کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علل اختلالات خوردن: ۶ مهمترین دلایل ابتلا به اختلال خوردن

چند نوع متفاوت از اختلالات خوردن وجود دارد. گذشته از این‌که هر کدام عوارض خاص خود را دارند، همه‌ی آن‌ها سبب می‌شوند که فرد مبتلا دچار کمبود مواد مغذی شود که باید از غذا بگیرد، زیرا او به اندازه‌ی کافی غذا نمی‌خورد یا به این دلیل که در پروسه‌ی هضم به نوعی مشکل دارد. این روند می‌تواند منجر به ضعف، کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن، ضعیف شدن سیستم ایمنی و حتی مرگ شود.

در صورتی که به هیچ یک از اختلالات خوردن دچار نباشید،‌ به سختی می‌توانید آن را درک کنید. خواه اختلال خوردن داشته باشید و خواه نه، برای شناختن آن، باید ابتدا علت بروز آن را بشناسید. درک علت بروز اختلال خوردن باعث می‌شود که غلبه بر این مشکل در خودتان یا کمک به یکی از عزیزان‌تان برای این‌که بر این اختلال غلبه کند،‌ آسان‌تر باشد.

علل بروز اختلالات خوردن می‌تواند منحصر به فردِ مبتلا باشد و تلاش برای فهرست‌بندی علت‌های بروز این اختلال فراتر از محدوده این مقاله است. در عوض، ما در اینجا به برخی از مشخص‌ترین علل بروز اختلالات خوردن می‌پردازیم و در عین حال برخی از افسانه‌ها را در مورد این مشکل که هنوز هم درک ما را از آن تحت تاثیر قرار داده‌اند، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عوامل خطر اختلالات خوردن

قبل از صحبت کردن در مورد علل بروز اختلالات خوردن، در مورد بعضی از عوامل خطر که سبب ایجاد این اختلال می‌شوند به طور خلاصه صحبت خواهیم کرد. عوامل خطر این بیماری عبارتند از شرایطی که احتمال بروز این بیماری را افزایش می‌دهند، اما نشان نمی‌دهند که یک فرد لزوما این اختلال را توسعه می‌دهد یا آن را توسعه نمی‌دهد.

عوامل خطر برای اختلالات خوردن عبارتند از وجود اختلال خوردن یا سایر مشکلات سلامت روحی در اعضای خانواده‌تان یا یکی از نزدیکان‌تان، داشتن سابقه‌ی رژیم غذایی و نارضایتی از ظاهر و فیزیک بدن‌تان. داشتن یکی دیگر از مشکلات روحی روانی از جمله افسردگی، اضطراب، OCD (وسواس فکری-عملی)، PTSD (اختلال استرسی پس از آسیب روانی) و سوء مصرف مواد نیز می‌توانند خطر ابتلای فرد را به اختلال خوردن افزایش دهد. بارداری و داشتن دیابت نوع ۱ نیز از جمله دیگر عوامل خطر بروز این اختلال هستند.

علل اختلالات خوردن

اکثر سازمان‌ها بر این باورند که هیچ وقت تنها یک دلیل برای بروز نوعی اختلال خوردن وجود ندارد، بلکه در واقع برخی از عوامل مختلف به طور همزمان رخ می‌دهند تا چنین اختلالی بروز کند.

۱. ژنتیک

هر روز تحقیقات بیش‌تری انجام می‌شوند برای اینکه نشان دهند اختلالات خوردن یک مولفه ژنتیکی دارند. از آن‌جایی که اختلالات خوردن به لحاظ اجتماعی نیز تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، سابقا تصور می‌شد که آن‌ها رفتارهای آموخته‌شده‌ای هستند و به همین دلیل هم در خانواده‌ها و بین یکی دو عضو از خانواده رخ می‌دهند. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده‌اند که احتمالا ژن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند، گرچه این‌که دقیقا کدام ژن‌ها درگیر هستند، ‌مشخص نیست.

۲. محیط خانه

این مساله که اختلالات خوردن تا چه حد ژنتیکی هستند، با این واقعیت پیچیده‌تر می‌شود که فشارهای خانوادگی ممکن است علت دیگری برای بروز اختلالات خوردن، به ویژه در جوانانی باشند که ممکن است از خوردن غذا به عنوان راهی برای نشان دادن قدرتی استفاده کنند که احتمالا خودشان حس می‌کنند در جنبه‌های دیگر زندگی خود ندارند.

اختلالات خوردن در بعضی افراد نیز به عنوان راهی برای مقابله با استرس یا فاجعه‌ای که تجربه کرده‌اند رخ می‌دهد. این اختلال می‌تواند راهی دیگر برای بیان قدرت در موقعیت‌های ظاهرا بدون قدرت باشد، اما در عین حال می‌تواند به دلیل ارتباط بین اختلالات خوردن و اختلالات عاطفی مانند اضطراب و افسردگی که بالاتر عنوان شد، باشد.

۳. عدم تعادل شیمیایی

برخی از اختلالات خوردن نیز ممکن است ناشی از عدم تعادل مواد شیمیایی یا گیرنده‌های شیمیایی در مغز باشند، شبیه به نوعی عدم تعادل که ممکن است برخی از انواع افسردگی را ایجاد کند. این علت، در عین حال ممکن است توضیح دهد که چرا اختلالات خوردن اغلب در افراد مبتلا به اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی تجربه می‌شود. نمونه‌های خاصی از پیامرسان‌های شیمیایی مغز که می‌توانند در زمان وقوع اختلالات خوردن و اختلالات خلقی دچار عدم تعادل شوند، عبارتند از کورتیزول، که در واکنش استرس دخالت دارد و دوپامین و تریپتوفان، که می‌توانند به ما کمک کنند ریلکس کنیم.

اختلالات خوردن همچنین می‌توانند این عدم تعادل را در طول زمان بدتر کنند. وجود چربی برای تولید برخی از پیامرسان‌های شیمیایی، و همچنین برای کمک به بدن جهت ایجاد یا پردازش سایر پیام‌رسان‌ها لازم است. هنگامی که میزان چربی رژیم غذایی کاهش می‌یابد، به این دلیل که فرد به اندازه‌ی کافی غذا نمی‌خورد یا غذا را هضم نمی‌کند و چربی بدن کاهش می‌یابد به این دلیل که بدن در صورت عدم وجود منابع غذایی انرژی، چربی را می‌سوزاند، مشکلات بیش‌تری در ارسال و دریافت سیگنال‌های شیمیایی در بدن رخ خواهد داد. این روند می‌تواند باعث بدتر شدن اختلالات خوردن شود و حتی بهبودی و درمان آن نیز با مشکلاتی مواجه خواهد بود.

با این حال، در برخی موارد، پزشکان مطمئن نیستند که آیا این عدم تعادل به دلیل اختلال خوردن وجود دارد، یا اختلال خوردن به دلیل عدم تعادل رخ داده‌است، یا ترکیبی از هر دو. صرف نظر از این‌که کدام یک مسبب بروز آن دیگری است، بازگرداندن تعادل این مواد شیمیایی از طریق دارو حداقل در کوتاه مدت، اغلب بخشی از درمان اختلالات خوردن است، تا زمانی که مواد شیمیایی در تعادل مناسب بمانند. درمان نیز به احتمال زیاد گفتگو درمانی را برای رسیدگی به جنبه‌های اجتماعی و عاطفی این بیماری شامل می‌شود.

عوامل اجتماعی، هنوز هم نقش قابل‌توجهی در میزان ریسک ابتلای فرد به اختلال خوردن ایفا می‌کنند؛ هرچند این عوامل سابقا به عنوان تنها عوامل بروز این بیماری شناخته شده بودند. البته در حال حاضر، عوامل بیولوژیکی توجه بسیار بیش‌تری نسبت به گذشته دریافت می‌کنند.

۴. ویژگی‌های فردی

نه تنها افراد مبتلا به اختلالات عاطفی دیگر می‌توانند به اختلالات خوردن مبتلا شوند، بلکه اختلالات خوردن نیز می‌تواند در اثر ویژگی‌های شخصیتی که بسیاری از مردم دارند مانند کمال‌گرایی، حساسیت به سیستم پاداش و رعایت سفت و محکم قوانین ایجاد شود. این ویژگی‌ها به شکل‌گیری شخصیت فرد کمک می‌کنند، اما در عین حال می‌توانند به توسعه یا توجیه اختلال خوردن منجر شوند. بسیاری از افراد نیز در حین تلاش برای رعایت رژیم‌های سخت، به اختلالات خوردن مبتلا می‌شوند.‍

۵. فشارهای اجتماعی از سوی رسانه‌ها

همان‌طور که در بالا ذکر شد، اختلالات خوردن دارای یک مولفه اجتماعی هم هستند که بر اساس نظر جامعه نسبت به وزن فرد تعیین می‌شود. به همین دلیل است که احتمال رخ دادن اختلالات خوردن در زنان نسبت به مردان بیش‌تر است. زنان از سوی جامعه تحت فشار قرار گرفته‌اند که لاغر باشند، روندی که می‌تواند منجر به بروز اختلالات خوردن شود، در حالی که مردان تحت فشار جامعه قرار می‌گیرند که درشت‌تر باشند و این هم احتمالا به مشکلاتی نظیر استفاده از استروئیدها منجر می‌شود، گرچه مردان نیز به اختلالات خوردن مبتلا می‌شوند.

این نوع فشار از رسانه‌ها، به خصوص تلویزیون، فیلم‌ها و تبلیغات حاصل می‌شود. رسانه‌ها تمایل دارند که بازیگران زن و مرد متناسب و لاغر را به عنوان قهرمانان و نقش اصلی فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی انتخاب کنند، در حالی که کاراکترهای سنگین‌تر معمولا در نقش‌های کمدی و نقش بد فیلم یا سریال انتخاب می‌شوند یا اصلا برای هیچ نقشی انتخاب نمی‌شوند. بعضی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی نیز در قدرت اجتماعی ناهنجاری‌های غذایی با فریبنده نشان دادن آن‌ها یا نشان دادن‌شان به عنوان بخشی ازتجربه‌ی نوجوانی، نقش دارند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۲ فیلم سینمایی “مزایای گوشه‌گیر بودن“، اما واتسون به یکی از سال‌اولی‌ها می‌گوید: “من دچار پرخوری عصبی نیستم، اما به آن ایمان دارم. ”

تبلیغات

تبلیغات حتی بدتر است به این ترتیب که مدل‌های مد کم وزن هستند، حتی گاهی اوقات به طرز خطرناکی دچار کمبود وزن هستند. تصاویر زنان در تبلیغات و مجلات نیز اغلب ویرایش می‌شود تا لاغرتر به نظر برسند. چنین چیزی می‌تواند به این معنی باشد که حتی افراد دارای وزن سالم ممکن است مطابق با آن تصورات آرمانی در مورد اندام‌شان زندگی نکنند.

۶. فشارهای اجتماعی از سوی دوستان و خانواده

فشارهای اجتماعی همچنین می‌تواند از طرف دوستان و خانواده باشد. به خصوص در سال‌های نوجوانی، فشار از سوی همسالان برای رفتار یا عمل کردن به شیوه‌ای خاص می‌تواند پرتنش باشد. این امر می‌تواند به طور غیر مستقیم در ابتلای نوجوانان به اختلالات خوردن نقش داشته باشد. برخی از نوجوانان حتی از دوستان‌شان در مورد چگونگی ایجاد اختلال خوردن در خودشان و همچنین نحوه‌ی پنهان کردن آن یاد می‌گیرند.

البته تنها نوجوانان نیستند که می‌توانند به اختلالات خوردن مبتلا شوند. بسیاری از فشارهای اجتماعی که می‌توانند باعث ایجاد اختلالات خوردن در نوجوانان شوند می‌توانند از طریق شکل‌های جدید فشار اجتماعی بر بزرگسالان نیز تأثیر بگذارند. یک نمونه “احساس خجالت از چربی‌ها” است، به این معنی که فرد به خاطر وزن بالایی که دارد دچار خجالت و شرم است، اغلب به این دلیل که این موضوع مدام در مکالمات مطرح می‌شود. در غالب مواقع خجالت از چربی در واقع فرد را آزار می‌دهد، اما در عین حال می‌تواند یک معنی خوب داشته باشد برای ابراز نگرانی در مورد پیامدهای سلامتی زیاد بودن چربی بدن که که به اشتباه تعبیر شده‌است. و به هر روی هدف از این عبارت هر چه که باشد، بیش‌تر آسیب‌زننده است تا کمک‌کننده!

متأسفانه، اختلالات خوردن نه تنها تا حدی در اثر فشارهاي اجتماعي ایجاد می‌شود بلکه حتي مورد تشویق نیز قرار می‌گیرد. اختلالات خوردن می‌تواند منجر به کاهش وزن شود. هنگامی که این کاهش وزن از سوی دیگران مورد ستایش قرار می‌گیرد، فرد ممکن است شیوه‌ی ناسالم رژیم غذایی خود را برای از دست دادن وزن کماکان ادامه دهد.

کمک گرفتن

بروز اختلالات خوردن علت‌های زیادی دارد که البته بسیاری از این علل به طور کامل درک نمی‌شوند. اغلب، اطلاع بیش‌تر در مورد اختلالات خوردن منجر می‌شود به این‌که بفهمیم چه‌قدر این اختلالات شایع هستند و ما چه‌قدر کم در مورد آن‌ها می‌دانیم. سابقا تصور می‌شد که این اختلالات منحصرا مشکلی در میان دختران نوجوان قفقازی دارای دوستان بدنیت است، اما اکنون می‌دانیم که این چشم‌انداز و دانش به طور خطرناکی محدود بوده‌است. اختلالات خوردن می‌تواند برای افرادی از هر دو جنس، هر نژاد و در هر سنی رخ بدهد.

اختلالات خوردن نباید یک موضوع پیش پا افتاده در نظر گرفته شود و با دیدن اولین نشانه‌های این مشکل باید با یک متخصص بهداشت روان تماس بگیرید. بسیاری از جوامع نیز دارای گروه‌های پشتیبانی هستند که افراد دارای اختلالات خوردن می‌توانند از یکدیگر چیزهایی یاد بگیرند. پزشک شما ممکن است بداند که چگونه به شما یا یکی از عزیزان‌تان اطلاعات بیش‌تری در مورد انجمن‌های نزدیک به شما بدهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: بتر هلپ

علل اختلالات خوردن: ۶ مهمترین دلایل ابتلا به اختلال خوردن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی