کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ نکته درباره علل، علائم و روشهای تحمل سرخوردگی

سرخوردگی احساسی است ناشی از چالش‌هایی که در مسیر رسیدن به اهداف‌مان قرار می‌گیرند. توانایی مقابله با سرخوردگی به عنوان تحمل سرخوردگی شناخته می‌شود. افرادی که تحمل سرخوردگی بالایی دارند، می‌توانند با موفقیت کنار بیایند. افرادی که تحمل سرخوردگی پایینی دارند ممکن است از مشکلات به ظاهر ناچیز روزمره مانند ترافیک و سر و صدای بچه‌ها اذیت شوند.

علل، علائم و روشهای تحمل سرخوردگی

* افرادی که سطح تحمل سرخوردگی در آن‌ها پایین است، احتمالا سریعاً از انجام کارهای سخت خودداری می‌کنند. فکر کردن صرف به انتظاری که باید بکشند یا کار روی وظایفی که نمی‌فهمند ممکن است برای‌شان غیرقابل تحمل باشد.

اگر در رده پایین طیف تحمل سرخوردگی قرار بگیرید، ممکن است برخی مشکلات را در زندگی‌تان تجربه کنید. خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود تحمل سرخوردگی در خود انجام دهید.

۱. پیامدهای سرخوردگی

تحمل سرخوردگی یک مؤلفه اصلی سلامت روانشناختی است. افرادی که می‌توانند از پس مشکلات برآیند، در اهداف خود پایداری بیش‌تری دارند و این می‌تواند به آنها در داشتن حس خوب و رسیدن به موفقیت کمک کند.

کسانی که تحمل سرخوردگی کمی دارند، ممکن است به راحتی تسلیم شوند یا در کل از انجام کارهای سخت اجتناب کنند. این امر می‌تواند عواقب جدی در دستیابی به هدف‌شان داشته باشد.

پایین بود سطح تحمل سرخوردگی همچنین می‌تواند بر روابط ما تأثیر بگذارد. افراد دارای تحمل پایین، ممکن است بعد از مواجهه با موانع و احساس سرخوردگی خیلی زود تسلیم شوند. آن‌ها ممکن است در برابر رفتار شریک زندگی‌شان صبر و تحمل نداشته باشند یا در موقعیت‌های روزمره (مانند انتظار برای یک میز در رستوران) صبور نباشند، رفتاری که می‌تواند منجر به افزایش تنش در روابط شود.

۲. علل سرخوردگی

دلایل مختلفی وجود دارد که برخی از افراد دچار پایین بودن سطح تحمل سرخوردگی هستند:

* بیماری روانی. اختلالات بهداشت روانی، مانند افسردگی و اضطراب، می‌تواند تحمل سرخوردگی را کاهش دهد. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که افراد مبتلا به ADHD معمولا در برابر مشکلات و سرخوردگی‌ها تحمل کم‌تری دارند.

* شخصیت. شخصیت نیز در تحمل سرخوردگی نقش دارد. برخی از افراد به طور طبیعی شرایط ناامیدکننده را بهتر از دیگران تحمل می‌کنند.

* سیستم‌های اعتقادی. اعتقادات آدم‌ها نیز در چگونگی تحمل سرخوردگی توسط آن‌ها نقش دارد. کسی که فکر می‌کند “زندگی باید آسان باشد” یا “سایر آدم‌ها همیشه باید انتظارات او را برآورده کنند” نسبت به آدم‌های دیگر تحمل کم‌تری در برابر عوامل استرس‌زای روزانه دارند.

۳. علائم سرخوردگی

تحمل سرخوردگی پایین در آدم‌های مختلف کمی متفاوت است. اما در این‌جا برخی از علائم شایع این مشکل وجود دارد:

* تعویق مداوم به دلیل عدم توانایی تحمل سرخوردگی ناشی از یک کار سخت یا کسل‌کننده

* تلاش‌های پیش‌رانشی برای “اصلاح” مشکل پیش‌آمده به دلیل بی‌تاب بودن، نه انتظار برای تصحیح این موضوع

* ناراحتی موقتی اغراق‌آمیز

* اصرار بر به دست آوردن رضایت فوری

* کنار کشیدن بلافاصله وقتی با چالش یا مانعی مواجه می‌شوید

* به شدت تحریک یا عصبانی شدن در مورد استرس‌زاهای روزمره

* فکر کردن یا اصرار بر اینکه، “من نمی‌توانم فلان چیز را تحمل کنم.”

* اجتناب از کارهایی که ممکن است باعث پریشانی شوند

۴. توسعه تحمل سرخوردگی در خودتان

تحمل سرخوردگی را می‌توان یاد گرفت. با تمرین و فداکاری مداوم می‌توانید شدت ناامیدی و سرخوردگی را در خودتان کاهش دهید، و می‌توانید یاد بگیرید که احساسات خود را به روش‌های مناسب اجتماعی بیان کنید. در این‌جا چند راهکار وجود دارد که می‌توانند به شما در توسعه‌ی تحمل سرخوردگی کمک کنند.

۱. شرایط سخت را بپذیرید

احساس سرخوردگی باعث ایجاد افکار منفی می‌شود مثلا این‌که: “این چیزها همیشه برای من اتفاق می‌افتد!” یا “چرا ترافیک باید هر روز سنگین باشد؟ فلان چیز وحشتناک است. ”

به اظهارات منفی اغراق‌آمیز با اظهارات واقع‌گرایانه پاسخ دهید. به جای فکر کردن در مورد ناعادلانه بودن ترافیک، به خودتان یادآوری کنید: “روزانه میلیون‌ها اتومبیل در خیابان‌ها وجود دارد. بنابراین ترافیک اتفاق می‌افتد. ”

هنگامی که خود را متقاعد می‌کنید که زندگی ناعادلانه است، در نظر بگیرید که آیا این وضعیتی است که می‌توانید تغییر دهید یا این‌که باید نحوه‌ی نشان دادن واکنش‌تان را به آن تغییر دهید. اگر وضعیت خارج از کنترل شما است، پس بر پذیرش آن تمرکز کنید.

۲. به خودتان قوت قلب بدهید

ناامیدی می‌تواند ناشی از تردید در عدم توانایی شما برای تحمل پریشانی باشد. این تفکر که “نمی‌توانم داخل صف ایستادن را تحمل کنم ،” یا “بیش‌تر از آنی خسته هستم که بخواهم دوباره امتحان کنم” ، ناامیدی شما را افزایش می‌دهد. این نوع افکار همچنین می‌تواند مانع از انجام کارهایی شود که ممکن است منجر به احساس ناامیدی شوند.

به خودتان یادآوری کنید که می‌توانید با احساسات آزاردهنده کنار بیایید. خواه نفس عمیق بکشید و دوباره امتحان کنید و خواه وقتی که احساس ناراحتی می‌کنید تا ۱۰ بشمارید، به هر حال می‌توانید یک مهارت مقابله‌ای را امتحان کنید که به شما کمک می‌کند تا با روشی سالم با ناامیدی و سرخوردگی روبرو شوید.

۳. بیاموزید که چگونه بدن‌تان را آرام کنید

احساس ناامیدی می‌تواند منجر به علائم فیزیولوژیکی مانند افزایش ضربان قلب و فشار خون بالاتر شود. این تغییرات در بدن ممکن است باعث شود شما نسبت به توانایی خود در مواجهه با ناامیدی شک وپ تردید داشته باشید، حسی که می‌تواند به یک چرخه معیوب منجر شود که شکستن آن دشوار است.

دانستن چگونگی آرام کردن بدن می‌تواند برای آرام کردن ذهن شما مهم باشد. نفس عمیق، مدیتیشن، آرامش پیشرونده عضلانی و فعالیت بدنی می‌تواند به شما در مدیریت علائم جسمی ناامیدی به روش درست و سالمی کمک کند.

تا زمانی که کشف کنید چه چیزی برای شما مفید است استراتژی‌های مختلف تمدد اعصاب را امتحان کنید. سپس، هنگامی که احساس ناامیدی کم کم زیاد می‌شود، می‌توانید سریع اقدام کرده و قبل از اینکه علائم شما شدید شود، بدن‌تان را آرام کنید.

۴. سرخوردگی را تحمل کنید

درست مثل هر مهارت دیگری، تحمل سرخوردگی هم به تمرین نیاز دارد. از کوچک شروع کنید و روی مهارت‌های خود کار کنید.

عمداً کاری را انجام دهید که تا حد کمی اذیت‌کننده باشند، مثل کار کردن روی یک معمای سخت یا انتظار در یک صف طولانی. گفتگوهای خود را مدیریت کنید و از مهارت‌های مقابله‌ای سالم برای مقابله با احساسات‌تان استفاده کنید.

وقتی در مدیریت ناامیدی و سرخوردگی موفق شوید، به توانایی خود در تحمل این احساس اعتماد خواهید کرد. با گذشت زمان، می‌توانید به تدریج خود را در موقعیت‌های بدتر و سخت‌تر قرار دهید.

کلام پایانی

اگرچه ممکن است وسوسه شوید و تصور کنید که بدون صبر و تحمل متولد شده‌اید، اما ضرورتی ندارد که پایین بودن تحمل سرخوردگی دائمی باشد. شما می‌توانید برای توسعه این تحمل تلاش کنید، و کیفیت زندگی‌تان را به مرور بهبود بدهید.

در نهایت اگر به تنهایی در بهبود تحمل سرخوردگی در خودتان مشکل دارید، یا به نظر می‌رسد که با مشکل بزرگ‌تری مواجه هستید، با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید. درمان ممکن است از گفتگو درمانی و پرداختن به افکاری که باعث ناامیدی شما می‌شوند تا مصرف داروهای موارد اساسی مانند افسردگی متفاوت باشد.


منبع: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۸ نکته درباره علل، علائم و روشهای تحمل سرخوردگی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی