کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علل و عوامل آسم: ۹ مهمترین محرک های بروز بیماری آسم

هیچ کس واقعا نمی‌داند چه چیزی باعث بروز آسم می‌شود. آن‌چه ما می‌دانیم این است که آسم یک بیماری التهابی مزمنِ مجاری تنفسی است. علل و عوامل آسم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. با این حال، یک چیز مشخص است: زمانی که راه‌های هوایی با یک محرک در تماس قرار می‌گیرند، ملتهب می‌شوند، باریک می‌شوند و پر از مخاط می‌شوند.

علل و عوامل آسم

چگونه حملات آسم اتفاق می‌افتد

هنگامی که شما دچار حمله‌ی آسم می‌شوید، مجاری تنفسی شما باریک می‌شوند و نفس کشیدن در این شرایط دشوار است. این اختلال می‌تواند نتیجه‌ی اسپاسم عضلات اطراف راه‌های هوایی، التهاب و تورم غشا مخاطی باشد که آن‌ها را پوشش می‌دهد یا ممکن است مقدار زیاد مخاط داخل آن‌ها سبب بروز حمله ‌شود. ممکن است دچار تنگی نفس، خس خس یا سرفه شوید، چرا که بدن شما در حال تلاش برای خلاص شدن از شر مخاط است.

چرا شما آسم دارید و دوست‌تان آسم ندارد؟ هیچکس به طور قطع پاسخ این سوال را نمی‌داند. آلرژی در بسیاری از افراد نقش زیادی در بروز این بیماری دارد و ژنتیک هم یکی از فاکتورهای مهم است.

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مبتلا به آسم باشید، مهم است که بدانید چه عاملی سبب بروز حملات این بیماری در شما می‌شود. هنگامی که متوجه شدید،‌ می‌توانید برای جلوگیری از آن‌ها اقدام کنید. در نتیجه حملات آسم کم‌تر و با شدت پایین‌تری خواهید داشت.

علل و عوامل آسم

۱- آلرژی

۲- مواد غذایی و افزودنی‌های غذایی

۳- ورزش

۴- سوزش سر دل

۵- سیگار کشیدن

۶- سینوزیت

۷- برخی داروها

۸- آب و هوا

۹- دود

آلرژی می‌تواند سبب بروز آسم شود

آلرژی همراه با آسم یک مشکل شایع است. هشتاد درصد آدم‌های مبتلا به آسم به چیزهایی در هوا حساسیت دارند مانند گرده‌ی درخت، علف و علف هرز، کپک، پرز و موی حیوانات، مایت‌ّهای گرد و غبار و مدفوع سوسک. در یک مطالعه، مشخص شد که احتمال ابتلا به آسم دوران کودکی در کودکانی که میزان مدفوع سوسک در خانه‌شان بالا بود، چهار برابر بیش‌تر از سایر کودکان بود. آلرژی به مایت‌های گرد و غبار یکی دیگر از محرک‌های شایع آسم است.

علل و عوامل آسم :مواد غذایی و افزودنی‌های غذایی محرک

آلرژی غذایی می‌تواند واکنش‌های تهدیدکننده‌ی خفیف تا شدید زندگی را ایجاد کند. این نوع آلرژی به ندرت حملات آسم را بدون علائم دیگر تحریک می‌کند. اگر آلرژی غذایی دارید، آسم ممکن است بخشی از یک واکنش شدید و تهدیدکننده‌ی زندگی به نام آنافیلاکسی باشد. شایع‌ترین مواد غذایی مرتبط با علائم آلرژیک عبارتند از:

تخم‌مرغ

شیر گاو

– بادام زمینی

– آجیل درختی

سویا

گندم

ماهی

میگو و دیگر حلزون‌های صدف‌دار

– سالادها

– میوه‌های تازه

نگهدارنده‌های غذا هم می‌توانند آسم را تحریک کنند، به ویژه افزودنی‌های سولفیت مانند سدیم بیسولفیت، پتاسیم بیسولفیت، سدیم متابیسولفیت، پتاسیم متابویسیولفیت و سولفیت سدیم که معمولا در فرآوری یا آماده‌سازی غذا استفاده می‌شوند.

سایر علل و عوامل آسم

۱. حمله‌ی آسم ناشی از انجام تمرینات ورزشی

حدود ۸۰٪ افراد مبتلا به آسم، با انجام تمرین سنگین ورزشی می‌توانند باریک شدن مجاری هوایی را تجربه کنند. ورزش معمولا محرک اصلی حملات آسم است. اگر شما آسم ناشی از ورزش دارید، تنگی قفسه‌ی سینه، سرفه و مشکلات تنفسی را در طول ۵ تا ۱۵ دقیقه تمرین هوازی تجربه خواهید کرد. برای اکثر افراد این علائم در ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از تمرین، از بین می‌روند. اما تا ۵۰٪ افراد مبتلا به آسم ناشی از ورزش، ممکن است ۶ تا ۱۰ ساعت بعد از تمرین، حمله‌ی دیگری را تجربه کنند. گرم کردن بدن به صورت آرام آرام ممکن است به جلوگیری از این مشکل کمک کند.

۲. سوزش سر دل و آسم

سوزش سر دل و آسم اغلب با هم رابطه دارند. تا ۸۹ درصد افراد مبتلا به آسم سوزش سر دل هم دارند (ممکن است پزشک شما آن را رفلاکس معده یا GERD خطاب کند). این مشکل معمولا در هنگام خوابیدن، در شب اتفاق می‌افتد. به طور معمول، یک دریچه از بازگشت اسید معده به مری (لوله‌ای که غذا از آن پایین می‌رود) جلوگیری می‌کند. هنگامی که شما مبتلا به GERD هستید، این دریچه آن‌طوری که باید کار نمی‌کند. اسیدهای معده ریفلاکس می‌کنند، یا به عقب یعنی به مری برمی‌گردند. اگر این اسیدها به گلو یا مجاری هوایی شما برسند، تحریک و التهاب ناشی از آن‌ها باعث می‌شود که یک حمله‌ی آسم ایجاد شود.

علائم خاصی که ریفلاکس را به عنوان علت آسم معرفی می‌کنند عبارتند از شروع آسم در بزرگسالی، نداشتن سابقه‌ی خانوادگی آسم، نداشتن سابقه‌ی آلرژی یا برونشیت، آسمی که کنترل آن دشوار است یا سرفه کردن در حالی که دراز کشیده‌اید.

در صورتی که پزشک‌تان مشکوک به این مشکل باشد، ممکن است آزمایشات خاصی را برای جستجوی آن تجویز کند، و تغییر رژیم غذایی یا عوض کردن داروهای‌تان را توصیه کند.

۳. سیگار کشیدن و آسم

افرادی که سیگار می‌کشند به احتمال زیاد به آسم هم مبتلا می‌شوند. اگر آسم داشته باشید و سیگار بکشید، ممکن است علائمی مانند سرفه و خس خس بدتر شود. خطر رخ دادن خس خس سینه در کودکان زنانی که در حین بارداری سیگار می‌کشند بالاتر است. همچنین عملکرد ریه در نوزادانی که مادران‌شان در حین بارداری سیگار می‌کشند، با مشکل مواجه خواهد بود. اگر آسم دارید و سیگاری هستید، ترک سیگار مهم‌ترین گامی است که می‌توانید برای محافظت از ریه‌های‌تان بردارید.

۴. سینوزیت و دیگر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی

درست مانند آسم که در پوشش مجاری هوایی شما التهاب ایجاد می‌کند، سینوزیت هم سبب التهاب در غشاهای مخاطی که سینوس را پوشش می‌دهند، می‌شود. به این ترتیب غشاها، مخاط بیش‌تری را بیرون می‌دهند. اگر آسم دارید و الهتاب سینوس را تجربه می‌کنید، راه‌های هوایی هم ممکن است دچار التهاب شوند. درمان سریع عفونت سینوسی می‌تواند علائم آسم را کاهش دهد.

۵. عفونت و آسم

سرماخوردگی، آنفولانزا، برونشیت و سینوس می‌توانند منجر به حمله‌ی آسم شوند. این عفونت‌های تنفسی که باعث آسم می‌شوند، می‌توانند ویروسی یا ناشی از باکتری باشند. آن‌ها، به ویژه در کودکان زیر ۱۰ سال، علت شایع آسم هستند. ممکن است بیش‌تر از دو ماه بعد از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، یک حمله‌ی آسم را تجربه کنید. حدود ۲۰٪ تا ۷۰٪ بزرگسالان مبتلا به آسم بیماری سینوسی هم دارند. همچنین، ۱۵ تا ۵۶ درصد افراد مبتلا به رینیت آلرژیک (تب یونجه) یا سینوزیت علائم آسم هم دارند.

۶. داروها و آسم

افراد مبتلا به آسم حساس به آسپرین نیز ممکن است با داروهای دیگر نیز مانند داروهای ضد التهابی (ایبوپروفن، ناپروکسن) و بلوک‌کننده‌ی بتا (که برای درمان بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و گلوکوم استفاده می‌شود) مشکل داشته باشند. اگر می‌دانید که به این داروها حساس هستید، مطمئن شوید که پزشک‌تان مشکل را در پرونده‌تان قید می‌کند. قبل از شروع یک داروی جدید، همیشه با داروسازتان در مورد این واکنش صحبت کنید.

۷. سایر محرک‌های آسم

۱. مصرف تنباکو، کشیدن سیگار، دور از سوختن چوب یا شومینه، بوی تند عطر، مواد و محصولات تمیزکننده و غیره، می‌توانند باعث آسم شود. به همین ترتیب آلودگی هوا، گرد و غبار در محل کار یا بخار مواد شیمیایی نیز می‌توانند دیگر محرک‌های بروز آسم باشند.

۲. آب و هوا. هوای سرد، تغییرات دما و رطوبت می‌تواند باعث بروز حمله‌ی آسم شود.

۳. احساسات قوی. استرس و آسم اغلب با هم مرتبط هستند. اضطراب، گریه، فریاد، استرس، خشم، یا خنده‌ی شدید می‌توانند باعث تحریک حمله‌ی آسم شوند.

محرک ها چگونه می‌توانند آسم را بدتر کنند؟

وقتی که آسم دارید، راه‌های هوایی یا مجاری تنفسی‌تان همیشه ملتهب و حساس هستند. آن‌ها نسبت به انواع عوامل خارجی یا محرک‌ها واکنش نشان می‌دهند. تماس با این عوامل موجب بروز علائم آسم می‌شود. راه‌های هوایی شما تنگ و باریک می‌شوند و سطح التهاب در آن‌ها بالا می‌رود، مخاط آن‌ها را مسدود می‌کند و نشانه‌ها و علائمی که تجربه می‌کنید بدتر می‌شوند. حمله‌ی آسم ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض یک محرک یا چند روز یا حتی چند هفته بعد از قرار گرفتن در معرض آن شروع شود.

واکنش نسبت به محرک‌های ایجادکننده‌ی حملات آسم برای هر فردی متفاوت است و حتی ممکن است هر بار به شیوه‌ی متفاوتی نمود پیدا کند. چیزی ممکن است شما را اذیت کند، اما دوست‌تان که مبتلا به آسم است هیچ تاثیری از آن نپذیرد. شما ممکن است نسبت به محرک‌های زیادی واکنش‌پذیر باشید اما هیچ محرکی روی شخص دیگر مبتلا به آسم تاثیر نداشته باشد. و در حالی که پرهیز از محرک‌ها راهکار خوبی برای کنترل آسم است، اما بهترین راه، مصرف داروها و دنبال کردن دقیق درمان است به همان صورتی که پزشک‌تان توصیه‌ کرده‌است.

چگونه می‌توانم بفهمم که چه چیزی حملات آسم را در من تحریک می‌کند؟

تشخیص آن‌چه اطراف شما در زمان بروز حمله‌ی آسم، رخ داد،‌ اولین گام برای شناسایی محرک‌ها است.

پزشک‌تان نیز ممکن است آزمایش خون تجویز کند یا از شما بخواهد از دستگاهی به نام پیک فلومتر استفاده کنید. این دستگاه میزان هوایی که بیرون می‌دهید و سرعت بیرون آمدن آن را اندازه‌گیری می‌کند. پیک فلومتر می‌تواند تغییرات در روند تنفس‌تان و شروع علائم آسم را مشخص کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: وب‌مد

علل و عوامل آسم: ۹ مهمترین محرک های بروز بیماری آسم


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی