کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ راهکار برای غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها

نمی‌دانید چگونه بر عادت به تعویق انداختن کارها غلبه کنید و جلوی تعلل و دست دست کردن را بگیرید؟ بسیاری از مردم همین‌طور هستند. برای اکثر ما یکی دو بار پیش آمده که کاری را کنار گذاشته‌ایم و به چیزهای دیگری که ضرورت زیادی هم نداشته‌اند پرداخته‌ایم. در حالی که ممکن است با اشتیاق برخی از پروژه‌ها را حل کنیم، بعضی از کارها باعث می‌شوند که یک گوشه بنشینیم و متحیر بمانیم که چگونه باید رو به جلو حرکت کنیم، و با نزدیک شدن به زمان تحویل پروژه استرس گرفته‌ایم. اگر این موضوع کاملاً آشنا به نظر می‌رسد، باید این مطلب را بخوانید! دفعه بعدی که متوجه شدید با تعلل دست و پنجه نرم می‌کنید، این نوشتار را به یاد بیاورید. در این نوشتار ۹ نکته در مورد چگونگی جلوگیری از تعلل قید شده‌است.

راهکار برای غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها

۱. کمال‌گرایی را کنترل کنید

گرچه همه به تعویق انداختن کارها و تعلل‌ها از کمال‌گرایی ناشی نمی‌شوند، اما این ویژگی قطعاً می‌تواند موثر باشد.

به این فکر کنید: وقتی اجازه می دهید کمال گرایی بر شما غالب شود، ممکن است اجازه دهید پروژه‌ها آنقدر بزرگ باشند که وحشت شروع‌شان به دل‌تان رخنه کند. پس ممکن است در معرض تأخیر و دست دست کردن قرار بگیرید.

اگر متوجه شدید که در اثر کمال گرایی تعلل می‌کنید، می‌توانید با کم کردن استانداردهای‌تان، به خودتان کمک کنید. برای ” خوب” هدفگیری کنید و اگر وقت و انرژی دارید به “عالی” برسید. اجازه ندهید هدف رسیدن به کمال شما را از شروع باز دارد!

مطلب مرتبط: ۶ نکته درباره علت و روش غلبه بر بیش از حد فکر کردن

۲. چیزهای کم‌اهمیت را از سر راه‌تان دور کنید

گاهی اوقات یک لیست طولانی برای انجام کارها می‌تواند شما را به تعلل وادار کند. تمام مواردی که به توجه شما نیاز دارند می‌توانند انرژی مورد نیاز شما برای شروع کار را از بین ببرند. یک نکته مفید در فهرست راهکارهای”دوری از تعلل” تهیه لیستی از کارهایی است که باید انجام دهید و یادداشت کنید که تکمیل هر مورد چه مدت طول می‌کشد. هنگامی که لیست را مرور می‌کنید، هر موردی را که می‌توانید در 5 دقیقه یا کمتر تکمیل کنید، مشخص کرده و بلافاصله آن را انجام دهید. این کار نه تنها می‌تواند به سرعت لیست کارهای شما را کوتاه کند بلکه سبب می‌شود هنگام علامت گذاری موارد انجام شده، انرژی بگیرید. به علاوه با شروع خوب کارها می‌توانید پایان مناسبی هم داشته باشید.

۳. قدم‌های کوچک بردارید

تقسیم‌بندی پروژه‌های مهم به مراحل کوچک، یک روش شناخته شده و موثر در حذف تعلل است. شروع به کار برای پروژه‌ای که می‌دانید می‌توانید به سرعت آن را به اتمام برسانید بسیار آسان‌تر خواهد بود و هنگامی که چند قدم اولیه را در مسیر درست برداشتید، می‌توانید به راحتی حرکت خود را ادامه دهید و تا پایان کار پیش بروید. (با اتمام هر مرحله، احتمالاً احساس انرژی و انگیزه بیشتری برای انجام مراحل بعدی خواهید داشت).

یک نکته کلیدی مهم این است که مراحل را کوتاه و مشخص بسازید و آن‌ها را به درستی در برنامه زمانی‌تان بگنجانید. قدم‌های کوچک منجر به دستاوردهای بزرگ می‌شود!

۴. به خودتان جایزه بدهید

با تکمیل هر یک از این مراحل کوچک‌تر، احساس رضایت و موفقیتی که تجربه می‌کنید می‌تواند به تنهایی پاداش خوبی باشد و می‌تواند انگیزه‌تان را برای رفتن به مرحله بعدی بالا ببرد. با این حال، گاهی می‌توانید از یک پاداش اضافی نیز بهره‌مند شوید. در این موارد، می‌توانید پاداش‌های کوچکی برای کامل کردن هر یک از مراحل کوچک به خودتان بدهید، یا پاداش بزرگ‌تری برای تکمیل چندین مرحله در نظر بگیرید، و به این ترتیب خود را رو به جلو سوق دهید. به تماشای فیلم بروید، با دوستان‌تان نقاط عطف را جشن بگیرید، کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت می‌برید.

مطلب مرتبط: راه های کنترل استرس: ۳ روش سریع و آسان برای غلبه بر استرس

۵. ابتدا کارهای آسان را انجام دهید

وقتی کاری برای‌تان طاقت‌فرسا است، اغلب به این دلیل است که به توانایی خود برای مقابله با آن تردید داریم. یکی از راه‌های ایجاد اعتماد به نفس این است که ابتدا قسمت‌های آسان‌تر کار را حل کنید.

وقتی کارهای ساده‌تری را انجام بدهید، احساس دلهره کمتری خواهید داشت و دست برداشتن از تعلل نیز برای‌تان آسان‌تر خواهد بود.

پس از اتمام قسمت‌های آسان کار، حجم کلی پروژه هم کاهش می‌یابد، بنابراین به نظر می‌رسد که انجام باقی کار نیز آسان‌تر است. به این ترتیب اعتماد به نفس‌تان نیز افزایش می‌‌یابد.

۶. یا کارهای سخت را ابتدا انجام دهید

اگر می‌دانید که می‌توانید از عهده پروژه بربیایید، اما وقتی به کارهای دشوار مرتبط با آن فکر می‌کنید دچار ترس می‌شوید، استرس خود را از بین ببرید و ابتدا قسمت‌های ناخوشایند یا دشوار را حل کنید. به این ترتیب، ناراحت کننده‌ترین قسمت کار را از سر راه‌تان برداشته و تمام ناراحتی ناشی از ترس و اجتناب از آن را دور می‌کنید و ا آرامش بیشتری کار را پی می‌برید. آن همه استرس را طولانی نکنید! قسمت‌های سخت را از سر راه بردارید و انجام بقیه کار بسیار راحت‌تر خواهد بود.

۷. خوش بین باشید

راهکار بعدی برای مبارزه با خودباوری که اغلب منجر به تعلل می‌شود، خوش‌بین بودن است: موارد مثبت را برجسته کنید و قسمت‌های منفی کارتان و خودتان را به حداقل برسانید. با دقت بیشتر به این موضوع بپردازید که چرا باید احساس کنید که نمی‌توانید این کار را انجام دهید و با فکر کردن به تووانایی‌های‌تان، دلایل عدم انجام کار را به چالش بکشید. نقاط قوت، منابع و موفقیت‌های‌تان را به یاد بیاورید و کارهای مشابهی که در گذشته با موفقیت انجام داده‌اید را مرور کنید.

بیشتر روی این مسئله متمرکز شوید که چرا می‌توانید این کار را انجام دهید و کمتر به این فکر کنید که نمی‌توانید.

۸. بگذارید وسوسه‌های‌تان به شما توان بدهند

یک برنامه تلویزیونی که باعث می‌شود معطل شوید و از یک پروژه بزرگ اجتناب کنید، هیچ جذابیتی ندارد. برنامه‌های تلویزیونی،‌ مکالمه با دوستان، میان‌وعده خوردن؛ به طور ناگهانی همه این فعالیت‌ها مقاومت‌ناپذیر به نظر می‌رسند! مطمئنا متوجه هستید چه می‌گوییم و این را قبلا تجربه کرده‌اید. وقتی از خود می‌پرسید که چگونه می‌توانید تعلل را کنار بگذارید، بخشی از راه‌حل مقبال روی‌تان است: به این موارد وسوسه‌انگیزی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند نگاه کنید و از آنها به عنوان پاداش استفاده کنید! خیلی ساده به خودتان بگویید هر کاری که همین حالا میل دارید انجام دهید، می‌تواند پاداشی باشید برای کار خوبی که پس از اتمام بخشی از کارتان به ما تعلق می‌گیرد.

۹. انرژی خود را عاقلانه استفاده کنید

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که در ساعات خاصی از روز انرژی بیشتری دارید؟ انجام دادن کارهایی که تمرکز و انرژی زیاد می‌خواهند در ساعت‌هایی که انرژی زیادی دارید،‌ می‌تواند به شما کمک کند تا از بازدهی بالاتری برخوردار باشید، باعث راحت‌تر انجام دادن کار می‌شود و به شما کمک می‌کند دست دست نکنید و کارتان را به صورت مداوم پیش ببرید. چند روز آینده، توجه کنید و ببینید در چه ساعت‌هایی از روز انرژی بیشتری دارید. سپس کارهای دشوار و پرچالش را در همین ساعات استفاده کنید و کارهایی که تمرکز کمتری می‌خواهند و ساده‌تر هستند را بگذارید برای زمان‌هایی که سطح انرژی‌تان کاهش دارد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: procrastination

۹ راهکار برای غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی