کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

عوارض تاتو: ۱۰ مهمترین مضرات و خطرات تاتو کردن برای سلامتی روح و جسم

به نظر می‌رسد که تتو کردن و وارد کردن جوهر زیر پوست بدن،‌ از جدیدترین مدهای نسل هزاره است. و چرا که نه؟ خالکوبی‌ها جالب و بامزه هستند و به بدن جذابیت خاصی می‌دهد. با این حال، برای افرادی که دارای خالکوبی هستند یا افرادی که در فکر هستند به همین زودی‌ها طرحی روی بدن‌شان بزنند، عوارض تاتو ممکن است عاملی بازدارنده باشد. در ادامه این نوشتار با ۱۰ مهمترین مضرات و خطرات تاتو کردن برای سلامتی روح و جسم آشنا می شویم.

اگر چه در میان آدم‌هایی که جذب تتو و زدن طرح‌ مورد علاقه‌شان روی بدن می‌شوند، کم‌تر کسی وجود دارد که واقعا به عواقب آن فکر کند. واقعیت این است که بعضی از این طرح‌ها واقعا جذاب و وسوسه‌انگیز هستند. اما قبل از زدن طرح روی بدن‌تان، به استثنای جبهه‌ای که اجتماع در برابر خالکوبی دارد، باید نکات خطرناک و عوارض تاتو را نیز در نظر بگیرید.

عوارض تاتو

۱. واکنش‌های آلرژیک ناخواسته

برای افرادی که هرگز قبلا تتو روی پوست‌شان نزده‌اند، کشف این‌که آیا به جوهر حساسیت دارند یا نه می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. واکنش منفی به تتو و جوهر خالکوبی بسیار شایع است. برای بعضی‌ها، ممکن است موجب تحریک و سوزش موقتی و کوتاه مدت شود، اما برخی از علاقمندان تتو ممکن است چندان خوش‌شانس نباشند. به این ترتیب، شاید بد نباشد تحیقیقاتی در مورد جوهر مورد استفاده انجام بدهید و قبل از انجام خالکوبی کمی بیش‌تر در این رابطه فکر کنید.

اگرچه اغلب افراد ممکن است به جوهر خالکوبی حساسیت نداشته باشند، اما اثرگذاری بعضی از آلرژن‌ها (مواد آلرژی‌زا) و ایجاد یک عارضه‌ی جانبی توسط آن‌ها ممکن است کمی طول بکشد. این اتفاق معمولا در مورد رنگ‌های روشن‌تر مانند زرد یا سبز شایع‌تر است چرا که ممکن است هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید عوارض ناخوشایندی از خود نشان بدهند. رنگ‌های تیره‌تر مانند آبی، بنفش یا سیاه معمولا چنین واکنشی ایجاد نمی‌کنند.

به این ترتیب اگر با وجود اطلاع از این عارضه هنوز هم اصرار دارید که طرحی روی بدن‌تان بیندازید،‌ شاید بهتر باشد از رنگ‌های تیره استفاده کنید.

مطلب مرتبط:پاک کردن تاتو: ۱۵ روش رایج و موثر برای محو کردن تتو

۲. حواس‌تان به HIV و هپاتیت باشد

زمانی که در حال انداختن طرح با جوهر روی بدن‌تان هستید، اگر محل استریل نشده باشد، و اگر سوزن‌هایی که روی بدن شما فرو می‌روند مجددا استفاده شوند، جا دارد که حسابی نگران شوید. استفاده‌ی مجدد از سوزن‌ها ممکن است باعث بیماری‌های بسیار خطرناکی مانند HIV یا هپاتیت شود. به این ترتیب، برای کسانی که به شدت طرفدار تتو و خالکوبی هستند، مهم‌ترین نکته این است که حتما و حتما به یک مرکز معتبر مراجعه کنند. برای اکثر دانش‌آموزانی که دوست دارند طرحی روی بدن‌شان بزنند، معمولا هر مرکز ارزان‌قیمتی با توجه به بودجه‌ی کمی که دارند می‌تواند فریبنده باشد. با این حال، زمانی که پای سلامتی دراز مدت و اقدامات احتیاطی در میان است، باید کمی در مورد مرکز انجام تتو دقت عمل و تحقیق به خرج بدهید تا دچار عوارض ناخواسته‌ای که مراکز غیر معتبر برای شما ایجاد خواهند کرد، نشوید.

عوارض تاتو ۳: همه‌ی زخم‌ها بی‌خطر نیستند

اگر بدشانس باشید، خالکوبی جدید شما ممکن است باعث ایجاد زخم‌های ناخوشایندی در اطراف منطقه شود. هر چند معمولا این زخم‌ها از بین می‌روند، اما ممکن است بعضی‌ها چندان خوش شانس نباشند و یک تتو برای‌شان بماند و کلی علامت و جای زخم دور آن!

اگر فرد بدجوری بدشانس باشد، ممکن است ظاهر کلوئیدی در اطراف ناحیه‌ی خالکوبی‌اش ایجاد شود. کلوئیدها اساسا تجمع کلاژن در یک ناحیه هستند و ممکن است باعث قرمزی و برجستگی و جای زخم زشت و زننده شوند. اگر چه ابدا نمی‌تواند بدون تردید گفت که خالکوبی باعث بروز زخم می‌شود، اما این چیزی است که مردم باید از آن مطلع باشند قبل از این‌که برای انداختن طرحی روی بدن تصمیم بگیرند.

عوارض تاتو

۴. عفونت‌های پوستی

به غیر از زخم، تتوها ممکن است سایر عفونت‌های پوستی را نیز ایجاد کنند مانند راش. این عفونت‌ها معمولا با دارو قابل درمان هستند و در طول زمان از بین می‌روند. با این حال، مردم باید از این عارضه‌ی جانبی هم مطلع باشند. حتی ممکن است ناحیه‌ی اطراف خالکوبی با یک سوزن استریل آلوده شود، و شاید مدتی طول بکشد تا اثرات منفی آن به طور واضح پدیدار شود.

عوارض تاتو ۵:  عوارض مرتبط با اسکن

افرادی که خالکوبی دارند و ممکن است اسکن کنند از جمله اشعه‌ی ایکس یا MRI، باید بدانند که چنین چیزی می‌تواند به عوارض جدی منجر شود. اول این‌که خالکوبی ممکن است در تصویر اسکن تداخل ایجاد کند، و به این ترتیب باعث بروز مشکلاتی شود. علاوه بر این، اشعه‌ی مغناطیسی یا اشعه‌ی ماوراء بنفش ممکن است در برابر خالکوبی واکنش نامطلوب نشان بدهد و ناحیه‌ی اطراف آن ممکن است آلوده شود.

مطلب مرتبط: راهنمای پاک کردن تتو: ۱۳ گام برای پاک کردن تتو در خانه

۶. آیا شما اهداکننده‌ی خون هستید؟

به افرادی که به طور مرتب خون اهدا می‌کنند، باید هشدار داد که یک دوره‌ی زمانی خاصی وجود دارد که پس از زدن طرح با جوهر نمی‌توانند خون بدهند. این دوره‌ی زمانی معمولا یک هفته یا بیش‌تر طول می‌کشد، اما بعضی مراکز حتی ممکن است از فرد بخواهند که یک ماه صبر کند و بعد خون بدهد.

علاوه بر این، مرکز خالکوبی باید تحت قوانین تدوین شده باشد. اگر مرکز تحت این قوانین نباشد، ممکن است مردم هرگز مجاز به اهدای خون خود نباشند. بنابراین، برای افرادی که تتو می‌کنند یا می‌خواهند خون اهدا کنند، لازم است قبل از خالکوبی از همه‌ی قوانین مطلع باشند.

۷. کبودی‌های ناخوشایند هم از عوارض تاتو است

در صورتی که سوزن در حین وارد کردن جوهر یک رگ خونی را سوراخ کند، ممکن است هماتوم روی پوست‌شان رخ بدهد. هماتوم اساسا بدین معنا است که رگ خونی زیر پوست دچار پارگی شده و لخته خون زیر پوست تشکیل می‌شود. اگرچه با گذشت زمان، کبودی‌ها ممکن است محو شوند، اما ایده‌ی خوبی است که آن را بررسی کنید تا بعدها نگرانی و مشکل خاصی ایجاد نشود.

عوارض تاتو

عوارض تاتو ۸: هیچکس سرطان را دوست ندارد!

اگرچه یک مرکز معتبر خالکوبی اچ‌آی‌وی یا هپاتیت را از شما دور نگه می‌دارد، اما مردم باید آگاه باشند که سرطان یک اثر جانبی خطرناک ناشی از خالکوبی است. شایع‌ترین عارضه، سرطان پوست است که آن رخ کریه خود را نمایان نمی‌کند تا زمانی که دیگر خیلی دیر شده‌است.

جوهر تتو ممکن است باعث ایجاد سموم در جریان خون شود و همین می‌تواند منجر به بروز سرطان شود. اگر چه چنین پیامدی یک نتیجه‌ی ثابت‌شده به لحاظ پزشکی نیست، اما کارشناسان معتقدند که احتمال این بیماری وجود دارد و در واقع سرطان می‌تواند یکی از عوارض جانبی خطرناک تتو باشد.

مطلب مرتبط: ۶ دلیل که شاید بخواهید تتو خود را پاک کنید

۹. فشار روی سیستم لنفاوی

تتو ممکن است باعث ایجاد فشار نامناسبی روی سیستم لنفاوی شود. این پیامد معمولا زمانی رخ می‌دهد که التهاب در اطراف منطقه‌ی خالکوبی یا تتو وجود داشته باشد. تجمع گره‌ها که در اطراف ناحیه خال کوبی ظاهر می‌شوند، به عنوان گرانولوم شناخته می‌شوند.

در موارد شدید، گرانولوم‌ها یک اثر جانبی دائمی هستند. آن‌ها معمولا در قسمت‌هایی از پوست ظاهر می‌شوند که در آن سیستم لنفاوی یک ماده‌ی خارجی را روی بدن تشخیص می‌دهد – به عنوان مثال، جوهر خالکوبی. ممکن است رشد بافت غیرطبیعی در اطراف این ناحیه وجود داشته باشد، و نتیجه می‌تواند بسیار دردناک باشد.

مطلب مرتبط:طرح تاتو: ۲۵ زیباترین طرح تتو برای دختران

۱۰. قضاوت دائمی

به غیر از خطرات پزشکی، خالکوبی همچنین ممکن است آسیب‌های عاطفی هم با خود به همراه داشته باشد. اگر چه بسیاری از آدم‌ها به دلیل نوعی شورش عاطفی تتو می‌کنند، اما ایده‌ی خوبی است که قبل از تتو و انداختن طرحی روی بدن، دیدگاه‌های اجتماعی را نیز کشف کنید.

برای برخی از جوامع خالکوبی و تتو ممکن است یک نشانه‌ی منفی باشد و حتی سبب شوند از سوی افراد نزدیک به خودمان آزار و اذیت ببینیم. علاوه بر این، تتو ممکن است به عنوان علامتی از یک رفتار غیرحرفه‌ای در فضای کاری درک شود و فرد مجبور باشد همیشه طرح تتوی خود را به نوعی پوشش بدهد – چیزی که ممکن است در مورد تمام تتوها آسان نباشد، بسته به جایی که می‌خواهید طرح بیندازید.

بنابراین، هرچه قدر هم که تتو جالب و جذاب باشد، قبل از انجام آن، باید موارد قیدشده در این نوشتار را در نظر بگیرید. کسانی که خالکوبی می‌کنند، باید به لحاظ احساسی آماده باشند تا بتوانند با هرگونه عارضه‌ای که دارد کنار بیایند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: لیست سرج

عوارض تاتو: ۱۰ مهمترین مضرات و خطرات تاتو کردن برای سلامتی روح و جسم


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی