کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ فایده فلفل دلمه ای قرمز برای پوست، مو و سلامتی

فلفل دلمه ای قرمز عضو خانواده فلفل‌های شیرین است که خود عضوی از خانواده فلفل دلمه ای (capsicum) هستند. آنها به‌خاطر شکل زنگ‌مانندشان به فلفل دلمه ای معروفند و مزه‌ای ملایم، شیرین و بافتی ترد و آبدار دارند. اگرچه این فلفل‌ها در سرتاسر دنیا در دسترس هستند اما خاستگاه‌شان در امریکای جنوبی و مرکزی و مکزیک است. رنگ همه انواع فلفل‌های دلمه‌ای حتی فلفل‌های قرمز، زمانی که نارس هستند سبز است.

۱۵ فایده فلفل دلمه ای قرمز برای پوست، مو و سلامتی

فلفل دلمه‌ای قرمز یک میوه است اما به‌عنوان سبزیجاتی شناخته می‌شود که به‌خاطر طعم ملایم، شیرین و تردشان در غذاهای زیادی مورد استفاده‌قرارمی‌گیرند. در زمان رسیدن، رنگ این فلفل‌ها به قرمز روشن تبدیل‌می‌شود و داخل‌شان حاوی مقدار زیادی دانه است. این فلفل‌ها معمولا به اندازه توپ‌های نرم (بیسبال) هستند اما بسته به زمان رشدشان ممکن‌است کوچک‌تر باشند. آن‌ها منابعی عالی از مواد مغذی مانند ویتامین C، A و B۶ هستند. همچنین، دارای ویتامین E، ویتامین K، فولات و پتاسیم و آنتی‌اکسیدان هستند. فلفل دلمه‌ای قرمز ارگانیک باید به فلفل‌هایی که به‌صورت معمولی رشدکرده‌اند ترجیح‌داده‌شوند زیرا فلفل‌های ارگانیک با پوست‌شان خورده‌می‌شوند اما آن یکی‌ها در تماس با آفت‌کش‌ها هستند که بقایای‌شان بر پوست فلفل باقی می‌ماند.

به‌خاطر شما، مزایای متعدد فلفل دلمه ای قرمز را به چند زیرمجموعه مرتبط تقسیم‌کرده‌ایم.

مطلب مرتبط: خواص پسته: ۱۷ فایده پسته برای پوست، مو و سلامتی

فواید سلامتی فلفل دلمه ای قرمز

جدای از جذاب و خوشمزه کردن غذاها، این سبزیجات روشن و براق منبعی از مواد مغذی هستند. اگرچه فلفل دلمه‌ای‌های سبز بیشتر مورداستفاده قرارمی‌گیرند، اما فلفل دلمه‌ای‌های قرمز مغذی‌ترند و در مقایسه با سبزها طعم شیرین‌تری دارند. برخی از فواید فلفل دلمه ای قرمز در زیر آمده‌است:

۱. سرشار از فیتونوترینت

فلفل دلمه‌ای‌های قرمز انتخابی سالم هستند که می‌توانند بخشی از رژیم غذایی روزانه شما را تشکیل‌دهند زیرا دارای فیتونوترینت هستند که آنتی‌اکسدان‌هایی قوی در خود دارند. این آنتی‌اکسیدان‌ها با سموم محیطی و تخریب سلولی مقابله‌می‌کنند. آن‌ها از بدن شما در برابر آسیب رادیکال آزاد که باعث پیشرفت سرطان می‌شود محافظت‌می‌کنند. بنابراین، فلفل قرمز به جلوگیری از انواع مختلف سرطان در معده، روده بزرگ، سینه، پروستات و ریه کمک‌می‌کند.

۲. سرشار از ویتامین C

فلفل دلمه ای قرمز ۳۰۰ درصد مصرف روزانه ویتامین C را فراهم‌می‌کند. ویتامین C علاوه‌بر اینکه یک آنتی‌اکسیدان قوی است، برای جذب مناسب آهن نیز ضروری است. بنابراین، افراد مبتلا به کمبود آهن می‌توانند برای تسهیل حداکثر جذب، همراه با منبع آهن خود از فلفل دلمه ای قرمز استفاده‌کنند.

۳. ضد التهاب

مصرف مختصر فلفل دلمه ای قرمز به درمان و جلوگیری از التهاب در بدن کمک‌می‌کند. اگر استرس دارید یا احساس خستگی می‌کنید، فلفل دلمه ای قرمز انتخاب خوبی برای انرژی‌گرفتن است.

۴. ضد اضطراب و نفخ و فشار خون

ترکیب ویتامین B۶ و منیزیوم در فلفل دلمه‌ای قرمز به کاهش اضطراب، مخصوصا اضطراب ناشی از علائم قبل از قاعدگی کمک‌می‌کند. ویتامین B۶ به دلیل مدر بودنش برای کاهش نفخ و جلوگیری از فشارخون بالا عالی است.

۵. تقویت کننده چشم

فلفل دلمه ای قرمز منبعی عالی از ویتامین A است و هر فنجان آن ۷۵ درصد نیاز روزانه به ویتامین A را تامین‌می‌کند. ویتامین A ماده‌ای مغذی است که از بینایی، به‌ویژه دید در شب حمایت‌می‌کند زیرا به عملکرد شبکیه چشم کمک‌کرده و از پیشرفت آب‌مروارید جلوگیری‌می‌کند.

۶. ضد چاقی

فلفل دلمه ای قرمز به کاهش وزن کمک‌می‌کند. یک فنجان فلفل دلمه ای قرمز قاچ‌شده فقط ۳۱ کالری دارد و هیچ چربی یا کلسترولی ندارد. به‌علاوه، می‌توانید با مصرف فلفل دلمه ای قرمز کالری بیشتری بسوزانید زیرا این فلفل‌ها می‌توانند گرمازایی را فعال‌کرده و سرعت سوخت‌وساز را افزایش‌دهند. فلفل دلمه ای قرمز کپسایسین که باعث گرما در دیگر فلفل‌ها می‌شود را ندارند. در نتیجه، فعالیت گرمازایی ملایمی دارند که متابولیسم شما را بدون افزایش ضربان قلب یا فشارخون -برخلاف دیگر انواع فلفل‌ها- تقویت‌می‌کنند.

۷. سرشار از فیبر و …

نصف فنجان فلفل دلمه ای قرمز حدود ۱ گرم فیبر را که گوارش سالم را آسان‌کرده و سطوح کلسترول را حفظ‌می‌کند فراهم‌می‌کند. همچنین باعث محافظت در برابر سرطان روده شده و به درمان یبوست و سندروم روده تحریک‌پذیر کمک‌می‌کند.

۸. ضد بیماری های مزمن

فلفل دلمه ای قرمز می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم متشکل از انواع میوه و سبزیجات را تشکیل‌دهد که خطر پیشرفت بیماری‌های مزمن مانند سکته، دیابت نوع دوم، بیماری قلبی، فشارخون بالا و بعضی انواع سرطان را کاهش‌می‌‌دهند.

۹. سرشار از پتاسیم

هر فنجان فلفل دلمه ای قرمز ۷ درصد نیاز روزانه پتاسیم را تامین‌می‌کند. بدن به این ماده معدنی بر‌ای تنظیم سطح مایع داخل و خارج سلول، انقباض ماهیچه قلب و پرستالیس روده نیاز دارد که به رفع ضایعات از بدن کمک‌می‌کند.

۱۰. جذب کننده ی آهن

ویتامین C موجود در فلفل دلمه‌ای قرمز با تسهیل جذب آهن به شکل‌گیری کلاژن استخوان، غضروف، ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی کمک‌می‌کند.

فواید پوستی فلفل دلمه ای قرمز

فلفل دلمه‌ای‌های قرمز دوبرابر دیگر انواع فلفل ویتاین Cدارند که این خاصیت آن‌ها را برای پوست شما بسیار مفید می‌کند. برخی از فواید آن برای پوست در اینجا آمده‌است:

۱۱. کلاژن ساز

ویتامین C موجود در فلفل دلمه ای قرمز به ساخت کلاژن- یک فیبر ساختاری که برای کنارهم قراردادن همه چیز لازم است- کمک‌می‌کند. پوست شما برای سالم‌ماندن به کلاژن نیاز دارد و حتی کمبود خفیف ویتامین C می‌تواند باعث مشکلات پوستی شود.

۱۲. سرشار از  کاروتنوئید

فلفل دلمه‌ای‌های قرمز منبع بزرگی از سه کاروتنوئید مبارز سرطان هستند: لوتئین، کریپتوکسانتین و زئاگزانتین. این کاروتنوییدها، جدا از عالی بودن برای پوست، به دلیل میزان بالای سیلیکون به کاهش ورم ایجاد شده توسط ورم مفاصل کمک‌می‌کنند. عصاره فلفل دلمه ای قرمز نیز به‌خاطر داشتن خواص درمانی معروف است.

فواید برای زیبایی مو فلفل دلمه ای قرمز

جدا از فواید برای سلامتی و پوست، فلفل دلمه ای قرمز برای موی شما مفید است.

۱۳. در خدمت سلامت مو

همانگونه که قبل‌تر گفته‌شد، فلفل دلمه‌ای‌های قرمز منبع بزرگی از ویتامین C هستند که در ساخت کلاژن نقش‌دارند. فولیکول‌های مو برای سالم‌ماندن و رشد مناسب به کلاژن نیاز دارند. کمبود ویتامین C می‌تواند باعث موی خشک، شاخه‌شاخه و شکننده شود.

۱۴. ضد ریزش مو

فلفل دلمه‌ای قرمز می‌تواند در جلوگیری از ریزش مو مفید باشد زیرا گردش خون را برای رشد مو افزایش‌داده و از فولیکول‌های مو در برابر اثر DHT محافظت‌می‌کند.

۱۵. در خدمت رشد مو

معطربودن فلفل دلمه ای قرمز می‌تواند بیشتر از ۵۰ درصد به رشد مو کمک‌کند. چند برش فلفل دلمه ای قرمز را برای ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید و به‌مدت ۱۵ دقیقه سرد کنید. سپس آن را ۳۰ دقیقه بر پوست سرتان بگذارید و بعد بشویید. انجام منظم این کار رشد مو را تحریک خواهدکرد.

فلفل دلمه ای قرمز یک انتخاب سالم است درصورتی که به آن حساسیت نداشته‌باشید. همچنین، فلفل دلمه ای قرمز را باید از گوشت دورنگه‌دارید تا از خراب‌شدن آن توسط باکتری جلوگیری‌کنید.

امیدواریم از مقاله خوش‌تان آمده‌باشد و فلفل دلمه‌ای قرمز بیشتری را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

برای اطلاع از خواص و فواید تغذیه ای و درمانی انواع میوه ها، سبزیجات ، خوراکی ها و … اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: stylecraze

۱۵ فایده فلفل دلمه ای قرمز برای پوست، مو و سلامتی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی