کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ فایده بی نظیر دانه سویا برای سلامتی

آجیل سویا یک میان‌وعده ترد است که از دانه سویا بالغ تهیه شده و در آب خیسانده شده، آب آن گرفته شده و پخته یا بو داده شده‌است. طعم این آجیل مانند سایر محصولات سویا است اما دارای بافت مغذی‌تری هستند و حتی می‌توانند به کره مغز تبدیل شوند.

فایده بی نظیر دانه سویا برای سلامتی

از آنجایی که مغزهای سویا سرشار از فیبر، پروتئین گیاهی ، ایزوفلاون‌ها و چندین ماده مغذی دیگر هستند، از جمله مزایای دیگر آنها می‌تواند بهبود روند کاهش وزن و تقویت سلامت قلب و استخوان باشد. در این نوشتار ۶ فایده بی نظیر دانه سویا برای سلامتی آورده شده‌است.

۱. می‌تواند سلامت قلب را تقویت کند

خوردن آجیل سویا ممکن است به کاهش سطح کلسترول و بهبود سایر عوامل خطر بیماری های قلبی کمک کند. در حالی که مکانیسم دقیق این تاثیر آجیل سویا کاملاً مشخص نیست، اما فیبر، پروتئین و اسید آلفا-لینولنیک (ALA) در سویا احتمالاً نقش دارند.

سویا همچنین حاوی ایزوفلاون است که از استروژن تقلید کرده و به عنوان آنتی‌اکسیدان در بدن شما عمل می‌کند.

بررسی 35 مطالعه نشان داد که خوردن محصولات سویا به میزان قابل‌توجهی سطح کلسترول LDL (بد) را به ویژه در افرادی که کلسترول بالا دارند کاهش می‌دهد، آن هم در حالی که سطح کلسترول HDL (خوب) را بالا می‌برد.

مطالعات دیگر نیز نشان می‌دهند که آجیل سویا بیش از انواع دیگر سویا بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، یک مطالعه 8 هفته‌ای روی 60 زن نشان داد که خوردن 25 گرم پروتئین از مغزهای سویا در روز باعث کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک به ترتیب هر کدام به میزان 9.9٪ و 6.8٪ در افراد با فشار خون بالا در مقایسه با رژیم بدون پروتئین سویا می‌شود.

* خلاصه:

آجیل‌ سویا ممکن است با بهبود فشار خون و سطح کلسترول، سلامت قلب را تقویت کنند.

۲. آجیل سویا ممکن است به کاهش وزن کمک کند

آجیل سویا به دلیل داشتن پروتئین زیاد ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

خوردن پروتئین بیشتر ممکن است باعث افزایش متابولیسم و ​​سیری شود، و آجیل سویا به این ترتیب به کاهش وزن کمک می‌کند.

پروتئین سویا ممکن است با فیبر و ایزوفلاونی که دارد مزایای بیشتری برای سوخت و ساز چربی و کاهش وزن فراهم می‌کند، اما تحقیقات در این زمینه نتایج متفاوتی داشته‌اند.

در یک مطالعه 8 هفته‌ای روی 30 بزرگسال مبتلا به چاقی، کسانی که رژیم کم کالری با پروتئین سویا را دنبال کردند، کاهش قابل‌توجهی را در حجم چربی بدن نسبت به افرادی که رژیم کم کالری با پروتئین حیوانی داشتند، تجربه کردند.

یک مطالعه 12 هفته‌ای روی 39 بزرگسال مبتلا به چاقی یا اضافه وزن نشان داد که خوردن بیسکویت با فیبر سویا برای صبحانه به صورت روزانه به طور قابل‌توجهی باعث کاهش وزن بدن می‌شود، در مقایسه با خوردن بیسکویتی که اصلا فیبر سویا ندارد.

با این حال، هنوز تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر سویا بر وزن لازم است.

* خلاصه:

محتوای بالای پروتئین، فیبر و ایزوفلاون موجود در دانه سویا ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

۳. ممکن است سلامت استخوان‌ها را بهبود دهد

ایزوفلاون موجود در آجیل سویا ممکن است باعث تقویت استخوان شود و از پوکی استخوان جلوگیری کند، بیماری که با استخوان‌های شکننده و افزایش احتمال شکستگی شناخته می‌شود.

به طور خاص، معلوم شده‌است که جنیستئین و سایر ایزوفلاون‌ها باعث افزایش تراکم مواد معدنی استخوان در زنان یائسه می‌شود. این تاثیر احتمالاً به این دلیل است که آنها از مارکرهایی بهره می‌برند که تشکیل استخوان را در بدن شما کنترل می‌کنند.

با مرور 10 مطالعه در زنان یائسه مشخص شد که مکمل 90 میلی‌گرمی ایزوفلاون سویا در روز به مدت حداقل 6 ماه به طور قابل‌توجهی باعث افزایش تراکم مواد معدنی استخوان در مقایسه با دارونما می‌شود.

در حالی که برخی از مطالعات مصرف ایزوفلاون را با بهبود قدرت استخوان مرتبط نمی‌دانند، اما به خاطر داشته باشید که بیشتر مطالعات از مکمل‌های ایزوفلاون به جای سویای واقعی استفاده می‌کنند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مواد غذایی بر پایه‌ی سویا سطح ایزوفلاون را بیش از مکمل‌ها افزایش می‌دهند.

* خلاصه:

مغزهای سویا منبع غنی ایزوفلاون هستند که ممکن است تراکم مواد معدنی استخوان را بهبود بخشد.

۴. دانه سویا ممکن است به کاهش علائم یائسگی کمک کند

در دوران یائسگی، سطح استروژن کاهش می‌یابد و همین تغییر در بدن منجر به گرگرفتگی، تغییرات خلقی و سایر علائم می‌شود. از آنجایی که ایزوفلاون‌های موجود در سویا از استروژن تقلید می‌کنند، ممکن است به کاهش علائم ناشی از یائسگی کمک کنند.

یک مطالعه 8 هفته‌ای روی 60 زن مسن نشان داد کسانی که روزانه نصف فنجان (86 گرم) آجیل سویا می‌خورند 40٪ کاهش گرگرفتگی را تجربه کرده‌اند، در مقایسه با کسانی که رژیم مشابهی را بدون آجیل سویا دنبال کرده‌اند.

علاوه بر این، بررسی 17 مطالعه در زنان یائسه نشان داد که خوردن ایزوفلاون سویا به مدت 6 هفته تا 12 ماه، در مقایسه با دارونما، شدت گرگرفتگی را بیش از 20 درصد کاهش می‌دهد.

با این حال، سایر مطالعات نتایج متفاوتی را ارائه می‌دهند. مروری بر 10 مطالعه، شواهد اندکی در مورد تاثیر سویا در بهبود علائم یائسگی نشان داد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که تأثیر سویا بر میزان استروژن و علائم یائسگی به چگونگی پردازش ایزوفلاون توسط خانم‌ها بستگی دارد.

* خلاصه:

ایزوفلاون موجود در آجیل سویا استروژن را تقلید می‌کند و ممکن است گرگرفتگی و سایر علائم یائسگی را برطرف کند، اما تحقیقات در این زمینه متناقض است.

۵. ممکن است از بدن در برابر برخی سرطان‌ها محافظت کند

تحقیقات مشاهده‌ای فعلی نشان می‌دهند که غذاهای سویا ممکن است خطر ابتلا به سرطان‌های پستان و پروستات را کاهش دهند.

تأثیرات سویا بر خطر ابتلا به سرطان هنوز هم تا حد زیادی مورد بحث است. مطالعات حیوانی نتایج متفاوتی را در مورد ایزوفلاون سویا و رشد تومور، به ویژه برای سرطان پستان ارائه داده‌اند.

حتی اگر اثرات استروژن مانند ایزوفلاون نشان بدهد که سویا می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد، مطالعات انسانی این موضوع را تأیید نمی‌کند.

مروری بر 35 مطالعه مصرف سویا را با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان از کشورهای آسیایی مرتبط دانست اما هیچ ارتباطی بین سویا و سرطان پستان در زنان از کشورهای غربی یافت نشد.

علاوه بر این، مطالعات انجام شده، مصرف سویا را با 30٪ احتمال کمتر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط می‌دانند. اثرات ضد سرطانی احتمالی سویا احتمالاً به دلیل ایزوفلاونی است که به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و همچنین لونایزین که باعث مرگ سلول‌های سرطانی در آزمایش‌های آزمایشگاهی و حیوانی شده‌است.

با این حال، تحقیقات گسترده‌تری در مورد سویا و خطر سرطان مورد نیاز است.

* خلاصه:

مغزهای سویا ممکن است از شما در برابر سرطان‌های پستان و پروستات محافظت کنند، اما مطالعات بیشتر در این زمینه لازم است.

۶. آجیل سویا بسیار کاربردی است

آجیل سویا در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی به صورت آنلاین در دسترس هستند.

افزودن این مغزهای مغذی به وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها، از جمله سالادها، ماست، غذاهای سرخ‌کردنی و انواع پاستا آسان است. آجیل سویا در طعم‌ها و انواع مختلفی مانند نمکی، بدون نمک و فلفلی در دسترس است.

از آنجایی که این مغزها در واقع آجیل نیستند، جایگزین مناسبی برای کسانی محسوب می‌شوند که به بادام زمینی یا انواع دیگر آجیل حساسیت دارند.

کره آجیل سویا را می‌توان همراه با نان تست مصرف کرد، به انواع اسموتی اضافه کرد، با بلغور جو دوسر مخلوط کرد، یا به عنوان نوعی دیپ برای میوه و سبزیجات خورد.

سالم‌ترین نوع آجیل سویا، نوع خشک یا پخته آن است که حاوی روغن نباتی، نمک اضافی یا مواد نگهدارنده نیست.

* خلاصه:

آجیل سویا در ماست، سالادها و غذاهای سرخ‌شده بسیار عالی هستند، در حالی که کره مغز سویا افزودنی فوق‌العاده‌ای برای ساندویچ‌ها، سس ها و اسموتی‌ها است.

کلام پایانی

آجیل سویا یک میان‌وعده ترد و خوشمزه است که از دانه سویا خشک تهیه می‌شود.

این مغزها غنی از پروتئین، فیبر، اسیدهای چرب و ترکیبات گیاهی مفید به نام ایزوفلاون هستند. آنها نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کنند بلکه سلامت قلب و استخوان را نیز تقویت می‌کنند.

اگر به این ماده غذایی دلپذیر علاقه دارید، سعی کنید آن را به وعده‌های غذایی و میان‌وعده ‌های خود اضافه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: healthline

۶ فایده بی نظیر دانه سویا برای سلامتی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی