کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علائم پارگی تاندون: ۲۹ علل و علائم پارگی تاندون شانه ،دست و پا

هرچند پارگی تاندون نسبتا غیر معمول است،  اما می‌تواند یک مشکل جدی باشد و در صورت عدم درمان ممکن است باعث درد آزاردهنده و معلولیت دائمی‌ شود. هر نوع پارگی تاندون نشانه‌های خاص خود را دارد و می‌تواند بسته به شدت پارگی و مهارت جراح به صورت جراحی یا با دارو درمان شود. در این نوشتار با مهمترین علل و علائم پارگی تاندون آشنا می شوید.

علائم پارگی تاندون

به طور کلی، پارگی تاندون در یک فرد میانسال یا مسن رخ می‌دهد. در افراد جوان، عضله معمولا قبل از تاندون دچار کشیدگی و پارگی می‌شود. اما در افراد مسن و کسانی که مبتلا به بیماری‌های خاص (مانند نقرس و پرکاری پاراتیروئید) پارگی تاندون شایع‌تر است.

علل پارگی تاندون

۱- آسیب مستقیم

۲- بالا رفتن سن. در حین این‌که سن‌تان بالا می‌رود، عرضه‌‌ی خون به نواحی مختلف بدن کاهش می‌یابد. به این ترتیب جریان خون به تاندون نیز کاهش می‌یابد و همین موجب تضعیف تاندون می‌شود.

۳- فشار روی تاندون. هنگامی که عضله منقبض می‌شود و در عین حال در جهت مخالف کشیده می‌شود، فشار زیادی روی تاندون درگیر وارد می‌شود.

۴- تزریق استروئیدها به تاندون. این درمان گاهی برای تاندونیت شدید استفاده می‌شود.

۵- برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند فلوروکینولون‌ها خطر بروز پارگی تاندون را (به ویژه تاندون آشیل) افزایش می‌دهند.

* پارگی تاندون عضله چهارسر ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

۶- آسیب مستقیم به زانو درست بالای پاتلا (کشکک زانو)

۷- بالا رفتن سن که منجر به کاهش خون‌رسانی به داخل تاندون شده‌است

۸- ترکیبی از انقباض عضله چهارسر و کشش عضلات

* پارگی تاندون آشیل ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

۹- بالا رفتن سن که منجر به کاهش خون‌رسانی به داخل تاندون شده است

۱۰- فعاليت جسماني شديد توسط افرادي که بدن آماده‌ای ندارند

۱۱- آسیب مستقیم

۱۲- وارد شدن نیروی غیرمنتظره‌ی رو به بالا در قسمت کف پا پس از پریدن از ارتفاع

۱۳- فشار بیش از حد روی پایی که وزن را تحمل می‌کند در حین راه رفتن

۱۴- داشتن گروه خونی O (این یک رابطه‌ی علت و معلولی بحث‌انگیز است.)

* پارگی تاندون ماهیچه‌های گرداننده شانه ممکن است توسط موارد زیر رخ بدهد:

۱۵- بالای سر بردن یک جسم بسیار سنگین

۱۶- آسیب مستقیم

۱۷- تلاش برای پریدن با دست‌هایی که به دو طرف کاملا باز است

پارگی تاندون ماهیچه‌ی دوسر ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

۱۸- انقباض پرفشار بازو

۱۹- بلند کردن ۶۸ کیلو یا بیش‌تر (پارگی تروماتیک)

۲۰- بالا رفتن سن که منجر به تضعیف شدن تدریجی تاندون شده‌است

۲۱- ممکن است خود به خود اتفاق بیافتد

علائم پارگی تاندون

جراحتی که با علائم یا نشانه‌های زیر همراه است ممکن است پارگی تاندون باشد:

۱- شنیدن یا احساس کردن صدای ترق در ناحیه آسیب‌دیده

۲- درد شدید

۳- کبود شدن سریع

۴- ضعف

۵- ناتوانی در استفاده از بازو یا پای آسیب‌دیده

۶- ناتوانی در حرکت دادن منطقه‌ی درگیر

۷- ناتوانی در تحمل وزن

۸- تغییر شکل ناحیه‌ی آسیب‌دیده

علائم پارگی تاندون برای هر قسمت خاص شامل موارد زیر است:

* علائم پارگی تاندون آشیل

شما نمی‌توانید روی انگشتان پای آسیب‌دیده‌تان بایستید (ممکن است بتوانید انگشتان پای‌تان را به سمت پایین بچرخانید زیرا عضلاتی که از این حرکت حمایت می‌کنند، آسیبی ندیده‌اند).

* علائم پارگی تاندون ماهیچه‌های گرداننده‌ی شانه

شما قادر نخواهید بود که دست خود را به کنار باز کنید و بکشید.

* علائم پارگی تاندون عضله‌ی دوسر

قدرت خم کردن بازو کاهش خواهد یافت و همین‌طور توانایی باز کردن دست‌ها به دو طرف زمانی که کف دست‌ها رو به بالا است کاهش می‌یابد.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشیم؟

اگر در ناحیه‌ی آسیب‌دیده صدای ترق شنیدید یا احساس کردید، درد شدیدی داشتید، بعد از رخ دادن حادثه بلافاصله کبودی داشتید یا قادر نبودید از بازو یا پای آسیب‌دیده استفاده کنید، با پزشک تماس بگیرید. چرا که در این صورت احتمالا دچار پارگی تاندون شده‌اید.

هر زمانی که جراحتی روی بدن‌تان رخ داد و باعث درد شدید شد و در عین حال در ناحیه‌ی آسیب‌دیده صدای ترقی احساس کردید یا شنیدید، به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. ضعف، ناتوانی در تکان دادن منطقه‌ی درگیر، عدم توانایی وزن و تغییر شکل ناحیه‌ی آسیب‌دیده، علائم کلیدی دیگری هستند که در صورت تجربه کردن‌شان باید به بخش اورژانس مراجعه کنید.

از آن‌جایی که شما بدن‌تان را بهتر می‌شناسید، اگر چیزی برای‌تان جدی به نظر می‌رسد، بهتر این است که محافظه‌کارانه عمل کنید و برای معاینه‌ی ناحیه آسیب‌دیده اقدام کنید.

تست و آزمایش

پارگی تاندون معمولا با یک معاینه فیزیکی تشخیص داده می‌شود. برای تأييد تشخيص و تعیین شدت پارگی تصويربرداری انجام می‌شود.

عضله‌ی چهارسر ران

* اشعه‌ی ایکس اغلب نشان می‌دهد که پاتلا (کشکک زانو) پایین‌تر از موقعیت نرمال خود از زاویه‌ی دید کناری است.

* با استفاده از MRI، پزشک‌تان می‌تواند بگوید که آیا پارگی شما جزئی است یا کامل.

تاندون آشیل

– پزشک شما ممکن است تست تامپسون را روی‌تان انجام دهد. در این آزمایش، پزشک‌تان از شما می‌خواهد که روی صندلی زانو زده و پای‌تان را روی لبه آویزان کنید. سپس قسمت خاصی از عضله‌ی پشت پا را فشار می‌دهد. اگر در هنگام اعمال فشار انگشتان‌تان پا رو به پایین نشوند، احتمالا دچار پارگی تاندون آشیل هستید.

– در آزمایش دیگری، پزشک دستگاه فشارسنج را روی عضله‌ی پشت پا قرار می‌دهد. سپس دستگاه تا 100 میلی‌متر جیوه باد می‌شود. سپس پزشک‌تان انگشت‌های پا را به طرف بالا خم می‌کند. اگر تاندون شما مشکلی نداشته باشد، فشار به 140 میلی متر جیوه افزایش خواهد یافت. اما در صورتی که دچار پارگی تاندون شده باشید، فشار فقط مقدار کمی افزایش می‌یابد.

– ممکن است بتوانید پای خود را به سمت پایین خم کنید، زیرا عضلاتی که از این حرکت حمایت می‌کنند، دچار مشکل نشده‌اند. با این وجود نمی‌توانید روی نوک انگشتان پای آسیب‌دیده‌تان بایستید.

– اشعه ایکس گرفته شده از زاویه‌ی پهلویی ممکن است تیره شدگیِ فضای پر از بافت چربی مثلثی در جلوی تاندون آشیل یا ضخیم شدن تاندون را نشان دهد.

– ام‌آرآی یا سونوگرافی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد تا مشخص شود که میزان پارگی چه‌قدر بوده‌است، هرچند این دو معمولا برای رسیدن به یک تشخیص قطعی لازم نیستند.

ماهیچه‌ی گرداننده‌ی شانه

– شما قادر نخواهید بود که بازوی خود را به طرفین باز کنید.

– پزشک‌تان ممکن است یک تست بازو روی شما انجام دهد به این ترتیب که بازوی شما تا زاویه‌ی 90 درجه بالا می‌آید و از شما خواسته می‌شود که دست‌تان را در این موقعیت نگه دارید. اگر دچار پارگی تاندون ماهیچه‌های گرداننده‌ی شانه شده باشید، حتی اعمال ذره‌ای فشار روی ساعد باعث می‌شود که ناگهان بازوی‌تان را بیندارید.

– اشعه ایکس ممکن است نشان دهد که استخوان بلند قسمت بالای بازو (استخوان بازو یا هومروس) کمی از جای خود خارج شده‌است.

– آرتروگرافی شانه برای تشخیص هر گونه پارگی احتمالی در ماهیچه‌های گرداننده‌ی شانه بسیار کمک‌کننده است. در این آزمایش، رنگی که در اشعه‌ی ایکس نشان داده می‌شود به طور مستقیم به مفصل شانه تزریق می‌شود و بعد مفصل در اطراف حرکت داده می‌شود. سپس اشعه ایکس شانه گرفته می‌شود. اگر مشخص شد که رنگ از مفصل نشتی دارد، به احتمال زیاد دچار پارگی تاندون در این ناحیه شده‌اید.

– ام‌آر‌ای یک ابزار غیر تهاجمی برای ارزیابی ماهیچه‌ی گرداننده‌ی شانه فراهم می‌کند، هرچند این روش هم گران‌تر است و هم به اندازه‌ی آرتروگرافی کمک‌کننده نیست.

ماهیچه‌ی دوسر

– اشعه‌ی ایکس ممکن است نشان دهد که استخوان بازوی شما خارج از جای خود قرار دارد یا جایی که عضله به استخوان می‌چسبد، تغییر کرده‌است.

– اگر تاندون ماهیچه‌ی دوسر شما به طور کامل پاره شده باشد، ماهیچه‌ی دوسر به سمت آرنج جمع می‌شود و همین موجب تورم ناحیه‌ی بالای قسمت چروک بازو می‌شود.

– شما کاهش قدرت خم شدن آرنج را تجربه خواهید کرد و همین‌طور در حرکت دادن دست‌ها در حالی که کف آن‌ها رو به بالا است، مشکل خواهید داشت.

– هنگامی که کف دست‌ها رو به بالا است، به سختی می‌توانید دست‌های‌تان را در طرفین بالا ببرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:webmd

علائم پارگی تاندون: ۲۹ علل و علائم پارگی تاندون شانه ،دست و پا


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی