کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ مهمترین عوارض کرایوتراپی یا سرمادرمانی برای سلامتی

کرایوتراپی شامل قرار دادن بدن در معرض هوای بسیار سرد است. این نوع درمان با اهداف متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله کاهش التهاب، از بین بردن سلول‌های ناخواسته، بهبود گردش خون، و ترویج روند بهبودی و التیام. سرمادرمانی یا کرایوتراپی کل بدن در لوله‌ای انجام می‌شود که کل بدن‌تان به غیر از سر را محصور می‌کند. شواهد متنوعی از عوارض کرایوتراپی یا سرمادرمانی برای سلامتی حمایت می‌کنند، اما بسیاری از افرادی که این درمان را امتحان می‌کنند، نتایج مثبتی را گزارش می‌دهند.

۵ مهمترین عوارض کرایوتراپی یا سرمادرمانی برای سلامتی

مطالب علمی موجود در رابطه با این روش درمانی اغلب متناقض است، و بنابراین تحقیقات بالینی و تجربی در مورد تاثیر کرایوتراپی روی بدن انسان در طول زمان مورد نیاز است. به طور کلی گفته می شود کرایوتراپی بی‌خطر است. در موارد بسیار نادر، برخی از آدم‌ها از سوختگی یا سرمازدگی رنج برده‌اند و البته مرگ هم گزارش شده‌است. اما در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا از مهمترین عوارض کرایوتراپی یا سرمادرمانی برای سلامتی باخبر شوید.

عوارض کرایوتراپی یا سرمادرمانی

۱. عوارض قلبی

عوارض طبیعی سرمادرمانی یا کرایوتراپی افزایش فشار خون و کاهش ضربان قلب است.

اگر به طور مداوم یا مکرر از کرایوتراپی استفاده می‌کنید، ممکن است باعث افزایش فشار خون شما در کوتاه مدت شود حتی زمانی که در اتاقک برودتی حضور ندارید.

اگر دچار اختلالات قلبی هستید، فشار خون بالا دارید یا برای قلب‌تان دارو مصرف می‌کنید، درباره اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت کرایوتراپی روی قلب‌تان با پزشک صحبت کنید.

در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد اثرات استفاده از سرمای شدید، مانند آن‌چه که در کرایوتراپی استفاده می‌شود، روی قلب داریم.

به عنوان مثال، فردی بعد از ۱۵ جلسه سرمادرمانی یک پارگی را در شریان اصلی که خون را به قسمت پایینی بدن پمپاژ می‌کند، تجربه کرد.

در حالی که این یک مورد نادر است و شواهد زیادی در مورد این موضوع وجود ندارد، اما دانستن اثرات دماهای استفاده شده در این روش درمانی روی افراد مبتلا به اختلالات قلبی مختلف بسیار دشوار است.

۲. عوارض تنفسی

سرمادرمانی تمام بدن می‌تواند باعث تنگ شدن مجاری تنفسی شود، و شما باید در مورد استفاده از این جلسات درمانی احتیاط به خرج بدهید.

در یک مطالعه روی مردان جوان سالم که به مدت سه ماه از سرمادرمانی کل بدن استفاده کردند، یک کاهش قابل‌ملاحظه روی ریتم تنفس آن‌ها بافاصله بعد از درمان مشاهده شد؛ این واکنش در طول زمان بدتر شد.

اگر به آسم، COPD یا سایر اختلالات تنفسی مبتلا هستید، شاید بهتر باشد استفاده از سرمادرمانی را به طور مکرر تجربه نکنید.

۳. یادزُدودگی

در یک مورد، فردی پس از یک جلسه سرمادرمانی یا کرایوتراپی کل بدن، یادزدودگی را تجربه کرد.

در حالی که این فرد به طور کامل و به سرعت بهبود یافت، اما این حادثه‌ی ناگوار به ما کمک می‌کند بدانیم که در واقع در مورد استفاده از سرمادرمانی یا کرایوتراپی روی آدم‌های متفاوت که مبتلا به اختلالات متفاوت هستند، اطلاعات کمی داریم.

۴. برخی دیگر از نکات احتیاطی

درک خطرات مربوط به سرمادرمانی یا کرایوتراپی می‌تواند شما را کمک کند تا تشخیص بدهید که آیا این روش درمانی برای شما بهترین است یا خیر.

اغلب مطالعات و مرورهای صورت گرفته روی پژوهش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که عوارض جانبی کمی مربوط به سرمادرمانی کل بدن وجود دارد، اما از آن‌جایی که ما اطلاعات کافی نداریم، نمی‌توانیم در این رابطه نظر قطعی بدهیم.

همچنین چند مرگ و میر ناگهانی مرتبط با سرمادرمانی یا کرایوتراپی گزارش شده‌است.

تعداد کمی از گزارش‌ها مرگ و میر یا آسیب ناشی از جلسات کرایوتراپی تمام بدن را گزارش داده‌اند.

در حالی که این موارد ممکن است به طور مستقیم سرمادرمانی مرتبط نباشند، اما اهمیت زیادی دارد که در مورد حقایق مرتبط با این روش درمانی اطلاعات لازم را کسب کنید.

برخی اختلالات خاص پزشکی وجود دارند که ممکن است سبب شوند سرمادرمانی یا کرایوتراپی کل بدن با خطراتی روبرو باشد.

اگر به هر یک از اختلالات یا بیماری‌های زیر مبتلا هستید، نباید به هیچ دلیلی از سرمادرمانی یا کرایوتراپی استفاده کنید.

این اختلالات و بیماری‌ها عبارتند از آریتمی قلب، نوعی اختلال در گردش خون، فشار خون کنترل نشده، سندروم رینود (گاهی اوقات انگشتان سفید نامیده می‌شود)، آلرژی به سرما، بیماری جدی عروق کرونر، بیماری جدی ریوی، یا در صورتی که شما دچار نوعی سرماخوردگی شده‌اید که توانایی شما را برای تنفس تحت تاثیر قرار داده‌است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: ول بینگ سکرتس

۵ مهمترین عوارض کرایوتراپی یا سرمادرمانی برای سلامتی


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی