کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ فرصت اقتصادی بحران قطر برای ایران که نباید نادیده گرفت

چندی است قطر به خاطر قطع روابط با ۴ کشور همسایه شامل عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی دچار بحران شدید شده است. در این نوشتار به بررسی ۳ فرصت اقتصادی بحران قطر برای ایران می‌پردازیم که نباید نادیده گرفت.

۳ فرصت اقتصادی بحران قطر برای ایران که نباید نادیده گرفت

قطر در این شرایط تحریم و قطع روابط با مشکلات و نگرانی‌های بسیاری دست به گریبان است. برخی از مفسران سیاسی و اقتصادی معتقدند دیری نمی‌پاید که قطر روابط حسنه را با کشورهای تحریم‌کننده‌اش از سر می‌گیرد و به مشکلاتش پایان می‌دهد.

اما چیزی که در این بازار سراسر تهدید برای کشور ما فرصت آفرینی می‌کند توجه به بازار ثروتمند قطر است.

قطر با جمعیت حدود ۲.۵ میلیون نفری و میزان واردات مواد غذایی بیش از ۳ میلیارد دلاری(آمار سال ۲۰۱۵) می‌تواند یک شریک خوب تجاری برای ایران باشد. ایران نزدیک به ۲۵۰ کیلومتر مرز آبی (دریایی) با قطر دارد و از شمالی‌ترین نقطه خاک قطر (شهر الرویس) تا ساحل بندر دیر در استان بوشهر فقط ۱۸۵ کیلومتر فاصله است.

نگاهی به وضعیت واردات قطر از کشورهای تحریم کننده‌اش و نیز آمار صادرات ایران به این کشور نشان می‌دهد ما در بازی کسب و کار با این کشور چندان موفق عمل نکرده‌ایم. براساس گزارش کمیسیون کشاورزی اتاق تهران، کل واردات قطر در سال ٢٠١٦ از کشورهای دنیا حدود ٢٥ میلیارد دلار بوده که ۱.۲میلیارد دلار آن مواد غذایی و کشاورزی بوده است.

البته در سال ٢٠١٥ کل واردات ۶.۳۲ میلیارد و سهم غذا و کشاورزی۳.۳ میلیارد دلار بوده است و کشورهای عربستان ٣٢٣ میلیون، امارات ٣٧٧ میلیون، بحرین ٤٥ میلیون و مصر٧١ میلیون دلار به قطر صادرات مواد غذایی داشته اند، یعنی ٣٠ درصد‏ واردات غذایی قطر از این چهار کشور بوده است. اما سهم ایران از این بازار تنها ۱۶۵ میلیون دلار بوده است که عمدتا مربوط به محصولات معدنی، انواع کفپوش، زعفران و پسته و بخشی نیز مربوط به حیوانات زنده بوده است.

حالا ما با کشوری روبه رو هستیم که با توجه به درآمد سرانه ۱۳۰ هزار دلاری که این کشور را در رتبه اول جهان قرار می‌دهد نیاز به یک شریک تجاری و اقتصادی دارد تا بتواند در تمام حوزه‌های مورد نیاز به بازارش کمک کند. با یک نگاه گذرا درمی‌یابیم که قطر در حوزه‌های بزرگ و مهم مانند بانکداری، انرژی و تجهیزات، موادغذایی و خوراکی، حمل‌ونقل و ساخت‌وساز املاک و… می‌تواند بازار پرسود و خوبی برای ایران باشد.

مطلب مرتبط:١٠ شرط عربستان براى قطر راز بحران قطر را فاش کرد

در این نوشتار به ۳ فرصت اقتصادی بحران قطر برای ایران اشاره می‌کنیم که شرایط خوبی برای پیوستن ایران به یک مشارکت جدید و هیجان‌انگیز است.

۱.صادرات گسترده مواد غذایی و خوراکی

این فرصت اقتصادی بحران قطر برای ایران می تواند در حوزه مواد غذایی و کالاهای کشاورزی باشد. قطر اقلام مختلف مواد غذایی مورد نیاز خود شامل لبنیات، گوشت قرمز، گوشت سفید، نوشیدنی‌ها، آب معدنی، آبمیوه و نان را از طریق واردات تامین می‌کند. حالا در شرایطی که عربستان، بحرین و امارات مرزهای زمینی، آبی و هوایی خود را بر روی این کشور بسته‌اند و تنها راه زمینی قطر یعنی مرز ابوسمیره که روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ کامیون مایحتاج ضروری قطر را انتقال می‌داد بسته شده است این کالاهای ضروری باید از مجرای دیگری (شما بخوانید مرز دریایی یا مسیر هوایی ایران) تامین شود.

ایران برای تامین بسیاری از گزینه‌های مورد نیاز قطر ظرفیت‌های خوبی دارد. گوشت، برنج، لبنیات، تخم‌مرغ، میوه و سبزیجات و میوه جات می‌توانند از کشور ما به قطر صادر شود. صنایع غذایی ایران در سالهای اخیر پیشرفت‌های خوبی داشته است و محصولات غذایی ایران در بسیاری بازارهای حوزه خلیج فارس به فروش می‌رسد. تامین مواد غذایی و خوراکی قطر می‌تواند بازار ثروتمندی برای فروش محصولات ایرانی باشد.

۲.سرمایه‌گذاری مشترک در تجهیز و نوسازی ناوگان‌های هوایی و دریایی

اما این کالاها از دو راه می‌توانند وارد کشور قطر شوند: (۱) مرز آبی مشترک و (۲) راه هوایی. ایران برای ارسال کالاهای مورد نیاز قطر می‌تواند از سه بندر مهم بندرعباس، لنگه و بوشهر با صرف زمانی کمتر از ۱۲ ساعت استفاده کند. حالا این شرایط می‌تواند گامی باشد برای همکاری مشترک در زمینه توسعه مرزهای آبی و زیرساختهای دریایی، نوسازی لنج‌ها و کشتی‌های باری و مسافری ایرانی با سرمایه‌گذاری مشترک قطر و در مسیر هوایی هم نوسازی ناوگان هواپیمایی که مدتی است ایران تصمیم جدی برای آن گرفته است.

حتی افزایش پروازهای هوایی از شهرهای مهم ایران مانند تهران، لار، بوشهر، بندرعباس، شیراز برای ارسال کالاهای مهم تحرک اقتصادی خوبی برای ناوگان هوایی ایران است. چنانچه هم اکنون بسیاری از شهروندان قطری یا حتی خارجی(کارگان خارجی بسیاری در قطر مشغول به کار هستند) برای سفر به این کشور با مشکل وحشتناک عبور و مرور مواجه‌اند و فرودگاه‌های شهرهای جنوبی ایران می‌توانند از این فرصت برای احیای خود کمال استفاده را ببرند.

۳.مشارکت در پروژه‌های ساخت‌وساز و املاک

قطر میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۲۰ است و به به گزارش بلومبرگ، میلیاردها دلار پروژه زیرساختی نیز در قطر در دست اجراست تا این کشور بتواند به‌خوبی از پس میزبانی مسابقات برآید. حال با این اوصاف اگر قرار باشد این تحریم تا مدتی ادامه پیدا کند قطر نیاز به کمک‌های زیادی برای تامین مصالح ساختمانی برای ساخت‌وساز، مهندسان و معماران توانمند، کالاهای لوکس و لاکچری برای تجهیز بناها و هتل‌های خود دارد. چه بسا نیاز زیادی به نیروهای کاربلد دو زبانه(فارسی عربی) یا سه زبانه(فارسی، عربی، انگلیسی) که بتوانند در این فرآیند صادرات، تحویل، واردات، اعلام نیاز به این کشور کمک کنند. و پیمانکاران ایرانی می‌توانند از نیروهای جوان و آماده به کار داخل کشور برای هدایت این فرآیند مدد جویند.

در مجموع باید گفت بازار قطر یک بازار ثروتمند و تجمل گرا است که می‌تواند بسیاری از کالاهای لوکس ایرانی را بخرد و قوتی به بازار صادرات ایران بدهد و باید از این ۳ فرصت اقتصادی بحران قطر برای ایران تا زمان از دست نرفته است بهره برد.


تحریریه سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

۳ فرصت اقتصادی بحران قطر برای ایران که نباید نادیده گرفت


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی