کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۶ فایده ترکیب عسل و دارچین که شگفت انگیز هستند

هر چه نیاز داشته باشید درون طبیعت پیدا خواهید کرد. مثلا عسل. یا دارچین. یا شاید هم ترکیب عسل و دارچین . این ترکیب معجزه می‌کند. ترکیب عسل و دارچین شماری از بیماری‌ها را درمان می‌کند، و هم‌چنین می‌تواند از آن‌ها پیشگیری نماید. و بهترین بخش همین جا است…

۲۶ فایده ترکیب عسل و دارچین که شگفت انگیز هستند

… هر دوی این مواد یعنی عسل و دارچین به راحتی در دسترس هستند. تنها شاید لازم باشد چند کار کوچک در آشپزخانه‌تان انجام دهید. فقط همین. با کمک این ترکیب می‌توانید از خودتان در مقابل برخی از بیماری‌های خطرناک دفاع کنید.

مطلب مرتبط:۱۶ فایده ترکیب سرکه سیب و عسل برای سلامتی

چه بیماری‌هایی و چگونه؟

این مقاله را مطالعه کنید و ۲۶ فایده عسل و دارچین که شگفت انگیز هستند را خواهید دانست.

چرا ترکیب عسل و دارچین این همه فایده دارد؟

اول از همه این‌که عسل و دارچین ، هر دو از قدیم و ندیم مورد استفاده قرار گرفته‌اند. تاریخ استفاده از عسل به دوران روم باستان، یونان، مصر، و نوشته‌های کهن وداها باز می‌گردد. دارچین نیز بیش از ۲۰۰۰ سال جزء جدایی ناپذیر طب آیورودا و طب سنتی چینی بوده است.

این مطلب نشان می‌دهد این دو ماده سالیان دراز است که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. و هم‌چنین به این معنی است که آن‌ها دارای فوایدی اثربخش هستند. و این‌که آن‌ها هزاران سال است برای انسان اثربخش بوده‌اند. مقاله‌های متعددی از دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی تاکنون درباره‌ی فواید این ترکیب نوشته شده است. ولی با گذشت سال‌ها، بیش از پیش مشتاقان سلامتی و دانشمندان به این موضوع فکر کرده‌اند که آیا این ترکیب واقعا همان‌طور که می‌گویند اثربخش است یا خیر.

اکنون نتیجه‌ی این تفکرات و آزمایش‌ها را مشاهده خواهید کرد.

چرا عسل؟

اجازه دهید نگاه کوتاهی به اطلاعات تغذیه‌ای عسل بیندازیم.

۸۲ درصد از وزن عسل را قند تشکیل می‌دهد که حدود ۴۰ درصد از این قند، فروکتوز است. مقداری کمی نیز ویتامین و مواد معدنی در آن یافت می‌شود. البته مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان نیز در عسل وجود دارد.

عسل هم دارای فایده است و هم برخی اثرات مضر. بسیار خوب، تقریبا همه‌ی خوراکی‌های موجود در طبیعت نیز چنین وضعیتی دارند.

این مایع طلایی حاوی اسید آمینه و دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است. عسل می‌تواند با عفونت مبارزه کند و زخم‌ها را درمان نماید. هم‌چنین عسل به خاطر خاصیت‌اش در افزایش انرژی و بهبود سلامتی پوست سر مشهور است. و حتی می‌تواند آلرژی‌ها (حساسیت‌ها) را نیز درمان کند.

ولی یک قاعده‌ی اساسی وجود دارد – هر چه رنگ عسل تیره‌تر باشد، بهتر است. رنگ عسل نشان‌دهنده‌ی میزان آنتی‌اکسیدان موجود در آن است. برای مثال، گونه‌های تیره‌تر عسل مانند عسل گندم سیاه بسیار بهتر از گونه‌های روشن‌تر آن هستند. اختلاف میان محتویات آنتی‌اکسیدانی در گونه‌های تیره و گونه‌های روشن عسل می‌تواند بیش از ۲۰ برابر باشد.

کمی جلوتر در مورد فواید ترکیب عسل و دارچین به طور مفصل خواهیم گفت. ولی باید اضافه کنیم، عسل به خاطر خاصیت درمانی‌اش برای رفلاکس معده و مشکلات گوارشی کودکان مشهور است – علاوه بر این‌ها، عسل از طرق فراوان می‌تواند به بشر خدمت کند.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین فایده سرکه سیب برای سلامتی

چرا دارچین؟

دارچین ادویه‌ای قدرتمند است که به خاطر خواص دارویی عالی‌اش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، طبق نتایج مطالعه‌ای که در هنگ‌کنگ به عمل آمده است، دارچین از جهت میزان محتویات آنتی‌اکسیدانی در میان ۲۶ محبوب‌ترین داروهای گیاهی رتبه‌ی نخست را کسب کرد.

این ادویه حاوی ترکیبات فنولیک و فلاونوئیدهایی است که به آن خواص ضد التهابی، ضد دیابتی، ضد سرطانی، و محافظت کنندگی از قلب بخشیده‌اند. هم‌چنین پژوهش‌های مدرن نشان می‌دهند دارچین می‌تواند به درمان نفخ شکم، گرفتگی‌های ماهیچه‌ای در قاعدگی، اسهال، و ناراحتی معده کمک کند.

دارچین دارای فواید فراوان دیگری نیز هست که به وضوح در مطالب پیش رو توضیح خواهیم داد. ولی می‌خواهیم به نکته‌ی جالبی اشاره کنیم – دارچین آن‌قدر خوب و مفید است که در سری‌لانکا از چوب‌های آن به عنوان خلال دندان استفاده می‌کنند.

در مبحث فواید این دو ماده‌، نکته‌ای بسیار حائز اهمیت است – همه‌ی خواص و فواید عسل یا دارچین به نوع آن‌ها بستگی دارد. گونه‌های مختلفی از عسل یا دارچین وجود دارند – ولی یک گونه از این مواد وجود دارند که سایر گونه‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

تمرکز خاص بر عسل خام و دارچین سیلان

دو نوع عسل وجود دارد – خام و تصفیه شده. و دو نوع دارچین نیز وجود دارد – سیلان و کاسیا. اجازه دهید در ادامه مسائل را برای‌تان روشن‌تر کنیم و توضیح دهیم چرا یک گونه از عسل یا دارچین از گونه‌ی دیگر بهتر است.

انواع عسل

عسل گونه‌های فراوانی دارد. ولی همه‌ی آن‌ها به طور کلی به دو نوع تقسیم می‌شوند – خام یا فرآوری شده. به عبارت دیگر، تصفیه نشده و تصفیه شده.

عسل خام،

خب…، خام است. این عسل برای فرآوری شدن تحت حرارت قرار نگرفته یا تصفیه نشده است. این عسل برخی دانه‌های گرده طبیعی‌اش را حفظ کرده است که عده‌ای باور دارند دارای فواید تغذیه‌ای است. باید این مسئله را درک کنیم که عسل توسط زنبور عسل و از شهد گیاه تولید می‌شود، نه دانه‌های گرده. به همین خاطر هم فقط برخی مواقع و به صورت تصادفی می‌توانیم گرده در عسل پیدا کنیم. تعداد دانه‌های گرده‌ در عسل آن‌قدر کم است که تاثیری بر محتوای تغذیه‌ای آن نمی‌گذارد. لااقل، تاثیر زیادی نمی‌گذارد.

عسل خام حاوی گرده‌ی زنبور عسل، ذرات کندوی عسل، بال‌های شکسته‌ی زنبورها، و بره‌موم (که به آن چسب زنبور عسل هم می‌گویند، ترکیبی چسبناک است که زنبورهای عسل برای ترمیم منافذ ایجاد شده در کندو تولید می‌کنند) است. عسل خام هم‌چنین دارای ظاهری تیره و غیر جذاب است. مشهور است که زنبورها دارای بار الکترواستاتیکی هستند که عده‌ای معتقدند باعث جذب ترکیبات مهمی به عسل خام می‌شود که این ترکیبات می‌توانند دارای فواید خاصی باشند.

مطلب مرتبط: ۷ فایده باورنکردنی ترکیب سرکه و عسل برای سلامتی شما

عسل تصفیه شده یا فرآوری شده

پیش از انتقال به ظرف‌ مخصوص و بسته‌بندی فرآوری می‌شود. در این فرایند ذرات “‌نامطلوب‌”‌ از عسل خام گرفته می‌شود. درست همان ظرف‌های عسلی که در قفسه‌های فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنید – مایعی شفاف و طلایی که به راحتی روی سطوح پخش می‌شود. ظاهر عسل خام اصلا جذاب و زیبا نیست. به همین خاطر، خریدار ندارد. به همین دلیل هم آن را فرآوری و تصفیه می‌کنند.

هم‌چنین عسل را به این دلیل تصفیه می‌کنند که مدت زمان بیش‌تری به صورت مایع باقی بماند. عسل خام حاوی ذرات معلق و حباب‌های هوایی است که ممکن است به روند بلوری شدن (یا همان شکرک زدن) شتاب دهند. تصفیه‌سازی این روند را آهسته‌تر می‌کند.

بنابراین، کدام یک از این دو بهتر هستند؛ بدیهی است که عسل خام. ولی از این جنبه، شواهد متناقضی وجود دارد – برخی گزارش‌ها عسل خام را مغذی‌تر می‌دانند، و برخی دیگر معتقدند بین این دو تفاوت چندانی وجود ندارد. با وجود این، اگر واقعا ظاهر عسل برای‌تان اهمیت ندارد، بهتر است همیشه عسل خام را انتخاب کنید. به هر صورت، به نظر می‌رسد عسل خام بهتر از عسل تصفیه شده باشد. اگر هم نمی‌توانید عسل خام پیدا کنید، همیشه به دنبال عسلی باشید که دارای ظاهری تیره‌تر است.

در ادامه‌ی بحث در مورد عسل باید گفت، گونه‌ی دیگری از آن نیز وجود دارد به نام عسل مانوکا. این گونه از عسل در نیوزلند و توسط زنبورهایی تولید می‌شود که کار گرده‌افشانی را برای بوته‌ی مانوکا انجام می‌دهند. عسل مانوکا، جدا از دارا بودن پراکسید هیدروژن (یا همان آب اکسیژنه که از اجزای رایج در همه‌ی گونه‌های عسل است)، حاوی اجزای ضد باکتریایی دیگری نیز هست. این نوع عسل هم‌چنین حاوی ماده‌ای با ویژگی‌های ضد میکروبی است که به آن ‌”فاکتور مانوکای انحصاری‌”‌ می‌گویند – زیرا هیچ کس تاکنون قادر نبوده است چنین ماده‌ی منحصر به فردی را با این ویژگی‌ها کشف کند.

انواع دارچین

دو نوع از شناخته شده‌ترین انواع دارچین سیلان و کاسیا هستند. یک تفاوت عمده میان این دو این است که دارچین سیلان از سری‌لانکا و ماداگاسکار می‌آید، ولی کاسیا از چین و اندونزی.

دارچین سیلان بوی بسیار قوی از خود تراوش می‌کند، در حالی‌که کاسیا شیرینی و طعم دلپذیر کم‌تری دارد. از لحاظ ایمنی، به نظر می‌رسد گونه‌ی سیلان نسبت به کاسیا کم‌خطرتر باشد. دارچین حاوی ترکیبی به نام کومارین است که بر اساس یافته‌ها، در برخی موارد می‌تواند باعث مسمومیت کبد شود. دارچین سیلان حاوی کم‌ترین میزان کومارین است؛ ۰.۰۱۷ گرم در هر کیلوگرم. میزان کومارین موجود در دارچین کاسیا ۰.۳۱ گرم در هر کیلوگرم است. با این‌که تا حد زیادی در مورد فواید دارچین کاسیا مطالعاتی به عمل آمده است، به گفته‌ی دانشمندان، گونه‌ سیلان در دوزهای بالاتر ایمن‌تر است.

بنابراین، چگونه می‌توانیم تفاوت میان این دو را تشخیص دهیم؟ رنگ دارچین سیلان کمی روشن‌تر است؛ طعم و تندی آن ملایم‌تر است. کاسیا تیره‌تر است؛ دارای لایه‌های لیفی شکل بیش‌تر و معمولا تندتر است. و به هر حال، پیدا کردن دارچین سیلان در بازار و فروشگاه‌ها کار سختی است؛ و هم‌چنین، این گونه‌ی دارچین گران قیمت است.

و اکنون، نوبت می‌رسد به ارزش غذایی …

دارچین و عسل – ارزش‌های غذایی

۲۶ فایده ترکیب عسل و دارچین که شگفت انگیز هستند

و اکنون، به فواید عسل و دارچین می‌پردازیم …

فواید ترکیب عسل و دارچین برای سلامتی

ادامه‌ی این مقاله‌ را مطالعه بفرمایید تا با جزییات فواید عسل و دارچین برای سلامتی آگاه شوید.

۱. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی

یکی از بهترین فواید عسل و دارچین قدرت مراقبت آن‌ها از قلب است. عسل حاوی پلی‌فنل‌های گوناگونی نظیر کوئرستین، گالانجین، و اکاستین است که طبق یافته‌ها، در درمان بیماری‌های قلبی و عروقی فایده‌مند هستند. نتایج مطالعه‌ای در کشور ایران نشان داد عسل می‌تواند به کاهش ناهنجاری و نامنظمی ریتم قلب کمک کند. طبق یافته‌های علمی، درمان طولانی مدت موش‌ها با دارچین وضعیت قلبی و عروقی آن‌ها را بهبود بخشید. مشابه‌ی این یافته‌ها را می‌توان در انسان نیز به دست آورد.

به گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده، عصاره‌ی محلول در آب دارچین حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است که می‌توانند به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کنند. هم‌چنین مطالعه‌ای درباره‌ی استفاده از ادویه‌ها در غذا نشان داد این کار باعث کاهش آثار منفی مصرف غذاهای چرب می‌شود – و این مسئله متعاقبا از ایجاد بیماری قلبی پیشگیری می‌کند. با این‌که دقیقا نمی‌دانیم آیا دارچین می تواند کلسترول را کاهش دهد یا خیر، ولی اگر می‌خواهید به غذای‌تان طعم و عطر ببخشید، ‌استفاده از دارچین مطمئنا بهتر از شکر و نمک خواهد بود. این کار باعث می‌شود به سلامت قلب‌تان کمک کنید.

نحوه‌ی استفاده

به مقدار مساوی (یا به اندازه‌ی نیاز) پودر دارچین و عسل را با یکدیگر مخلوط و از آن‌ها خمیر درست کنید. این خمیر را  روی نان گندم بمالید و هنگام صبحانه نوش جان کنید.

۲. تقویت دستگاه ایمنی

گفته می‌شود مصرف خوراکی عسل باعث تولید پادتن‌هایی (آنتی‌بادی) می‌شود که ممکن است واکنش‌های دستگاه ایمنی بدن را تقویت کنند. خواص تقویت کنندگی دستگاه ایمنی موجود در عسل به ترمیم زخم‌ها کمک می‌کنند. این مایع طلایی دارای آنزیم‌های مهم و خواص ضد توموری است.

به گفته‌ی پژوهشگران، عسل هم‌چنین می‌تواند زخم‌های سوختگی با ضخامت جزئی را التیام دهد – که این هم در نتیجه‌ی تقویت دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد.

عسل می‌تواند سرفه را نیز درمان کند، به ویژه در کودکان. طبق نتایج مطالعه‌ای در ونکوور کانادا، مصرف یک دوز واحد عسل پیش از رفتن به تخت‌خواب می‌تواند سرفه را در کودکان و هم‌چنین بزرگسالان کاهش دهد. این در حالی است که حتی داروهایی که بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک می‌توان از داروخانه تهیه کرد نیز در برخی موارد نمی‌توانند نتیجه‌ی مطلوب دهند. این مایع طلایی می‌تواند شدت و بسامد سرفه‌ها را کاهش دهد.

عسل علاوه بر سرفه می‌تواند سرماخوردگی را نیز درمان کند – سرماخوردگی نیز به دلیل ضعف دستگاه ایمنی بدن ایجاد می‌شود. دارچین حاوی ترکیبی است به نام سینامالدهید که طبق یافته‌ها، مصرف متعادل آن می‌تواند خواص پیشگیرانه‌ای در بدن داشته باشد – یکی از این خواص، تقویت دستگاه ایمنی و پیشگیری از بیماری‌های مربوطه است.

نحوه‌ی استفاده

مقداری پودر دارچین را در یک لیوان مخلوط آب ولرم و عسل بریزید. این نوشیدنی را هنگام صبح بنوشید، به ویژه در فصول سرد سال. نوشیدن مخلوط دارچین و عسل هم‌چنین به پاکسازی سینوس‌های‌تان نیز کمک می‌کند.

۳. درمان عفونت‌های پوستی

این ترکیب می‌تواند عفونت‌های پوستی متعددی از جمله قارچ پوستی، شوره‌ی سر، درماتیت سبوره‌ای، و پسوریازیس را درمان کند. هم‌چنین طبق یافته‌ها، عسل می‌تواند علیه میکروب‌هایی بجنگد که باعث ناراحتی‌های پوستی می‌شوند.

طی یک مطالعه‌ی علمی، پمادی با فرمول جدید که حاوی ۲۰ درصد عسل بود توانست تاثیرات مثبتی بر عفونت‌ زخم‌های پوستی داشته باشد.

این ترکیب، به دلیل خاصیت عسل، چسبنده است و می‌تواند به پاکسازی پوست از آلودگی‌ها کمک کند. این ترکیب می‌تواند به معالجه‌ی آکنه (جوش) نیز کمک نماید.

وجود دارچین در این ترکیب می‌تواند به فرایندی به نام زیست‌ساختی کلاژن کمک کند که بر اساس یافته‌های علمی، این فرایند برای زدودن نشانه‌های پیری از پوست مفید است. خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی دارچین این ترکیب را برای درمان اسکلرودرمی ایده‌آل ساخته است. این ترکیب هم‌چنین می‌تواند اگزما، قارچ پوستی، و تعداد کثیری از دیگر عفونت‌های پوستی را درمان کند.

نحوه‌ی استفاده

پودر دارچین و عسل را با نسبت ۱ به ۳ با هم مخلوط کنید و به عنوان ماسک صورت از آن استفاده نمایید. این کار باعث پاکسازی منافذ پوست می‌شود.

برای درمان آکنه می‌توانید از دستورالعمل ذیل استفاده کنید. ۳ قاشق غذاخوری عسل مانوکا و ۱ قاشق غذاخوری دارچین را با هم مخلوط کنید و از آن‌ها خمیر درست نمایید. این خمیر را به مدت ۳۰ ثانیه در مایکروویو قرار دهید (البته نباید خیلی داغ شود)، و آن را به عنوان ماسک روی صورت‌تان بمالید. اجازه‌ دهید این ترکیب ۱۰ دقیقه روی صورت‌تان باقی بماند. سپس صورت‌تان را بشویید و با حوله‌ی تمیز و نرم آن را خشک کنید.

۴. کمک به درمان التهاب و آرتروز

ترکیب عسل و دارچین حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و فلاونوئیدهای فراوانی‌اند که به درمان التهاب کمک می‌کنند. این ترکیب هم‌چنین به خاطر خاصیت‌اش در درمان آرتروز شناخته می‌شود. فقط کافی است به سادگی این ترکیب را روی ناحیه‌ی ملتهب بمالید.

دارچین در این ترکیب می‌تواند برای درمان مشکلات التهابی مرتبط با افزایش سن مفید باشد؛ هم‌چنین می‌تواند التهاب روده‌ی بزرگ را نیز کاهش دهد.

نحوه‌ی استفاده

به میزان مساوی پودر دارچین و عسل را با هم مخلوط کنید و آن را روی ناحیه‌ی ملتهب بمالید. هم‌چنین برای کسب نتیجه‌ی بهتر، می‌توانید مقداری سرکه سیب نیز به این ترکیب بیفزایید.

۵. برای دیابت مفید است

طبق نتایج یک مطالعه، استفاده از مکمل‌های عسل به مبتلایان به دیابت کمک می‌کند وزن بدن‌شان را کاهش دهند. طبق یافته‌ها، وقتی داروهای ضد دیابتی به همراه عسل مصرف می‌شوند، بهتر می‌توانند سطح قند خون را کنترل کنند.

عسل در این ترکیب می‌تواند به التیام زخم‌های دیابتی نیز کمک کند – مانند زخم‌های پای دیابتی.

با وجود این، دیابتی‌ها هنگام استفاده از عسل باید برخی موارد احتیاطی را رعایت کنند. برخی مطالعات نشان داده‌اند مصرف عسل می‌تواند سطح هموگلوبین گلیکوزیله را بالا ببرد که خود نشان‌دهنده‌ی ضعف در کنترل قند خون است.

بر اساس نتایج یک مطالعه، دارچین موجود در این ترکیب می‌تواند با کاهش عوامل خطر گوناگون مرتبط با بیماری دیابت نوع ۲ به مبتلایان به این بیماری کمک کند. هم‌چنین طبق یافته‌ها، دارچین سطح گلوکز خون را بعد از صرف ناهار یا شام کاهش می‌دهد – و این مسئله نیز می‌تواند برای مبتلایان به دیابت از برخی جهات مفید باشد.

نحوه‌ی استفاده

به مقدار مساوی عسل و پودر دارچین را با هم مخلوط کنید و خمیری از آن‌ها تهیه نمایید. این خمیر را روی نان تست بمالید یا آن‌ را در آب میوه‌تان بریزید و میل کنید.

۶. به درمان عفونت‌های مثانه کمک می‌کند

شاید قبلا چنین چیزی را نشنیده بودید. شاید! عسل موجود در این ترکیب عامل موثری برای جلوگیری از رشد برخی بافت‌های سلولی سرطانی در مثانه است. طبق نتایج یک مطالعه، عسل مانوکا در مبارزه علیه عفونت مجاری ادراری موثر است. دلیل دیگری که عسل می‌تواند به درمان عفونت مجاری ادراری کمک کند، وجود خواص ضد باکتریایی در این ماده است.

دارچین موجود در این ترکیب نیز از این جهت چیزی از عسل کم ندارد. ثابت شده است این ادویه می‌تواند باکتری‌های عامل عفونت مجاری ادراری را سرکوب کند.

نحوه‌‌ی استفاده

۲ قاشق چای خوری دارچین و یک قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این نوشیدنی را روزی یک بار بنوشید. این کار به تسکین عفونت مثانه کمک می‌کند. اگر عفونت‌تان بسیار شدید است، می‌توانید به جای آب از آب کرنبری استفاده کنید.

۷. به درمان سوءهاضمه و دیگر مشکلات گوارشی کمک می‌کند

عسل از دوران باستان برای تسکین سوءهاضمه و دیگر مشکلات معده و روده به کار رفته است. استفاده از عسل به این دلیل است که این ماده می‌تواند غشای مجاری گوارشی را نرم و آرام کند. عسل هم‌چنین به سرعت بیش‌ترین مقدار انرژی را با کم‌ترین کار گوارشی جذب بدن می‌کند. عسل رشد هلیکوباکتر پیلوری را که گفته می‌شود عامل اصلی سوءهاضمه است، متوقف می‌کند.

عسل هم‌چنین به ترشح مایعات گوارشی کمک می‌کند – این هم دلیل دیگری برای تاثیر ترکیب عسل و دارچین در درمان سوءهاضمه.

هم‌چنین مشکلات گوارشی هنگامی ایجاد می‌شوند که تعادل باکتری‌های موجود در دستگاه گوارشی به هم می‌خورد. بر اساس نتایج مطالعه‌ای در کشور مصر، عسل می‌تواند تعادل باکتری‌های موجود در روده را بهبود ببخشد – و از این طریق، از هر گونه مشکل بالقوه‌ی گوارشی پیشگیری نماید. مطالعه‌ای دیگر ثابت کرده است عسل مانوکا می‌تواند زخم‌های روده را نیز درمان کند.

طبق یافته‌های یک مطالعه، دارچین نیز دارای خواصی است که می‌تواند سوزش و گرفتگی ماهیچه‌ی معده را تسکین دهد. دارچین هم‌چنین دمای معده را نیز کاهش می‌دهد. به علاوه، با کاهش ترشح اسید گوارشی از دیواره‌های معده باعث کاهش باد شکم نیز می‌شود. در واقع، گنجاندن ترکیب دارچین و عسل در رژیم غذایی‌تان می‌تواند دمای معده را تا ۲ درجه‌ی سانتی‌گراد کاهش دهد.

گزارش علمی دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد دارچین می‌تواند قاعدگی دردناک را درمان کند؛ این وضعیت باعث گرفتگی ماهیچه‌های شکمی نیز می‌شود.

نحوه‌ی استفاده

مقداری پودر دارچین را روی ۲ قاشق غذاخوری عسل بریزید. این ترکیب را پیش از غذا میل کنید.

۸. به کاهش کلسترول کمک می‌کند

به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، هم عسل و هم دارچین دارای خواص کاهنده‌ی کلسترول هستند. بر اساس برخی شواهد، مصرف خوراکی عسل باعث کاهش اندک سطح کلسترول بیماران دیابتی می‌شود. به علاوه، بر اساس شواهد، مصرف روزی تنها نصف قاشق چای خوری می‌تواند سطح کلسترول را در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد.

نحوه‌ی استفاده

۲ قاشق غذاخوری عسل و ۳ قاشق چای خوری پودر دارچین را در حدود ۴۷۰ میلی‌گرم چای خنک مخلوط کنید. این ترکیب را هنگام صبح نوش جان نمایید.

۹. دارچین و عسل برای کاهش وزن

اگر دل‌تان می‌خواهد وزن‌تان را کاهش دهید، این ترکیب می‌تواند برای‌تان گزینه‌ی خوبی باشد؛ البته بدیهی است، بعد از ورزش و عادات رژیم غذایی مناسب. بر اساس نتایج مطالعه‌ای در سانتیاگو، عسل می‌تواند چاقی و اضافه وزن را کاهش دهد. دارچین موجود در این ترکیب با کاهش اشتها، به صورت غیر مستقیم به کاهش وزن کمک می‌کند.

نحوه‌ی استفاده

۱ قاشق غذاخوری عسل، ۱ قاشق چای خوری دارچین، و ۱ فنجان آب تصفیه شده آماده کنید. آب را بجوشانید. دارچین را در یک کاسه بریزید. آب داغ را به دارچین اضافه کنید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه دارچین در آب داغ دم بکشد. بعد از این‌که مایع کمی خنک شد، عسل را نیز به آن اضافه کنید. این ترکیب را می‌توانید دو بار در روز بنوشید – یک بار صبح، یک بار شب. سعی کنید آن را با معده‌ی خالی نوش جان کنید.

۱۰. به درمان ناباروری کمک می‌کند

از مدت‌ها پیش، از عسل به عنوان ماده‌ای برای کمک به حاملگی استفاده شده است. مصرف عسل می‌تواند باعث تحریک تخمدان‌ها شود، و مواد معدنی و اسید آمینه‌‌های موجود در آن نیز می‌توانند دستگاه تولید مثل را تقویت کنند.

بر اساس برخی شواهد، دارچین نیز چرخه‌ی قاعدگی را بهبود می‌بخشد و رفع عاملی رایج برای ناباروری کمک می‌کند. هم‌چنین، دارچین یکی از اجزای اصلی ترکیب گیاه دارویی است که باعث بهبود قدرت باروری مردان می‌شود.

نحوه‌ی استفاده

دارچین را با مقدار کمی عسل مخلوط کنید و از آن‌ها خمیری درست نمایید. این خمیر را روی لثه‌های‌تان بمالید – بدن‌تان به آرامی این مواد را جذب خواهد کرد.

۱۱. حفظ سلامتی مو

طبق نتایج مطالعه‌ای در امارات متحده‌ی عربی، عسل خام می‌تواند شوره‌ی سر و ریزش موی مرتبط با آن را بهبود ببخشد. هم‌چنین طبق یافته‌ها، عسل با ریزش موی مرتبط با یائسگی نیز مبارزه می‌کند. در مورد دارچین نیز باید گفت، اگرچه شواهد دقیقی در دست نیست، ولی عده‌ای معتقدند این ادویه می‌تواند از ریزش مو پیشگیری کند.

نحوه‌ی استفاده

به مقدار مساوی عسل و پودر دارچین را در مقداری روغن زیتون گرم مخلوط کنید. پیش از شامپو زدن، سرتان را با این ترکیب گرم ماساژ دهید و سپس اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی موهای‌تان بماند. سپس موهای‌تان را شامپو بزنید.

۱۲. کمک به درمان بوی بد دهان

خوردن عسل می‌تواند بوی سیر را از بین ببرد. از طرفی دیگر، بوی بد دهان مربوط به “‌سندرم ایستایی چی‌”‌ (پدیده‌ای که با اختلال اندام‌ها در ارتباط است) با پوست دارچین قابل درمان است. اگر در این ترکیب از روغن دارچین نیز استفاده کنید،‌ اثربخشی آن خیلی بهتر خواهد شد.

نحوه‌ی استفاده

۱ قاشق چای خوری عسل و مقداری پودر دارچین را در آب گرم مخلوط کنید. این ترکیب را صبح به صبح غرغره نمایید.

عسل و دارچین ۱۳. افزایش انرژی

اگر عادت به دارید جویدن آدامس‌هایی دارید که مملو از شیرین کننده‌های مصنوعی هستند،‌ یک جایگزین فوق‌العاده به شما پیشنهاد می‌کنیم – ترکیب عسل – دارچین. زیرا طبق یافته‌ها، قند موجود در عسل بسیار بیش‌تر از شیرین‌ کننده‌های مصنوعی رایج می‌تواند به شما انرژی بدهد. عسل هم‌چنین منبع طبیعی عالی برای کربوهیدرات به شمار می‌رود. عسل به شما انرژی می‌دهد و فورا عملکرد بدن‌تان را تقویت می‌کند. این مایع طلایی هم‌چنین استقامت شما را افزایش می‌دهد و در طول فعالیت‌های ورزشی از خستگی‌تان پیشگیری می‌کند.

نحوه‌ی استفاده

به مقدار مساوی عسل و پودر دارچین را با هم مخلوط کنید و هر روز صبح همراه صبحانه نوش جان بفرمایید.

۱۴. پیشگیری از آلرژی (حساسیت)

طبق نتایج یک مطالعه، مصرف دوز بالای عسل به بهبود علائم رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی آلرژیک) کمک می‌کند.

با این‌که پژوهش‌های محدودی در این زمینه صورت گرفته است، طبق یک گزارش عسل حاوی گرده‌های گل (ماده‌ی آلرژی‌زا) است که می‌تواند برای درمان آلرژی‌های مربوط به آن استفاده شود.

نحوه‌ی استفاده

یک راه ساده این است که به مقدار مساوی عسل و دارچین را با هم مخلوط کنید و صبح به صبح میل نمایید. اگر دارای حساسیت (آلرژی) پوستی هستید، می‌توانید آن را روی پوست‌تان بمالید.

عسل و دارچین ۱۵. درمان گلو درد

طبق گزارشی که توسط مرکز پزشکی دانشگاه مریلند منتشر شد، عسل می‌تواند به عنوان درمانی برای گلو درد استفاده شود. پژوهش‌های محدودی درباره‌ی دارچین و توانایی آن در درمان گلو درد به عمل آمده‌اند. با وجود این، دارچین باعث وخامت و ابتلا به گلو درد نمی‌شود – و بنابراین، افزودن آن به عسل می‌تواند فواید دیگری برای‌تان به ارمغان بیاورد.

نحوه‌ی استفاده

به آسانی بلعیدن یک قاشق چای خوری عسل هنگام صبح می‌تواند باعث بهتر شدن وضعیت گلوی‌تان شود.

۱۶. کمک به درمان آسم

در یک مطالعه، استفاده از عسل در درمان و مدیریت آسم در خرگوش‌ها موفقیت‌آمیز بود. طبق یافته‌ها، عسل می‌تواند نتایج مشابه‌ای بر روی انسان داشته باشد. دلیل این تاثیر نیز ممکن است به خاطر وجود مقدار اندکی گرده‌ در عسل باشد. وقتی این گرده توسط بدن انسان جذب می‌شود، دستگاه ایمنی را تحریک می‌کند و باعث تولید پادتن (آنتی‌بادی) می‌شود. بنابراین، اگر فردی پس از قرار گرفتن در معرض دود یا گرده دچار آسم شود، آنتی‌بادی‌ها می‌توانند به بهبود علائم آسم در فرد کمک کنند.

ولی، در مورد دارچین باید نکته‌ای را به خاطر بسپارید – دارچین نیز می‌تواند به عنوان عامل حساسیت‌زا عمل کند و باعث تحریک آسم شود. بنابراین، در استفاده از ترکیب عسل و دارچین با احتیاط عمل کنید. اگر با هرگونه وخامت علائم آسم مواجه شدید، دارچین را از این ترکیب حذف نمایید و عسل را به تنهایی استفاده کنید.

نحوه‌ی استفاده

۱ قاشق چای خوری عسل را با نصف قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کنید. این مخلوط را شب‌های پیش از خواب، و صبح‌ها با معده‌ی خالی مصرف نمایید. این کار را به طور منظم تکرار کنید.

اگر دارچین برای‌تان مشکل‌ساز شود، می‌توانید تنها از مخلوط عسل و آب استفاده نمایید. ۲۵۰ میلی‌گرم آب را حرارت دهید و ۱ قاشق چای خوری عسل را به آن بیفزایید و خوب هم بزنید. این محلول را روزی به بار نوش جان کنید.

۱۷. ضد باکتری

عسل دارای خواص ضد باکتری است. این ادعا توسط مطالعات علمی متعددی ثابت شده است. عسل علیه عفونت‌های خارجی و داخلی مبارزه می‌کند. دارچین نیز دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی است. وقتی این دو ماده با هم ترکیب شوند، معجونی قوی برای مبارزه با عفونت‌های خارجی درست می‌کنند.

عسل و دارچین ۱۸. درمان التهاب لثه

پژوهشگران نیوزلندی دریافته‌اند عسل مانوکا در مبارزه علیه پلاک دندان، خارش لثه، عفونت‌ها و خونریزی لثه، و التهابات لثه موثر است. خمیر عسل و دارچین را هر روزی روی لثه‌های‌تان بمالید تا به طور موثر خونریزی لثه‌های‌تان را درمان کنید.

۱۹. پوسیدگی دندان

این مسئله کمی بحث‌برانگیز است. پژوهشگران در نیویورک به این موضوع اشاره کردند عسل می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود. با وجود این، دانشمندان نیوزلند اظهار کرده‌اند عسل در حقیقت به خاطر خواص ضد میکروبی‌اش می‌تواند از پوسیدگی دندان پیشگیری کند. مالیدن خمیر دارچین و عسل به طور منظم و حفظ بهداشت دهان عفونت لثه‌ها را درمان و هم‌چنین از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

۲۰. هوشیاری ذهنی

بسیاری آدم‌ها معتقدند عسل تاثیر بسزایی بر تقویت حافظه می‌گذارد هنگامی هم با همراه دارچین مصرف می‌شود، می‌تواند هوشیاری ذهنی را افزایش دهد و حافظه را بهبود ببخشد.

۲۱. پیشگیری از سرطان

تاثیر عسل بر درمان سرطان مثل بسیاری دیگر از ادعا راجع به توانایی‌ها عسل از لحاظ علمی ثابت نشده است. ولی تاثیر آن بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان با حذف رادیکال‌های آزاد مسئله‌ای است که تا حدودی ثابت شده است. برخی آدم‌ها حتی گزارش داده‌اند توانسته‌اند سرطان سینه و روده‌ی بزرگ را با استفاده از عسل و دارچین درمان کنند.

۲۲. درمان آکنه و کورک

مالیدن خمیر عسل و دارچین به آکنه و کورک می‌تواند باعث از بین رفتن آن‌ها شود. عسل ضد باکتری و دارچین ضد التهاب و آنتی‌اکسیدان است. عسل در این خمیر به چسبیدن طولانی‌تر دارچین به پوست کمک می‌کند.

۲۳. تسکین سرفه

نوشیدن ترکیب دارچین و عسل و آب ولرم سرفه‌های خشک و بلغمی را کاهش می‌دهد؛ بلغم را از سینه پاک می‌کند و از این طریق، علائم سرفه را تسکین می‌دهد.

۲۴. نیش و گزش حشرات

ترکیب دارچین و عسل برای کاهش درد و خارش ناشی از نیش حشرات عالی است. ۱ قاشق چای خوری عسل را با ۲ قاشق چای خوری آب مخلوط کنید. نصف قاشق چای خوری دارچین را نیز به آن بیفزایید و این خمیر را روی ناحیه‌ی گزیدگی بمالید. این کار درد یا خارش را فورا بر طرف می‌کند.

عسل و دارچین ۲۵. دندان درد

۱ قاشق چای خوری دارچین را با ۲ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و چندین بار در طول روز روی دندان‌تان بگذارید تا درد آن از بین برود.

۲۶. بر طرف کردن ضعف و تقویت نیروی جنسی

ترکیب دارچین و عسل را امتحان کنید و تفاوت را خودتان مشاهده نمایید! ۱ قاشق چای خوری دارچین را در ۳۰۰ میلی‌گرم آب داغ بریزید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند تا خنک شود. ۱ قاشق غذاخوری عسل خام، مانوکا، یا ارگانیک به آن اضافه کنید. نیمی از آن را قبل از صبحانه و نیمی از آن را نیز پیش از رفتن به تخت‌خواب بنوشید.

آن‌چه تاکنون در این مقاله گفته شد، در مورد ترکیب قدرتمند و فوق‌العاده‌ی دارچین و عسل بود. ولی مثل هر چیز دیگری در طبیعت، ترکیب دارچین و عسل را نیز باید با رعایت برخی موارد احتیاطی مصرف کنید.

موارد احتیاط

برای عسل

الف. مسمومیت

عسل ممکن است به دلیل ایجاد مسمومیت باعث بلوک قلبی درجه دو شود. این وضعیت ممکن است به ویژه برای مهاجرانی که در اروپا زندگی می‌کنند اتفاق بیفتد. با این‌که دلیل دقیق این مسئله مشخص نیست، ولی باید در این مورد احتیاط به خرج دهید.

ب. ممکن است به دستگاه تناسلی مردان آسیب بزند

بله! در بخش‌های بالا خواندید عسل می تواند توان باروری مردان را تقویت کنید. ولی آن یک روی سکه بود. مصرف همیشگی و طولانی مدت عسل می‌تواند به دستگاه تناسلی مردان آسیب بزند.

پ. ممکن است برای نوزادان مضر باشد

مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است آن‌ها را در معرض هاگ‌های کلوستریدیوم بوتولینوم، نوعی باکتری، قرار دهد. عسل حاوی نوع دیگر از باکتری به نام کلوستریدیوم نیز هست. با این‌که مقدار این باکتری در عسل بسیار ناچیز است، فقط بزرگسالان می‌توانند آن را بدون عوارض جانبی هضم نمایند. ولی کودکان نمی‌توانند. بنابراین، عسل را دور از دسترس کودکان زیر یک سال قرار دهید.

ت. ممکن است باعث سندم روده‌ی تحریک پذیر شود

سندرم روده‌ی تحریک پذیر نیز توسط گروهی از فیبرها و قندهای بد هضمی به نام فودمپ (FODMAP) ایجاد می‌شود. و عسل یکی از رایج‌ترین منابع غذایی متعلق به فودمپ‌ها است.

ث. آلرژی (حساسیت)

بله! در بخش‌های بالا عسل را به عنوان عاملی برای درمان حساسیت‌ها معرفی کردیم. ولی این اطلاعات فقط بر گرفته از مجموعه‌ی محدودی از مطالعات بود. نتایج برخی دیگر از مطالعات در این زمینه متناقض بودند، و واقعا نمی‌دانیم آیا مصرف عسل می‌تواند در درمان آلرژی‌ها موفق باشد یا خیر.

آیا الان در آشپزخانه هستید؟ خوب، پس منتظر چه هستید؟ همین الان دست به کار شوید و نوشیدنی مخلوط عسل و دارچین را بنوشید تا واقعا زندگی‌تان را تغییر دهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منابع: stylecraze و peashealth

۲۶ فایده ترکیب عسل و دارچین که شگفت انگیز هستند

عسل و دارچین


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی