کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ مهمترین علت و علائم سرطان تخمدان + تشخیص و بهترین درمان ها

اگر بخواهید درباره مهمترین علت و علائم سرطان تخمدان بدانید اول باید بدانید سرطان تخمدان چیست؟ سرطان تخمدان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های غیر طبیعی در تخمدان تکثیر شده و از کنترل خارج می‌شوند و یک تومور را تشکیل می‌دهند. اگر این بیماری درمان نشده باقی بماند، تومور می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد. این نوع سرطان،‌ سرطان تخمدان متاستاتیک نامیده می‌شود. تخمدان‌ها دو غده‌ی تولید مثل زنانه هستند که تخمک تولید می‌کنند. آن‌ها هورمون‌های زنانه‌ی استروژن و پروژسترون را نیز تولید می‌کنند.

سرطان تخمدان در بیش از ۲۲،۰۰۰ زن در سال ۲۰۱۷ تشخیص داده شد و ۱۴،۰۰۰ زن در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

سرطان تخمدان اغلب دارای نشانه‌های هشداردهنده است، اما اولین علامت‌های این بیماری مبهم و ساده هستند. ۲۰ درصد سرطان‌های تخمدان در مرحله‌ی اول تشخیص داده می‌شود.

در این مقاله اطلاعاتی را در مورد سرطان تخمدان در اختیارتان خواهیم گذاشت از جمله:

– علائم
– انواع
– خطرات
– تشخیص
– مراحل
– درمان
– پژوهش‌ها
– نرخ زنده ماندن در اثر این بیماری

مطلب مرتبط: ۱۵ بهترین درمان خانگی کیست تخمدان

علائم سرطان تخمدان در مراحل ابتدایی چیست؟

نادیده گرفتن علائم سرطان تخمدان آسان است زیرا این علائم بسیار شبیه به نشانه‌های سایر بیماری‌های شایع هستند یا معمولا مدام پدیدار می‌شوند و ناپدید می‌شوند. علائم سرطان تخمدان در مراحل ابتدایی عبارتند از:

– نفخ شکم، فشار و درد
– سیری غیرطبیعی پس از خوردن
– وجود مشکل در خوردن
– افزایش ادرار
– افزایش میل به ادرار کردن

سایر علائم سرطان تخمدان

– خستگی
– سوء هاضمه
– سوزش سر دل
– یبوست
– درد پشت
– بی‌نظمی در دوره‌های قاعدگی
– مقاربت دردناک
درماتومیوزیت (یک بیماری التهابی نادر است که می‌تواند باعث خارش پوست، ضعف عضلانی و التهاب عضلات شود)

این علائم سرطان تخمدان ممکن است به دلایل مختلفی رخ بدهند. آن‌ها  لزوما ناشی از سرطان تخمدان نیستند. بسیاری از زنان هر از گاهی این مشکلات را تجربه کرده‌اند. این نوع علائم سرطان تخمدان اغلب موقتی هستند و در بیش‌تر موارد به درمان‌های ساده پاسخ می‌دهند. باز هم باید اشاره کنیم که سرطان‌ها زمانی بهتر درمان می‌شوند که در همان ابتدای بروز تشخیص داده شوند. اگر علائمی جدید و غیر عادی را تجربه می‌کنید، با پزشک‌تان مشورت کنید.

مطلب مرتبط: عفونت مثانه: ۲۴ درمان خانگی عفونت مثانه را بشناسید

اگر این علائم ناشی از سرطان تخمدان باشند، همچنان ادامه خواهند یافت. علائم سرطان تخمدان معمولا هنگامی که تومور رشد می‌کند شدیدتر می‌شوند. در این زمان، سرطان معمولا به خارج از تخمدان گسترش یافته‌است. این رویداد باعث می‌شود که درمان آن به طور موثر، دشوار باشد. اگر مدت زیادی است که یک یا چند مورد از این علائم را تجربه می‌کنید، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

انواع سرطان تخمدان

تخمدان‌ها از سه نوع سلول تشکیل شده‌اند. هر سلول می‌تواند به نوع متفاوتی از تومور تبدیل شود:

– تومورهای اپی‌تلیال در لایه‌ی بافتی در بیرون تخمدان شکل می‌گیرند. حدود ۹۰ درصد سرطان‌های تخمدان تومورهای اپیتلیال هستند.
– تومورهای استرومال در سلول‌های تولیدکننده‌ی هورمون رشد می‌کنند. هفت درصد از سرطان‌های تخمدان تومورهای استرومال هستند.
– تومورهای ژرم سل در سلول‌های تولیدکننده‌ی تخمک توسعه می‌یابند. تومورهای ژرم سل نادر هستند.

کیست‌های تخمدان

بیش‌تر کیست‌های تخمدان سرطانی نیستند و در واقع کیست‌‌های خوش‌خیم نامیده می‌شوند. با این حال، تعداد بسیار کمی از آن‌ها ممکن است سرطانی باشند.

کیست تخمدان مجموعه‌ای از مایع یا هوا است که در تخمدان یا اطراف آن رشد می‌کند. بیش‌تر کیست‌های تخمدان به عنوان بخشی عادی از تخمک‌گذاری، یعنی زمانی که تخمدان یک تخمک آزاد می‌کند، شکل می‌گیرند. آن‌ها معمولا فقط سبب ایجاد علائم خفیف مانند نفخ می‌شوند و بدون درمان از بین می‌روند.

اگر شما تخمک‌گذاری نکنید، کیست‌ها نگران‌کننده‌تر هستند. زنان بعد از یائسگی دیگر تخمک‌گذاری ندارند. اگر یک کیست تخمدان بعد از یائسگی شکل بگیرد، ممکن است پزشک‌تان آزمایش‌های بیش‌تری را برای پیدا کردن علت کیست تجویز کند، به خصوص اگر کیست بزرگ باشد یا بعد از گذشت چند ماه همچنان از بین نرود.

اگر کیست از بین نرود، پزشک ممکن است عمل جراحی انجام دهد تا آن را حذف کند. پزشک‌تان نمی‌تواند سرطانی بودن یا نبودن آن را تشخیص بدهد مگر این‌که با عمل جراحی آن را خارج کند.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه سرطان دهانه رحم که به شما هشدار می‌دهند

عوامل خطر سرطان تخمدان

علت دقیق سرطان تخمدان ناشناخته است. اما این عوامل می‌توانند خطر بروز آن را افزایش دهند:

– سابقه‌ی خانوادگی سرطان تخمدان
– جهش ژنتیکی ژن‌های مرتبط با سرطان تخمدان، مانند BRCA۱ یا BRCA۲
– سابقه‌ی شخصی سرطان سینه، رحم یا کولون
– چاقی
– استفاده از برخی داروهای باروری یا درمان‌های هورمونی
– نداشتن سابقه‌ی بارداری
– آندومتریوز

بالا بودن سن نیز یکی دیگر از عوامل خطر است. بیش‌تر موارد سرطان تخمدان پس از یائسگی ایجاد می‌شوند.

ممکن است سرطان تخمدان بدون وجود هیچ کدام از این عوامل خطر ایجاد شود. به همین ترتیب، داشتن هر یک از این عوامل خطر لزوما به این معنی نیست که شما به سرطان تخمدان مبتلا خواهید شد.

سرطان تخمدان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر پزشک‌تان سرطان تخمدان را در مراحل اولیه تشخیص دهد، درمان آن بسیار ساده‌تر است. با این حال، تشخیص این بیماری کار آسانی نیست. تخمدان‌های شما در عمق حفره‌ی شکمی قرار دارند، بنابراین بعید است که تومور را احساس کنید. هیچ آزمایش غربالگری معمولی برای سرطان تخمدان وجود ندارد. به همین دلیل برای شما بسیار مهم است که علائم غیر معمول یا مداوم خود را به پزشک گزارش دهید.

اگر پزشک‌تان این احتمال را می‌دهد که به سرطان تخمدان مبتلا شده باشید، احتمالا معاینه‌ی لگن را برای‌تان توصیه می‌کند. انجام معاینه‌ی لگن می‌تواند به پزشک شما در تشخیص ناهنجاری‌هایی کمک کند، اما حس کردن تومورهای کوچک تخمدان بسیار دشوار است. تومور در حین این‌که رشد می‌کند، روی مثانه و رکتوم فشار وارد می‌کند. پزشک شما ممکن است در طول معاینه‌ی رکتوواژینال و لگن وجود ناهنجاری‌هایی را تشخیص دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایشات زیر را انجام دهد

– سونوگرافی ترانس واژینال (TVUS)

این مورد، نوعی تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی برای تشخیص تومور در اندام‌های تولید مثل، از جمله تخمدان‌ها استفاده می‌شود. با این حال، TVUS نمی‌تواند به پزشک شما در تشخیص این‌که آیا تومور سرطانی است یا خیر کمک کند.

– CT اسکن شکمی و لگن

اگر به رنگ حساسیت دارید، ممکن است MRI انجام بدهید.

– آزمایش خون برای اندازه گیری آنتی‌ژن سرمی ۱۲۵ (CA-۱۲۵)

این یک بیومارکر (نشانگر زیستی) است که برای ارزیابی پاسخ درمان برای سرطان تخمدان و دیگر سرطان‌های ارگان تولید مثل استفاده می‌شود. با این حال، قاعدگی، فیبروئیدهای رحمی و سرطان رحم نیز می‌توانند روی سطح CA -۱۲۵ در خون تاثیر گذارند.

– بیوپسی

این یکی شامل جدا کردن یک نمونه‌ی کوچک از بافت تخمدان و تجزیه و تحلیل نمونه در زیر میکروسکوپ است. بیوپسی تنها راهی است که می‌تواند به پزشک در تشخیص این‌که آیا سرطان تخمدان دارید یا خیر، کمک کند.

مراحل سرطان تخمدان چیست؟

دکتر شما مرحله را بر اساس میزان گسترش سرطان تعیین می‌کند. چهار مرحله وجود دارد و هر مرحله دارای زیر-مرحله‌های زیر است:

مرحله‌ی ۱

مرحله‌ی ۱ سرطان تخمدان دارای سه زیر مرحله به قرار زیر است:

– در مرحله‌ی 1A سرطان محدود یا متمرکز به یک تخمدان است.

– در مرحله‌ی 1B سرطان در هر دو تخمدان قرار دارد.

– در مرحله 1C، سلول‌های سرطانی به خارج از تخمدان گسترس می‌یابند.

مرحله ۲

در مرحله ۲، تومور به سایر ساختارهای لگن منتقل شده‌است. در مرحله‌ی 2A، سرطان به رحم یا لوله‌های فالوپی گسترش یافته‌است. در مرحله‌ی 2B، سرطان به مثانه یا رکتوم گسترش یافته‌است.

مرحله‌ی ۳

سرطان تخمدان مرحله ۳ دارای سه زیر- مرحله به قرار زیر است:

– در مرحله‌ی 3A، سرطان به فراتر از لگن و پوشش شکم و گره‌های لنفاوی در شکم گسترش یافته ‌ست.

– در مرحله‌ی 3B، سلول‌های سرطانی خارج از طحال یا کبد هستند.

– در مرحله‌ی 3C، تومور سرطانی دست کم حدود ۲ سانت بر روی شکم یا خارج از طحال یا کبد دیده می‌شود. با این حال، سرطان در داخل طحال یا کبد نیست.

مر‌حله‌ی ۴

در مرحله‌ی ۴، تومور از لگن، شکم و گره‌های لنفاوی به کبد یا ریه‌ها متاستاز شده یا گسترش یافته‌است. در مرحله‌ی ۴A، سلول‌های سرطانی در مایع اطراف ریه‌ها هستند. مرحله‌ی ۴B پیشرفته‌ترین مرحله است. در مرحله‌ی ۴B، سلول‌ها به داخل طحال یا کبد یا حتی سایر اعضای دور مانند پوست یا مغز رسیده‌اند.

سرطان تخمدان چگونه درمان می‌شود

درمان بستگی به این دارد که تا چه حد سرطان گسترش یافته‌است. تیم پزشکی یک برنامه‌ی درمان را بسته به وضعیت شما تعیین می‌کند. این برنامه‌ی درمانی احتمالا شامل دو یا چند مورد از موارد زیر خواهد بود:

– شیمی‌درمانی
– پرتو
– جراحی برای متوقف کردن سرطان و حذف تومور
– درمان هدفمند
– هورمون درمانی

عمل جراحي

جراحی درمان اصلی سرطان تخمدان است. هدف از جراحی حذف تومور است، اما هیسترکتومی یا حذف کامل اغلب رحم ضرورت دارد. همچنین ممکن است پزشک‌تان  خارج کردن هر دو تخمدان و لوله‌های فالوپ، گره‌های لنفاوی مجاور و سایر بافت‌های لگن را توصیه کند. شناسایی همه‌ی جاهایی که تومور دارد، دشوار است. در یک مطالعه، محققان روش‌های بهبود روند جراحی را بررسی کردند و مشخص شد که حذف همه‌ی بافت سرطانی آسان‌تر است.

درمان هدفمند

درمان‌های هدفمند مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند و در عین حال آسیب چندانی به سلول‌های نرمال بدن وارد نمی‌کنند. جدیدترین درمان‌های هدفمند برای از بین بردن سرطان تخمدان پیشرفته‌ی اپیتلیال عبارتند از بواسیزامب (آواستین) و الپاریب (لینپارزا). پزشکان تنها از افراد مبتلا به جهش در ژن‌های BRCA الاپاریب استفاده می‌کنند.

حفظ باروری

درمان‌های سرطان، از جمله شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و جراحی، می‌توانند به اندام‌های تولید مثل شما آسیب برسانند و باردار شدن را برای‌تان دشوار کنند. اگر می‌خواهید در آینده باردار شوید، قبل از شروع درمان با پزشک‌تان صحبت کنید. او می‌تواند گزینه‌های موجود را برای احتمال حفظ باروری شما مطرح کند. گزینه‌های احتمالی حفظ باروری عبارتند از:

– انجماد جنین

این روش شامل انجماد تخمک بارور است.

– انجماد تخمک

این روش شامل انجماد یک تخمک باورونشده است.

– جراحی برای حفظ باروری

در برخی موارد طی عمل جراحی فقط یک تخمدان حذف می‌شود و تخمدان سالم باقی می‌ماند. این مورد معمولا در مرحله‌ی اولیه سرطان تخمدان امکان‌پذیر است.

– حفظ بافت تخمدان

این روش شامل برداشتن و انجماد بافت تخمدان برای استفاده در آینده است.

– سرکوب تخمدان

این یکی شامل استفاده از هورمون‌ها برای سرکوب فعالیت تخمدان به طور موقت است.

تحقیقات و مطالعات صورت گرفته در زمینه‌ی سرطان تخمدان

درمان‌های جدید سرطان تخمدان هر ساله مورد مطالعه قرار می‌گیرند. محققان همچنین  در حال کشف روش‌های جدیدی برای درمان سرطان تخمدان مقاوم به پلاتین هستند. هنگامی که مقاومت پلاتین رخ می‌دهد، داروهای شیمی‌درمانی استاندارد مانند کربوپلاتین و سی‌پلاتین بی‌اثر می‌شوند.

داروهای خاصی نیز به دلیل مزایای بالقوه‌ای که برای سرطان تخمدان دارند، مورد مطالعه قرار می‌گیرند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ درمان‌های هدفمند را برای کسانی که در مرحله‌ی پیشرفته‌تر این سرطان قرار دارند، مورد بررسی قرار داد.

درمان سرطان تخمدان عمدتا روی جراحی برای حذف تخمدان و رحم و شیمی‌درمانی متمرکز است. در نتیجه برخی از زنان علائم یائسگی را تجربه خواهند کرد. یک مطالعه‌ی جدید چگونگی تاثیر هورمون‌درمانی (HT) را بر کیفیت زندگی پس از درمان سرطان تخمدان بررسی کرده‌است. این مطالعه نشان داد که HT برای درمان‌های یائسگی در زنان مبتلا به سرطان تخمدان بی‌خطر است. افراد حاضر در این مطالعه که برای رفع سرطان تخمدان تخت هورمون‌درمانی قرار گرفتند، ‌کیفیت زندگی خود را نیز حفظ کردند.

مقاله‌ای در سال ۲۰۱۵ نگاهی به شیمی‌درمانی داخل صفاقی (IP) داشت. این مطالعه نشان داد کسانی که این نوع شیمی‌درمانی را دریافت کرده بودند نرخ بقای میانگین را به میزان ۶۱.۸ ماه تجربه کردند. این بهبود در مقایسه با ۵۱.۴ ماه بود برای کسانی که شیمی‌درمانی رایج را دریافت کردند.

آیا می‌توان از بروز سرطان تخمدان جلوگیری کرد؟

هیچ روش اثبات شده‌ای برای از بین بردن خطر ابتلا به سرطان تخمدان وجود ندارد. با این حال، گام‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید با برداشتن آن‌ها خطر ابتلا به این بیماری را کاهش بدهید. عوامل موثر بر کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان عبارتند از:

– قرصهای جلوگیری از بارداری را مصرف کنید

– شیر دادن به کودک‌تان

– بارداری

– انجام عمل جراحی بر روی اندام‌های تولید مثل (مانند توبکتومی یا هیسترکتومی)

چه چشم‌اندازی برای این بیماری در شما تصور می‌شود؟

چشم‌انداز این بیماری بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله مرحله‌ی سرطان در هنگام تشخیص، سلامت کلی شما و این‌که چگونه به درمان واکنش نشان دهید. هر سرطانی منحصر به فرد است، اما مرحله‌ی سرطان مهم‌ترین شاخص چشم‌انداز است.

نرخ بقا

نرخ بقاء درصد زنانی است که در یک مرحله‌ی مشخص در زمان تشخیص به مدت چند سال زنده مانده‌اند. به عنوان مثال، نرخ بقاء پنج ساله، درصد افرادی است که بیماری در یک مرحله‌ی خاصی در آن‌ها تشخیص داده شده‌است و دست کم پنج سال بعد از این  تشخیص زنده مانده‌اند. میزان بقای نسبی نیز به میزان مرگ و میر افرادی مربوط می‌شود که مبتلا به سرطان نیستند.

سرطان تخمدان اپیتلیال شایع‌ترین نوع سرطان تخمدان است. جامعه‌ی سرطان آمریکا میزان شیوع نسبی این نوع سرطان تخمدان را به قرار زیر برآورد می‌کند:

* مرحله‌ی ۱: ۹۰ درصد

– A۱: به میزان ۹۴ درصد
– B۱: به میزان ۹۲ درصد
– C۱: به میزان ۸۵ درصد

* مرحله ۲: ۷۰ درصد

– A۲: به میزان ۷۸ درصد
-B۲: به میزان ۷۳ درصد

مرحله‌ی*  ۳: ۳۹ درصد

– A۳: به میزان ۵۹ درصد
-B۳: به میزان ۵۲ درصد
– C۳: به میزان ۳۹ درصد

* مرحله‌ی ۴: ۱۷ درصد

هنگامی که سرطان در همان اوایل وقوع تشخیص داده می‌شود و بلافاصله درمان می‌شود، میزان بقا بالاتر از ۹۰ درصد است. پزشکان ۱۵٪ از موارد سرطان تخمدان را در مراحل اولیه تشخیص داده‌اند. دانشمندان اکنون در حال بررسی روش‌های بهبودیافته‌­تر و قابل‌اطمینان‌تری برای تشخیص زودهنگام علائم سرطان تخمدان هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: healthline

۲۰ مهمترین علت و علائم سرطان تخمدان + تشخیص و بهترین درمان ها

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی