگی در بزرگسالان سالخورده در حین ایجاد مسیرهای عصبی جدید و یاخته‌های عصبی ضخیم‌تر و ضخیم‌تر، کاهش بیابد – و به این ترتیب به مغز برای انطباق، تغییر شکل و بازسازی کمک می‌شود.

۳. در کلاس‌های بحث آزاد درباره رویدادهای فعلی شرکت کنید

این درست است که سیاست برای همه نیست اما ماندن در راس حوادث جاری و داشتن فرصتی برای یادگیری بافتار برخی از چالش‌ها و فرصت‌های جهان، سوالات و مشارکت در بحث‌های کلاس می‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

حضور در این کلاس‌ها همچنین می‌تواند به شما کمک کند که به یک شرکت‌کننده‌ی فعال در دموکراسی تبدیل شوید و به این ترتیب رأی‌تان معنادارتر و هدفمندتر شود.

فعالیت مناسب افراد مسن ۴: بازی ماژونگ را امتحان کنید و مغزتان را تمرین بدهید

بازی ماژونگ ریشه در کشور چین دارد. این بازی که با چهار بازیکن انجام می‌شود، اجتماعی، استراتژیک و سرگرم‌کننده است. علاوه بر یاد گرفتن نحوه‌ی انجام این بازی جدید، ذهن شما در موقعیت فرامحرک قرار می‌گیرد.

مطلب مرتبط: فواید پیاده روی: ۵۰ فایده پیاده ‌روی که شگفت انگیز هستند

۵. از کتابخانه‌ها دیدن کنید و کتاب‌های بیش‌تری بخوانید

خواه کتاب‌های داستانی دوست داشته باشید یا موضوعات هیجان‌انگیز و خواه کتاب‌های اسرارآمیز حول محور قتل یا ادبیات، به هر حال خواندن عملی سرگرم‌کننده است و برای مغز شگفتی می‌آفریند. حافظه را تقویت می‌کند، مهارت‌های تصمیم‌گیری را تقویت می‌کند، آلزایمر را به تاخیر می‌اندازد و استرس را کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید کتاب خواندن را به صورت مقرون به صرفه‌تری انجام بدهید، به کتابخانه بروید و در صورتی که می‌خواهید این کار را تبدیل به یک فعالیت اجتماعی کنید، به باشگاه‌های کتاب بپیوندید.

فعالیت مناسب افراد مسن ۶:پیاده‌روی کنید تا سالم بمانید

اگر یکی از اهداف زندگی‌تان در حین بالا رفتن سن این است که همچنان تحرک داشته باشید و مستقل و سالم بمانید، راه رفتن را شروع کنید! با توجه به تحقیقات صورت گرفته در هاروارد، پیاده‌روی مزایای شگفت‌انگیز دیگری نیز برای بدن دارد از جمله کاهش اثرات ژن‌های بالابرنده‌ی وزن، از بین بردن میلی که به خوردن شیرینی‌جات دارید، کاهش درد مفاصل و تقویت عملکرد ایمنی بدن.

اگر گرما در تابستان برای شما بیش از حد باشد، برای پیاده‌روی به مراکز خرید بروید. شما همچنین می‌توانید در زمستان هم که هوا خیلی سرد است، برای قدم زدن به مراکز خرید بروید.

۷. ورزش کنید تا بدن‌تان را قوی و انعطاف‌پذیر نگه دارید

ورزش قرار نیست برای‌تان سخت و طاقت‌فرسا باشد. ورزش‌هایی را انتخاب کنید که به قدرت، تعادل، سلامت قلب و انعطاف‌پذیری شما کمک می‌کنند و در عین حال از انجام آن‌ها لذت هم می‌برید. این کار را به شیوه‌ای انجام دهید که همواره علاقمند بمانید، خواه در خانه یا در کلاس ورزش کنید و خواه به یک باشگاه بروید و با یک مربی شخصی تمرین کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ خاصیت شگفت انگیز پیاده روی درمانی

فعالیت مناسب افراد مسن ۸: ورزش کنید تا زیبایی اندام‌تان را حفظ کنید

اگر انجام تمرینات ورزشی چیزی نیست که شما به آن علاقه داشته باشید، راه‌های زیادی برای حفظ تناسب اندام‌تان وجود دارد. بسیاری از افراد مسن همچنان در ۷۰ و اندی سالگی‌شان نیز به به فعالیت‌های فیزیکی و چالش‌برانگیز خود ادامه می‌دهند، فعالیت‌هایی مانند دوچرخه‌سواری کوهستان، اسکی و تنیس. اگر شما به دنبال یک ورزش هستید که کم‌تر روی مفاصل‌تان فشار وارد کند، سعی کنید شنا، گلف یا دوچرخه‌سواری را امتحان کنید.

۹. به کلاس‌های رقص بروید تا هم روابط اجتماعی داشته باشید و هم انعطاف‌پذیر بمانید

رقص یک فعالیت سرگرم‌کننده و اجتماعی است که به لحاظ فیزیکی و ذهنی فرد را درگیر می‌کند. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که رقص به عنوان یکی از بهترین فعالیت‌ها برای بهبود قدرت، تعادل و معکوس کردن نشانه‌های بالا رفتن سن مغز محسوب می‌شود. این امر به ویژه زمانی صادق است که شما خودتان را برای یاد گرفتن رقص‌های جدید به چالش بکشید.

۱۰. مهمانی چای را امتحان کنید و برای خودتان دوستان جدید بسازید

شاید دیگر نتوانید مهمانی‌های بزرگ شام را برگزار کنید، اما چرا مطابق با یک برنامه‌ی منظم دوستان‌تان را برای چای، صرف دسر و یک گفتگو خوب دعوت نمی‌کنید. حفظ روابط دوستانه و یک شبکه‌ی اجتماعی قوی یکی از کلیدهای خوشبختی است. و تازه کشف دسرهای جدید هم خود لذت دیگری به میهمانی‌تان می‌دهد!

۱۱. بازی‌های تخته‌ای را انجام بدهید

هیچ چیز مانند رقابت آدم را سر حال نمی‌آورد. انجام بازی‌های تخته‌ای، یک راه عالی برای به چالش کشیدن ذهن‌تان هستند و در عین حال سرگرم‌کننده و اجتماعی هم هستند. نکته‌ی عالی در مورد بازی‌های تخته‌ای این است که همیشه می‌توانید کسی را پیدا کنید که بازی‌اش هم‌سطح بازی شما باشد.

شطرنج، تخته نرد، چکرز، اسکربل و منچ را مد نظر داشته باشید!

فعالیت مناسب افراد مسن ۱۲: باغبانی کنید و از روند کار لذت ببرید

باغبانی می‌تواند یک عمل چالش‌برانگیز برای‌تان باشد یا اگر آن را دوست داشته باشید، ممکن است کار ساده‌ای به نظر برسد. از یک باغ دارای گیاهان چند سال‌زی، سالیانه یا باغ سبزیجات گرفته تا چند گلدان محدود!

انتخاب، کاشت، چیدن علف‌های هرز، کود دادن، برداشت و استفاده از میوه‌هایی که در نتیجه‌ی کار و زحمت خودتان به دست آمده‌اند، می‌تواند شادی بی‌پایانی را برای‌تان به ارمغان بیاورد. هیچ چیز بیش‌تر از تهیه‌ی سالادی که تمام مواد تشکیل‌دهنده‌اش از باغ خودتان است، کشیدن گیاهان دور پنجره‌ی خانه یا بریدن چند شاخه گل تازه و روی میز گذاشتن آن‌ها نمی‌تواند لذت‌بخش باشد.

۱۳. برای کمک به جامعه‌تان داوطلب شوید

این‌که کار نمی‌کنید بدان معنا نیست که مجبورید از حضور در جامعه و نقش داشتن در آن دست بکشید. مشارکت داوطلبانه می‌تواند به شما در ایجاد روابط جدید کمک کند، احساس اتصال شما را به جامعه افزایش دهد و شما را از خوشی و پاداشی که در ازای‌اش دریافت خواهید کرد غرق لذت کند.

بدون توجه به سنی که دارید، می‌توانید با انجام دادن کارهایی مانند خواندن کتاب برای کودکان، کمک به سازماندهی جمع‌آوری کمک‌های مالی و موارد دیگر، نقشی مثبت در جامعه‌تان داشته باشید.

فعالیت مناسب افراد مسن ۱۴: با نوه‌های‌تان سرگرم شوید

هیچ چیز بیش‌تر از خود جوانی، شما را شادتر و جوان‌تر نخواهد کرد. مراقبت از نوه‌های‌تان واقعا می‌تواند کاری پر از عشق باشد، و تازه به این ترتیب می‌توانید کمک بزرگی هم برای فرزندان‌تان باشید!

شما می‌توانید پنج‌شنبه یا چهارشنبه شب آن‌ها برای خواب در منزل‌تان نگه دارید، صبح جمعه آن‌ها را به گردش ببرید، برای‌شان فعالیت‌هایی ترتیب بدهید و بسیاری دیگر. درگیر شدن در فعالیت‌های آن‌ها یا فقط در کنارشان بودن برای شما سرگرم‌کننده است و برای آن‌ها دنیا دنیا ارزش دارد.

۱۵. بازی کلمات و اعداد را برای سرگرم کردن خودتان انجام بدهید

جدول کلمات متقاطع، سودوکو و بسیاری دیگر، بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای برای به چالش کشیدن خودتان هستند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که این‌ بازی‌ها می‌تواند تمرکز شما را افزایش بدهند، حافظه‌تان را بهبود ببخشند و به شما کمک کنند ریلکس شوید، اما فرقی نمی‌کند که کدام بازی را انتخاب کنید، به هر حال هم سرگردم خواهید شد و هم ذهن‌تان را فعال نگه خواهید داشت.

فعالیت مناسب افراد مسن ۱۶: به تلاش و کوشش برای چیزهایی که دوست دارید،‌ ادامه بدهید

بسیاری از افراد بر این باورند که وقتی شما به سن خاصی برسید، باید بازنشسته شوید. نمونه‌های زیادی از افرادی هستند که در ۷۰، ۸۰ و ۹۰ سالگی کارشان را در سطح بسیار بالایی انجام می‌دهند؛ زیرا آن‌ها عاشق کاری که انجام می‌دهند هستند و در عین حال این کار آن‌ها را سرزنده، مشغول و هدفمند نگه می‌دارد.

اگر عاشق کارتان هستید، باید بگوییم که کارتان یک هدیه است، نه صرفا یک شغل.

۱۷. حیوانات خانگی داشته باشید و عشق و شادی خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید

ثابت شده‌است که حیوانات خانگی به سالمندان کمک می‌کنند احساس بهتری داشته باشند و سلامت جسمی خود را بهبود ببخشند. هیچ چیزی بیش‌تر از عشق ورزیدن و مورد عشق قرار گرفتن باعث نمی‌شود که آدم‌ها احساس بهتری داشته باشند؛ و حیوانات خانگی می‌توانند این کار را به خوبی برای‌تان انجام دهند.

حیوانات خانگی می‌توانند به سالمندان نوعی هدفمندی بدهند، همراه و همدم آن‌ها باشند و همچنین آن‌ها را مجبور می‌کنند که فعالیت بیش‌تری داشته باشند زیرا باید سگ‌ها را برای پیاده‌روی بیرون ببرند. به این ترتیب حتی زندگی اجتماعی کاملا جدید را نیز با برقراری ارتباط با دیگر افراد دارای سگ آغاز خواهند کرد.

فعالیت مناسب افراد مسن ۱۸: در فعاليت‌های اجتماعي شرکت کنيد و پر شر و شور بمانيد

ما معمولا تصور می‌کنیم که بزرگسالانِ جوان‌تر هستند که باید درگیر مسائل اجتماعی شوند و جهان را تغییر دهند. حقیقت این است که سالمندان هم برای شرکت در مسائل و رویدادهای اجتماعی زمان کافی دارند. علاوه بر این، خرد و چشم‌اندازی که فرد با افزایش سن کسب می‌کند، می‌تواند شریک کاملی برای انرژی و شور و شوقی باشد که با جوانان همراه است.

وقت بگذارید و در مسائل سیاسی و اجتماعی درگیر شوید. برای روزنامه‌ی محلی‌تان بنویسید، نظرتان را در مورد مقالات قید کنید، با نمایندگان ناحیه‌ی خودتان تعامل داشته باشید و در جلسات شهرداری شرکت کنید. بله شما هم می‌توانید تفاوت ایجاد کنید.

فعال بمانید و همیشه خوشحال باشید!

هیچ زمانی را هدر ندهید! زمان‌تان را صرف خانواده و دوستان‌تان کنید. با این کار قطعا شادتر خواهید بود!

و برای این‌که سنگ تمام بگذارید، فعال بمانید و اندام‌تان را متناسب نگه دارید، به این ترتیب هم احساس خوبی خواهید داشت و هم بسیار سالم خواهید بود!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: lifehack

۱۸ فعالیت مناسب افراد مسن و سالمند برای سلامت جسم و ذهن شان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی