کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

عوارض فقط ۲ ساعت کم خوابی در هفته بر سلامتی را بدانید

اجازه بدهید امروز چند حقیقت شگفت‌انگیز به شما بگویم تا آگاه شوید که چطور فقط ۲ ساعت کم خوابی در هفته می‌تواند تغییر چشم‌گیری در جذابیت و حتی عزت نفس‌تان ایجاد کند.

کم خوابی در هفته

نداشتن خواب کافی، باعث ایجاد یک واکنش استرسی در بدن‌تان می‌شود. استرس منجر به تولید کورتیزول، یا همان هورمون استرس اضافی می‌شود. کورتیزول تولید کلاژن را متوقف می‌کند، که بد‌ن‌تان به آن نیاز دارد. بدون آن، پوست‌تان کشسانی خود را از دست داده و خشک و کدر می‌شود.

به همین خاطر است که پس از گذراندن یک شب طولانی بیرون از خانه، با پوستی با منافذ بازتر، قرمزی، و چین‌وچروک‌های بیش‌تر بیدار می‌شوید. باور نمی‌کنید؟ ادامه مطلب را بخوانید.

کمبود خواب و پوست شما

تحقیقاتی وجود دارد که از ارتباط بین کمبود خواب و سلامتی ضعیف پوست حمایت می‌کند. محققان با یک گروه آزمایشی شامل ۳۰ داوطلب کار کردند تا تاثیرات نداشتن خواب کافی را بیازمایند. شرکت‌کنندگان ابتدا ۸ ساعت خوابیدند. روز بعد، محققان از آن‌ها عکس گرفته و با دستگاه ویزیا که برای اندازه‌گیری منافذ، لکه‌های قرمز، و باکتری‌ها استفاده می‌شود، پوست آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دادند. هم‌چنین داوطلبان به نظرسنجی درباره‌ی تندرستی و عزت نفس خود پاسخ دادند.

مطلب مرتبط: پرخوابی خطرناک تر است یا کم خوابی؟

در ۵ شب بعد، زنان حاضر در این مطالعه، هر شب ۶ ساعت خوابیدند. در پایان دوره‌ی زمانی، محققان همان آزمایش‌ها را دوباره تکرار کردند. نتایج نظرسنجی نشان داد که سطح عزت نفس شرکت‌کنندگان تا ۲۰٪ کاهش یافته است. هم‌چنین نسبت به اولین نظرسنجی، ۳۳٪ بیش‌تر احساس می‌کردند که جذابیت کم‌تری دارند.

تصاویر به دست آمده توسط بررسی دستگاه ویزیا، ۴۵٪ چروک بیش‌تر و ۸٪ لکه‌های قرمز بیش‌تر را نشان داد.

به عکس زیر نگاه کنید تا عوارض فقط ۲ ساعت کم خوابی در هفته بر سلامتی را بشناسید:

با از دست دادن دو ساعت خواب در هفته، این اتفاق می افتد

سمت چپ: ۸ ساعت خواب

سمت راست: ‌۶ ساعت خواب

همان‌طور که می‌بینید، این تصاویر به وضوح نشان می‌دهد که از دست دادن چند ساعت خواب در هفته چطور می‌تواند بر پوست شما اثر بگذارد. با این تفاسیر، این مطالعه نواقصی هم دارد. به ویژه آن‌که، محققان نه تنها از نمونه‌ی کوچکی استفاده کرده‌اند بلکه از سوی شرکت بنسون‌فوربدز پشتیبانی مالی شده‌اند که یک  شرکت فروشنده‌ی سرویس‌های خواب است.

خواب خوب برای پوست سالم

ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید ” خوب بخواب تا زیبا بمانی! “  درست است. دلیل اهمیت زیاد خواب برای داشتن پوستی سالم این است که بدن شما در طول خواب خود را ترمیم می‌کند. اگر به میزان پشنهادی ۷ الی ۹ ساعت خواب شبانه نداشته باشید، بدن‌تان زمان کافی  نخواهد داشت که آن‌چه لازم است انجام دهد. این امر ممکن است باعث شود خسته، بی‌حال و به طور کلی ناخوش به نظر برسید.

مطلب مرتبط: ۷ توصیه برای داشتن خواب راحت در شب ها

در زیر به تعدادی از اتفاقاتی اشاره می‌کنیم که در حین خواب رخ می‌دهد:

۱. تولید کلاژن

با حجم دادن به پوست‌تان باعث پر شدن چروک‌ها می‌شود. چروک کمتر به معنای ظاهر جوان‌تر و سالم‌تر است.

۲. جریان خون بیش‌تر

باعث می‌شود رنگ پوست‌تان روشن و زیبا شود.

۳. کاهش حلقه‌های تیره زیر چشم

وقتی به اندازه‌ی کافی نخوابید، کاهش جریان خون، زیر چشمان‌تان خود را نشان می‌دهد ـ و باعث ایجاد حلقه‌های تیره می‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: لایف هک

عوارض فقط ۲ ساعت کم خوابی در هفته بر سلامتی را بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی