کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ علت و علائم رفلاکس معده به مری که باید بدانید

رفلاکس معده یا بازگشت اسید به مری  همان ریفلاکس گاستروازوفاژیال است،‌ نوعی بیماری شایع که ۳۰ درصد جمعیت جهان را مبتلا کرده‌است. بیماری ریفلاکس گاستروازوفاژیال، پدیده‌ی بازگشت گاه به گاه یا مکرر مایعات معده مانند HCl، پپسین، ترشح صفرا و غیره به مری است. این مایعات باعث تحریک مری مرطوب از مخاط می‌شوند، و به این ترتیب علائم و عوارض این بیماری را به وجود می‌آورند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۵ علت و علائم رفلاکس معده به مری را بشناسید.

علائم رفلاکس معده

در ادامه با مهمترین علت و علائم رفلاکس معده آشنا شویم

علت رفلاکس معده به مری چیست؟

۱. استرس

استرس عبارت است از احساسات منفی مانند اضطراب، غم، استرس، تنش، ناامیدی و غیره.

در زندگی مدرن امروز، استرس بسیار شایع است به حدی که به عنوان “بخشی اساسی از زندگی” محسوب می‌شود. استرس عامل اصلی بیماری ریفلاکس معده‌ است. این بیماری با نام علمی “بازگشت اسید به مری” شناخته می‌شود.

تحقیقات پزشکی غرب نشان داده‌است که این بیماری هم ترشح اسید را افزایش می‌دهد و هم باعث می‌شود که معده پر شود و دریچه‌ی جداسازی معده و مری به طور مداوم گسترش بیابد. در نتیجه، اسید، مایعات گوارشی و مواد غذایی به راحتی از معده تا مری، حتی به گلو و دهان حرکت می‌کنند.

مطلب مرتبط: ۲۶ درمان خانگی رفلاکس معده به مری در کودکان و بزرگسالان

۲. زخم پپتیک، زخم دوازدهه

هنگامی که معده در اثر زخم آسیب دیده‌است، عملکرد خود را از دست می‌دهد و بیش‌تر تحریک می‌شود. وقتی مواد غذایی مصرف می‌شوند، اسید بیش‌تری تولید می‌شود که به احتمال زیاد به مری باز می‌گردد. علاوه بر این، میزان غذایی که به آرامی هضم می‌شود،‌ فشار بر اسفنکتر تحتانی مری را افزایش می‌دهد، و به این ترتیب باعث باز شدن و بسته شدن غیر طبیعی می‌شود. از این رو، شیره‌های گوارشی، اسید هیدروکلریک، حتی صفرا می‌تواند به لوله‌ی مری برسد.

۳. عوامل مادرزادی

نقص مادرزادی ارگان‌ها یا ارگان‌های مربوط به معده و دستگاه گوارش مانند اسفنکتر تحتانی مری، زخم معده، فتق دیافراگم، و غیره نیز می‌توانند به بازگشت اسید به مری منجر شود. در کودکان کم سن و سال، ریفلاکس معده یک فیزیولوژی طبیعی با علائمی از جمله استفراغ در نظر گرفته می‌شود. این نشانه با رشد کودک کاهش می‌یابد، و در نهایت در بزرگسالی ناپدید می‌شود.

۴. عملکرد ضعیف گوارش

درست مثل زمانی که رخم معده رخ می‌دهد، اگر عملکرد گوارشی تضعیف شود، غذا فاسد خواهد شد و به راحتی به مری و دهان منتقل می‌شود.

مطلب مرتبط: ۳۶ درمان خانگی ترش‌کردن معده که فوری اثر می‌کند

۵. عادات غذایی غير علمی

این مورد،‌ علت اصلی و شایع‌ترین علت بیماری بازگشت اسید به مری  و همچنین جدی‌تر شدن بیماری است. برخی از عادت‌های بد بر معده تاثیر می‌گذارند مانند زیاد خوردن در هنگام شب، خوردن بیش از حد، تند خوردن غذا، خوردن غذاهای سرخ شده، غذاهای چرب و ادویه‌جات تند، که همگی فشار روی معده را افزایش می‌دهند، تولید اسید بیش از حد را تحریک کرده و باعث بازگشت اسید به مری و پیچیده‌تر شدن بیماری می‌شوند.

علاوه بر این، سیگار کشیدن نیز همین تاثیر را دارد. ریفلاکس گوارش در اثر نیکوتین موجود در سیگار سبب می‌شود که بدن HCl و پپسین آزاد کند، مایعاتی که تحریک‌کننده‌ی معده و دستگاه گوارش هستند و سبب بروز بیماری بازگشت اسید به مری می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۳۰ درمان خانگی سوزش معده که خیلی زود اثر می‌کنند

۶. علل دیگر بازگشت اسید به مری

عوامل مرتبط از جمله حادثه، اثرات داروئی و غیره. خطر ابتلا به بازگشت اسید به مری در افرادی که دارای اضافه وزن و فشار روی اسفنکتر مری  و معده هستند نیز می‌تواند بیش‌تر باشد زیرا وزن اضافی باعث اعمال فشار روی معده و اسفنکتر تحتانی مری می‌شود و به این ترتیب موجب ضعف این دو می‌شود، بنابراین اسید معده و سایر مواد می‌توانند دچار ریفلاکس شوند.

علائم رفلاکس معده به مری چیست؟

۱. آروغ زدن

آروغ زدن پس از غذا خوردن، فیزیولوژی طبیعی معده ‌است، اما اگر از آروغ زدن مکرر رنج می‌برید، حتی زمانی که گرسنه هستید یا غذا نخورده‌اید، احتمال وجود بیماری بازگشت اسید به مری را در خودتان بررسی کنید.

علائم رفلاکس معده ۲: ترش کردن

ترش کردن احساس سوزش معده یا پایین قفسه‌ی سینه است، که به گردن، و گاهی اوقات به پایین گلو یا گوش گسترش می‌یابد،  و با طعم ترش در دهان همراه است. ترش کردن به علت ریفلاکس معده، اسید یا صفرا در مخاط معده که در تماس با مری است، ایجاد می‌شود و نوعی حس سوزش به وجود می‌آورد.

مطلب مرتبط:زخم معده: ۲۸ موثرترین درمان خانگی زخم معده

۳. سوزش سر دل

این مورد شایع‌ترین نشانه در هنگام صبح و بعد از مسواک زدن است. در زمان بیدار شدن معده خالی است، نیروی انقباض بسیار قوی است و می‌تواند آب معده را تا گلو برساند و باعث بروز سوزش سر دل شود. مسواک زدن این حالت را تحریک می‌کند، و به این ترتیب باعث بروز استفراغ می‌شود. آب زرد و ترش که بیمار بالا می‌آورید، اسید در شیره‌ی معده ‌است.

علائم رفلاکس معده ۴: تهوع، استفراغ

تهوع و استفراغ علائم بسیار رایجی هستند و معمولا زمانی رخ می‌دهند که بیش از حد خورده باشید، درست پس از غذا دراز کشیده باشید یا در هنگام خواب سرتان بالا نباشد. ریفلاکس در مری نه تنها اسیدی بلکه حاوی مواد غذایی هم است، بنابراین فرد احساس تهوع دارد و استفراغ می‌کند. بیماران بیش‌تر از مواقع عادی حالت تهوع دارند، زمانی که ناخوش هستند، تب دارند یا بیماری حرکت دارند.

۵. درد قفسه‌ی سینه

علائم درد قفسه سینه در بازگشت اسید به مری  به عنوان احساس تنگی قفسه سینه، فشار در پشت و بازو توصیف می‌شود، بنابراین به آسانی ممکن است با بیماری‌های قلبی اشتباه گرفته شود. بنا به گفته‌ی بسیاری از محققان، ۴۰ تا ۴۵ درصد از بیماران مبتلا به ریفلاکس معده یا بازگشت اسید به مری  این علامت را دارند.

مطلب مرتبط: ۱۰ راه موثر برای پیشگیری از ترش‌کردن معده

علائم رفلاکس معده ۶: مشکل بلع

پدیده‌ی ریفلاکس معده در طول زمان باعث بروز آسیب در مری می‌شود. ریفلاکس اسید می‌تواند باعث تورم قسمت تحتانی مری شود به طوری که مری باریک شده و در نتیجه عمل بلعیدن با مشکل مواجه می‌شود.

۷. افزایش میزان بزاق

ترشح بزاق بیش‌تر در دهان نیز نشانه‌ی قابل‌توجهی از ریفلاکس اسید معده ‌است. در اصل، این هم نوع دیگری از سوزش سر دل است. هنگامی که بیمار این علامت را بروز می‌دهد، همان اختلال عصبی و حالت بازگشتی را مانند استفراغ خواهد داشت.

مطلب مرتبط: ۴ خوراکی که اگر زخم‌معده دارید باید پرهیز کنید

علائم رفلاکس معده ۸: گلو درد، سرفه

اسید معده که به مری وارد می‌شود موجب بروز التهاب در حنجره می‌شود و نوعی خفگی ایجاد می‌کند. گلو درد یا سرفه‌ی ناشی از ریفلاکس اسید معده برخلاف سرماخوردگی، می‌تواند مزمن شود، و حتی به آسم تبدیل شود.

اگر این پدیده پس از خوردن غذا یا همراه با نشانه‌های دیگری مانند عطسه و آبریزش بینی همراه نباشد، احتمالا نشانه‌ای از بیماری ریفلاکس معده‌ است.

۹. تلخ شدن دهان

احساس تلخی دهان در بیماران مبتلا به ریفلاکس معده در اثر صفرا است.

ریفلاکس معده به مری می‌تواند مقدار کمی از صفرا را نیز با خود حمل کند و سبب شود که بیمار در دهان‌اش طعم تلخی را احساس کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: trueremedies

۱۵ علت و علائم رفلاکس معده به مری که باید بدانید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی