کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۴ بهترین عوامل تاثیرگذار بر تصمیم گیری درست

تا به حال برای‌تان پیش آمده است که بخواهید تصمیماتی را بگیرید ولی نتوانید به درستی  آن ها را اجرا کنید. چون ممکن است چند  عامل در اجرای تصمیم گیری شما تأثیر گذار باشند و باید به آن ها توجه کنید. در این نوشتار با ۱۴ بهترین عوامل تاثیرگذار بر تصمیم گیری درست آشنا خواهید شد.

تاس

در این نوشتار ۱۴ عاملی توضیح داده می‌شود که بر تصمیم گیری درست شما تاثیرگذار هستند.

۱.اجرای ایده‌هایتان را به دیگران بسپارید

باراک اوباما تنها کت‌وشلوارهای آبی و خاکستری به‌تن می‌کند.

اوباما در مصاحبه با نشریه‌ی وَنِتی فِر (Vanity Fair) اظهارکرد این یکی از روش‌های مدیریت قدرت اراده‌ی او است.

او می‌‌گوید: “ تلاش می‌کنم تعداد تصمیم‌هایی که باید بگیرم را کاهش‌دهم. نمی‌خواهم درباره‌ی چیزی که می‌پوشم یا می‌خورم تصمیم بگیرم، چرا که مسائل بسیاری غیر از این موارد وجود دارند که باید راجع‌به آنها نیز تصمیم بگیرم.”

پژوهش‌های گوناگون نیز تمرکز اوباما را بر کارهای روزانه تایید می‌کنند. روی باومایستر (Roy Baumeister) روان‌شناس اجتماعی دریافته‌است قدرت اراده (willpower) به‌مانند یک ماهیچه است و نیروی این قدرت با به‌کار بستن‌اش افزایش یا کاهش می‌یابد.

این مهم خود مفهومی شگرف است، بدین‌خاطر که مطالعه‌ای در ۲۰۱۱ بر روی حدود یک میلیون نفر نشان‌داد مردم باور دارند کنترل نفس بزرگترین نقطه‌ضعف‌شان یا مشکل شخصیتی‌شان است.

چنان که باومایستر در کتاب خود به‌نام قدرت اراده: بزرگترین نقطه‌قوت انسان و نیز در یکی از مقاله‌هایش در نشریه‌ی نیویورک‌تایمز به‌تفصیل نوشته‌ است، قدرت اراده و تصمیم گیری به‌یکدیگر ارتباط دارند. خانه‌ای که در آن بزرگ می‌شوید، تعداد تصمیم‌هایی که هر روز می‌گیرید و آن‌چه دوستان‌تان انجام می‌دهند، همگی به‌شکلی غریب روی تصمیم‌هایتان تاثیر می‌گذارند. در ادامه چگونگی تاثیرگذاری چنین عواملی بر تصمیم گیری تان آورده‌شده‌است.

مطلب مرتبط : ۲۵ شیوه برای جلوگیری از تصمیم‌گیری نادرست

 ۲.صبح‌هنگام مهم‌ترین تصمیم‌هایتان را بگیرید، پیش از آن‌که دچار تحلیل‌رفتن خود شوید

نیویورک تایمز می‌نویسد: “فروید عقیده‌داشت نفس (self) یا خود (ego) تکیه بر فعالیت‌های ذهنی دارد که انتقال انرژی در آنها وجود دارد. آزمایش‌های او نشان‌دادند که منبع محدودی از انرژی ذهنی برای اِعمال کنترل نفس وجود دارد.

هر چه بیشتر به پایان روز نردیک می‌شویم، منابع انرژی شما بیشتر تحلیل می‌روند.

 ۳.مغز شما برای اتخاذ تصمیم‌های مناسب به گلوکز احتیاج‌دارد

باومایستر به نیویورک تایمز می‌گوید: “حتی خردمندترین انسان‌ها نیز زمانی‌که استراحت‌نکرده‌اند و گلوکز خون‌شان پایین است تصمیم‌های خوبی نخواهند گرفت. به همین دلیل آنها که واقعا خردمند هستند، ساعت ۴ بعد از ظهر در شرکت دست به تجدید ساختار نمی‌زنند، به‌هنگام نهار وعده و وعیدهای اساسی نمی‌دهند، و اگر بنا است که تصمیمی در پایان روز گرفته‌شود، این کار را بدون شکم خالی انجام نمی‌دهند.

فروشگاه‌های بزرگ مواد غذایی ده‌ها سال قبل به این نکته پی‌بردند.

پژوهشگران دریافته‌اند: “درست زمانی‌که انرژی خریداران پس از آن‌همه تصمیمی که در راهروهای فروشگاه گرفته‌اند تحلیل‌رفته‌است – و قدرت اراد‌ه‌شان کمتر شده‌است – احتمال این‌که وسوسه بر آنها غالب‌شود بیشتر است؛ ‌اما آنها بیش از هر چیز به شکلات، نوشابه و هر چیزی دیگری که به‌سرعت مقداری شکر به بدن برساند، تمایل دارند. ”

۴.عرضه‌ی محدود قدرت تصمیم گیری بدین معنی است که گرفتن تصمیم‌های دنباله‌دار می‌تواند طاقت‌فرسا باشد

نکته‌ای که نشان‌می‌دهد چرا خریدکردن تا این‌حد خسته‌کننده است.

پژوهشگران دریافتند خریدارانی که تصمیم‌های بیشتری را در فروشگاه گرفته‌بودند زودتر از سایرین از ادامه‌ی حل‌کردن مسائل ریاضی انصراف می‌دادند.

۵.زمانی که به‌لحاظ ذهنی تحلیل رفته‌اید، احتمال بیشتری وجود دارد که تصمیم‌های بد و نادرست بگیرید

تایمز می‌نویسد: “سازش‌پذیری یکی از پیچیده‌ترین توانایی‌های انسانی است و از همین رو با کاهش قدرت اراده، یکی از نخستین توانایی‌هایی است که افت پیدا می‌کند.”

در پایان روز، زمانی‌که خستگی فیزیکی و ذهنی بیشتری داریم، بیشتر تمایل‌داریم که پس از ساعات کاری‌مان از رفتن به باشگاه صرف‌نظر کنیم یا در زمان خوشگذرانی بیشتر نوشیدنی مصرف‌کنیم.

تایمز می‌نویسد: “باومایستر و همکارانش دریافته‌اند موفق‌ترین افراد از قدرت اراده‌شان در مقام آخرین دفاع برای رهایی خود از چنگال فاجعه استفاده نمی‌کنند. در مقابل، این افراد با شکل‌دهی عادت‌های موثر و کارهای روزمره در مدرسه و محل کار، قدرت اراده‌شان را حفظ می‌کنند تا میزان استرس در زندگی‌شان را کاهش‌دهند. آنها از کنترل نفس‌شان نه برای فائق‌آمدن بر بحران‌ها که برای جلوگیری از آنها استفاده می‌کنند، زمان کافی برای به‌پایان‌رساندن پروژه به خود می‌دهند و به‌واقع پیش از بحرانی‌شدن اوضاع چاره‌ی آن را می‌یابند.

۶.اگر قدرت اراده‌ی بیشتری می‌خواهید، خواب مناسب‌تری داشته‌باشید

کمبود خواب (یعنی خواب کمتر از شش ساعت در شب) طبق پژوهش‌ها غالبا با مستی در یک کفه گذاشته‌می‌شود. همان‌طور که روان‌شناس حوزه‌ی سلامت دانشگاه استنفورد کلی مک‌گونیکال می‌گوید، کمبود خواب در کورتکس پره‌فرونتال – قسمتی از مغز که با تصمیم‌گیری در ارتباط است – اختلال ایجاد می‌کند.

زمانی‌که کمبود خواب دارید، خاصه‌ کورتکس پره‌فرونتال به‌شدت صدمه می‌بیند و کنترل خود را بر روی قسمت‌هایی از مغز که رویاپردازی و پاسخ به استرس را ایجاد می‌کنند از دست می‌دهد. در این زمان، مغز بدون هیچ‌کنترلی بیش از حد به استرس روزمره و عادی و وسوسه واکنش نشان‌می‌دهد.

۷.ناخودآگاه‌تان نقشی کلیدی در کمک‌کردن به شما برای تصمیم گیری درست و خوب ایفا می‌کند.

تصمیم باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده برای “بعدا تصمیم‌گرفتن راجع‌به موضوع” – موضوعی که در حقیقت حمله‌کردن یا نکردن به مکان اقامت اسامه بن لادن بود – با توصیه‌ی روان‌شناسان برای اتخاذ تصمیم‌های پیچیده همخوانی‌دارد.

نشریه ی هاروارد ریویو می‌نویسد: “از آن‌جایی که دقت و توجه خودآگاه شما محدود است، باید روی کمک‌گرفتن از ناخودآگاه‌تان هم حساب کنید.”

حتی اگر امکان به‌تاخیر انداختن تصمیم‌گیری را ندارید، درگیر شدن در فعالیتی دیگر فکرتان را از این مسئله دور می‌کند و اجازه می‌دهد ناخودآگاه‌تان روی کار بیاید.

۸.تصمیم‌های شما توسط دوستان و خانواده‌تان شکل می‌گیرند

دستاوردهای علم شبکه (دانش مطالعه‌ی گروه‌های اجتماعی) نشان‌داده‌اند بسیاری از چیزها که گمان می‌کنیم فردی هستند، مانند چاقی یا سیگار نکشیدن، ‌در حقیقت جمعی هستند.

جیمز فاولر (James Fowler) از دانشگاه کالیفرنیا واقع در سن‌دیگو و نیک کریستاکیس (Nick Christakis) از مدرسه‌ی پزشکی هاروارد دریافته‌اند، رفتارهای ما مسری هستند. اگر صمیمی‌ترین دوست شما اضافه‌وزن پیدا کند، احتمال اضافه‌وزن پیدا کردن شما نیز ۵۷ درصد افزایش می‌یابد. اگر یکی از همکاران صمیمی‌تان سیگار کشیدن را ترک کند، احتمال ترک سیگار برای شما نیز ۳۴ درصد افزایش می‌یابد.

۹.گاهی‌اوقات بهتر است اجرای ایده‌هایتان را به‌دست دیگران بسپارید

علم شبکه بینش‌هایی نیز در رابطه با بهره‌وری به ما عرضه می‌کند.

زمانی‌که پژوهشگرانْ موفقیت‌های افراد در شرکتی هوافضایی را بررسی کردند – چیزهایی نظیر حق ثبت اختراع و محصولاتی که این افراد به بازار عرضه‌کرده‌بودند – دریافتند افرادی که مهندس‌ها آنها را می‌شناختند اهمیت بسیار زیادی داشتند.

پس از تجربه، روابطی که هر فرد داشت مهم‌ترین عامل پیشرفت او بودند. آن‌هایی که با افراد گوناگونی در سطوح مختلف بخش اداری‌شان رابطه داشتند، بیش از سایرین از بخت موفقیت در شرکت برخوردار بودند.

چرا؟ چون زمانی‌که روابط مناسبی با مردم دارید، می‌توانید ایده‌ها را ترکیب‌کنید، نظرات‌شان را دریافت‌کنید و برای پرو‌ژه‌تان سرمایه جمع‌کنید؛ دلیل دیگری برای موفقیت افراد بخشنده.

۱۰.خوب است هر از چند گاه گزینه‌ی اشتباه را انتخاب‌کنید

به‌نوشته‌ی نیویورک تایمز، هر از چند گاهی کوتاه‌آمدن در مقابل خواسته‌هایتان می‌تواند انرژی دوباره‌ای به شما ببخشد و از همین رو احساس ناکامی را از شما دور کند. این مهم به شما کمک می‌کند که بتوانید در درازمدت به راه‌تان ادامه‌دهید.

صدالبته که جشن‌گرفتن ماردی‌گرا[1] پیش از چله‌ی روزه[2] بی‌دلیل نیست.

۱۱.تعهد به دیگران تصمیم گیری آسان‌تر را آسان‌تر می‌کند

آیا تصمیم‌هایی وجود دارند که لازم نباشد همین حالا به آنها فکر کنید، یا فرد دیگری را دارید که به‌جایتان تصمیم بگیرد؟

نیویورک تایمز می‌نویسد: “به جای این‌که هر روز صبح تصمیم‌بگیرید لازم است ورزش‌کنید یا نه، افراد باهوش قرارهای منظم برای ورزش‌کردن با یکی از دوستان‌شان می‌گذارند.”

 ۱۲.اگر برای زمان‌هایی که قدرت تصمیم گیری تان کاهش می‌یابد آماده‌باشید، بهتر می‌توانید تصمیم‌های مناسب بگیرید.

باومایستر می‌گوید: “تصمیم‌گیری خوب از خصیصه‌های انسان نیست که همیشه بتوان به آن دل بست، بلکه شرایط مربوط به این امر مدام در حال تغییر است.”

مطالعات او نشان‌می‌دهند افرادی که بیشترین میزان کنترل نفس را دارند آن‌هایی هستند که زندگی‌شان را به گونه‌ای در جهت حفظ قدرت اراده ساختاربندی می‌کنند. این افراد قرار ملاقات‌های متمادی برای خود نمی‌چینند، از وسوسه‌هایی چون اغذیه‌فروشی‌های پر کن بخور دوری می‌کنند و عادت‌هایی در خود به‌وجود می‌آورند که چالش ذهنی تصمیم‌گیری را از بین می‌برد…. آنها به‌جای تکیه‌کردن بر قدرت اراده برای نیرومند ماندن در طول روز، این قدرت را حفظ می‌کنند تا در مواقع اضطراری و به‌هنگام گرفتن تصمیم‌های مهم از آن بهره‌ببرند.

باومایستر می‌گوید: “بهترین تصمیم‌گیرنده‌ها افرادی هستند که می‌دانند چه‌زمانی نباید به خودشان اعتماد کنند.”

۱۳.پژوهش‌ها نشان‌می‌دهند اگر بتوانید قدرت اراده‌تان را تقویت‌کنید، احتمال موفقیت‌تان افزایش می‌یابد.

در پژوهش معروف دانشگاه استنفورد به‌نام راحت‌الحلقوم (مارشمالو) که در ۱۹۷۲ صورت‌پذیرفت، از کودکان دبستانی خواسته‌شد کنار میزی بنشینند که یک راحت‌الحلقوم روی آن بود، و برای ۱۵ دقیقه‌ی زجرآور به آن لب نزنند. در صورت سربلند بیرون آمدن از این آزمون جایزه‌ی شیرینی درانتظارشان بود: یک راحت‌الحلقوم دیگر.

بسیار شرح آن رفته‌است، دانش‌آموزانی که توانستند تا رسیدن به راحت‌الحلقوم دوم دوام بیاورند عملکردی بهتر در آزمون اس ای‌تی داشتند و کمتر از مشکل سوء مصرف مواد رنج می‌بردند.

اما شاید این بازی همه‌ی ماجرا نباشد….

 ۱۴.اما گاهی اوقات آن‌چه که در نظر ضعفِ قدرت اراده می‌آید ممکن‌است در واقع قدرت تصمیم گیری درست باشد

اگر گمان می‌کنید احتمال دارد فرصت عمل از دست برود، صبر نکردن می‌تواند بهتر باشد.

سلست کید (Celeste Kidd) پژوهشگر دانشگاه روچستر در ۲۰۱۲ مقاله‌ای منتشر کرد که آزمایش راحت‌الحلقوم را با چالش روبه‌رو ساخت. کید در کودکی زمانی به کار کردن برای پناه‌گاه‌های افراد بی‌خانمان مشغول برود. او به خاطر دارد که بزرگ‌شدن در چنین شرایط بی‌ثباتی چگونه بر تصمیم گیری تاثیر می‌گذارد.

او گمان می‌کرد که کودکان این پناهگاه‌ها در چشم‌برهم‌زدنی راحت‌الحلقوم‌ها را تمام می‌کنند.

اما نه به این خاطر که آنها قدرت اراده‌ی کافی نداشتند. بلکه بدین خاطر که آنها در شرایطی بزرگ‌شده‌بودند که نمی‌توانستند باور کنند بزرگترها سر قول‌شان بمانند.

کید می‌گوید: “نتیجه‌ی تحقیق ما بی‌شک خیلی عظیم مردمی که باور دارند چیزهایی چون آزمایش راحت‌الحلقوم ظرفیت قدرت اراده‌ی افراد را به‌خوبی تشخیص می‌دهند برآشفته‌خواهدکرد. به‌تاخیرانداختن حس رضایتمندی تنها زمانی گزینه‌ی منطقی است که کودک احتمال می‌دهد راحت‌الحلقوم دیگری پس از یک تاخیر نسبتا کوتاه عایدش می‌شود.”

در پژوهش کید، در ابتدا به گروهی از کودکان القا شد پژوهشگران قابل‌اعتماد هستند، و به گروهی دیگر القا شد که پژوهشگران غیرقابل‌اعتماد هستند. در یکی از بخش‌های پژوهش، مسئول آزمایش به کودکان مدادشمعی و کاغذ داد و از آنها خواست از لوازم‌التحریر مذکور استفاده‌کنند یا منتظر کاغذ و مدادشمعی‌های بهتر بمانند. نکته‌ی جالب ماجرا اینجا است: مسئول آزمایشْ لوازم‌التحریر گروهی از کودکان را به‌هوای آوردن لوازم‌التحریر بهتر با خود برد و دیگر برنگشت، اما همین فرد به گروه دیگر در بازگشت به گروه دیگر گفت که نتوانسته‌است لوازم‌التحریر بهتری پیدا کند.

سپس آزمایش راحت‌الحلقوم انجام‌شد. پیش‌تر از گروه ۱۴ نفره‌ای که به آنها گفته‌شده‌بود پژوهشگران قابل‌اعتماد هستند، ۹ نفر می‌توانستند به‌مدت ۱۵ دقیقه برای راحت‌الحلقوم دوم صبر کنند، اما حالا تنها ۱ نفر از آنها این‌کار را انجام‌داد.‌

نکته: آ‌ن‌چه به‌نظر قدرت اراده می‌آید در حقیقت می‌تواند اعتماد به دیگری باشد.


نویسنده: دِرِک بائر

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

۱۴ بهترین عوامل تاثیرگذار بر تصمیم گیری درست

منبع: بیزنس اینسایدر

[1] (در زبان فرانسه یعنی سه شنبه‌ی چرب) عنوان دوره ای از جشن‌های سنتی سالیانه است که در بسیاری کشورهای دنیا انجام می‌شود.

[2] در آیین مسیحیت به مدت زمانی گفته می‌شود که افراد دین‌باور باید پرهیزهای خاصی را رعایت نمایند و از اعتقادات بسیاری از فرقه‌های مسیحی است که به مدت حدوداً ۶ هفته منتهی به عید پاک به طول می‌انجامد.


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی