کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان خارش چشم :علت ها و ۱۹ موثرترین درمان خارش چشم

تقریبا همه‌ی آدم‌ها گاهی اوقات خارش چشم را تجربه کرده‌اند. خارش چشم می‌تواند علت‌های مختلف داشته باشد، و این مشکل غالبا با خارش پلک‌ها – به ویژه در محل رویش مژه‌ها -، قرمزی چشم‌ها، و تورم پلک‌ها نیز همراه است. در این نوشتار با علت‌ ها و راه‌ های درمان خارش چشم آشنا می شوید.

خارش چشم :علت‌ ها و راه‌ های درمان خارش چشم را بدانید

نام علمی عارضه‌ی خارش چشم “‌اکولار پروریتوس (ocular pruritus)‌”‌ است.

این مقاله کمک‌تان می‌کند مطالبی درباره‌ی خارش چشم و چگونگی تسکین این عارضه‌ی آزاردهنده بیاموزید. (هشدار جدی: هنگام بروز این عارضه، مالیدن چشم‌ها نمی‌تواند هیچ کمکی به شما بکند.‌)

مطلب مرتبط:۱۰ راه آسان برای محافظت از چشم در برابر دستگاه‌های دیجیتال

علت‌های بروز خارش چشم

بیش‌تر اوقات خارش چشم بر اثر انواع حساسیت‌ها (آلرژی) ایجاد می‌شود. ماده‌ی تحریک‌کننده (که به آن آلرژن می‌گویند) – نظیر گرده، غبار، و شوره‌ی بدن حیوانات – باعث ترشح ترکیباتی در اطراف بافت چشم‌ها می‌شوند؛ و ترشح همین ترکیبات که هیستامین نامیده می‌شوند، به ایجاد خارش، قرمزی، و تورم منجر می‌شود.

حساسیت‌های چشمی از لحاظ شکل و اندازه متنوع هستند و می‌توانند فصلی یا همیشگی باشند. حساسیت‌های فصلی ممکن است باعث ایجاد وضعیتی ‌شوند که به آن التهاب ملتحمه‌ی آلرژیک گفته می‌شود. این وضعیت عموما در فصول بهار و پاییز ایجاد می‌شود و ناشی از افزایش میزان گرده‌ها و قرار گرفتن در معرض آلرژن‌هایی نظیر گیاهان و علف‌های هرز است.

از سویی دیگر، حساسیت‌های همیشگی در تمام طول سال گریبان‌گیر فرد مبتلا هستند و ممکن است بر اثر عواملی نظیر گرد و غبار، و کپک‌های قارچی ایجاد شوند.

در بسیاری از موارد، استفاده از محصولات و لوازم مختلف می‌تواند باعث ایجاد خارش چشم ناشی از حساسیت شود. برای مثال، برخی آدم‌ها به مایع لنز چشمی‌شان حساسیت دارند. هم‌چنین، برخی محصولات دیگر نیز وجود دارند که شامل ترکیباتی هستند که ممکن است باعث ایجاد خارش چشم شوند؛ مثلا اشک‌های مصنوعی که برای درمان خشکی چشم استفاده می‌شوند؛ لوازم آرایش؛ و هم‌چنین لوسیون‌ها، کرم‌ها، و صابون‌ها.

مطلب مرتبط : ۲۰ درمان خانگی برای از بین بردن زائده های گوشتی

ولی حساسیت تنها عامل ایجاد خارش چشم نیست. چنان‌چه (علاوه بر خارش) دچار سوزش چشم می‌شوید،‌ ممکن است به سندرم خشکی چشم یا اختلال عملکرد غدد میبومین مبتلا شده باشید، و حساسیت نقشی در این وضعیت نداشته باشد. به همین صورت، اگر پلک‌های‌تان قرمز و ملتهب شده باشد، ممکن است دچار وضعیتی به نام آماس پلک شده باشید که ناشی از باکتری یا در برخی موارد، موجودات میکروسکوپی باشد که در پلک‌های‌تان زندگی می‌کنند.

چنان‌چه از لنزهای چشمی استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید خارش چشم استفاده از این گونه لنزها را بسیار دشوار و غیرقابل تحمل می‌کند. ولی گاهی اوقات استفاده‌ی مداوم و طولانی از لنز یا عدم تعویض به موقع آن‌ها با لنزهای جدید می‌تواند عامل اصلی ایجاد خارش چشم باشد.

از آن‌جا که خارش چشم می‌تواند علت‌هایی متنوع داشته باشد، چنان‌چه این علائم بیش از اندازه طول بکشد، وضعیت‌تان وخیم‌تر شود، یا پس از گذر از فصول حساسیت‌زا هم‌چنان ادامه داشته باشد، حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

مطلب مرتبط : ۱۰ برترین درمان خانگی خارش  چشم

عوامل خطر خارش چشم

برخی از عوامل می‌توانند خطر ابتلا به خارش چشم را افزایش دهند. این عوامل عبارتند از:

– قرص‌های ضد بارداری

– آنتی‌بیوتیک‌ها مانند پنی‌سیلین

– قرص‌های مسکن مانند ایبوپروفن و استامینوفن

– داروهای ضد افسردگی

– اشک مصنوعی

– صرف مدت زمان طولانی در مقابل کامپیوتر

– بالا رفتن سن

– یائسگی

– شرایط محیطی مانند هوای خشک، تهویه مطبوع و سیگار کشیدن

– اختلالات پزشکی مانند دیابت، لوپوس و آرتریت روماتوئید

این اختلال با علائم و نشانه‌های زیر مشخص می‌شود.

خارش چشم

راه‌های درمان خارش چشم

گاهی اوقات علائمی نظیر خارش چشمان را می‌توان با استفاده از اشک‌های مصنوعی (بدون نسخه) موجود در داروخانه‌ها یا قطره‌های چشمی ضد حساسیت تسکین داد. ولی در بسیاری موارد، برای تسکین این علائم به تجویز قطره‌های چشمی یا داروهای خوراکی نیاز است. هم‌چنین برخی داروها می‌توانند احتمال خطر ایجاد خارش چشم را در آینده کاهش دهند – به ویژه علائم مربوط به خارش چشمی که ناشی از حساسیت‌های فصلی باشند.

به علاوه، قرار دادن حوله‌ی تمیز، خنک، و مرطوب بر روی چشم‌ها (چشم‌های بسته) نیز می‌تواند به تسکین شدت خارش چشم‌ها کمک کند.

مطلب مرتبط:۴ علت پف چشم‌ در صبح که باید بدانید

موثرترین راه‌های درمان خارش چشم، آن‌هایی هستند که مستقیما بتوانند عامل اصلی این عارضه را مورد هدف قرار دهند. برای مثال، چنان‌چه این علائم با خشکی چشم در ارتباط باشند،‌ استفاده از قطره‌های ضد حساسیت آن‌چنان تاثیری بر وضعیت‌تان نخواهد داشت؛ در حالی که این قبیل داروها می‌توانند برای درمان خارش چشم ناشی از حساسیت‌های فصلی بسیار موثر باشند. به همین دلیل، برای تشخیص بهترین و موثرترین راه درمان خارش چشم حتما باید با متخصص چشم مشورت نمایید.

برای تسکین انواع خارش‌های چشمی داروهایی مختلف و گوناگون وجود دارد؛ ولی فقط متخصص چشم می‌تواند در مورد مناسب‌ترین دارو یا ترکیب دارویی مورد نیازتان تصمیم‌گیری نماید. در برخی موارد، خارش چشم را می‌توان با استفاده از اشک مصنوعی یا قطره‌های ضد حساسیت درمان کرد. ولی در مواردی دیگر، شاید به استفاده از آنتی‌بیوتیک، داروهای ضد التهابی و/یا محصولات پاک‌کننده‌ی ویژه‌ی پلک چشم نیاز داشته باشید.

علاوه بر همه‌ی این‌ها باید خاطرنشان کنیم، هرگز چشم‌های‌تان را نمالید؛ حتی اگر واقعا به این کار وسوسه شوید. مالش چشم باعث ترشح بیش‌تر هیستامین‌ها و وخیم‌تر شدن وضعیت‌تان می‌شود. هم‌چنین مالش شدید چشم‌ها ممکن است سبب خراش قرنیه یا ورود باکتری به چشم‌ها و در نهایت، منجر به عفونت‌شان شود.

در ادامه ۱۰ برترین درمان خانگی خارش چشم آمده است:

۱. کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد اطراف چشم می‌تواند باعث تسکین فوری آن شود. ساده‌ترین راه برای این کار خیس کردن یک پارچه در آب سرد و قرار دادن آن روی چشم‌ها است. چند بار در روز این کار را انجام دهید.

هم‌چنین می‌توان از کیسه‌های چای بابونه به عنوان کمپرس سرد استفاده کرد و به این ترتیب به رفع خارش چشم‌ها کمک کرد.

۱. کیسه‌های چای بابونه‌ی استفاده شده را نیم ساعت در فریزر بگذارید.

۲. کیسه‌های خنک چای بابونه را حداقل ۱۰ دقیقه روی چشم‌هایتان قرار دهید.

۳. برای بهبودی سریع روزی سه الی چهار بار این کار را انجام دهید.

درمان آفتاب سوختگی, خیار

۲. خیار

خیار دارای خواص ضدخارش است که به کاهش التهاب، پف، تورم و خارش چشم‌ها کمک می‌کند.

۱. یک خیار را به خوبی بشویید و به حلقه‌های نازک برش بزنید. آن‌ها را ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در یخچال بگذارید، و بعد حداقل به مدت ۱۰ دقیقه روی چشم‌هایتان بگذارید.

۲. این فرآیند را چهار الی پنج بار در روز تکرار کنید.

طلب مرتبط:۱۰ راه آسان برای محافظت از چشم در برابر دستگاه‌های دیجیتال

۳. شیر سرد

شیر هم یکی از درمان‌های خانگی محبوب برای خارش چشم است.

۱. یک گلوله‌ی پنبه را در شیر سرد خیس کنید و روی چشم‌هایتان بمالید. می‌توانید گلوله‌ی پنبه‌ی خیس خورده در شیر سرد را به عنوان یک کمپرس سرد روی چشم‌هایتان بگذارید تا خیلی سریع آن‌ها را خنک کند.

۲. این کار را دو بار در روز انجام دهید، یک بار صبح و یک بار عصر.

۴. گلاب

گلاب خالص یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای خارش چشم‌ها است. برای چشم‌ها تسکین دهنده و خنک‌کننده است و به پاکسازی آن‌ها کمک می‌کند. می‌توان آن را به چندین روش استفاده کرد.

  • حداقل دوبار در روز چشم‌هایتان را با گلاب بشویید.
  • هم‌چنین می‌توانید از گلاب به عنوان یک قطره‌ی چشمی استفاده کنید. سه قطره گلاب را در چشمی که می‌خارد بریزید.

۵. آب و نمک

آب و نمک به راحتی در دسترس است و برای درمان خارش چشم‌ها و درد آن‌ها بسیار مفید است. وقتی به عنوان یک شوینده‌ی چشم مورد استفاده قرار بگیرد، برای خارش و التهاب چشم‌ها مفید است و به شستشوی آلودگی‌های جمع شده در چشم کمک می‌کند. به‌علاوه، نمک یک عامل آنتی‌باکتریال است که باکتری‌ها را می‌کشد.

۱. با مخلوط کردن یک فنجان آب مقطر با یک قاشق چایخوری نمک، یک شوینده‌ی چشم طبیعی بسازید. محلول را بجوشانید تا زمانی‌که نمک کاملا حل شود.

۲. اجازه دهید محلول خنک شود و بعد برای شستن چشم‌ها از آن استفاده کنید.

۳. به مدت دو الی سه روز، این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

مطلب مرتبط : ۲۰ درمان خانگی برای از بین بردن زائده های گوشتی

ژنیکوماستی, بزرگ شدن سینه در مردان, چای سبز

۶. چای سبز

چای سبز فواید زیادی برای سلامتی دارد، و از جمله‌ی آن‌ها تسکین خارش چشم است. چای سبز چشم را تسکین داده و خواص ضدالتهاب دارد.

۱. با جوشاندن دو کیسه چای سبز در یک فنجان آب مقطر، یک شوینده‌ی چشم بسازید. بگذارید کاملا خنک شود.

۲. دو بار در روز چشم‌ها را با این محلول بشویید تا علائم‌تان برطرف شود.

۷. آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا به لطف خواص مرطوب‌کننده و تسکین‌دهنده‌اش، درمان خانگی موثری برای چشم‌های خشک، دردناک و خارش‌دار است.

۱. ژل آلوئه‌ورای استخراج شده از برگ آلوئه‌ورا را با یک قاشق چایخوری عسل و نصف فنجان چای شکوفه‌ی آقطی مخلوط کنید. حداقل دوبار در روز چشم‌هایتان را با این محلول بشویید تا وقتی که مشکل حل شود.

۲. هم‌چنین می‌توانید به راحتی از آب آلوئه‌ورا به عنوان یک شوینده استفاده کنید.

۸. سیب‌زمینی خام

سیب زمینی‌های خام به خاطر قابض بودن، می‌توانند باعث تسکین سریع خارش چشم شوند. بنابراین به بهبود قرمزی و التهاب آن‌ها کمک می‌کنند.

۱. یکی سیب‌زمنی خام را به قطعات نازکی برش بزنید و چند دقیقه در یخچال بگذارید.

۲. تکه‌های سرد سیب‌زمینی را ۱۰ الی ۲۰ دقیقه روی چشم‌هایتان بگذارید.

۳. به مدت دو الی سه روز، هر شب قبل از خواب این کار را انجام دهید.

مطلب مرتبط:۴ علت پف چشم‌ در صبح که باید بدانید

درمان خارش چشم ۹: شنبلیله

طبق آیین آیورودا، شنبلیله نیز می‌تواند منجر به تسکین خارش چشم‌ها شود.

۱. بگذارید دانه‌های شنبلیله هفت الی هشت ساعت در آب خیس بخورند و بعد یک خمیر نرم از آن‌ها درست کنید.

۲. این خمیر را روی چشم‌هایتان بگذارید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند. سپس آن را با اب سرد بشویید.

۳. برای کسب بهترین نتایج، این کار را روزی دو بار انجام دهید.

درمان جوش سر سفید بینی و صورت, برگ شنبلیله

درمان خارش چشم ۱۰: آب سبزیجات

آب سبزیجات خام، به ویژه هویج و اسفناج، می‌تواند برای درمان خارش چشم‌ها فوق‌العاده باشد. آب‌ این سبزیجات را می‌توان به صورت مجزا یا مخلوط با یکدیگر استفاده کرد. فقط آب روزانه دو بار آب سبزیجات تازه بخورید تا از خارش چشم رها شوید.

۱۱.  چای سیاه کیسه‌ای

مواد لازم:

– کیسه‌ی چای استفاده شده

* روش انجام این درمان:

– پس از آماده کردن چای‌تان، کیسه‌ی چای را دور نریزید.

– در عوض، آن‌ها را به مدت 30 دقیقه در یخچال قرار بدهید.

– کیسه‌ی چای سرد را روی پلک‌های بسته قرار دهید.

– اجازه بدهید به مدت 10 تا 15 دقیقه بماند و بعد بردارید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام بدهید؟

هر زمان که خارش چشم‌ها شروع شد، این روش درمانی را انجام دهید.

چای کیسه‌ای سیاه چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

برگ چای سیاه مواد ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی عالی دارد. از این رو، استفاده‌ی موضعی از کیسه‌ی چای، فورا خارش را برطرف می‌کند و التهاب چشم را تسکین می‌دهد.

۱۲. آب

مواد لازم:

– آب مقطر

* روش انجام این درمان:

هر زمان که احساس خارش داشتید، چشم خود را با آب مقطر شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام بدهید؟

شما باید این روش درمانی را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

آب مقطر چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

آب مقطر نه تنها چشم‌ها را پاک می‌کند، بلکه تقریبا بلافاصله تحریک و سوزش آن‌ها را از بین می‌برد.

خواص فندق افسونگر, درمان خانگی تاول, درمان درد واژن

۱۳. فندق افسونگر

مواد لازم:

– عصاره‌ی فندق افسونگر (به عنوان مورد نیاز)

– پد پنبه‌ای

* روش انجام این درمان:

– پد پنبه در فندق افسونگر خیس کنید.

– سپس آن را روی پلک‌های بسته قرار دهید.

– پس از 10 تا 15 دقیقه کمپرس فندق افسونگر را بردارید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام بدهید؟

شما باید این روش درمانی را دو بار در روز انجام دهید.

فندق افسونگر چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

این گیاه دارویی داراي خواص ضد التهابي و قابض است و به همین دلیل به کاهش خارش و التهاب چشم کمک مي‌کند.

۱۴. روغن کرچک

مواد لازم:

– روغن کرچک ارگانیک

– توپ پنبه

* روش انجام این درمان:

– توپ پنبه‌ای را در یک کاسه روغن کرچک ارگانیک قرار دهید.

– روغن اضافی پنبه را با فشار خارج کنید و توپ پنبه را روی پلک‌های بسته قرار دهید.

– اجازه بدهید به مدت 15 دقیقه بماند.

– در نهایت پنبه را بردارید و چشم‌ها را با آب بشوید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام بدهید؟

این روش درمانی را 1 تا 2 بار در روز انجام دهید.

روغن کرچک چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن کرچک دارای خواص ضد التهابی قوی است و بنابراین گزینه‌ی خوبی برای درمان خارش چشم‌ها محسوب می‌شود. این روغن همچنین روان‌کننده‌ی خوبی است و می‌تواند چشم‌ها را روان کند و مانع بروز عفونت بیش‌تر در آن‌‌ها شود.

۱۵. عسل

مواد لازم:

– 1 قاشق چایخوری عسل ارگانیک

* روش انجام این درمان:

– مقداری عسل ارگانیک بردارید کنید و آن را زیر پلک‌ها قرار دهید.

– برای این منظور می‌توانید از عسل مانوکا نیز استفاده کنید.

– اجازه بدهید عسل به مدت 20 دقیقه در این ناحیه بماند و سپس آن را بشویید.

– روش دیگر این است که می‌توانید یک قطره عسل در چشم‌تان بریزید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام بدهید؟

این روش درمانی را دو بار در روز انجام دهید.

عسل چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

عسل دارای خواص ضد التهابی و آرام‌بخش است که می‌تواند علائم خارش چشم‌ها را کاهش دهد. این ماده همچنین التهاب و تورم ناشی از آلرژی را کاهش می‌دهد.

درمان آبریزش حلق و پشت بینی, لیمو سنگی یا لیمو ترش

۱۶. آب لیمو

مواد لازم:

– نصف قاشق چایخوری آب لیمو

– 1 فنجان آب

* روش انجام این درمان:

– نصف قاشق چایخوری آب لیمو را به یک فنجان آب اضافه کنید.

– خوب آن دو را با هم مخلوط کنید و سپس با استفاده از این محلول چشم را به طور کامل شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام بدهید؟

این روش درمانی را یک بار در روز یا یک روز در میان انجام دهید.

آبلیمو چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

لیمو ضد باکتری است و از بروز عفونت در چشم شما جلوگیری می‌کند. این ماده‌ی خوراکی همچنین دارای خواص ضد التهابی است و به این ترتیب به کاهش التهاب و تورم همراه با خارش کمک می‌کند.

1۸. روغن معطر

الف. روغن اسطوخودوس

مواد لازم:

– 4 قطره روغن اسطوخودوس

– 1 قاشق چایخوری روغن نارگیل

* روش انجام این درمان:

– چهار قطره روغن اسطوخودوس را با یک قاشق چایخوری روغن نارگیل مخلوط کنید.

– ترکیب حاصل را به آرامی زیر چشم و اطراف پلک قرار دهید.

– اجازه بدهید به مدت 10 تا 15 دقیقه بماند و سپس آن را با آب بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام بدهید؟

شما باید این روش درمانی را 1 تا 2 بار در روز انجام دهید.

روغن معطر اسطوخودوس چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

خواص ضد التهابی و ضد درد روغن اسطوخودوس باعث بهبودی خارش و التهاب چشم‌ها می‌شود.

ب. روغن درخت چای

مواد لازم:

– 3-4 قطره روغن درخت چای

– 1 قاشق چایخوری روغن نارگیل

* روش انجام این درمان:

– سه تا چهار قطره روغن درخت چای را به یک قاشق چایخوری از هر روغن حاملی که دوست دارید اضافه کنید.

– ترکیب را خوب هم بزنید و آن را در اطراف چشم‌تان قرار دهید.

– اجازه بدهید به مدت 20 دقیقه بماند و سپس آن را بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام بدهید؟

شما باید این روش درمانی را دو بار در روز انجام دهید.

روغن درخت چای چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن درخت چای به علت خواص ضد التهابی که دارد، فورا خارش چشم را تسکین می‌دهد. این ماده همچنین از چشم‌های آسیب دیده در برابر عفونت‌های میکروبی محافظت می‌کند.

۱۹. ویتامین‌ها

کمبود برخی از مواد مغذی می‌تواند علائم خارش را تشدید کند. ویتامین‌های A، C و E برای عملکرد مناسب چشم شما بسیار مهم هستند. افراد مبتلا به خارش چشم‌ها معمولا کمبود ویتامین A دارند. مکمل ویتامین C و E برای سلامتی کلی چشم شما مفید است و می‌تواند برای درمان بسیاری از عفونت‌های چشم استفاده شود.

شما می‌توانید مقادیر مورد نظر از این ویتامین‌ها را با مصرف میوه‌های خانواده‌ی مرکبات، سبزیجات برگ سبز، هویج، کلم، انبه و پنیر دریافت کنید.

در حالی که این داروها باعث کاهش خارش در چشم شما می‌شوند، اگر این نکات پیشگیرانه را دنبال نکنید، عود مجدد آن شانس بالایی دارد.

نکات پیشگیرانه

– همیشه با استفاده از عینک آفتابی، چشم خود را از نور مستقیم خورشید و همچنین آلرژی‌ها محافظت کنید.

– لنزهای تماسی را به مدت طولانی نگذارید.

– برای هیدراته نگه داشتن بدن‌تان مقدار زیادی آب بنوشید.

– از مالش دادن چشم‌ها پرهیز کنید.

– هر از گاهی چشم‌ها را با آب سرد بشویید.

مراقبت خوب از چشم برای جلوگیری از خارش و تورم بسیار مهم است. بنابراین، باید هر کاری که لازم است، انجام دهید تا آن‌ها را روشن و سالم نگه دارید. با این حال، اگر خارش ادامه یابد، بلافاصله به چشم پزشک تماس مرجعه کنید.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی و سارا فیضی

منبع: allaboutvision

درمان خارش چشم :علت ها و ۱۹ موثرترین درمان خارش چشم


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی