کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فتق چیست: علت ها، روش پیشگیری و درمان فتق را بدانید

اگر نمی‌دانید که بیماری فتق چیست باید بگوییم فتق یا باد فتق به پیش رفتگی درونی و خروج یکی از احشا (مانند روده ، جگر و غیره) یا فاسیای اندام یا بخشی از آن در دیواره‌ای که به‌طور طبیعی آن را دربر می‌گیرد از طریق یک معبر یا کانال یا روزنه آناتومیک گفته می‌شود.انواع مختلفی از فتق شامل فتق کشاله ران ، فتق ناف و فتق دیافراگم وجود دارد که هرکدام علایم بروز خودشان را دارند و در مقاله ۲۹ نشانه بیماری‌فتق بر اساس انواع آن می‌توانید این علایم را بخوانید. در این نوشتار برای شما از علت فتق، پیشگیری از این بیماری و درمان فتق می گوییم. با ما همراه باشید.

علت ها، روش پیشگیری و درمان فتق

علت های فتق

علت‌های زیادی برای بیماری فتق وجود دارد، ولی تمام این علت‌ها را می‌توان به دو گروه عمده تقسیم کرد:

۱. ضعف ماهیچه

یکی از علت‌های بیماری فتق، ضعف ماهیچه‌ها است که باعث حرکت اندام‌ها یا بافت‌های شکمی به سمت بیرون،‌ و تشکیل برآمدگی در سطح پوست می‌شود. چنان‌چه این ماهیچه‌ها به اندازه‌ی کافی قوی باشند، اندام‌های شکمی سر جای‌شان می‌مانند. ضعف ماهیچه‌ها در اثر کهولت سن، جراحی، سرفه‌های مزمن، و نارسایی دیواره‌ی شکمی ایجاد می‌شود.

۲. فشار بر روی ماهیچه‌ها

نه تنها ضعف ماهیچه‌ها، بلکه فشار بر روی ماهیچه‌ها نیز ممکن است به بروز بیماری فتق منجر شود، زیرا این فشار می‌تواند باعث فشار بر کل بدن شود. ماهیچه‌ها ممکن است در دوران بارداری، در اثر یبوست، افزایش وزن، برداشتن و حمل اجسام سنگین، آسیت یا آب آوردگی شکم و سرفه‌های مداوم تحت فشار قرار بگیرند.

پیشگیری از فتق

بیماری‌فتق می‌تواند بسیار آزاردهنده، و در صورت وخامت، بسیار خطرناک باشد؛ از این رو، شاید با آگاهی از این مطالب، شما نیز در مورد خطر ابتلا به بیماری فتق نگران شده باشید. در این بخش، به برخی نکات مفید جهت پیشگیری از بیماری فتق و تقویت ماهیچه‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. کنترل وزن بدن

اضافه وزن یکی از علت‌های بیماری فتق به شمار می‌رود. بنابراین، چنان‌چه می‌خواهید خطر ابتلا به بیماری فتق را در خود کاهش دهید، باید به وزن ایده‌آل برسید. اگر وزن متناسبی داشته باشید، فشار ناشی از عمل دم و بازدم بر روی بدن‌تان کاملا متعادل خواهد بود. با وجود این، چنان‌چه دچار اضافه وزن باشید، فشار ناشی از عمل دم بر روی بدن بیش‌تر و نامتعادل خواهد بود. این فشار می‌تواند به ایجاد فشار بر ماهیچه‌های شکمی و ابتلا به بیماری فتق منجر شود.

۲. پیشگیری از یبوست

از آن جا که فشار باعث ایجاد فتق خواهد شد، لازم است از ابتلا به یبوست پیشگیری شود. مصرف روزانه‌ی سبزی‌ها و میوه‌ها در این میان حائز اهمیت است. مواد غذایی سرشار از فیبر گزینه‌های بسیار خوبی برای پیشگیری از یبوست به شمار می‌روند. مصرف این قبیل غذاها نه فقط می‌تواند از بروز یبوست پیشگیری کند، بلکه در کنترل وزن و تناسب اندام نقش بسیار عالی ایفا می‌کند. بنابراین، هم‌زمان با تلاش جهت حفظ سلامت اجابت مزاج، می‌توانید به تناسب وزن‌تان نیز کمک کنید.

۳. ورزش و فعالیت بدنی منظم

از آن‌جا که ضعف ماهیچه‌ها می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌فتق شود، جهت تقویت ماهیچه‌های شکمی لازم است به طور مرتب و منظم ورزش کنید. از آن‌جا که لازم است به گونه‌ای ورزش کنید که ماهیچه‌های شکمی‌تان تقویت شوند، انتخاب نوع ورزش نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بلند کردن وزنه گزینه‌ی بسیار خوبی است، ولی باید نحوه‌ی انجام درست و مناسب این کار را بدانید. هنگام بلند کردن وزنه، فقط باید زانو‌های‌تان خم شوند، نه کمر. اگر کمرتان را خم کنید، فشار زیادی بر روی بدن وارد می‌آید، و خطر ابتلا به بیماری فتق بیش‌تر می‌شود.

۴. ترک سیگار

سیگار کشیدن می‌تواند باعث ایجاد سرفه‌های دائمی شود. به علاوه، این کار برای ریه‌ها و قلب نیز مضر است. از آن‌جا که سرفه‌های مداوم می‌توانند به بروز بیماری فتق منجر شوند، پیشگیری از چنین سرفه‌هایی بسیار حائز اهمیت است. سیگار را ترک کنید، تا نه فقط از ابتلا به بیماری فتق پیشگیری کنید، بلکه از بسیاری دیگر از مزایای ترک سیگار بهره‌مند شوید.

۵. نوشیدن زیاد آب

هم‌زمان با مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها جهت حفظ سلامت گوارش و پیشگیری از یبوست، مصرف آب به اندازه‌ی کافی می‌تواند سموم را از بدن خارج کند و سلامت اجابت‌ مزاج‌تان را بهبود ببخشد. بنابراین در کنار مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر، باید توجه خاصی نیز به نوشیدن آب داشته باشید.

۶. رعایت نحوه‌ی مناسب بلند کردن اجسام

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، بلند کردن وزنه به عنوان یکی از بهترین ورزش‌ها برای تقویت ماهیچه‌های شکمی شناخته می‌شود، ولی به شرط آن‌که نحوه‌ی مناسب بلند کردن وزنه‌ها و هم‌چنین اجسام را بدانید و رعایت کنید. تنفس شکمی نخستین ترفندی است که باید همیشه به خاطر بسپارید. تنفسی شکمی یعنی منبسط شدن ماهیچه‌های شکم هنگام عمل دم، و منقبض شدن‌شان هنگام عمل بازدم. قبل از برداشتن وزنه نفس بکشید، و بعد از برداشتن، نفس را بیرون دهید. این کار را با وزنه‌های کوچک‌تر شروع کنید و به تدریج وزنه‌ها را سنگین‌تر کنید تا به این ترتیب، از وارد آمدن فشار بر روی بدن و ماهیچه‌ها پیشگیری کرده باشید.

برخی درمان های فتق

۱. داروهای ضد رفلاکس اسید

برخی علائم رفلاکس اسید، از قبیل سوزش سر معده و نفخ، را می‌توان به کمک داروهای ضد اسید درمان کرد. هم‌چنین مصرف برخی داروها برای توقف یا کاهش تولید اسید، نظیر امپرازول و سایمتیدین نیز توصیه می‌شود. چنان‌چه به دنبال داروهای قوی‌تر هستید، باید نزد پزشک بروید تا وی پس از معاینات لازم، داروهای مناسب را تجویز کند.

۲. جراحی

در صورت وخامت شرایط بیماری فتق، انجام عمل جراحی الزامی است. در حالت‌های احتباس و خفگی فتق، به دلیل محبوس شدن بافت‌ها و اندام‌ها، عدم خونرسانی کافی به آن نواحی، و عدم حرکت برآمدگی به سمت عقب ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد.

۳. درمان‌های خانگی

فتق‌های خفیف را می‌توان با استفاده از درمان‌های طبیعی و خانگی، که به مراتب بهتر و بی‌خطر هستند، درمان کرد. شیرین بیان یکی از داروهای گیاهی است که می‌توان به عنوان درمان طبیعی فتق از آن استفاده کرد. یک قاشق از پودر شیرین بیان را با نصف فنجان شیر ترکیب کنید و میل کنید. شیرین بیان در فرایند درمان بیماری، به بهبود پوست آسیب دیده نیز کمک می‌کند. چنان‌چه به دنبال راه درمان خانگی دیگری هستید، ریشه‌ی زنجبیل را به عنوان داروی طبیعی محبوب و موثر برای درمان بیماری فتق معرفی می‌کنیم. برای رسیدن به بهترین نتایج، آن را در چای بریزید و هنگام صبح به صورت ناشتا میل کنید. در مصرف زنجبیل زیاده‌روی نکنید، زیرا احتمال ابتلا به ناراحتی معده وجود دارد.

بیماری فتق را باید در همان ابتدا که به صورت بیماری خفیف است، به خوبی درمان کرد تا از بزرگ‌تر و شدید‌تر شدن‌اش پیشگیری کنید. با وجود این، اگر بیماری فتق‌تان دردناک شده است، حتما نزد پزشک بروید تا اقدامات درمانی لازم را انجام دهد. ابتدا، لازم است نزد پزشک بروید و از ابتلای احتمالی‌تان به بیماری فتق مطمئن شوید، زیرا برخی از علائم مذکور برای این بیماری با برخی امراض دیگر مشابهت دارند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: drhealthbenefits

فتق چیست: علت ها، روش پیشگیری و درمان فتق را بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی