کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ خطرناکترین عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی

عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی انسان‌ها یکی از موضوعات جالب است. آیا تا به حال نوشیدنی انرژی زا مصرف کرده‌اید؟ درست همان گونه که از نام آن بر می‌آید، نوشیدنی انرژی زا نوشیدنی است که برای تقویت میزان انرژي و بنیه‌ در مدت زمانی کوتاه بسیار مفید خواهد بود. امادر کنار فوایدی که دارد خطراتی نیز شما راتهدید میکند. در ادامه ۲۰ خطرناکترین عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی را می خوانیم.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا

همچنین، نوشیدنی‌های انرژی‌زا مزه‌ی شیرینی دارند، که همین امر این نوشیدنی را برای جوانان بسیار پر مصرف کرده است. اما اثرات خطرناک و عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی این روزها بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است و هیچ شکی وجود ندارد که نوشیدنی انرژی‌زا به خاطر مواد تشکیل دهنده‌اش به بدن ما آسیب خواهد زد. آیا دقیقا خطرات و عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی را می‌دانید؟ در اینجا خطرات مختلفی را که نوشیدنی های انرژی زا دارند و با هر بار مصرف این نوع نوشیدنی‌ها ممکن است به آن‌ها دچار شوید برای‌تان شرح می‌دهیم.

مطلب مرتبط: کاهش وزن آسان با نوشیدنی رازیانه

۱. اضطراب

هر زمان که نوشیدنی انرژی‌زا مصرف می‌کنید، حتی برای یک بار، این امکان وجود دارد که احساس اضطراب کنید. بنابراین، رابطه‌ی متقابل بین نوشیدنی‌های انرژی‌زا و احساس اضطراب چیست؟ همان طور که تا اینجا متوجه شدید، نوشیدنی‌های انرژی زا، به خصوص آن‌هایی که ترکیبات کافئینی دارند، بر سیستم گیرنده آدنوزین تاثیر خواهند گذاشت، که همین باعث احساس اضطراب در ذهن می‌شود. اضطراب حالتی است که عموما به عنوان پاسخ بدن به استرس توصیف می‌شود. در حقیقت، کسانی که نوشیدنی‌های انرژی‌زای دارای کافئین مصرف می‌کنند کاملا حمله‌های هراسی را تجربه خواهند کرد.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا ۲: بیخوابی

هیچ شکی وجود ندارد که مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به اختلال خواب، و به ویژه بیخوابی، منجر خواهد شد. در نتیجه، بیخوابی اختلال خوابی است که وقتی دچار آن می‌شوید احساس می‌کنید برای داشتن خواب شب خوب باید کلی تقلا کنید. ما فکر می‌کنیم که شما از این قضیه خبر دارید که بعضی از آدم‌ها برای بیدار ماندن تا نیمه‌های شب و کار کردن، دیدن برنامه‌های ورزشی تلویزیون، یا رانندگی در شب اغلب نوشیدنی انرژی‌زا مصرف می‌کنند. اما نوشیدنی انرژی زا می‌تواند باعث شود خواب افراد بپرد و همین به مشکلات پزشکی منجر خواهد شد و همچنین، شما اختلال عملکرد را تجربه خواهید کرد که باعث می‌شود قدرت تمرکز درست را از دست بدهید.

۳. می‌تواند با داروها تداخل پیدا کند.

هر زمان که در یک دوره‌ی درمان پزشکی هستید، به شدت توصیه می‌کنم از نوشیدن هر نوشیدنی انرژی زایی اجتناب کنید چون نوشیدنی انرژی زا ممکن است با داروهای تجویز شده‌ی پزشک‌تان تداخل پیدا کند، به خصوص وقتی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنید. مواد تشکیل دهنده‌ی موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است با داروهای‌تان تداخل پیدا کند مانند کافئین که در واقع می‌تواند شدت افسردگی را بیشتر از قبل کند. همچنین، جینگو (کهن‌دار) ممکن است با داروهای رقیق کنند‌ه‌ی خون و ضد افسردگی تداخل کند. در نتیجه، در صورتی که دارو مصرف می‌کنید، بهتر است به خاطر امنیت و سلامتی خودتان از خوردن نوشیدنی‌های انرژی زا دوری کنید.

مطلب مرتبط: ۱۷ دلیل برای سم زدایی بدن با نوشیدنی آب و لیمو و فلفل هندی

۴. دیابت نوع ۲

نشانه‌های دیابت

شکی نیست که وقت بیش از اندازه‌ نوشیدنی انرژی‌زا مصرف کنید، احتمال ابتلا به ناراحتی‌های پزشکی جدی مانند دیابت نوع ۲ در شما در مقایسه با کسانی که نوشیدنی انرژی زا مصرف نمی‌کنند افزایش پیدا خواهد کرد. در واقع، تعجبی ندارد که تمام آن نوشیدنی‌های انرژی زا حاوی مقداری قند هستند. مصرف بیش از حد قند سلول‌هایی را که مسئول تولید انسولین در لوزالمعده هستند از کار خواهد انداخت که البته همین امر در آینده به ابتلاء شما به بیماری دیابت نوع ۲ منجر خواهد شد.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا ۵: اثرات اعتیادآور

این یکی از خطرناک‌ترین اثرات بر سلامتی است که ممکن است با مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به آن دچار شوید. در واقع، از عوارض نوشیدنی های انرژی زا این است که می‌تواند شما را به خود معتاد کند درست با همان سازوکاری که هنگام مصرف دخانیات یا قهوه دچار اعتیاد می‌شوید. دقیقا مثل قهوه، نوشیدنی انرژی‌زا نیز حاوی مواد تشکیل دهنده‌ی بسیاری، مانند کافئین و قند، است که باعث می‌شود اعتیاد پیدا کنید. همان‌طور که در فوق اشاره شد، مصرف زیاد نوشیدنی‌های انرژی‌زا سطح قند بدن‌تان را افزایش خواهد داد که قطعا در آینده سلامتی شما را با مخاطرات مختلفی مواجه خواهد کرد.

۶. رفتار پر خطر

این نیز می‌تواند به عنوان یکی از اثرات خطرناک مصرف بیش از اندازه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا ذکر شود. پس، این احتمال وجود دارد کسانی که بیش از حد نوشیدنی انرژی زا مصرف می‌کنند ریسک‌های خطرناکی را به جان بخرند، که برای زندگی‌شان نیز بسیار خطرناک خواهد بود.

در حقیقت، این عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی اخیرا توسط مطالعه‌ی چاپ شده در مجله‌ی کالج سلامت آمریکا به اثبات رسیده بود که نشان می‌داد نوجوانانی که نوشیدنی‌های انرژی‌زای کافئین دار زیادی مصرف می‌کنند احتمال اتخاذ تصمیمات خطرناکی که زندگی‌شان را تهدید خواهد کرد در آن‌ها بیشتر است و در آینده می‌تواند باعث صدماتی برای آن‌ها شود. علاوه بر آن، احتمال آن‌که این افراد به دردسرهای قانونی بیفتند بیشتر خواهد بود.

مطلب مرتبط: ۵ بهترین نوشیدنی برای پاکسازی کلیه که حتما باید امتحان کنید

عوارض نوشیدنی های انرژی زا ۷: خشم و عصبانیت

خطر دیگری که با مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی زا احتمال دارد برای‌تان رخ دهد افزایش خطر احساس خشم و عصبانیت است. درست همان‌طور که اشاره کردیم، نوشیدنی‌های انرژی‌زا بر سیستم گیرنده آدنوزین تاثیر خواهد گذاشت که به اضطراب منجر می‌شود.

سوای این مسئله، این نوشیدنی انرژی‌زا می‌تواند باعث تغییرات دائمی در مسائل عاطفی شود و همچنین خطر افزایش ضربان قلب را افزایش دهد، چون کافئین موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا باعث می‌شود قلب‌تان سریع‌تر از معمول بتپد. در واقع، مطابق مطالعه‌ای که در پرث استرالیا انجام شده است اخیرا ثابت شده مصرف حداقل ۲۵۰ میلی‌لیتر نوشیدنی انرژی‌زا می‌تواند احساس عصبانیت را در مردان جوان افزایش دهد.

۸. استفراغ

۲۴ درمان خانگی حالت تهوع یا استفراغ را بشناسید

هر زمان که بیش از حد نوشیدنی انرژی‌زا مصرف کنید، شکی نیست که استفراغ هم خواهید کرد. پس، پرسش این است، ارتباط بین نوشیدنی انرژی‌زا و استفراغ چیست؟ همان طور که تا به اینجا دانسته‌اید، نوشیدنی‌های انرژی‌زا عموما حاوی کافئین بسیار زیادی هستند. درست مانند کافئین موجود در قهوه، کافئین نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز جزو دیوریتیک‌ها دسته‌بندی می‌شود که باعث خشک شدن آب بدن می‌شود و باعث خواهد شد اسید دندان‌ها و مری‌تان را فرسوده کند، که همین امر ناراحتی‌هایی اطراف دهان و معده‌ی شما به وجود خواهد آورد که باعث استفراغ‌تان خواهد شد.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا ۹: واکنش آلرژیک

این خطر قطعا زمانی رخ خواهد داد که فرد بیش از حد نوشیدنی انرژی‌زا مصرف کند. پس، همان طور که می‌دانید، نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی مواد تشکیل دهنده‌ی فراوانی هستند و اکثر این مواد باعث واکنش آلرژیک در بدن‌تان خواهند شد. در ادامه بعضی از مواد تشکیل دهنده‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا را که باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شوند به شما معرفی می‌کنیم.

الف. کافئین می‌تواند به جوش‌های پوستی، خارش، مشکل تنفسی، تنگی در قفسه‌ی سینه، و استفراغ منجر شود.
ب. جینگو می‌تواند به گیجی، سردرد، تپش قلب، و بیقراری منجر شود.
پ. ال-آرژینین می‌تواند به تهوع، استفراغ، سر درد، اسهال، گرفتگی بینی، بیقراری، و اختلالات خواب منجر شود.

مطلب مرتبط: مضرات قهوه: ۱۵ عارضه‌ جانبی قهوه که باید بدانید

۱۰. سردردها و میگرن

همان‌طور که در فوق اشاره شد، مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند باعث واکنش آلرژیک در بدن شود، من جمله سردرد و میگرن. میگرن فقط سردرد نیست، اما می‌تواند باعث شود احساس ضربان و کوبش شدید در یک یا هر دو طرف سر شود. علاوه بر آن، همانطور که گفته شد نوشیدنی‌های انرژی‌زا که حاوی مقدار زیادی کافئین هستند باعث اعتیاد می‌شوند.

متاسفانه، هر وقت که به نوشیدنی‌های انرژی‌زا اعتیاد پیدا کنید و بعد مصرف آن را برای چند دوره‌ی زمانی متوقف کنید، سردرد و میگرن از قبل بدتر خواهند شد و با مصرف دوباره‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا تسکین پیدا خواهند کرد. در نتیجه، بهتر است به هر قیمتی شده از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا اجتناب کنید.

۱۱. فشار خون بالا

یکی از بارزترین خطراتی که سوء مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است برای شما به وجود بیاورد بالارفتن سریع فشار خون است. نمی‌شود کتمان کرد که کافئین موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا فشار خون شما را بالا خواهد برد. قند و شیرین‌کننده‌های مصنوعی در نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز به سرعت انرژی شما را بالا خواهد برد.

بنابراین، اگر بیش از حد نوشیدنی انرژی‌زا مصرف کنید، این کار خطر ابتلا به ناراحتی‌های پزشکی جدی را که به فشار خون مربوط می‌شوند افزایش خواهد داد، مانند بیماری‌های قلبی عروقی و سکته. در مطالعه‌ی جدیدی که توسط کلینیک مایو صورت گرفت نشان داده شد شرکت‌کنندگانی که نوشابه‌ی انرژی‌زای Rocstar  مصرف می‌کردند ۶.۴٪ نسبت به کسانی که نوشیدنی دارونما (به ظاهر انرژی‌زا) مصرف کرده بودند فشار خون بالاتری داشتند.

۱۲. ترشح هورمون استرس

از آن‌جایی که نوشیدنی‌های انرژی‌زا باعث عصبانیت و اضطراب شما می‌شوند، شکی وجود ندارد که نوشیدنی انرژی‌زا ترشح هورمون استرس در بدن را افزایش می‌دهد، که قطعا به احساس افسردگی منجر خواهد شد و می‌تواند باعث حمله‌های هراسی شود. هورمون استرس مشخصی که با مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا آزاد می‌شود نوراپی‌نفرین است.

برای اثبات این نظریه، مطالعه‌ای توسط کلینیک مایو انجام شد که نشان می‌داد بین نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ترشح هورمون استرس ارتباط می‌دهد که این میزان افزایش برای کسانی که نوشیدنی دارونما مصرف می‌کردند ۳۱٪ بود.

۱۳. مصرف بیش از حد (اوردوز) نیاسین

خطر دیگری که ممکن است با استفاده‌ی بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای سلامتی شما اتفاق بیفتد اوردوز نیاسین یا همان ویتامین ب۳ است، چرا که نیاسین یکی از مواد مغذی اصلی موجود در یک نوشیدنی انرژی‌زا است. در واقع، نیاسین افزودنی خوبی برای بدن شما خواهد بود و اثرات درمانی نیز دارد. با وجود این، باید بپذیریم که مصرف زیاد هر چیزی به هیچ وجه خوب نیست.

اگر مکمل‌های دارای نیاسین را بیش از حد مصرف کنید، و همزمان در مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا زیاده‌روی کنید، احتمالا اوردوز کردن نیاسین در شما بسیار بالا خواهد بود. علائم مختلفی که می‌تواند نشانه‌ی مصرف بیش از حد نیاسین باشند عبارتند از گیجی، تهوع، استفراغ، خارش، نقرس، تپش قلب، و اسهال.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا ۱۴: ایست قلبی

جلوگیری از حمله قلبی

جدای از فشار خون بالا، این یکی از ناراحتی‌های پزشکی جدی است که احتمال وقوع آن با مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا بسیار بیشتر است. بر اساس بسیاری از مطالعات انجام شده و نظرات کارشناسان حوزه‌ی سلامت، کافئین موجود در یک نوشیدنی انرژی‌زا می‌تواند برای سلامت قلب و عروق شما بسیار خطرناک باشد. در حقیقت، کسانی که از قبل دچار مشکلات قلبی هستند حتی نوشیدن چند نوشیدنی انرژی‌زا می‌تواند موجب ایست قلبی‌شان شود.

مطالعه‌ای اخیرا انجام شده است که ثابت می‌کند نوشیدنی‌های انرژی‌زا باعث انقباض قلب خواهد شد که قطعا برای سلامت قلب بسیار مضر خواهد بود. علاوه بر آن، در مطالعه‌ی دیگری نشان داده شد افراد ۱۸ تا ۴۰ ساله‌ای که نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف می‌کردند افزایش چشمگیری در ریتم قلبشان مشاهده می‌شود که نشانگر خطر ریتم تپش قلب غیر عادی است.

مطلب مرتبط:  ۱۱ دلیل برای اینکه هر روز معجون عسل و لیمو بنوشید

۱۵. تغییرات خلق و خو

از آنجایی که نوشیدنی‌های انرژی‌زا به استرس، افسردگی، اضطراب، و عصبانیت منجر می‌شوند، شکی وجود ندارد که باعث تغییرات مکرر خلق و خو می‌شوند چون در واقع نوشیدنی‌های انرژی‌زا بر حالت کلی رفتار و خلق و خوی شما تاثیر می‌گذارند. در حقیقت، در مطالعه‌ای که جدیدا انجام شده است دریافتند نوشیدنی‌های انرژي‌زا می‌تواند خلق و خوی آدم‌ها را تغییر دهد. بنابراین، بر اساس این مطالعه، کسانی که به طور منظم نوشیدنی‌های انرژی‌زایی که حاوی کافئین هستند مصرف می‌کنند سطح سروتونین مغزشان کاهش پیدا می‌کند. همان طور که از قبل می‌دانید، سروتونین یک انتقال دهنده‌ی عصبی احساست خوب است و مقدار سروتونین پایین با اضطراب، افسردگی، استرس، و بداخلاقی ارتباط دارد.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا ۱۶: کاهش بهره‌وری

همچنین بین نوشیدنی‌های انرژی‌زا و کاهش بهره‌وری شما در انجام کارهای فراوان در یک روز ارتباط وجود دارد. چون نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند باعث بیدار ماندن شما و خلاصی از احساس خواب‌آلودگی در شب شوند، که به بیخوابی هم منجر می‌شود، شکی وجود ندارد که مصرف بیش از حد این نوشیدنی‌ها باعث کاهش بهره‌وری خواهد شد.

درست است که کافئین و تائورین نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند بنیه و توان شما را تقویت کند و شب‌ها بیدار نگاه‌تان دارد، اما این بدون شک بر روز بعد شما تاثیر خواهد گذاشت. اگر زمان کافی برای استراحت نداشته باشید، ممکن است همچنان روز بعد هم بیدار بمانید، اما بهره‌وری شما کاهش پیدا خواهد کرد چون قادر نخواهید بود تمرکز کنید و برای انجام فعالیت‌های مختلف واقعا احساس سختی خواهید کرد.

۱۷. افزایش خطر آسیب دیدن اندام‌های داخلی

شکی نیست که نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند خطر آسیب دیدگی اندام‌های داخلی بدن‌ را افزایش دهند. خب، چرا نوشیدنی‌های انرژی‌زا خطر آسیب اندام‌های داخلی را افزایش می‌دهند؟ نوشیدنی‌های انرژی‌زا به مغز، کبد، کلیه، دستگاه گوارش، و قلب شما پیام می‌فرستند تا جوری رفتار کنند که انگار درگیر دعوا و زد و خورد هستید. به این خاطر است که بلافاصله بعد از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا احساس کوفتگی می‌کنیم. به عبارت دیگر، مقدار بالای کافئین و قند در نوشیدنی‌های انرژی‌زا سیگنال‌هایی به اندام شما می‌فرستد و آن‌ها به نحوی عمل می‌کنند که انگار در وضعیت خطرناکی هستند و اندام‌های شما برای تحمل این همه فشار طراحی نشده‌اند، که همین در آینده باعث آسیب به آن اندام‌های داخلی‌ خواهد شد.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا ۱۸: خستگی آدرنال

خطر دیگری که با مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا احتمال وقوع آن می‌رود خستگی آدرنال است. غدد آدرنال در سلامت کلی بدن‌‌تان نقش مهمی دارند. این غده‌ها برای ترشح هورمون‌های مفیدی که، به خصوص در زمان استرس،‌ نیاز داریم بسیار سودمند هستند. فکر می‌کنم که شما می‌دانید چرا مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند به خستگی آدرنال منجر شود. نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند باعث تغییر خلق و خو، استرس، افسردگی، اضطراب، و عصبانیت شوند که بدون شک باعث می‌شود غدد آدرنال برای ترشح هورمون‌های استرس اضافی خیلی شدید کار کنند. این چیزها باعث خستگی آدرنال می‌شود می‌تواند آسیب‌هایی به غدد آدرنال شما وارد آورد.

۱۹. چاقی

عوارض چاقی

از آنجایی که مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به فشار خون بالا و ایست قلبی منجر می‌شود، هیچ شکی وجود ندارد که مصرف بیش از اندازه‌ی آن باعث چاقی خواهد شد. چاقی یعنی اضافه وزن داشتن بدن. چون نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی مقدار زیادی قند و شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند، بی شک احتمال اضافه‌وزن در شما افزایش پیدا می‌کند چون قند می‌تواند باعث مقاومت انسولین شود. آنچه ماجرا را حتی بدتر هم می‌کند آن است که قند و شیرین کننده‌های مصنوعی موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا شما را معتاد می‌کنند که همین باعث می‌شود میل به مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا در شما بیشتر و بیشتر شود. این قضیه برای سلامت کلی بدن شما خطرناک خواهد بود چون چاقی می‌تواند بسیار مهلک باشد و می‌تواند به بیماری‌ها و ناراحتی‌های مختلفی منجر شود.

۲۰. نوشیدنی‌ انرژی زا می‌تواند شما را بکشد

این مرگبارترین وضعیتی است که می‌تواند با مصرف بیش از اندازه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا رخ دهد. در حقیقت، مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا به مرگ منجر می‌شود. در چند سال گذشته، در بسیاری از مطالعات پی برده‌اند که بین نوشیدنی‌های انرژی‌زا و مرگ ارتباط وجود دارد. گزارشی که به سازمان غذا و دارو (آمریکا) تسلیم شد ذکر شده است که نوشیدنی‌های انرژی‌زا عامل مرگ بسیاری از مردم بوده است. در نتیجه، تعجبی ندارد که والدین‌ یا عزیزان‌تان همیشه به شما می‌گویند به هر قیمتی شده از خوردن نوشیدنی‌های انرژی‌زا اجتناب کنید. اگر می‌خواهید انرژی و بنیه‌ی خود را افزایش دهید، بهتر است آب فراوان بنوشید و به طور منظم ورزش کنید.

مطلب مرتبط: پاکسازی روده بزرگ (کولون) با مخلوط سیب وعسل

مواد تشکیل دهنده رایج در نوشیدنی های انرژی زا

پس، بعد از آنکه با تمام عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی آشنا شدید، ممکن است از خودتان بپرسید مواد تشکیل دهنده‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا که می‌توانند انرژی و بنیه‌ی شما را افزایش دهند و تقویت کنند کدامند؟ در اینجا رایج‌ترین مواد تشکیل دهنده‌ی یک نوشیدنی انرژی‌زا به شما معرفی می‌شود:‌

۱. کافئین:‌

این رایج‌ترین ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی یک نوشیدنی انرژی‌زا است. کافئین سیستم عصب مرکزی را تحریک می‌کند و می‌تواند فشار خون و تپش قلب را افزایش دهد. کافئین، به عنوان یک دیورتیک، باعث دی‌هیدارته شدن (خشک شدن آب) بدن نیز خواهد شد.

۲. تائورین:

تائورین آمینو اسیدی است که به صورت طبیعی توسط بدن تولید می‌شود. تائورین موجود در نوشیدنی‌های الکلی توسط شرکت‌ها تولید می‌شود. مطالعات اخیرا نشان داده‌اند که تائورین می‌تواند سطح کلسترول را پایین بیاورد، کارآیی انقباضات ماهیچه‌ی قلب را افزایش دهد، و جریان خون را بهبود ببخشد.

۳. گوارنا:

گوارنا عموما از درختی به دست می‌آید که در آمریکای جنوبی وجود دارد و کافئین موجود در آن از دانه‌های قهوه هم بیشتر است. بعضی از آدم‌ها ادعا می‌کنند گوارنا می‌تواند هوشیاری‌شان را افزایش دهد، در حالی که برخی دیگر دقیقا به عکس این قضیه اعتقاد دارند، یعنی این که گوارنا هیچ اثر تحریک‌کننده‌ای ندارد.

۴. قند:

تعجبی ندارد که تمام نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی مقدار زیادی قند هستند. همان‌طور که به تازگی در فوق اشاره کردیم، میزان بالای قند در نوشیدنی‌های انرژی‌زا باعث برخی از ناراحتی‌های پزشکی جدی مانند فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع۲ و بیماری‌های دیگر می‌شود.

مطلب مرتبط: ترکیب‌لیمو، فلفل و نمک این ۱۰ بیماری را به طرز عجیبی درمان می‌کند

۵. جینسنگ:

جنسینگ اغلب به عنوان داروی گیاهی استفاده می‌شود و عقیده بر آن است که این گیاه می‌تواند سطح انرژی را افزایش دهد، خواص ضد خستگی دارد، استرس را کم می‌کند، و حافظه را تقویت می‌کند. در حقیقت، این یکی از مواد تشکیل دهنده‌ی مفید و عجیب است که در نوشیدنی‌های انرژی‌زا وجود دارد. اثرات جانبی جنسینگ اسهال و سردردهای ملایم است.

۶. ویتامین ب کمپلکس:

ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی دیگری که واقعا برای بدن‌تان مفید است و در نوشیدنی‌های انرژی‌زا وجود دارد ویتامین ب کمپلکس است. ویتامین ب برای تبدیل خوراک به انرژی مفید است و در نتیجه، می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد. اما، لازم است بدانید که سوء مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به اوردوز نیاسین می‌شود که قبلا به آن اشاره کردیم.

۷. شیرین کننده‌های مصنوعی:

حتی اگر نوشیدنی‌های انرژی‌زا از قبل دارای قند بالایی هم باشند، اضافه کردن شیرین‌کننده‌های مصنوعی برای کمک به پوشش مزه‌ی دارو مانند سایر مواد تشکیل دهنده‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا امری محتمل به شمار می‌رود. شیرین‌کننده‌های مرسومی که در نوشیدنی‌های انرژی زا استفاده می‌شوند آسپارتام، سوکرالوز، اسسولفام پتاسیم، و همچنین قندهای الکلی هستند. این شیرین‌کننده‌های مصنوعی باعث دیابت نوع۲، چاقی، فشار خون بالا، و سایر ناراحتی ها خواهند شد.

توصیه‌هایی برای کاهش عوارض نوشیدنی های انرژی زا

بنابراین، بعد از اطلاع از تمام خطرات نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای سلامتی، و همین‌طور مواد تشکیل دهنده‌ی مرسوم در نوشیدنی‌های انرژی‌زا، ممکن است دلتان بخواهد بدانید که آیا چیزی وجود دارد که برای کاهش خطرات نوشیدنی‌های انرژی‌زا بتوانید انجام دهید تا بتوانید همچنان و بدون اثرات منفی بر بدن به خوردن آن ادامه دهید. متاسفانه، مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا قطعا شما را در معرض خطراتی برای سلامتی‌تان که در قسمت‌های فوق اشاره شد قرار خواهد داد.

اما، اگر می‌خواهید در عین مهار کردن اثرات بد به نوشیدن آن ادامه دهید،‌ می‌توانید توصیه‌های زیر را انجام دهید:

۱. همیشه قبل از آنکه تصمیم بگیرید یک نوشیدنی انرژی‌زا بخرید به میزان قند آن خوب توجه کنید. بعضی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا بسیار محبوب هستند، اما در مواد تشکیل دهنده‌ی خود میزان بسیار زیادی قند دارند.

۲. قبل از تصمیم به خرید نوشیدنی انرژی‌زا، لازم است که به مقدار کافئین موجود در آن نوشیدنی توجه کنید. دنبال نوشیدنی بگردید که میزان مناسبی کافئین داشته باشد، یعنی حدود ۱۰۰ میلی‌گرم در هر وعده، که به اندازه‌ی کافئینی است که یک فنجان قهوه دارد.

۳. قبل از تصمیم به خرید نوشیدنی‌های انرژی‌زا، لطفا اطمینان حاصل کنید که جدول ارزش غذایی آن را به دقت بررسی کرده باشید تا بتوانید متوجه شوید که آیا قصد خوردن آن را دارید. اگر پی بردید یک نوشیدنی انرژی‌زا وجود دارد که هیچ برچسب ارزش غذایی ندارد، بهتر است به خاطر سلامتی خودتان هم که شده از خرید آن محصول اجتناب کنید.

۴. همیشه به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد هر چیزی برای سلامتی خوب نیست. لازم است یادتان بماند که میانه‌روی و اعتدال کلید پیشگیری از خطرات بالقوه‌ی نوشیدنی‌های انرژي‌زا است. بنابراین، هشیار باشید.

پس، حالا از تمام عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی آگاه هستید. اساسا، بهتر است آب زیادی بنوشید، زمان‌هایی برای استراحت داشته باشید و اگر می‌خواهید سطح انرژی و بنیه‌ی خود را افزایش بدون نوشیدنی‌های انرژی‌زا افزایش دهید بهتر است به طور منظم ورزش کنید. بعد از اطلاع از آسیب‌های احتمالی که نوشیدنی‌های انرژي‌زا بر بدن شما باقی خواهند گذاشت، بهتر است از مصرف آن دست بردارید. خب، پس به امید سلامتی!

برای اطلاع از خواص و فواید تغذیه ای و درمانی انواع میوه ها، سبزیجات ، خوراکی ها و … اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: drhealthbenefits

۲۰ خطرناکترین عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی