کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علائم کمبود ویتامین K (کا): ۱۴ مهمترین دلایل و علایم کمبود ویتامین k

اکثر بزرگسالان مکمل‌های ویتامین K را مصرف نمی‌کنند به دلیل این‌که نشانه‌ها و علائم کمبود ویتامین K (کا) بسیار نادر است. به احتمال زیاد از طریق مواد غذایی که هر روز می‌خورید، به اندازه‌ی کافی از این ویتامین را دریافت خواهید کرد و بنابراین نیازی به مصرف مکمل نخواهید داشت. ممکن است در این فکر باشید که ویتامین K چه کاری انجام می‌دهد؟ ثابت شده‌است که این ویتامین بر فرایندهای مختلف بدن تاثیر می‌گذارد و برخی از محققان می‌گویند که می‌تواند میزان مرگ و میر را در ۵۰ سالگی بیش از یک دوره‌ی ۱۰ ساله کاهش دهد. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا با ۱۴ مهمترین دلایل و علائم کمبود ویتامین k آشنا شوید.

علائم کمبود ویتامین K (کا)

نقش ویتامین k  در بدن

ویتامین K نقش مهمی در انعقاد، که به عنوان لخته شدن خون نیز شناخته می‌شود، دارد. این ویتامین از خونریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند. شما نمی‌توانید ویتامین K را مانند ویتامین‌های دیگر به عنوان یک مکمل غذایی مصرف کنید. این ویتامین گروهی از ترکیبات است که برای سنتز پروتئین‌هایی که منجر به لخته شدن خون می‌شوند گرد هم می‌آیند. مهم‌ترین این ترکیبات ویتامین ۱K و ۲K هستند.

ویتامین ۱K  را می‌توان از سبزیجات برگ سبز و برخی از سبزیجات دیگر به دست آورد. ویتامین ۲K یک گروه دیگر از ترکیبات است و از گوشت، پنیر، باکتری سنتز شده و تخم‌مرغ به دست می‌آید. در ایالات متحده، ویتامین ۱K  به عنوان یک مکمل در دسترس است. اخیرا، ویتامین ۲K در درمان پوکی استخوان و تحلیل رفتن استخوان استفاده شده‌است.

با این حال، هیچ تحقیقی که از اثربخشی این ویتامین روی اختلالات قید شده، حمایت کند وجود ندارد. رابطه‌ی بین این ویتامین و استخوان‌ هنوز در حال بررسی است؛ بعضی از دانشمندان معتقدند که این ویتامین قطعا روی سلامت استخوان تاثیر می‌گذارد. دریافت میزان کافی از این ویتامین از طریق غذا امکان‌پذیر است، و به همین دلیل احتمال کمبود آن در بزرگسالان چندان بالا نیست.

بدن ۲K را سنتز می‌کند. در بزرگسالان، بدن در بازیافت ذخیره‌ی فعلی ویتامین K عملکرد خوبی دارد. اما اختلالات خاصی وجود دارند که نیازمند استفاده از داروهایی هستند که با جذب و سنتز ویتامین‌های K تداخل ایجاد می‌کنند و همین به کمبود این ویتامین در بدن منجر می‌شود. کمبود ۱K  و ۲K در نوزادان شایع است.

این کمبود به نوعی بیماری منجر می‌شود که به عنوان VKDB شناخته می‌شود، که مشخصه‌ی آن خونریزی است. ویتامین ۱K  و ۲K می‌توانند از غذا به دست بیایند یا می‌توانند به عنوان مکمل به بدن تزریق شوند.

مهمترین و عمومی ترین علائم کمبود ویتامین K

۱. خونریزی بیش از حد

خونریزی بیش از حد از علائم کمبود ویتامین K است. باید توجه داشته باشید که خونریزی ممکن است در مناطق بدون بریدگی یا زخم هم رخ بدهد. شما می‌توانید خونریزی را زمانی تجربه کنید که یک کبودی ساده دارید، لخته‌های کوچک خون زیر ناخن‌ها می‌بینید، خونریزی در غشاء مخاطی پوشاننده‌ی قسمت‌های داخلی بدن‌تان رخ می‌دهد یا حتی ممکن است مدفوع تیره و با قوام قیر مانند در اثر وجود خون داشته باشید.

علائم کمبود ویتامین K در نوزادان

در نوزادان، که در آن‌ها علائم کمبود ویتامین K شايع است، پزشکان در صورتي که موارد زیر را مشاهده کنند رای بر کمبود این ویتامین می‌دهند:

۱- خونریزی زمانی که بند ناف قطع شود

۲- خونریزی در پوست، در دستگاه گوارش و در بینی.

۳- خونریزی در هر قسمت دیگری از بدن

۴- خونریزی بیش از حد در آلت تناسلی اگر نوزاد هنگام تولد ختنه شود.

۵- خونریزی ناگهانی در مغز، که می‌تواند تهدید‌کننده‌ی زندگی کودک باشد.

مطلب مرتبط: خواص ویتامین k (کا): ۲۴ نکته درباره خواص، عوارض و میزان مصرف ویتامین کا

دلایل کمبود ویتامین K در بزرگسالان

برخی از بزرگسالان در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند در صورتی که:

۱- داروهای ضد انعقاد مصرف کنند، که خون را رقیق می‌کند

۲- آنتی‌بیوتیک مصرف کنند

۳- مبتلا به اختلالی باشند که مانع جذب مناسب چربی می‌شود

۴- رژیم‌های غذایی داشته باشند که فاقد ویتامین‌های ۱K  و ۲K باشد

هنگامی که کومارین ضد انعقاد استفاده می‌شود، در تولید پروتئین‌هایی که در لخته شدن خون دخیل هستند، تداخل ایجاد می‌کند.

برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها با توانایی بدن برای سنتز ویتامین‌های K و سایر ویتامین‌ها تداخل ایجاد می‌کنند و اثربخشی ویتامین‌های ۱K  و ۲K را در بدن کاهش می‌دهند.

افراد مبتلا به بیماری سلیاک، یا دارای اختلالاتی که روی روده و دستگاه صفراوی، افراد دارای فیبروز سیستیک، و کسانی که بخشی از روده‌شان حذف شده‌است، از متابولیسم چربی رنج خواهند برد.

این امر در توانایی بدن برای سنتز ویتامین‌ها تداخل ایجاد خواهد کرد و از این رو بدن به کمبود ویتامین K دچار خواهد شد.

دلایل کمبود ویتامین K در نوزادان

خطر ابتلا به کمبود این ویتامین در نوزادان تازه متولد شده بنا به دلایل قید شده در زیر بالا است:

۱- کم بودن مقدار این ویتامین در شیر مادر

۲- این ویتامین از طریق جفت به قدر کفایت از مادر به کودک منتقل نمی‌شود

۳- کبد نوزاد از ویتامین‌ها به صورت موثر استفاده نمی‌کند

۴- برای چند روز اول پس از تولد، هیچ سنتز ویتامینی در بدن وجود ندارد

تشخیص کمبود ویتامین K

تشخیص کمبود ویتامین K مستلزم این است که پزشک سابقه‌ی پزشکی شما را بررسی کند.

تست  پروترومبین

اگر شما در معرض خطر کمبود این ویتامین باشید، پزشک یک تست انعقادی را که به عنوان تست پروترومبین شناخته می‌شود را انجام می‌دهد تا اطمینان بیابد که علایم ناشی از کمبود ویتامین‌های K هستند. آزمایش پروترومبین یک آزمایش خون ساده است که مدت زمان لخته شدن خون را اندازه‌گیری می‌کند.

بعد از اضافه کردن برخی مواد شیمیایی بین ۱۱ تا ۱۳.۵ ثانیه طول می‌کشد که خون طبیعی در آزمایشگاه لخته شود.زمانی که لخته شدن خون بیش از ۱۳.۵ ثانیه طول می‌کشد، به این معنا است که فرد دچار کمبود ویتامین‌های K است.

آزمایشگاه‌ها در سطح بین‌المللی، از یک نرخ استفاده می‌کند. نرخ بین ۰.۹ و ۱.۱ طبیعی است، و هر رقمی بالاتر از آن، به این معنا است که فرد از داروهای رقیق کننده‌ی خون استفاده می‌کند یا به کمبود ویتامین‌های K دچار است.

درمان کمبود ویتامین K و پیشگیری از رخ دادن این کمبود

۱. مصرف داروی فیتونادیون

فیتونادیون، نوعی دارو، برای درمان کمبود ویتامین K مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو یک مکمل برای ویتامین ۱K  است. در بیش‌تر موارد، این دارو به عنوان یک داروی خوراکی تجویز می‌شود، اما گاهی اوقات هم زیر پوست تزریق می‌شود.

شما می‌توانید از بروز کمبود ویتامین K جلوگیری کنید و مقدار مناسب ویتامین K را از طریق مواد غذایی دریافت کنید.

مقدار تعیین‌شده که هر فردی باید مصرف کند وجود ندارد، اما حداقل ۱۲۰میلی‌گرم و ۹۰میلی‌گرم به ترتیب برای مردان و زنان توصیه می‌شود.

سبزیجات برگ سبز حاوی ویتامین K کافی برای بدن هستند.

برای نوزادان، تنها یک بار تزریق مکمل ویتامین ۱K در همان زمان تولد برای کاهش علائم و نشانه‌ها کفایت می‌کند.

افراد مبتلا به جذب ناقص چربی و افرادی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می‌کنند، باید برای کنترل میزان ویتامین K بدن‌شان تحت نظر پزشک باشند و در صورت لزوم مکمل مصرف کنند.

اگر کمبود این ویتامین درمان نشده بماند، فرد به خونریزی بیش از حد که ممکن است خطرناک باشد، مبتلا خواهد شد.

با این حال، این مشکل قابل درمان است. در نوزادان، شناسایی و مدیریت VKDB آسان است.

اگر این مشکل به مدت طولانی بدون درمان بماند، اختلالی که به عنوان خونریزی داخل جمجمه‌ای شناخته می‌شود ممکن است باعث آسیب مغزی و در موارد شدید مرگ فرد شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: ول بینگ سکرتس

علائم کمبود ویتامین K (کا): ۱۴ مهمترین دلایل و علایم کمبود ویتامین k


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی