کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

رفلاکس صفرا: ۴ نکته درباره علت،درمان و پیشگیری از بالا آمدن صفرا

اگر تا به حال، مایع زرد مایل به سبزی را استفراغ کرده باشید، احتمالا صفرا (زردآب) را مشاهده کرده‌اید. صفرا مایعی است که داخل کبد ساخته، و در کیسه‌ی صفرا نگهداری می‌شود. سپس، این مایع به روده‌ی بزرگ منتقل می‌شود، و در آن‌جا به گوارش چربی‌های موجود در مواد غذایی کمک می‌کند. صفرا از نمک‌های صفراوی، بیلی‌روبین، کلسترول، الکترولیت‌ها، و آب تشکیل می‌شود. در این نوشتار با ما همراه باشید تا درباره رفلاکس صفرا و علت،درمان و پیشگیری از بالا آمدن صفرا نکات جالبی بخوانید.

رفلاکس صفرا

۱. علت‌های بالا آوردن صفرا

دلایلی که ممکن است سبب استفراغ صفرا باشند، عبارت هستند از

الف. استفراغ با معده‌ی خالی
ب. زیاده‌روی در مصرف الکل
پ. مسمومیت غذایی
ت. انسداد روده‌ها

چنان‌چه بیش از یک بار دچار استفراغ صفرا شوید، احتمالا به یک بیماری یا وضعیت مشکل‌ساز مبتلا شده‌اید. یکی از علت‌های شایع چنین مشکلی رفلاکس صفرا است؛ رفلاکس صفرا هنگامی ایجاد می‌شود که صفرا از کبد به سمت معده و مری حرکت می‌کند. گاهی اوقات ممکن است پس از انجام جراحی دستگاه گوارش دچار رفلاکس صفرا شوید.

رفلاکس صفرا با رفلاکس اسید متفاوت است. رفلاکس اسید به معنی حرکت اسید از معده به سمت بالا و داخل مری است. گاهی اوقات هر دو حالت (رفلاکس صفرا و رفلاکس اسید) به طور هم‌زمان اتفاق می‌افتند.

انسداد در روده ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

الف. چسبندگی – پس از انجام جراحی‌های شکم یا لگن، در محل جراحات ایجاد شده در روده، نوارها یا پوست‌های نازکی تشکیل می‌شوند.
ب. سرطان روده‌ی بزرگ یا سایر تومورهای سرطانی – این تومورها می‌توانند به اندازه‌اي بزرگ شوند که بخشی از روده را مسدود کنند.
پ. دیورتیکولیت – این وضعیت باعث ایجاد کیسه‌هایی در دیواره‌ی روده می‌شود.
ت. فتق – در این وضعیت، ضعیف شدن بخشی از روده باعث می‌شود روده به سمت شکم یا سایر بخش‌های بدن حرکت کند.
ث. بیماری التهابی رودهبیماری کرون و کولیت زخمی می‌توانند باعث بروز التهاب در روده شوند.
ج. ولولوس – در این وضعیت، روده دچار پیچ خوردگی می‌شود.

۲. گزینه‌های درمانی

درمان بالا آوردن صفرا به علت بروز این وضعیت بستگی دارد. چنان‌چه دچار مسمومیت غذایی شده‌اید یا در مصرف الکل زیاده‌روی کرده‌اید، ممکن است به تزریق مایع و الکترولیت‌ها در بیمارستان نیاز پیدا کنید.

اگر دچار رفلاکس صفرا شده باشید، پزشک معالج ممکن است روند درمان را با تجویز یکی از داروهای زیر آغاز کند:‌

الف. اورسودوکسی کولیک اسید – این دارو ترکیب صفرا را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود این مایع به طرز آسان‌تری در بدن جریان پیدا کند. البته، این دارو باعث ایجاد عوارض جانبی، از جمله اسهال می‌شود.
ب. بایل اسید سکواسترانت – این دارو جریان صفرا را مختل می‌کند. نفخ یکی از عوارض جانبی مصرف این دارو به شمار می‌رود.

چنان‌چه دارو نتواند این مشکل را برطرف کند، گام بعدی ممکن است انجام عمل جراحی باشد. گزینه‌های جراحی برای درمان رفلاکس صفرا شامل جراحی بای‌پس معده‌ی روکس‌ان وای می‌شوند. این عمل جراحی برای درمان چاقی مفرط نیز کاربرد دارد. طی این عمل جراحی، اتصال جدیدی به روده‌ی کوچک ایجاد می‌شود تا از نشت صفرا به معده جلوگیری کند.

هم‌چنین، درمان‌های جراحی دیگری نیز برای رفع چسبندگی یا انسداد روده وجود دارد. پزشک معالج باید علت وجود انسداد را از بین ببرد. به علاوه، در صورت آسیب‌دیدگی روده، پزشک ممکن است بخشی از آن را جدا کند. یکی دیگر از گزینه‌های درمانی قرار دادن یک لوله‌ی توری فلزی به نام استنت داخل روده است تا انسداد را برطرف کند و روده را همیشه باز نگه دارد.

سرطان روده‌ی بزرگ نیز بسته به میزان گسترش آن در بدن درمان می‌شود. درمان‌های این وضعیت ممکن است شامل جراحی، رادیو تراپی، شیمی درمانی، و درمان‌های هدفمند باشد.

۳. پیشگیری

معمولا با اعمال برخی تغییرات خاص در سبک زندگی می‌توانید خطر استفراغ صفرا را کاهش دهید:

الف. برای کاهش خطر استفراغ ناشی از مصرف الکل، سعی کنید هرگز سراغ این گونه نوشیدنی‌ها نروید تا از اعتیاد به آن در امان باشید.
ب. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ، مقدار زیادی میوه و سبزی نوش جان کنید؛ ولی سیگار نکشید، و در بعد از ۵۰ سالگی برای اطمینان از عدم ابتلا به این بیماری نزد پزشک بروید تا به وسیله‌ی کولونوسکوپی یا سایر روش‌ها به بررسی وضعیت روده‌های‌تان بپردازد.
پ. برای کاهش خطر ابتلا به فتق، سعی کنید اجسام بسیار سنگین را بلند نکنید.
ت. برای کاهش خطر ابتلا به دیورتیکولیت نیز باید مواد غذایی سرشار از فیبر را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید.

۴. ملاقات با پزشک

چنان‌چه صفرا بالا می‌آورید و به علائم رفلاکس دچار شده‌اید، فورا نزد پزشک بروید.

در صورت ابتلا به وضعیت‌های زیر، به سرعت برای دریافت کمک‌های درمانی اقدام کنید:‌

الف. کاهش وزن غیر منتظره
ب. درد قفسه‌ی سینه
پ. دشواری در تنفس
ت. احساس درد شدید در شکم
ث. استفراغ مواد قرمز رنگ یا شبیه قهوه‌ی آسیاب شده
ج. ناتوانی در توقف استفراغ

جمع‌بندی

اقدامات درمانی و پیشگیری از بالا آوردن صفرا به علت بروز این وضعیت بستگی دارند. چنان‌چه دچار مسمومیت غذایی شده‌اید یا در مصرف الکل زیاده‌روی کرده‌اید، این علائم بعد از مدتی برطرف خواهند شد. برای اطمینان از عدم تکرار این وضعیت، از مصرف الکل و غذاهای آلوده پرهیز کنید.

انسداد روده، در صورت عدم درمان، ممکن است – در برخی موارد به سرعت – به وضعیت خطرناکی تبدیل شود. این وضعیت می‌تواند به بروز عفونتی تبدیل شود که به آن آبسه‌ی روده گفته می‌شود. خطر دیگری که ممکن است در اثر انسداد روده ایجاد شود، سپتیسمی یا گند خونی نامیده می‌شود. با انجام جراحی می‌توان انسداد را برطرف، و از عوارض خطرناک آن پیشگیری کرد.

درمان سرطان روده‌ی بزرگ به مرحله‌ی بیماری و میزان گسترش آن در بدن بستگی دارد. چنان‌چه علت بالا آوردن صفرا بیماری التهابی روده یا دیورتیکولیت باشد، درمان این بیماری‌ها می‌تواند باعث رفع مشکل شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع:healthline

رفلاکس صفرا: ۴ نکته درباره علت،درمان و پیشگیری از بالا آمدن صفرا


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی