کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

عوامل ایجاد و راه های پیشگیری از سرطان پوست را بدانید

اشعه فرابنفش عامل اصلی ایجاد سرطان پوست است. آمارها حاکی از افزایش سرطان پوست ناشی از نور خورشید است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا عوامل ایجاد و راه های پیشگیری از سرطان پوست را بدانید.

عوامل ایجاد و راه های پیشگیری از سرطان پوست را بدانید

خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست ملانوما است که به آن نوع “سیاه” هم می‌گویند. این نوع سرطان می‌تواند سریع به سیستم لنفاوی یا خونی در بدن سرایت کرده و منتشر شود.

سرطان‌های کم‌خطرتر پوست شامل انواع بازال (سلول پایه‌ای) و کارسینوم سلول ـ سنگفرشی (از انواع غیر ملانومی) می‌شود که نوع “روشن” سرطان پوست نیز نام دارند. این نوع از سرطان پوست شایع‌تر است، اما کم‌تر به نواحی دیگر بدن گسترش می‌یابد ومتاستاز می‌دهد. مشخصه نوع غیر ملانومی این بیماری شاخی شدن پوست، بخصوص در قسمت‌هایی است که بیش از همه در معرض نور آفتاب قرار دارند، مانند صورت و گردن.

هر ساله تعداد زیادی به‌ویژه به نوع غیر ملانومی سرطان پوست مبتلا می‌شوند. پیش از این متوسط طول عمر بعد از ابتلا به این نوع سرطان حدود چند ماه بود، اما امروزه به گفته متخصصان پوست، طول عمر این بیماران به یمن درمان‌های جدید و ترکیبی از داروهای مدرن می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

پیش‌آگهی بیماری (پیش‌بینی آینده بیماری) سرطان پوست غیر ملانومی عموما بهتر است. اساسا می‌توان گفت در صورتی که سرطان پوست زود تشخیص داده شود شانس درمان بالا می‌رود.

عوامل ایجاد بیماری سرطان پوست

اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) می‌تواند به پوست آسیب زده و سبب سرطان شود. احتمال ابتلا به سرطان پوست در کسانی که به‌ دفعات و شدیدتر در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرند، بخصوص در کودکان دو تا سه برابر می‌شود.

حتی تابش مصنوعی اشعه فرابنفش توسط دستگاه‌های سولاریوم نیز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا ببرد. عوامل ژنتیکی از عوامل مؤثر ابتلا به سرطان پوست به حساب می‌آیند و در صورتی که یکی از افراد خانواده گرفتار این بیماری شده باشد احتمال ابتلای سایر اعضای خانواده بالاتر خواهد رفت.

در افرادی با پوست روشن، موی بور یا قرمز که استعداد بیشتری برای ایجاد کک و مک دارند شانس ابتلا به سرطان پوست بالاترست. همچنین احتمال ابتلا به ملانوما در کسانی که بیش از ۴۰ خال و لکه پوستی دارند هفت تا ۱۵ برابر بیشتر می‌شود. یک‌سوم موارد ابتلا به این نوع خطرناک سرطان پوست از تغییرات سلولی لکه‌های پوستی ناشی می‌شود.

برخی مواد شیمیایی و داورها نیز می‌تواند به سرطان پوست منجر شود. بی‌دلیل نیست که احتمال ابتلای بیماری با افزایش سن فزونی می‌یابد.

علائم تشخیص بیماری سرطان پوست

علائم بیشتر در قسمت‌هایی از پوست ظاهر می‌شود که در معرض دید قرار دارد، اما گاهی نیز در نواحی نامتداول نیز بروز می‌کند، مثل ناخن‌ها یا کف پا.

ملانوماها می‌توانند در انواعی بسیار متنوع ظاهر شوند. آن‌ها می‌توانند اشکال و لبه‌هایی نامتقارن و همچنین رنگ‌ها و اندازه‌هایی متفاوت داشته باشند. به همین دلیل در صورت تظاهر لکه‌هایی مشکوک در بدن باید به پزشک خانواده یا متخصص پوست مراجعه کرد.

راه های پیشگیری از سرطان پوست

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست توصیه می‌شود که در روزهای آفتابی از لباس مناسب، کلاه‌های لبه‌دار و کرم ضد آفتاب استفاده شود.

در تابستان توصیه می‌شود که به‌ویژه هنگام ظهر یا ساعات اولیه بعد از ظهر در سایه یا مکان‌هایی به سر برد که از تابش آفتاب در امانند.

عده‌ای برای اجتناب از سرطان پوست استفاده از برخی مکمل‌های غذایی را توصیه می‌کنند، اما کارشناسان مردم را به احتیاط دعوت کرده و می‌گویند، هیچ دلیل و سند علمی قابل اعتمادی در این زمینه وجود ندارد.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

عوامل ایجاد و راه های پیشگیری از سرطان پوست را بشناسید

پیشگیری از سرطان پوست


خبرخوان هفته

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی