کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ شیوه برای غلبه بر حس ناامیدی از زندگی

حس ناامیدی شما را خانه‌نشین می‌کند! زمانی که در خودتان حس ناامیدی شدید دارید،‌ یک کار ساده مانند سوار ماشین شدن و رانندگی تا فروشگاه برای خرید شیر به شدت خسته‌کننده به نظر می‌رسد. اگر گاهی چیزهایی می‌گویید مثل “چرا خودم را اذیت کنم”، “هیچ چیز هرگز بهتر نخواهد شد”، “من هرگز دوباره خوشحال نخواهم بود”، “هیچکس نمی‌تواند به من کمک کند” و دیگر جملات این چنین ترسناک، باید بگوییم که شما از ناامیدی رنج می‌برید. بی‌تفاوتی می‌تواند یکی از نشانه‌های افسردگی باشد خود به افسردگی منجر شود.

غلبه بر حس ناامیدی از زندگی

فرهنگ لغت مریام وبستر، ناامیدی را به این صورت تعریف می‌کند: انتظار موفقیت و اتفاقات خوب را نداشتن، دلسردی، عدم پذیرش درمان یا شفا، عدم توانایی در بهبود اوضاع. اگر در غالب اوقات ناامید و ناتوان هستید، و علاقه‌تان را به انجام فعالیت‌ها و آدم‌ها از دست داده‌اید، این احتمال وجود دارد که دچار ناامیدی شده باشید. اگر دیگر از چیزهایی که سابقا موجب لذت‌تان بود، لذت نمی‌برید یا احساس می‌کنید نیروی‌تان را از دست داده‌اید و حالت استیصال دارید، این نوشتار را بخوانید. در این‌جا هفت نکته است که با رعایت آن‌ها می‌توانید دوباره به زندگی عادی‌تان برگردید.

درمان حس ناامیدی از زندگی

فرقی نمی‌کند که ناامیدی شما در نتیجه‌ی از دست دادن یکی از عزیزان‌تان باشد یا در اثر آسیب‌های دوران کودکی و سوء استفاده یا اختلال خلقی به این‌جا رسیده‌اید، به هر حال هم درمانگر و هم تکنیک‌های درمانی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. درمان این مشکل سریع نیست، و ممکن است ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد، اما اولین و مهم‌ترین گام برای رسیدن به آینده‌ای امیدوارکننده است.

بسیاری از آدم‌ها از درمان پرهیز می‌کنند، به این دلیل که ممکن است گران و وقت‌گیر باشد. خوشبختانه مراکزی وجود دارند که می‌توانید با هزینه‌های کم در آن‌ها مشاوره بگیرید؛ در عین حال مشاوره‌های تلفنی و آنلاین نیز در دسترس شما هستند. یکی از مزایای مشاوره‌ی آنلاین این است که، بهبودی و درمان شما می‌تواند از کنج راحتی در خانه‌ی خودتان آغاز شود. انواع مختلف درمان که می‌توانند برای غلبه بر ناامیدی مفید باشند عبارتند از:

 درمان اندوه

مرگ یکی از اعضای خانواده، دوست یا حیوان خانگی عزیزمان می‌تواند ما را ناامید و ضعیف کند. غم و اندوه یک واکنش عاطفی عادی نسبت به از دست دادن و فقدان است، اما “طبیعی بودن آن” سبب نمی‌شود که دردناک و آزاردهنده نباشد و درمان غم و اندوه می‌تواند کمک‌تان کند که از روزهای تاریک و پر از رنج و عذاب عبور کنید و به زندگی شاد همیشگی‌تان بازگردید.

 رفتار درمانی شناختی

رفتار درمانی شناختی یا CBT یک روش درمانی است که به طور گسترده‌ای برای درمان حس ناامیدی و افسردگی به کار می‌رود. CBT به شما کمک می‌کند که مشکلات بزرگ را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و برای تغییر تفکر منفی و تبدیل آن به تفکر امیدوارانه راهکارهایی عملی را به شما می‌دهد. مانند تمام درمان‌ها، این روش درمانی هم یک راه‌حل سریع نیست، اما روز به روز حالات ذهن شما بهبود خواهد یافت تا زمانی که با موفقیت این دوران تلخ را سپری کنید و به زندگی برگردید.

درمان های حس ناامیدی از زندگی

چند تکنیک درمانی دیگر با موفقیت احساس ناامیدی را درمان می‌کنند، به خصوص اگر این احساس ناشی از اختلال خلقی باشد. بهتر است یک گفتگوی اولیه با یک درمانگر یا مشاور داشته باشید؛ همه چیز را برای او بازگو کنید و به او بگویید که چه احساسی دارید، به این ترتیب او می‌تواند بهترین درمان ممکن را به شما ارائه دهد.

علاوه بر درمان، نکاتی وجود دارند که می‌توانید خودتان آن‌ها را برای بهبود رفاه عاطفی و احساسی‌تان شروع کنید و دوباره زندگی خود را مانند گذشته آغاز کنید.

۱. نگاه‌تان را نسبت به خوشبختی تغییر بدهید

وقتی کسی را به خاطر مرگ، طلاق یا هر اتفاق دیگری از دست می‌دهیم، ممکن است وارد دوره‌ی تلخ ناامیدی شویم. ما به خودمان می‌گوییم که بدون آن شخص دیگر نمی‌توانیم خوشحال باشیم، و اکنون که او از کنار ما رفته‌است، هرگز دوباره خوشحال نخواهیم شد. اما آیا این درست است؟ آیا شادی ما به دیگران وابسته است یا به خودمان؟ آیا افراد دیگر مسئولیت شاد بودن ما را بر عهده دارند یا این مسئولیت روی شانه‌ی خودمان است؟ قبل از این‌که این شخص به زندگی ما وارد شود زندگی‌مان چه‌طور بود؟ آیا آن زمان هم ناامید و افسرده بودید؟ یا یک فرد نسبتا شاد بودید که با بالا و پایین‌های زندگی به نوعی کنار می‌آمدید؟ اگر آدم شاد و نرمالی بودید، به احتمال زیاد باز هم می‌توانید به همان آدم سابق تبدیل شوید.

غلبه بر حس ناامیدی از زندگی

۲. عبارات تاکیدی مثبت

گام‌های کوچک را برای تغییر احساسی که در مورد شادی و خوشبختی دارید بردارید. هر روز به خودتان یادآوری کنید که قبل از این‌که این فرد به زندگی شما وارد شود یا این وضعیت وحشتناک رخ بدهد، آدم خوشحالی بودید و دوباره می‌توانید خوشحال باشید. یک جمله‌ی تاکیدی مثبت را مانند «شادی و خوشحالی‌ام در دست خودم است» روی آینه‌ی حمام بچسبانید و تا زمانی که شستن دست‌های‌تان به پایان برسد آن را با صدای بلند تکرار کنید. گوگل کنید و دیگر جملات تاکیدی مثبت را بیابید و آن‌ها را روی در یخچال، پشت در توالت یا هر جایی که می‌توانید آن‌ها را ببینید، بچسبانید. هر وقت که به این جملات نگاه می‌کنید، آن‌ها را با صدای بلند تکرار کنید.

هزاران سال است که هندوها به قدرت جملات و عبارات تاکیدی اعتقاد دارند و سازمان‌ها و مراکز ترک سیگار و دخانیات به ​​عنوان بخشی از برنامه‌ی ترک از جملات و عبارات تاکیدی مثبت استفاده می‌کنند. اما شما مجبور نیستید فردی معنوی یا سیگاری باشید تا تصویری را که در مورد شادی دارید، تغییر دهید. هر کسی می‌تواند از جملات مثبت برای از بین بردن حس ناامیدی استفاده کند.

۳. هر روز یک چیز کوچک برای شاد شدن و لذت بردن پیدا کنید

هنگامی که حس ناامیدی می‌کنید، به احتمال زیاد معتقد هستید که دیگر هیچ چیزی نمی‌تواند برای شما خوشی و شادی بیاورد. اما، باز هم باید از شما بپرسیم که آیا چنین تصوری درست است؟ واقعیت این است که به احتمال زیاد حتی در اوج ناامیدی و یاس همچنان با حس نور آفتاب روی صورت‌تان یا یک فنجان شکلات داغ در یک روز سرد زمستانی کمی خوشی و لذت را احساس خواهید کرد. هر روز کاری را انجام دهید که باعث خوشحالی شما می‌شود، حتی اگر فقط چند دقیقه طول بکشد. شاید آن کار به سادگی پیاده‌روی همراه سگ‌تان باشد یا تماس گرفتن با یک دوست قدیمی؛ هر چیز کوچکی که می‌تواند حس ناامیدی را برای مدت کوتاهی از بین ببرد و به شما نشان دهد که داشتن آینده‌ای متفاوت قطعا ممکن است.

۴. حقایق را بررسی کنید

افکار حاکی از ناامیدی و یاس واقعیت نیستند. ممکن است بر این باور باشید که تلاش برای رسیدن به آینده‌ای پر از امید اتلاف وقت است، زیرا چنین چیزی اصلا وجود ندارد، اما با تغییر دادن مفهومی که ممکن است اشتباه باشد،‌چیزی را از دست نخواهید داد. شاید از رفتن به ورزشگاه منصرف شده‌اید زیرا هیچ دلیلی برای حفظ تناسب اندام وجود ندارد و علاوه بر این، همه در باشگاه ظاهر بهتری دارند و لاغرتر از شما هستند و مربی شخصی‌تان شما را دوست ندارد. اما اگر این افکارتان اشتباه باشد چه؟ شما جواب این سوال را نمی‌دانید مگر این‌که به باشگاه بروید و واقعیت‌ها را بررسی کنید. آیا شما زشت‌ترین و چاق‌ترین شخص آن‌جا هستید؟ آیا مربی‌تان با شما به گونه‌ای متفاوت رفتار می‌کند؟ احتمالا نه؛ حقایق را بررسی کنید و ثابت کنید که ناامیدی‌تان پایه و اساسی ندارد.

احساس ناامیدی اغلب به این معنی است که احساس می‌کنید دیگران رهای‌تان کرده‌اند و برای هیچ کسی اهمیتی ندارد که زنده باشید یا بمیرید. به این فکر کنید که آیا واقعیت درونی شما منطبق با دنیای بیرون است یا نه؛ شواهدی پیدا کنید مبنی بر این‌که هیچ کس دوست‌تان ندارد و همه شما را رها کرده‌اند. ممکن است که به خاطر احساس ناامیدی خودتان را از دیگران جدا کرده باشید؛ از خودتان بپرسید که دوستان و خانواده شما را رها کرده‌اند یا شما آن‌ها را رها کرده‌اید. حقایق را بررسی کنید و پاسخ این سوال را بیابید.

حس ناامیدی شما در عین حال ممکن است باعث شود که فکر کنید نقصی دارید، اما آیا این درست است؟ فهرستی از دستاوردهای گذشته را در محل کار یا در رابطه‌ی شخصی‌تان آماده کنید، مثلا این‌که موفق به ترک سیگار شده‌اید. موفقیت گذشته‌تان هر چه که بوده، همین که یک یا چند بار موفق شده‌اید، به این معنا است که باز هم می‌توانید موفق شوید. نه لزوما در همان زمینه‌ها، بلکه در موارد و زمینه‌های دیگر. به خودتان یادآوری کنید که گزینه‌هایی در اختیار دارید، و اگر گزینه‌ای دارید، امید هم قطعا وجود دارد.

۵. خوشبینی را تمرین کنید

یک مکتب فکری وجود دارد که معتقد است برای رسیدن به خوشبختی یا باید تصمیم بگیریم که خوشبخت باشیم یا این‌که اگر نعمت‌های‌مان را هر روز بشماریم، حس ناامیدی و ضعف نخواهیم داشت. این مکتب ممکن است برای برخی افراد بسیار موثر باشد، اما اگر رسیدن به نتیجه با این روش کار ساده‌ای بود، همه‌ی ما همیشه خوشحال و شاد بودیم، و هیچ شخص دیگری  دوباه احساس ناامیدی و یاس نداشت. به شدت احتمال دارد که احساس ناامیدی شما در طول چند سال ایجاد شود و قرار هم نیست که یک روز صبح از خواب بیدار شوید و بگویید “امروز من خوشحال خواهم بود”. و بعد همه‌ی حس و حال‌تان به کل تغییر کند.

اما شما می‌توانید خوش‌بینی را تمرین کنید: فقط به مدت ده دقیقه وانمود کنید که هیچ مشکلی وجود ندارد و احساس یاس و ناامیدی ندارید و طوری رفتار کنید که انگار همه چیز خوب است. در آن ۱۰ دقیقه چه کارهایی انجام می‌دهید؟ شاید کیک بپزید یا با یک دوست تماس بگیرید یا سگ‌ها را برای پیاده‌روی ببرید. ترفند کار در این‌جا این است که طوری رفتار کنید که انگار همه چیز خوب است. “فقط این کار را انجام دهید!” خوشبینی را هر روز در گام‌های کوچک تمرین کنید، همان‌طور که یک شبه ناامید نشده‌اید، برای این‌که دوباره امید در دل‌تان زنده شود، زمان لازم است.

۶. هر روز یک چیز کوچک را تغییر بدهید

اگر به مدت طولانی حس ناامیدی داشته باشید، احتمالا خودتان و کارهای روزانه را نیز نادیده می‌گیرید. سعی کنید یک چیز کوچک را هر روز عوض کنید. اگر بهداشت شخصی‌ را نادیده گرفته‌اید، پس دوش بگیرید و موهای‌تان را بشویید. شاید مدت زیادی است که روتختی‌تان را عوض نکرده‌اید، پس امروز آن را عوض کنید. آیا تا نیمه شب به تماشای تلویزیون می‌نشینید؟ ساعت ده شب به رخت‌خواب بروید و بخوابید. این احتمال وجود دارد که احساس ناامیدی شما سبب شده باشد که کارهای روزانه و روال روزمره را فراموش کنید. با تلاش برای انجام کارهای کوچک، خودتان را خستنه نکنید؛ فقط یک چیز کوچک را در هر روز تغییر دهید.

عزت نفس پایین محصول ناامیدی است. تکمیل کوچک‌ترین کارها به شما حس موفقیت و ارزشمندی می‌دهد. اگر هر روز یک کار کوچک را کامل کنید، به عنوان پاداش عزت نفس شما بهبود می‌یابد و گام دیگری برای جایگزینی ناامیدی با این احتمال که زندگی می‌تواند بهتر شود، خواهید برداشت.

۷. هرگز تسلیم نشوید

این ممکن است اولین مقاله‌ای باشد که در مورد چگونگی رفع حس ناامیدی و شروع زندگی عادی مطالعه کرده‌اید. ممکن است قبلا یک روش درمانی و همه نکات قید شده در این مقاله و بسیاری دیگر را امتحان کرده باشید و هیچ کدام تاثیری روی شما نداشته‌است. تسلیم نشوید. کوچک‌ترین تغییر در درمان یا فعالیت‌ها می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. برای رسیدن به موفقیت به دنبال درمان‌های جدید و تکنیک‌های جدید باشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: بترهلپ

۷ شیوه برای غلبه بر حس ناامیدی از زندگی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی