کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علایم و راه های درمان بیماری خطرناک التهاب خمیده ستون فقرات را بشناسید

التهاب خمیده ستون فقرات

بیماری التهاب خمیده ستون فقرات یا اسپوندیلیت آنکیلوزان ( Ankylosing spondylitis ) یا AS یک بیماری التهابی است که ارتباط نزدیکی با آرتروز دارد، و شرایطی است که ستون فقرات را درگیر می‌کند. در برخی موارد، بعضی از مهره‌های کمر، یعنی استخوان‌های ستون فقرات، در اثر التهاب مفاصل مهره‌ها دچار فیوژن (اتصال مهره‌ها) می‌شوند. اتصال مهره‌ها باعث می‌شود ستون فقرات قابلیت تحرک کم‌تری داشته‌باشد. هم‌چنین سبب درد شدیدی می‌شود که ماهیت آن مزمن است. به علاوه، ممکن است کسی که به اسپوندیلیت آنکیلوزان مبتلا است حالت بدن خمیده به جلو (کیفوز) داشته‌باشد.ستون فقرات

 

اسپوندیلیت آنکیلوزان درمان شناخته‌شده‌ای ندارد. با این حال درمان‌های دارویی و روش‌های درمانی‌ای وجود دارد که می‌تواند برای مهار علائم آن مفید باشد. هم‌چنین چند تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی هست که برای کنار آمدن با این شرایط مناسب است.

علت این بیماری

شاید التهاب مفاصل مهره‌ای سبب تشکیل سلول‌های استخوانی جدید شود، و برای همین است که شاید موارد اسپوندیلیت آنکیلوزان حاد سبب اتصال برخی مهره‌ها شود.

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی مفاصل مهره‌ای را تحریک، و دچار التهاب می‌کند و منجر به اسپوندیلیت آنکیلوزان می‌شود. با این حال، متخصصان می‌گویند مشهود است که عوامل ژنتیکی در آن نقش دارند. به نظر می‌رسد افراد داری ژنی به نام HLA­B۲۷ بیش‌تر در معرض خطر دچار شدن به مشکلات ستون فقرات هستند.

عوامل پرخطر

درست مانند آن‌چه پیش‌تر گفته شد، ممکن است داشتن ژن HLA­B۲۷ فرد را در معرض خطر ابتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان قرار دهد. به عبارت دیگر، اگر خویشاوندی دارید که به اسپوندیلیت آنکیلوزان مبتلا است، غیرمحتمل نیست که شما هم از آن رنج ببرید.

هم‌چنین گفته می‌شود مردان نسبت به زنان بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان هستند. از لحاظ سن، معمولا این شرایط از سال‌های نوجوانی یا ابتدای جوانی فرد مبتلا شروع می‌شود. با این حال ممکن است کودکان یا افراد مسن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. گفته می‌شود کسانی که مکررا از عفونت‌های گوارشی رنج می‌برند در معرض خطر بیش‌تری هستند.

187938474672486_830092827123711

علائم

برخی از ابتدایی‌ترین علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان شامل خشکی و درد شدید در پایین کمر و مفصل ران است. این به‌ویژه بعد از دوره‌های طولانی بی‌تحرک فیزیکی، مثل صبح‌ها، مشاهده می‌شود. از آن‌جا که این شرایط به قسمت‌های دیگر ستون فقرات سرایت می‌کند، معمولا علائم آن تشدید می‌شود. هم‌چنین این امکان وجود دارد که خشکی و درد شدید شروع و قطع شود. محل تقاطع ستون فقرات و لگن خاصره معمولا یکی از جاهایی است که تحت تاثیر اسپوندیلیت آنکیلوزان قرار می‌گیرد. هم‌چنین ممکن است این شرایط به تمام مفاصل مهره‌ای در پایین کمر حمله کند. و نیز غیرمحتمل نیست که این شرایط غضروف‌های قفسه‌ی سینه، استخوان جناغ سینه، شانه‌ها و حتی پشت پاشنه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

وقتی غضروف تحت تاثیر اسپوندیلیت آنکیلوزان قرار می‌گیرد، ممکن است فرد مبتلا دچار مشکلات تنفسی شود. این به علت فیوژن (اتصال) استخوان‌های قفسه‌ی سینه است، که مانع از آن می‌شود تا استخوان‌ها هنگام تنفس کاملا انبساط پیدا کنند.

پیچیدگی‌های این بیماری

ممکن است موارد حاد اسپوندیلیت آنکیلوزان داری پیچیدگی‌هایی باشند. چون این یک بیماری التهابی است، اصلا عجیب نیست که چرا ممکن است سبب التهاب چشم (یووئیت) شود. هم‌چنین ممکن است اسپوندیلیت آنکیلوزان به واسطه‌ی التهاب آئورت، بزرگ‌ترین شریان بدن، سبب مشکلات قلبی شود. شکستگی استخوان پیچیدگی دیگر این بیماری است چون ممکن است این شرایط سبب نازک و ضعیف شدن استخوان‌ها نیز بشود.

درمان‌های دارویی

هرچند برای اسپوندیلیت آنکیلوزان درمان شناخته‌شده‌ای وجود ندارد، اما بعضی داروها هست که ممکن است برای تسکین درد و ناراحتی همراه با این بیماری تجویز شود. ممکن است یک پزشک روش‌های درمانی فیزیکی نیز توصیه کند تا به بهبود قوای فیزیکی و انعطاف‌پذیری ستون فقرات کمک کند.

در موارد حاد، ممکن است جراحی روشی موجه باشد. این رویکرد برای کسانی کاربرد دارد که ابتلایشان به اسپوندیلیت آنکیلوزان به حدی شدید است که مفاصل خیلی آسیب دیده‌اند یا مفصل ران باید جایگزین شود.

روش‌های درمانی طبیعی

انجام ورزش‌های کششی به‌طور مرتب می‌تواند برای فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان مفید باشد. تمرین حالت بدن خوب در هنگام ایستادن، نشستن، یا حتی دراز کشیدن بسیار توصیه شده‌است.

دوش یا حمام آب گرم می‌تواند ناراحتی همراه با اسپوندیلیت آنکیلوزان را تسکین دهد. ماساژ گرفتن، انجام یوگا و استفاده از تکنیک‌های تمدد اعصاب نیز می‌تواند برای مهار این علائم مفید باشد.

از لحاظ رژیم غذایی، ایده‌ای خوبی است که سراغ رژیم غذایی متشکل از خوراکی‌های ضدالتهاب بروید. این یعنی باید دور هرگونه خوراکی سرشار از قند و نشاسته را خط بکشید. افزودن مقدار زیادی ماهی، ‌مغزها، دانه‌ها، و دیگر منابع چربی سالم به رژیم غذایی‌تان نیز می‌تواند برای از بین بردن التهاب بسیار مفید باشد.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: هلث دایجست – healthdigezt

موضوع محوری:

التهاب خمیده ستون فقرات

اسپوندیلیت آنکیلوزان

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی