کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ فایده فهرست کردن کارها که همین امروز باید بدانید

برای اینکه در زندگی فردی و حرفه‌ای خود مسیر رشد و موفقیت را طی کنید نیاز دارید از فهرست کردن کارها بهره ببرید و همیشه یک فهرست کامل و مدون و مرتب از موضوعات مهم و مورد نیاز روزانه یا هفتگی و ماهانه داشته باشید. این فهرست کردن کارها باعث می‌شود که شما به یک نظم و ترتیب خوبی عادت کنید و همیشه با برنامه‌ها و اهدافتان هماهنگ باشید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۵ فایده فهرست کردن کارها را بدانید.

۱۵ فایده فهرست کردن کارها که همین امروز باید بدانید

۱. نوشتن یک فهرست باعث ترغیب شما می شود

راستش را بخواهید، تا وقتی که از خود و کاری که از دست‌تان بر می‌آید (کالا یا خدمات خود) حرفی نزنید و سپس آن را در یک دفترچه یا کاغذ یادداشت نکیند، نمی‌توانید به جامعه‌ای از مشتریان دست پیدا کنید. شاید گاهی صحبت کردن در این باره سخت‌تان باشد، اما چه بخواهید و چه نخواهید این مورد بخش مهمی از کسب و کارتان است.

مطلب مرتبط: ۸ راه برای نهادینه کردن نظم و انضباط در زندگی و کار

۲. در حین تلاش با فهرست هماهنگ و مرتب می شوید

در حالی که تعهد داشتن به پروژه‌ها و اهداف از اهمیت بالایی برخوردار است، از سوی دیگر این موضوع هم مهم است که این توانایی را داشته باشید تا در زمان مناسب برنامه‌ها یا حتی اهداف خود را تغییر داده و بهبود بخشید. و این موضوع مستلزم این است که شما از قبل یک فهرست نوشته باشید و سپس با توجه به آن عمل کنید و هماهنگ شوید.

۳. فهرست کردن کارها ذهن شما را باز می‌کند

بر اساس تحقیقات متخصصان اعصاب، ما هم زمان فقط می‌توانیم به موضوع‌های محدودی فکر کنیم،اما داشتن فهرست کمک می‌کند که فضای روانی ما آزاد شود. با داشتن فهرست وظایف، می‌توان انجام کارها را اولویت‌بندی کرد، برنامه داشت و زمان را مدیریت کرد. کارهای بزرگ را می‌توان به بخش‌های کوچک تقسیم کرد که انجام آن راحتتر باشد.

همچنین وقتی روی کارهای انجام شده خط می‌کشید، احساس رضایت خواهید کرد.

۴. نیازها را شناسایی کرده و راه حل های تازه ابداع می کنید.

وقتی شروع به نوشتن فهرست کارهای مورد نظرتان می کنید ناخودآگاه خلاقیت به سراغ شما می آید و بادیدن چیزهای که نوشته اید به یاد چیزهایی که ننوشته اید می افتید! و این یعنی اینکه یک خلا و کمبود را حس کرده اید. پس بلافاصله آستین همت را بالا می زنید و کار خلاقانه و جدیدی را شروع می کنید.

مطلب مرتبط: ۷ مهارت مهم زندگی که در مدرسه نیاموخته‌اید

۵. فهرست کردن کارها باعث موفقیت بیشتر شما می‌شود

بر اساس تحقیق روانشناسان، دانشجویانی که کارهایشان را بر اساس یک برنامه کاری دنبال می‌کنند و فهرستی از هدف‌های آینده‌شان دارند، نتایج بهتری کسب می‌کنند. بر همین اساس داشتن فهرست بهره‌وری کارمندان را هم تا ۱۰ درصد افزایش می‌‍دهد.

تهیه لیستی از گام‌هایی که در راستای رسیدن به هدف‌های شخصی طولانی مدت باید برداشته شود، هم عامل مهمی در موفقیت است.

۶. فهرست باعث می‌شود زمان خود را محدود کنید.

از قدیم گفته‌اند «وقت طلاست»؛ بنابراین وقتی یک فهرست می‌نویسید مجبور هستید به آن زمان و تاریخ هم بدهید. از این رو در زمان‌تان صرفه جویی می‌کنید و اجازه نمی‌دهید دنیای مدرن شما را  از مسیر موفقیت به جاده‌های خاکی منحرف کنند. بهتر است از یک زمان سنج مثل یک فهرست زمان‌دار استفاده کنید و ببینید چقدر از وقت‌تان را برای این امور صرف می‌کنید

۷. فهرست کردن کارها جلوی خرج اضافی را می‌گیرد

اگر قبل از رفتن به فروشگاه، فهرستی از چیزهایی که لازم است بخرید تهیه کنید، احتمال اینکه بتوانید در خرید صرفه‌جویی کنید و چیزهای اضافه نخرید بیشتر است.

البته لازمه این کار داشتن کنترل بر نفس است. برای کنترل بیشتر می‌توانید برای خریدهای خود یک سقف مشخص تعیین کنید.

۸. به حساب و کتاب کردن و کنترل بودجه عادت می‌کنید

همه دلشان می‌خواهد فردی پول‌ساز باشند و این پولساز بودن جز با کنترل هزینه ها و بودجه امکان پذیر نیست. وقتی به فهرست کردن کارهایتان عادت کنید به بودجه بندی و نوشتن ریز خرج ها هم عادت می‌کنید و می‌بینید هر ماه چقدر از خرج‌های الکی تان را صرفه جویی کرده‌اید.

۹. فهرست کردن کارها اعتماد به نفس تان را افزایش می‌دهد

اگر در زندگی از خودتان رضایت ندارید، فهرستی از کارها و موفقیت‌های کوچک و بزرگ زندگی‌تان تهیه کنید. این راه ساده ایست برای یادآوری آنچه انجام داده‌اید، از پیشرفت‌های تحصیلی تا موفقیت‌های شخصی، مانند کمک کردن به یک دوست یا تمام کردن یک کتاب دشوار.

یک موسسه غیردولتی ویژه سلامت روان پیشنهاد داده که در صورتی که دچار احساس خودکم بینی شده‌اید بهتر است فهرستی از ۵۰ کاری که به خاطرش خودتان را دوست دارید را تهیه کنید. حتی اگر این کار هفته‌ها طول بکشد و یا لازم باشد که از دوستان و خانواده هم کمک بگیرید. بعد لازم است که هر روز نگاهی به این لیست بیاندازید تا قدر خودتان را بدانید.

۱۰. اطلاعات مفیدی برای تصمیم‌گیری در اختیار دارید

داده‌های هر فهرستی که می‌نویسید برای این وجود دارند که به شما کمک کنند تا در زمان تصمیم گیری های مهم بهترین تصمیم را بگیرید. از آنها برای بهتر کردن وضعیت زندگی و شرکت و رشد کسب و کار خود استفاده کنید. با این کار می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید.

۱۱. داشتن فهرست مانع اشتباه کردن شما می‌شود

اینجا منظور ما همان “چک لیست” معروف است؛ فهرستی از وظایفی که نباید انجام آن فراموش شود چه برای یک مراسم ازدواج باشد، چه عوض کردن خانه یا آماده شدن برای یک سفر خارجی. این کار کمک می‌کند که مثلا همراه بردن پاسپورت موقع رفتن به فرودگاه را فراموش نکنید.

در بیمارستان‌ها که یک اشتباه کوچک ممکن است جبران ناپذیر باشد، چنین فهرست‌هایی می‌تواند مانع مرگ افراد شود.

۱۲.فهرست کمک می‌کند هر روز یکی از کارهای‌تان را مرتبا به اتمام برسانید.

وقتی یک مجموعه کارهای فهرست بندی داشته باشید می‌دانید که باید گام به گام مسیر رشد و موفقیت خود را طی کنید از این رو هر روز صبح تنها یکی از این گام‌ها را برمی‌دارید. آیا باید گزارشی از هزینه‌های خود تهیه کنید یا اینکه قرار است با فرد جدیدی مصاحبه کنید؟ برای انجام این کارها یک فهرست مدون را تهیه کنید و هر یک را به ترتیب به انجام برسانید.

۱۳. فهرست کردن کارها به تمرکز کمک می‌کند

آیا درباره پدیده “زایگارنیک” در روانشناسی چیزی شنیده‌اید؟ ممکن است بدون آنکه بدانید، این حالت را تجربه کرده باشید. بر اساس این قاعده روانشناسی، مغز انسان بیشتر درگیر کارهای ناتمام است تا کارها و وظایف انجام شده. نتیجه این می‌شود که وقتی ما سعی می‌کنیم روی کار مهمی تمرکز کنیم، اغلب ذهنمان منحرف کارهای ناتمام دیگر می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکل، روانشناسان توصیه می‌کنند که فهرستی از کارهای انجام نشده تهیه کنیم. این کار باعث می‌شود مغز ما احساس کند که ما این کارها را انجام داده‌ایم و می‌توانیم روی کار اصلی تمرکز کنیم.

۱۴. فهرست کامل بازخوردهای دریافتی از دیگران را هم نشان می‌دهد

افراد موفق همواره به دنبال بازخوردهای کارهایشان هستند. می‌پرسید چرا؟ این بازخوردها می‌تواند در نهایت منجر به بهبود و اثربخشی بیشتر امور شده و رشد و موفقیت شما را به ارمغان آورد. بنابراین وقتی یک فهرست آماده می‌کنید ستون جلوی آن را برای یادداشت بازخوردها خالی می‌گذارید و اینگونه به سمت موفقیت حرکت می‌کتید.

۱۵.یک فهرست کارهای عقب افتاده را نشان می‌دهد

همه ما کارهایی داریم که انجام آنها را به تعویق انداخته‌ایم. وقت آن است که فهرستی از آنها تهیه کنیم.

انجام وظایف و کارها بر اساس فهرستی که تهیه کرده‌ایم به جز باری که از دوشمان بر می‌دارد باعث رضایت خاطر می‌شود.


 تحریریه سایت کسب و کار بازده

Businessinsider

۱۵ فایده فهرست کردن کارها که همین امروز باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی