کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سخت کوشی: ۱۳ فایده شگفت‌انگیز سخت کار کردن برای سلامتی

مردم غالبا زمان‌هایی که مجبور هستند در محل کار به سختی کار کنند، شروع می‌کنند به شکایت. هرچند زمانی‌که متوجه فواید سخت کوشی بشوند دست از شکایت می‌کشند. ما در این نوشتار قصد داریم شما را با ۱۳ فایده سخت کوشی برای سلامتی آگاه کنیم. با ما همراه باشید!

سخت کوشی

۱. جابه‌جا شدن مکرر

بر مبنای تحقیقات، افرادی که مدت زمان زیادی را در محل کار یک جا می‌نشینند احتمالا از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند. بنابراین، فعال بودن در محل کار به طول عمر افراد کمک می‌کند زیرا آن‌ها را از لحاظ روحی و فیزیکی سالم‌تر می‌کند.

۲. کنترل مصرف غذاهای ناسالم

مطالعه‌ی صورت گرفته در این زمینه نشان داد: زمانی‌که کاری انجام نمی‌دهیم یا کار جالبی انجام نمی‌دهیم، سعی مي‌کنیم کار دیگری بیابیم. یکی از بهترین گزینه‌هایی که در اختیار داریم خوردن هله و هوله و خوراکی‌های مختلف است. همانطور که می‌دانیم، هله و هوله حاوی چربی و کلسترول است، همین امر باعث می‌شود زندگی و سلامتی‌مان به خطر بیفتد. درنتیجه، مشغول ساختن خودمان با کار باعث می‌شود از خوراکی‌های ناسالم دور شویم.

مطلب مرتبط: درمان تنبلی و لتارژی: ۱۵ بهترین روش غلبه بر تنبلی که باید بدانید

۳. زندگی اجتماعی سالم‌تر

مزایای سلامتی سخت کوشی برای زندگی اجتماعی‌مان زیاد است. وقتی زندگی اجتماعی خوبی نداشته باشیم، احتمال دارد به افسردگی دچار شویم. بنابراین، کار کردن در محل کار باعث می‌شود با افراد بیشتری ملاقات کنیم و خانواده‌ی جدیدی غیر از خانواده‌ی بیولوژیکی‌مان پیدا کنیم. در نتیجه، تنهایی را حس نخواهیم کرد.

۴. شرایط فیزیکی بهتر

تحقیقات نشان می‌دهند سخت کوشی باعث می‌شود افراد حس بهتری داشته باشند و شادتر باشند زیرا پس از آن‌که کارشان را با نتیجه‌ی خوب به پایان رساندند احساس رضایت می‌کنند. این حس رضایت به‌صورت اتوماتیک باعث شادی آن‌ها می‌شود. شادی باعث می‌شود شرایط فیزیکی بهتری داشته باشیم. شرایط امروز ما درواقع به شرایط نیاکان‌مان شباهت دارد. آن‌ها زمانی احساس خوشحالی داشتند که در شکار موفق می‌شدند و می‌توانستند شکارشان را به خانه بیاورند.

۵. به حداقل رساندن اعتیاد به سیگار

سخت کوشی و تلاش زیاد برای کاهش میزان اعتیاد به سیگار مؤثر است. بسیاری از شرکت‌ها اجازه‌ی استعمال دخانیات به کارکنان‌شان نمی‌دهند. درنتیجه، فقط در روزهای تعطیل سیگار می‌کشند نه در روزهای کاری.

۶. تسهیل جریان خون

داشتن محدودیت زمانی باعث آزاد شدن برخی مواد شیمیایی در مغز می‌شود و به این ترتیب سیستم بدن‌مان را برای مقابله با چالش‌ها آماده می‌کند. داشتن محدودیت زمانی جریان آدرنالین را در بدن تسریع می‌کند و به این ترتیب قلب‌مان پرانرژی‌تر می‌شود. زمانی‌که گردش آدرنالین تسریع می‌شود، هورمون‌های اندورفین و سروتونین در بدن آزاد می‌شوند و به این ترتیب احساس سلامتی و شادابی می‌کنیم.

مطلب مرتبط: روانشناسی تنبلی :چرا بعضی آدم ها تنبل هستند؟

۷. مستعدتر کردن ذهن

بسیاری از تحقیقات اثبات کرده‌اند که اگر مغز بهینه نشده باشد به‌صورت بهینه فعالیت نمی‌کند. از آن‌جایی‌که کار کردن در محل کار باعث بهینه کار کردن مغز و ذهن ما می‌شود، در نتیجه توانایی شناختی و در نتیجه عملکرد ذهنی ما بهبود می‌یابد.

 ۸. افزایش دوپامین

برقراری ارتباطات کاری با همکاران می‌تواند ترشح دوپامین را در مغز افزایش دهد. این امر سلامت ذهنی ما را در محیط کار بهبود می‌بخشد.

۹. شخصیت‌سازی

سخت کوشی شخصیت ما را می‌سازد، زیرا باعث منظم‌تر و متمرکزتر شدن ما می‌شود. با سخت کوشی می‌توانیم زمان و منابع‌مان را مدیریت کنیم. زمان‌هایی وجود دارد که به‌خاطر دشوار بودن برخی چیزها از آن‌ها دست می‌کشیم. ولی باید به‌خاطر داشته باشیم که تسلیم شدن کار آسانی است. همچنین به یاد داشته باشید چیزهای ساده و آسان باعث شخصیت سازی ما نمی‌شوند. سخت کوشی و کار زیاد، دو چیز مهم را در بدن ما ایجاد می‌کند: عضله و شخصیت، زیرا هر دوی این‌ها به یک صورت ایجاد می‌شوند. نتیجه‌ی سخت کوشی، موفقیت نیست بلکه شخصیت است.

۱۰. به نتیجه رسیدن

سخت کوشی چیزهای زیادی به ما یاد می‌دهد، مثلا، یادگرفتن چیزهای جدید، ساختن چیزهای جدید، و تغییر برخی چیزها. تمام این‌ها یک نقطه‌ی پایان دارند: نتیجه. بسیاری از افراد در آرزوی موفقیت هستند ولی تلاشی برای به وقوع پیوستن آن نمی‌کنند. اگر می‌خواهیم اتفاقی رخ دهد باید به سختی تلاش کنیم زیرا تنبلی هیچ نتیجه‌ای جز هدر رفت زمان و منابع ندارد.

۱۱. کانون توجه بودن

شاید متوجه این قضیه نباشیم که سخت کوشی ما باعث می‌شود توجه دنیا به ما جلب شود، چرا که ۱۰۰٪ تلاش و توان‌مان را برای سخت‌کوش بودن به کار می‌گیریم. در آخر این‌که، وقتی دنیا به تماشای ما نشسته است هیچ حسی جز رضایت و خوشحالی نخواهیم داشت.

۱۲. فرصت‌های جدید

افراد غالبا فرصت‌های‌شان را از دست می‌دهند. افرادی که سخت کوش هستند غالبا با معجزاتی مواجه می‌شوند که فرصت خوبی به حساب می‌آیند. این فرصت ممکن است از سوی یکی از آشنایان‌تان در اختیارتان قرار بگیرد یا نتیجه‌ی کار خودتان باشد. فرقی نمی‌کند این فرصت چگونه در اختیارتان قرار گرفته است، باید کاری کنید که این فرصت‌ها براي‌تان ایجاد شوند و به موفقیت برسید.

۱۳. مزایا برای دیگران

گاهی اوقات حواس‌مان به این موضوع نیست که سخت کوشی ما به معنای ایجاد کردن چیزی نیست. اگر سخت تلاش می‌کنیم، به معنای این است که تنها یک چیز برای لذت بردن وجود دارد: خودمان. باید بدون توجه به این‌که چه کسی از فعالیت ما بهره‌مند می‌شود به سخت کوشی‌مان بپردازیم. اگر به کسانی که از تلاش ما بهره می‌برند فکر کنیم آن‌وقت منتظر این هستیم تا در ازای تلاش‌مان چیزی دریافت کنیم. نتیجه‌ی سخت کوشی ما می‌تواند به شکل احساسات یا یک محصول بروز کند. به این ترتیب دو نتیجه خواهیم داشت: شادی و محصول.

برای این‌که بهترین نتیجه را از سخت کوشی‌تان ببرید و به سلامت‌تان نیز بپردازید، به نکات زیر توجه کنید.

۵ نکته برای کسانی که به سخت کوشی مشغول هستند:

۱. میان وعده

خالی نگه داشتن شکم در زمانی که سخت مشغول کار هستید اصلا ایده‌ي خوبی نیست. اگر وقت کافی برای صرف وعده‌های غذایی‌تان ندارید، حداقل از میان‌وعده‌ها استفاده کنید. بااین‌حال، باید به خاطر داشته باشید میان وعده‌ای که میل می کنید سالم باشد. مصرف میان وعده‌های سالم با فواصل منظم می‌تواند به افزایش یا جذب انرژی‌تان کمک کند و خلق وخوی‌تان را بهتر کند.  از مصرف هله و هوله به‌عنوان میان وعده اجتناب کنید. هله و هوله باعث سیر شدن سریع ما می‌شود ولی مصرف بیش از اندازه و مکرر آن‌ها تأثیرات منفی بر سلامتی خواهد داشت.

۲. عدم اجبار خود

فرقی نمی‌کند چه میزان مشغولیت داشته باشید، نباید از سلامتی‌تان غافل شوید. اگر احساس خستگی می‌کنید استراحت کنید. استراحت کردن بسیار مهم است زیرا نه تنها بدن‌مان بلکه مغزمان را نیز استراحت می‌دهیم. اگر زمانی‌که بدن‌مان نشانه‌های خستگی را به مغز ارسال می‌کند استراحت نکنیم، استراحت بعد از آن بی‌فایده خواهد بود. مجبور کردن خودتان به کار کردن در زمانی که بدن به استراحت نیاز دارد هیچ نتیجه‌ای جز بیماری با خود به‌همراه نخواهد داشت.

۳. تنظیم وقت خواب

باید زمان خواب‌مان را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که ۷-۸ ساعت در روز استراحت داشته باشیم. کمبود خواب باعث می‌شود بدن‌مان به سادگی دچار خستگی شود، زیرا تولید کورتیزول در بدن افزایش می‌یابد.

۴. نوشیدن آب

کم آب شدن بدن باعث سست شدن بدن می‌شود. در نتیجه، نمی‌توانیم در طول این زمان که دچار کم آبی شده‌ایم به خوبی کار کنیم. بنابراین، باید نیاز بدن‌مان به مایعات را با نوشیدن آب جبران کنیم. باید روزمان را با نوشیدن ۱-۲ لیوان آب شروع کنیم. نوشیدن ۸ لیوان آب در روز باعث می‌شود بدن‌مان هیدراته بماند.

۵. بررسی سلامت بدن به‌صورت منظم

ما می‌بایست برای بررسی منظم سلامت بدن‌مان برنامه‌ریزی داشته باشیم. این بررسی می‌تواند ماهیانه یک بار یا دو ماه یک بار باشد. با بررسی منظم وضعیت سلامتی‌مان، سلامت بدن‌مان به‌گونه‌ای ارزیابی می‌شود که خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف یا ناراحتي‌های شدید را به حداقل می‌رساند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: drhealthbenefits

سخت کوشی: ۱۳ فایده شگفت‌انگیز سخت کار کردن برای سلامتی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی