کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ علت بیماری آلزایمر که باورتان نمی‌شود

این برای همه‌ی ما اتفاق افتاده‌است: فراموش می‌کنیم که ماشین‌مان را کجا پارک کرده‌ایم یا برای انجام چه کاری وارد فلان اتاق شدیم. مقداری از فراموشی طبیعی است، به ویژه هنگامی که سرتان شلوغ است یا چیزهای زیادی در ذهن‌تان دارید. انجمن جهانی آلزایمر در گزارش ۲۰۱۶  خود اعلام کرد که در حال حاضر ۴۷ میلیون نفر با بیماری آلزایمر در جهان زندگی می کنند و تا سال ۲۰۵۰ این رقم سه برابر می شود و این این فراموشی های شما می تواند به بیماری آلزایمر منتج شود. اخیرا مطالعات بسیار زیادی توسط دانشمندان سراسر جهان درباره کشف علت بیماری آلزایمر انجام شده است و دانشمندان دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا در این زمینه به نتایج خوبی دست یافته اند.

۵ علت بیماری آلزایمر که باورتان نمی‌شود

دانشمندان در این بررسی ها به این نتیجه رسیدند که تجمع پروتئین‌های سمی، به نام بتا آمیلوئید و تاو در مغز، می‌تواند به آلزایمر منجر شود. آنها بر روی این پروتئین متمرکز شدند که در واقع می‌توان آن را مولکول چسبنده سلول عصبی نامید. آنها با بررسی دقیق بافتی از هیپوکامپوس مغز، یعنی جایی که نخستین نشانه‌های آلزایمر در آن روی می‌دهد متوجه شدند که سطح این پروتئین در بافت مغزی بیماران آلزایمری به مراتب کمتر از مغزهای سالم است.

آن‌چه کم‌تر مشخص است این است که چه چیزی باعث جمع شدن این پروتئین‌ها می‌شود. برخی از مطالعات جدید که توضیح این روند را آغاز کرده‌اند، نشان داده‌اند که علت بیماری آلزایمر فراتر از ژنتیک و داشتن عادات ناسالم است (هر چند این عوامل نیز مهم هستند). در این مطلب، ۵ غیرمعمول‌ترین (و ترسناک‌ترین! ) علت بیماری آلزایمر را می‌بینیم که علم جدید در اختیارمان می‌گذارد.

در ادامه ۵ علت بیماری آلزایمر که حتما باید بدانید را برایتان آورده ایم

۱. شما در حال مصرف داروهای ضد اضطراب هستید.

گروهی از داروها موسوم به بنزودیازپین‌ها، که شامل داروهای معروف لورازپام (آتیوان)، آلپرازولام (زاناکس)، و کلونازپام (کلونوپین) می‌شود، اغلب برای درمان اضطراب و بی‌خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر چه مطالعات ارزیابی ایمنی و اثر بخشی این داروها فقط استفاده‌ی کوتاه مدت از آنها را (به طور کلی سه ماه یا بیش‌تر) مورد ارزیابی قرار داده‌است، اما بسیاری از آدم‌ها آنها را به صورت طولانی مدت استفاده می‌کنند. مطالعه‌ای که در مجله‌ی پزشکی بریتانیا منتشر شده‌است ۱۷۹۶ فرد کانادایی مبتلا به بیماری آلزایمر و ۷۱۸۴ فرد سالم را به مدت شش سال مورد بررسی قرار داد و نشان داد که مصرف بنزودیازپین‌ها به مدت بیش از سه ماه با یک افزایش ۵۱ درصدی بیماری آلزایمر مرتبط است.

قسمت خوب داستان چیست؟ اگر شما فقط هر از گاهی به بنزودیازپین‌ها نیاز دارید، احتمالا مصون از این بیماری هستید. اگر اضطراب و بی‌خوابی برای شما یک مشکل همیشگی هستند، درمان شناختی رفتاری را مد نظر داشته باشید زیرا چنان‌چه معلوم شده‌است به طور موثری هر دو اختلال را درمان می‌کند، بدون این‌که عوارض جانبی مضر این داروها را داشته باشد.

مطلب مرتبط: ۳۶ عادت روزانه برای پیشگیری از آلزایمر را بشناسید

۲. تعداد دفعات زیادی به سرتان ضربه خورده‌است.

سر حدود ۳۰۰۰۰۰ امریکایی هر سال یک ضربه شدید در هنگام ورزش دریافت می‌کند، با توجه به داده‌های “برنامه‌ی مغز و آسیب ستون فقرات دانشگاه پیتزبورگ، ” تعداد زیادی از ما با نگرانی و دلهره‌ای که می‌تواند همراه ضربه‌ای که به سر وارد می‌شود، آشنا هستیم. بیشتر مردم بدون دردسر بهبود می‌یابند، اما برای برخی، التهابی که به بهبود بافت آسیب‌دیده‌ی مغز کمک می‌کند، مزمن می‌شود. برایان گینتا دارای مدرک مدرک دکترای پزشکی و پی‌اچ‌دی، روانپزشک و عصب‌شناس از دانشگاه جنوب فلوریدا می‌‌گوید، همین جا است که لینک‌های بالقوه به بیماری آلزایمر را می‌توان یافت.

سلول‌های موجود در مغزتان به نام میکروگلیا (ریزپی‌بان‌ها) خود نقش مهمی در التهاب بازی می‌کند. گینتا می‌گوید، “هنگامی که ریزپی‌بان‌ها به طور مداوم در حالت التهاب هستند، کم‌تر قادر هستند که بتا آمیلوئید را از مغز حذف کنند.

گینتا می‌گوید، بدون میکروگلیا برای حذف کردن پروتئین‌های دچار تاشدگی، آنها ممکن است در مغز جمع شوند و نورون‌ها را بکشند. هنوز مشخص نیست که چرا فرآیند‌های التهابی در برخی از افراد همچنان فعال می‌مانند یا چند مورد از بیماری آلزایمر به طور بالقوه با آسیب‌های مغزی مرتبط هستند.

مطلب مرتبط: ۱۰ حقیقت شگفت انگیز در مورد بیماری آلزایمر

۳. شما به طور منظم کسر خواب دارید.

کمبود خواب، دیگر علت بیماری آلزایمر است که متأسفانه در سال‌های اخیر تقریبا همه‌گیر شده‌است، چرا که مدام تلاش می‌کنیم با حرفه‌مان، کودکان، زندگی مشترک‌مان، سرگرمی، و بسیاری دیگر سر و کله بزنیم. برای بسیاری از ما، چیزی در این میان باید کم‌تر مورد اهمیت قرار بگیرد و آن چه در این گونه مواقع قربانی می‌شود، معمولا خواب است. با توجه به مطالعه‌ای که در ژورنال نوروبیولوژی پیری (Neurobiology of Aging) منتشر شد، این کمبود خواب نه تنها باعث می‌شود که پشت فرمان خواب‌آلوده باشید و نیمه شب مشغول خوردن تنقلات شوید، بلکه همچنین می‌تواند، توسعه‌ی بیماری آلزایمر را سرعت ببخشد.

چنان‌چه دومنیکو پرتیکو، دارای مدرک دکترای پزشکی، دکتر داروساز و ایمونولوژیست در دانشگاه تمپل در فیلادلفیا می‌گوید، “مشکلات خواب در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر شایع است، اما مشخص نیست که آیا کم‌خوابی، علتِ بیماری آلزایمر است یا نتیجه‌ی آن.” پرتیکو و همکارانش در یک مدل موش برای بیماری آلزایمر، دریافتند که وقتی به این موش اجازه دادند تنها به مدت چهار ساعت خواب شبانه داشته باشد، مقدار تاو در مغز او افزایش یافت. کم‌‌خوابی یادگیری و حافظه، و همچنین چگونگی ارتباط نورون‌ها با یکدیگر را تغییر داد. چنان‌چه پرتیکو توضیح می‌دهد مزمن بودن محرومیت از خواب، بر مغز و بدن فشار وارد می‌کند(و به همین دلیل است که شما ممکن است خیلی خسته باشید)، و همین سرعت فرآیندهای مضر منجر به آلزایمر را بالا می‌برد.

پرتیکو می‌گوید: “محرومیت از خواب شکلی از استرس مزمن در بدن است. این زمانی است که مغز از شر چیزهای بد خلاص می‌شود” مانند پروتئین بتا آمیلوئید اضافی.

مطلب مرتبط: فراموش کردن چه زمانی نشانه آلزایمر است؟

۴. شما تنها هستید.

در تعامل ماندن با دوستان و ارتباط با جامعه‌ای گسترده‌تر بخشی از چیزی است که آن را زندگی خوب می‌دانیم. ماندن در تعامل با آدم‌ها یک داروی خوب هم هست. مطالعه‌ای که در مجله‌ی “مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، روانپزشکی” منتشر شد، ارتباط بین تنهایی و توسعه‌ی زوال عقل را شناسایی کرد. محققان در طول سه سال مطالعه دریافتند که احساس تنهایی در سالمندان احتمال ابتلا به مشکلات زوال عقل را ۱.۶۳ برابر بقیه افزایش می‌دهد. دانشمندان هنوز نمی‌دانند که چه چیزی باعث ایجاد این ارتباط می‌شود، اما مفهوم روشن است: ماندن در تعامل برای شما خوب است.

مطلب مرتبط: ۱۰ خوراکی که شما را از آلزایمر و بیماری‌های قلبی تا ۵۰ درصد دور می‌کنند

۵. شما در مغزتان مبتلا به دیابت هستید.

برای عصب‌شناس سوزان د لا مونت از دانشگاه براون، دارای مدرک دکترای پزشکی، بیماری آلزایمر واقعا یک بیماری متابولیک است که بر مغز تاثیر می‌گذارد. این ارتباط آن‌قدر نزدیک است که او بیماری آلزایمر را دیابت نوع ۳ خطاب می‌کند.

سلول‌های مغز گلوکز را به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و انسولین به این سلول‌ها می‌گوید تا تمام گلوکز موجود در خون را بمکد. نظر د لا مونت این بود که سلول‌های مغز نیز می‌توانند مقاومت به انسولین را توسعه بدهند، درست مثل دیگر سلول‌های بدن.

د لا مونت می‌گوید “هر ارگان ممکن است تحت تاثیر مقاومت به انسولین، قرار بگیرد. شما می‌توانید آن را در کبد هم پیدا کنید- ما این مشکل را بیماری کبد چرب غیرالکلی می‌نامیم. اگر شما این مشکل را در کلیه‌تان داشته باشید، ما آن را بیماری کلیوی می‌نامیم و اگر این مشکل را در مغز داشته باشید، ما آن را آلزایمر می‌نامیم.”

تحقیقات او در طول چند سال گذشته نشان داده‌است که این امر باعث ایجاد محیطی سمی برای مغز می‌شود، و همین به تجمع مضر پروتئین و مرگ نورون‌ها که یکی از رخدادها در بیماری آلزایمر است، منجر می‌شود.

نتیجه‌ی این تحقیقات درباره‌ی علت بیماری آلزایمر علاوه بر این‌که به ما می‌گوید چه‌طور می‌توانیم با داشتن یک برنامه‌ی غذایی سالم و ورزش کردن، مانع از بروز آلزایمر شویم، به طور بالقوه می‌تواند این بیماری را درمان کند. مطالعات اولیه نشان داده‌اند که انسولین استنشاقی می‌تواند به کاهش علائم زوال عقل آلزایمر کمک کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: prevention

۵ علت بیماری آلزایمر که باورتان نمی‌شود


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی