کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ نکته درباره علايم و درمان فشار خون بالا

هایپرتنشن یا فشار خون بالا یکی از رایج‌ترین مشکلات سلامتی در بین آدم‌ها است. فشار خون بالا با جریان خون بیش از حد معمول خودش را نشان می‌دهد. در این نوشتار ۹ نکته درباره علايم و درمان فشار خون بالا برای‌تان می‌گوییم. با ما همراه باشید.

۹ نکته درباره علايم و درمان فشار خون بالا

۱. هزینه فشار خون بالا

مشخص است که اکثر جوامع پول زیادی در زمینه‌ی فشار خون بالا صرف می‌کند، دقیق‌تر بگوییم؛ بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار در سال. این هزینه‌ها شامل مواردی مثل دارو، درمان، هزینه‌ی خدمات بهداشتی و درمانی و روزهای کاری از دست رفته(بابت استراحت پزشکی) نیز می‌شوند.

بیماران دارای فشار خون بالا باید از مسدود کننده‌های بتای خطرناک،  مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده‌ی آنژیوتانسین و داروهای ادرارآور استفاده کنند. بیماران همچنین باید مصرف نمک را در رژیم غذایی‌شان محدود کنند. این داروها فقط می‌توانند به صورت لحظه‌ای و موقتی کارساز باشند، اما به صورت ریشه‌ای به رفع مشکل نمی‌پردازند. با این که یاد گرفته‌ایم وقتی پای سلامتی در میان است از مصرف نمک بترسیم، اما کاهش مصرف نمک بیش از حد به خاطر ابتلا به فشار خون بالا، همچنان محل بحث و پرسش است.

۲. بزرگترین مشکل فشار خون بالا چیست؟

اکثر آدم‌ها حتی وقتی که فشار خون‌شان به شدت بالا است از نشانه‌های آن خبر ندارند.

فشار خون متشکل از دو مولفه‌ی فشار است؛ فشار سیستولی و فشار دیاستولی.

فشار سیستولی همان فشار حاصله هنگام تپش قلب و تلمبه‌ کردن خون است در حالی که فشار دیاستولی وقتی است که قلب در زمان بین دو تپش و در حال استراحت است.

مطلب مرتبط: ۵ عامل خطر اصلی فشار خون بالا که نادیده‌شان می‌گیرید

۳. محدوده‌های فشار خون شامل موارد زیر می‌شود:

نرمال: کمتر از ۸۰/۱۲۰

مرحله‌ی پیش از فشار خون بالا: ۸۹-۸۰/۱۳۹-۱۲۰

مرحله‌ی ۱ فشار خون بالا: ۹۹-۹۰/۱۵۹-۱۴۰

مرحله‌ی ۲ فشار خون بالا: ۱۰۰ و بیشتر/۱۶۰ و بیشتر

علائم آشنای هشدار دهنده‌ی فشار خون بالا: سردرد، درد قفسه سینه، خون‌دماغ شدن، تغییرات بینایی، خستگی، سر و صدا یا وز وز گوش، و گیجی.

آمریکا با این واقعیت مواجه است که فشار خون بالا عامل اصلی یا موثر بیش از ۳۶۰۰۰۰ مرگ و میر در سال است. این عدد رعب‌آوری است؛ میانگین آن برابر است با ۱۰۰۰ مرگ در هر روز.

۴. فشار خون بالا ریسک ابتلا به مشکلات زیر را افزایش می‌دهد:

نارسایی مزمن قلبی: هفت نفر از ده آدمی که نارسایی مزمن قلبی دارند دچار فشار خون بالا هستند.

مشکلات مربوط به حافظه: آدم‌های دارای فشار خون بالا بیشتر مستعد مشکلات مربوط به حافظه یا تفکر، یادگیری و یادآوری هستند.

مشکلات چشمی: فشار خون بالا می‌تواند به از دست دادن بینایی منجر شود چون باعث ضخیم، تنگ و پاره شدن رگ‌های خونی در چشم می‌شود.

آنوریسم: این عارضه در اثر فشار خون بالا ایجاد می‌شود چون باعث می‌شود رگ‌های شما ضعیف شوند. پارگی رگ‌ها بر اثر آنوریسم می‌تواند خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

سکته‌ی اول: حدودا هفت نفر از هر ده نفر وقتی دچار فشار خون بالا می‌شوند که اولین حمله‌ی قلبی را تجربه می‌کنند.

سندرم متابولیک : سندرم متابولیک ترکیبی از سه مورد و یا بیشتر از مشکلات سلامتی زیر است:

سطح تری‌گلیسرید بالا، چاقعی موضعی در ناحیه‌ی شکم، قند خون بالا، فشار خون بالا یا کلسترول HDL (خوب) پایین. نشانه‌های فشار خون بالا خطر ابتلا به این سندرم را افزایش می‌دهند.

سکته‌ی اول: حدودا هشت نفر از ده نفری که اولین سکته‌ی مغزی خود را تجربه می‌کنند، دچار فشار خون بالا هستند.

مطلب مرتبط: درمان فوری فشار خون با این نوشیدنی

علايم خطر که فشار خون بالا

۵. تفاوت بین فشار خون بالا و پایین چیست؟

فشار خون بالا

هرچند هیچ علامتی برای فشار خون بالا وجود ندارد، اما چند نشانه‌ی هشدار دهنده وجود دارد مثل:

 • خستگی
 • سردرد
 • تغییرات بینایی
 • درد قفسه‌ی سینه
 • خون‌دماغ شدن
 • سر و صدا و وز وز گوش
 • تپش‌ قلب نامنظم

اینها چند واقعیت هشدار دهنده‌ درباره‌ی فشار خون بالا و نشانه‌های آن‌ هستند.

مرحله‌ی پیش از فشار خون بالا، که حدودا از هر سه بزرگسال در آمریکا یک نفر به آن مبتلا است، فشار خونی است که از حد نرمال بالاتر است اما هنوز به محدوده‌ی فشار خون بالا نرسیده است.

حدودا از هر سه بزرگسال در آمریکا یک نفر، یا حدود ۷۰ میلیون نفر، دچار فشار خون بالا هستند.

فقط حدود نیمی از آدم‌های دچار فشار خون، یا دقیق‌تر بگوییم ۵۲%، بیماری و وضعیت خود را تحت کنترل دارند.

حتی فشار خون بالا در آمریکا ۶۴ میلیارد دلار در سال هزینه دارد. این مبلغ کل شامل داروهای مربوط به درمان این بیماری، خدمات بهداشتی و درمانی و روزهای از دست رفته‌ی کاری نیز می‌شود.

فشار خون پایین

در اینجا آماری درمورد فشار خون پایین ارائه می‌گردد:

در اثر تشکیل رسوبات در رگ‌های خونی، با افزایش سن جریان خون به سمت ماهیچه‌ی قلب و مغز کاهش می‌یابد.

وقتی فشار خون به صورت ناگهانی افت می‌کند، مغز از تغذیه خون کافی محروم می‌شود و این فشار خون پایین نگران کننده است و می‌تواند به گیجی و سرگیجه منجر شود.

حدودا ۱۰ تا ۲۰ درصد از آدم‌های بالای ۶۵ سال دچار افت فشار خون وضعیتی هستند.

افت فشار خون وضعیتی یا افت ارتواستاتیک، افت ناگهانی فشار خون است و وقتی اتفاق می‌افتد که آدم‌ها از حالت نشسته بلند می‌شوند و می‌ایستند. از طرف دیگر، افت فشار خون نوعی فشار خون است که وقتی رخ می‌دهد که شخص برای مدتی طولانی سر پا ایستاده باشد.

فشار خون پایین مزمنی که هیچ علامتی ندارد تقریبا به هیچ وجه جدی نیست.

فشار خون پایین تنها در صورتی که موجب بروز نشانه‌ها و علائم زیر شود توسط دکترها جدی گرفته می‌شود:

 • کم شدن آب بدن و تشنگی غیر عادی
 • گیجی و سرگیجه
 • غش کردن(که سنکوپ نامیده می‌شود)
 • حالت تهوع
 • افسردگی
 • عدم تمرکز
 • تاری دید

مطلب مرتبط: از فشار خون بیشتر بدانیم

۶. فشار خون بالا و رژیم غذایی

این مشکل سلامتی نیازمند توجه جدی است. خوراکی‌هایی وجود دارند که می‌توانند بر فشار خون بالا تاثیر بگذارند و باید از آن‌ها پرهیز کرد:

خوراکی‌های دارای سدیم بالا– خوراکی‌های فراوری شده و کنسروی جزو این دسته هستند.

الکل– باید در نوشیدن الکل حد اعتدال را رعایت کرد چون رگهای خونی را تنگ می‌کند.

کافئین- مصرف بیش از اندازه‌ی کافئین می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. اگر از فشار خون بالا رنج می‌برید، سعی کنید میزان کافئین مصرفی‌تان را کاهش دهید و این کار از عدد فشار خون شما کم خواهد کرد.

شکر– طبق مطالعات جدید، مصرف شکر زیاد برای فشار خون خطر بیشتری دارد تا مصرف نمک.

چربی‌های ترانس، چربی‌های امگا۶– که تقریبا در هر ماده‌‌ی غذایی بسته‌بندی شده‌ای یافت می‌شوند.

۷. برای درمان فشار خون بالا چه چیزی باید بخورید؟

خوراکی‌های دارای فیبر زیاد– مبنای هر رژیم غذایی سالمی خوراکی‌های پر فیبر هستند مثل: دانه‌ها، حبوبات، سبزیجات، و میوه‌ها، بخصوص اگر به دنبال کم کردن فشار خونتان باشید.

چای– چند بار مصرف چای سفید در روز، که خون را رقیق می‌کند و شریان‌ها را تقویت می‌کند، در واقع می‌تواند فشار خونتان را کاهش دهد و از بدنتان در مقابل سکته محافظت کند. این کار فقط در صورتی جواب می‌دهد که چند بار در روز، و هر روز چای سفید بنوشید.

خوراکی‌های سرشار از امگا۳– برای کاهش التهاب از خوراکی‌های دارای امگا3 مانند ماهی سالمون وحشی، دانه‌های کتان، و گوشت گاوی که طبیعی چریده باشد، و دانه‌های چیا استفاده کنید.

خوراکی‌های سرشار از پتاسیم – رژیم غذایی سرشار از پتاسیم نقش مهمی در کنترل فشار خون دارد چون همه‌ی اثرات منفی سدیم بر بدن را کاهش می‌دهد. پتاسیم به کاهش فشار خون کمک می‌کند. خوراکی‌های سرشار از پتاسیم شامل چیزهایی مثل موز، آواکادو، نارگیل و هندوانه می‌شود.

شکلات تلخ– این نوع شکلات، شکلاتی سالم است و آن‌هایی که حاوی حداقل ۲۰ میلی گرم فنول کاکائو هستند، می‌توانند فشار خون را کاهش دهند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای– این رژیم پر از غذاهای دریایی، سبزیجات، میوه و روغن‌های چرب امگا-۳ سالم است. این رژیم غذایی کمک می‌کند فشار خون‌تان را به صورت طبیعی کاهش دهید.

سرکه‌ی سیب– این خوراکی سرشار از پتاسیم است، به شما کمک می‌کند حالت قلیایی بدن را حفظ کنید که به صورت طبیعی فشار خون را کاهش می‌دهد.

۸. مکمل‌هایی برای درمان فشار خون بالا

روغن ماهی

با گذر زمان شریان‌های خونی دچار التهاب می‌شوند که همین دلیل اصلی فشار خون بالا است. روغن ماهی سرشار از اشکال EPA و DNA  اسیدهای چرب امگا-3 است که برای کاهش التهاب بدن بسیار عالی هستند. اگر بخواهیم دست بالا را بگیریم، مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم روغن ماهی در وعده‌ها‌ی غذایی هر روزتان یکی از بهترین راه‌های کاهش فشار خون است.

سیر

این ماده یکی دیگر از گشاد کننده‌های عروق است. سیر را می‌توان در اشکال مختلف مصرف کرد، مثلا تازه، خشک شده، پودر شده؛ شما می‌توانید از سیر در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید، و آن را به صورت قرص یا مکمل مایع مصرف کنید. بیمارانی که فشار خون کنترل نشده دارند باید از سیر کهنه استفاده کنند چون فشار خون پیرامونی(در شریان‌های سایر اعضاء بدن) و مرکزی(در شریان اصلی آئورت) را کاهش می‌دهد.

منیزیم

منیزیم برای نرم و شل کردن عضلات عالی است و به همین خاطر برای فشار خون بالا خوب است. این ماده به کاهش طبیعی و درمان فشار خون بالا کمک می‌کند.

کوآنزیم کیو ۱۰

این آنتی اکسیدان بزرگترین حامی سلامت قلب است و همچنین برای کاهش کلسترول و درمان فشار خون بالا خوب است. هر روز حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کو.کیو۱۰ مصرف کنید.

کاکائو

با مصرف کاکائو می‌توانید فشار خون را کاهش دهید و پایین بیاورید و همچنین روند جریان خون را به قلب و مغز بهبود ببخشید.

مطلب مرتبط: ۲۴ خوراکی مفید برای کاهش فشار خون

۹. انتخاب روش‌های طبیعی درمان فشار خون بالا

روغن‌های معطر

برای کاهش و درمان فشار خون بالا از مرزنگوش، کندر، کانانگا، و اسطوخودوس استفاده کنید. قدرت آنتی اکسیدانی روغن‌های معطر به کاهش استرس اکسیداتیو کمک می‌کند.

همچنین برای حفظ وزن خود و کاهش فشار خونتان باید به ورزش کردن هم توجه داشته باشید.

چه کسانی بیش‌تر در معرض فشار خون بالا هستند:

 • عدم فعالیت بدنی
 • قومیت(نژاد)– آفریقایی آمریکایی‌ها از سفیدپوستان بیشتر مستعد دچار شدن به فشار خون بالا هستند.
 • مصرف دخانیات– اگر سیگار یا قلیان بکشید، هر دوی آن‌ها فشار خون‌تان را افزایش خواهند داد، چون مواد شیمیایی موجود در تنباکو به لایه‌ی داخلی دیواره‌های شرایین آسیب می‌زند و باعث تنگ شدن آن‌ها می‌شود.
 • الکل
 • سن
 • سدیم
 • اضافه وزن داشتن
 • بارداری

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ کامروا ابراهیمی

منبع: thatviralfeed.com

۹ نکته درباره علايم و درمان فشار خون بالا


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی