کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ مهمترین عوارض نیتریک اکسید و فرآورده های آن

نیتریک اکسید که با عنوان اکسید نیتروژن یا منوکسید نیتروژن نیز شناخته می‌شود، در اصل مولکولی با فرمول شیمیایی NO است و یک رادیکال آزاد به حساب می‌آید. این مولکول در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی وجود دارد. در واقع، سطوح پایین نیتریک اکسید به حفاظت از اندام‌ها کمک می‌کند، مثلا کبد را در برابر آسیب ایسکمیک حفظ می‌کند. از اکسید نیتریک به طور گسترده در صنایع شیمیایی استفاده می‌شود. همچنین در اثر اشتعال و احتراق مواد در هوا توسط صنایع خودروسازی، نیروگاه‌های سوخت فسیلی، و غیره آزاد و به صورت طبیعی با تخلیه‌های الکتریکی صاعقه در هنگام رعد و برق تولید می‌شود. امروزه، این ماده برای ترکیب اسید نیتریک به مقیاسی عظیم از آمونیاک به‌دست می‌آید.

عوارض نیتریک اکسید

در ادامه به عوارض جانبی و مضرات ممکنی که احتمال دارد از استفاده زیاد از حد نیتریک اکسید و فراورده‌های آن ناشی شوند اشاره می‌کنیم.

۱. بیماری های تنفسی

اوردوز (استفاده‌ی بیش از حد) نیتریک اکسید می‌تواند باعث عوارض جانبی تنفسی مانند آتلکتازی و سوت تنفسی شود. آتلکتازی یک اختلال تنفسی است که به از کارافتادگی جزئی یا کامل ریه‌ها منجر می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد که کیسه‌های کوچک هوای درون ریه تخریب می‌شوند و می‌تواند خطر بروز ناراحتی‌های دیگری مانند تومورهای ریه، جمع شدن آب در ریه، فیبروز کیستیک، ناراحتی قفسه‌ی سینه و آسم شدید را افزایش دهد. سوت تنفسی به خاطر انسداد گلو یا حنجره به وجود می‌آید و از مشخصه‌های آن خروج صدای سوت مانند از گلو در هنگام تنفس است. کودکان، با داشتن مجاری تنفسی باریک‌تر از بزرگسالان، بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند. مصرف بیش از حد اکسید نیتریک می‌تواند مشکلات خس خس سینه، و واکنش‌های شیمیایی مثل حملات آسمی نیز در بیماران مبتلا به آسم ایجاد کند.

۲. اثرات جانبی هماتولوژیک (مربوط به خون)

افزایش دوز مصرفی نیتریک اکسید می‌تواند باعث اثرات جانبی هماتولوژیک مانند متهموگلوبینمی و افزایش سطح دی‌اکسید نیتروژن در بدن بشود.

۳. اختلالات متابولیک

اوردوز اکسید نیتریک می‌تواند باعث اختلالات متابولیک مانند هیپرگلیسمی یا ازدیاد قند خون شود. این ناراحتی در میان بیماران دیابتی بیشترین شیوع را دارد و از مشخصه‌های آن بالا بودن غیر عادی سطح گلوکز خون است. از جمله علائم آن افزایش تشنگی و تکرر ادرار است.

۴. فشار خون پایین

نیتریک اکسید می‌تواند باعث پایین آمدن فشار خون شود. کسانی که فشار خونشان پایین است باید از مصرف مکمل های نیتریک اکسید خودداری کنند چون این کار مشکلشان را بدتر خواهد کرد.

۵. تهوع استفراغ و اسهال

مصرف دوز بالایی از مکمل های نیتریک اکسید می‌تواند باعث ناراحتی‌های مربوط به معده مانند اسهال و همچنین تهوع و استفراغ شود. بنابراین مهم است که در میزان مصرف آن دقت و به اندازه مصرف کنیم.

۶. اثرات آن بر پوست

آدم‌ها اکثرا بعد از مصرف مکمل های نیتریک اکسید تپش قلب و ضربان بالا را تجربه می‌کنند. این امر می‌تواند به علائمی مانند خارش و حساسیت پوستی، خشکی دهان، احتباس آب و تعریق بیش از حد منجر شود.

۷. اتساع عروق و خونریزی

اکسید نیتریک اتساع عروق را تسهیل می‌کند، فرآیندی که به آرامسازی و شل کردن رگ‌های خونی کمک می‌کند و باعث می‌شود راه‌ها برای عبور جریان خون باز شوند. این فرآیند فایده‌هایی برای سلامتی دارد من جمله خاصیت‌های ضد پیری و کمک به سلامت قلب. با وجود این، بدون عوارض جانبی بد نیز نیست، که شامل خطر خونریزی بیش از حد و فشار خون پایین می‌شوند. کسانی که داروهای قلب مصرف می‌کنند قبل از استفاده‌ی محصولات اکسید نیتریک باید با پزشک خود مشورت کنند. استفاده‌ی زیاده از حد نیتریک اکسید همچنین با اثرات جانبی کلیوی مانند هماتوری (خون ادراری)، در ارتباط است.

۸. عوارض جانبی قلبی عروقی

عوارض جانبی قلبی عروقی ناشی از استفاده‌ی اکسید نیتریک شامل افت فشار خون می‌شود. این ناراحتی درست نقطه‌ی مقابل فشار خون بالا است و از مشخصه‌های آن کاهش فشار خون است. اساسا حالتی فیزیولوژیکی است که اغلب به شوک مربوط می‌شود.

۹. عدم تعادل الکترولیت

نیتریک اکسید مازاد در بدن می‌تواند به سطوح بالای کراتین و اوره، کلرید پتاسیم و فسفات پایین منجر شود. این امر به خصوص برای کسانی که اختلالات کبدی یا کلیوی دارند مضر است چون می‌تواند در توانایی اندام‌هایشان برای تنظیم الکترولیت‌ها در بدن اخلال ایجاد کند.

۱۰. اثرات باران اسیدی بر سلامتی

اکسید نیتریک در هوا به اسید نیتریک تبدیل می‌شود. این اسید نیتریک با آب باران ترکیب می‌شود و باران اسیدی شکل می‌گیرد، که برای انسان‌ها، حیوانات، و به طور کل محیط‌زیست مضر است. عوارض جانبی مضر باران اسیدی شامل مشکلات ریوی مانند آسم و برونشیت و حتی مرگ زودرس می‌شوند. این ماده همچنین یکی از گازهایی است که در تخریب لایه‌ی ازن نقش دارند، و ناراحتی‌ها و مشکلات خاص خودش را برای سلامتی به همراه دارد.

این‌ها بعضی از اثرات جانبی قابل توجه نیتریک اکسید بر بدن هستند. همچنین ممکن است این ماده به عوارض جانبی دیگری مانند، سپتیسمی (گندخونی)، عفونت، تنگی نفس، سلولیت (عفونت بافت)، و سردرد منجر شود. این اثرات جانبی و موارد فوق‌الذکر حاکی از نیاز به دانش و مدیریت درباره‌ی دوز مناسب مصرف نیتریک اکسید هستند. بنابراین، قبل از شروع مصرف قرص‌های اکسید نیتریک با پزشک خود مشورت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: stylecraze

۱۰ مهمترین عوارض نیتریک اکسید و فرآورده های آن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی