کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ مهمترین علائم پوکی استخوان یا استئوپروز در زنان و مردان

قطعا همه‌ی شما در مورد بیماری پوکی استخوان یا استئوپروز اطلاعاتی دارید.  پوکی استخوان معمولا به عنوان اختلالی توصیف می‌شود که وقتی استخوان‌ها جرم و چگالی خود را از دست می‌دهند، رخ می‌دهد. در اثر این بیماری استخوان شما ضعیف و شکننده خواهد شد. پزشکان معمولا پوکی استخوان را “بیماری خاموش” می‌نامند زیرا شما در واقع نمی‌توانید علایم مربوط به این بیماری را احساس کنید و زمانی که شکستگی در یکی از استخوان‌ها رخ می‌دهد، تازه متوجه می‌شوید که مبتلا به پوکی استخوان هستید. در این مقاله، ما همه‌ی اطلاعاتی را که در مورد علائم پوکی استخوان یا استئوپروز در زنان و مردان نیاز دارید به شما ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید!

علل شایع بروز پوکی استخوان

قبل از این که علائمی را که نشان می‌دهند احتمالا پوکی استخوان دارید، ‌بشناسید، بهتر است با علل بروز این بیماری آشنا شوید. شاید در این فکر هستید که چرا پوکی استخوان ممکن است در بدن رخ دهد؟ در این بخش می‌توانید علل شایع بروز بیماری پوکی استخوان را ببینید:

* همان‌طور که می‌دانید، استخوان‌ها بافت‌هایی زنده هستند که در داخل‌شان حفره‌های وجود دارد. هنگامی که از پوکی استخوان رنج می‌برید، حفره‌های داخل استخوان‌ها بزرگ‌تر از قبل می‌شوند و در نتیجه استخوان هم شکننده‌تر از قبل می‌شود. بازسازی استخوان معمولا به علت بالا رفتن سن رخ می‌دهد. هنگامی که ما جوان هستیم، بدن همیشه استخوان‌های زیادی تولید می‌کند و سپس این فرایند در بیست و اندی سالگی به اوج خود می‌رسد. پس از آن، به آرامی از دست دادن جرم و تراکم استخوان‌های ما شروع می‌شود.

* پوکی استخوان همچنین ممکن است به دلیل ترشح هورمون‌ها و اختلالات پزشکی رخ دهد که در این صورت معمولا به عنوان پوکی استخوان ثانویه نامیده می‌شود. هنگامی که شما داروهایی مانند استروئیدهای گلوکوکورتیکوئیدی مصرف می‌کنید، بدن شما در جذب کلسیم دچار مشکل می‌شود و این یعنی استخوان‌ها از سوء تغذیه رنج خواهند برد و در نهایت به پوکی استخوان مبتلا می‌شوید.

* تزریق هورمون تیروئید نیز خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد. هورمون تیروئید روند بازتولید استخوان را سرعت می‌بخشد که قطعا روند پوکی استخوان نیز تسریع خواهد شد. گذشته از این، عادت‌های بد مانند مصرف بیش از حد الکل و مصرف سیگار می‌توانند خطر ابتلا به پوکی استخوان را در دوران بزرگسالی افزایش دهند.

مطلب مرتبط: پوکی استخوان چیست: ۱۶ درمان خانگی بیماری پوکی استخوان

علائم پوکی استخوان

چنان‌چه پیش‌تر ذکر شد، پوکی استخوان به عنوان بیماری خاموش در نظر گرفته می‌شود، زیرا شما نمی‌توانید متوجه وجود مشکلی در استخوان‌های‌تان بشوید، تا زمانی که آن‌ها ناگهان با کوچک‌ترین اتفاق از جمله سرفه یا عطسه قوی دچار شکستگی شوند. بنابراین، تشخیص این‌که در حال حاضر پوکی استخوان دارید یا نه بسیار دشوار است. در عین حال، نشانه‌هایی وجود دارند که ممکن است به شما نشان دهند که از بیماری پوکی استخوان رنج می‌برید. این‌ها نشانه‌هایی هستند که می‌توانند نشان‌دهنده‌ی بیماری پوکی استخوان باشند:

۱. شکستگی

اولین علائم پوکی استخوان که ممکن است تجربه کنید شکستگی است. این مشکل تقریبا در تمام بیماران مبتلا به پوکی استخوان اتفاق می‌افتد.

در واقع علامت شایع پوکی استخوان همین است. هرچند همواره می‌گوییم که پوکی استخوان علامت خاصی ندارد که بتوانید احساس کنید، اما شایع‌ترین علامت استئوپروز شکستگی استخوان به علت شکننده بودن آن است. بنابراین، سوال بعدی این است که چه چیزی می‌تواند باعث شکستگی شود؟ خوب، معمولا، شکستگی می‌تواند زمانی رخ دهد که نیرو یا فشاری وجود داشته باشد که استخوان‌های شما تحمل آن را ندارند، و سپس فشار نیرو، استخوان شما را تضعیف می‌کند و ناگهان آن را می‌شکند. اما، در مورد پوکی استخوان، شکستگی حتی ممکن است در اثر سرفه یا عطسه‌ی قوی ایجاد شود.

این فشارها و نیروها معمولا زمانی رخ می‌دهند که در طول ورزش دچار جراحت شوید، از جای بلندی سقوط کنید یا بسیاری از حوادث دیگر که سبب بروز آسیب می‌شوند مثل حمله‌ی مستقیم به بدن و تیر خوردن.

از آن­جایی که هدف درمان این شکستگی، قرار دادن استخوان­ها در یک موقعیت مناسب است، رایج‌ترین کاری که پزشک انجام می‌دهد، گچ گرفتن است. گچ‌ها اساسا از فایبرگلاس ساخته شده‌اند و در طی روند بهبودی مانع از حرکت استخوان‌های شکسته می‌شوند. اما، در شکستگی شدید و پیچیده، جراحی تنها راه‌حل برای درمان اتفاق رخ‌داده است.

مطلب مرتبط: ۲۶ ماده غذایی سرشار از کلسیم برای سلامت دندان ها و استخوان ها

۲. شکستگی متقاطع مچ دست

شکستگی دیگری که می‌تواند علائم پوکی استخوان یا استئوپروز باشد، شکستگی مچ دست است. شکستگی مچ دست مشکلی است که در آن استخوان زند زبرین (رادیوس) در ساعد شما می‌شکند. بنابراین، هنگامی که مچ دست‌تان دچار شکستگی شده‌است، یعنی رادیوس، استخوان‌های بزرگ‌تر دو استخوان اصلی در ساعد دست‌تان شکسته است. در نتیجه، مچ دست شما با یک روش غیر معمول خم می‌شود، اتفاقی که بسیار دردناک است و سبب می‌شود که قادر به گرفتن چیزی نباشید. شایع‌ترین علت این مشکل پوکی استخوان است زیرا پوکی استخوان می‌تواند استخوان‌های شما را تضعیف کند.

انواع زیادی از این نوع شکستگی عرضی وجود دارد که عبارتند از:

– شکستگی باز، اگر استخوانی که دچار شکستگی شده پوست را پاره کند.
– استخوان خرد شده، اگر استخوان‌ها بیش از دو قطعه شوند.
– شکستگی داخل مفصلی، در صورتی که استخوان داخل مچ دست شما بشکند.
– شکستگی برون- مفصلی، زمانی که استخوان شکسته شود اما مفصل شما تحت تاثیر قرار نگیرد.

بنابراین، هنگامی که شما دچار شکستگی عرضی مچ می‌شوید، باید درمان‌های پزشکی را در اسرع وقت انجام دهید، زیرا این اتفاق یک مشکل جدی است. این شکستگی عرضی مچ‌ معمولا با انجام جراحی یا فیزیوتراپی درمان می‌شود. علاوه بر این، پزشک همچنین ممکن است به شما ایبوبروفن و استامینوفن تجویز کند تا دردتان کاهش بیابد.

علائم پوکی استخوان ۳: شکستگی مفصل ران

اتفاق دیگری که می‌تواند علائم پوکی استخوان باشد، شکستگی مفصل ران است. این شکستگی ممکن است زمانی رخ می‌دهد که شکاف در قسمت فوقانی استخوان ران ایجاد شود. این شکستگی می‌تواند در قسمت‌ّهای مختلفی از مفصل ران اتفاق بیفتد که عبارتند از:

– شکستگی گردن استخوان ران

این شکستگی در حدود  ۵ سانتی استخوان ران و جایی که سر استخوان به حفره متصل می‌شود، رخ می‌دهد. گردن استخوان ران می‌تواند جریان خون را به توپ ران متوقف کند.

– شکستگی درون کپسولی

این نوع شکستگی، توپ و حفره‌ی مفصل ران شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به پارگی عروق خونی می‌شود که خون را به سمت توپ مفصل می‌برند.

مطلب مرتبط: حبوبات و بنشن‌های حاوی کلـسیم

– شکستگی اینترتروکانتریک

این شکستگی کمی دورتر از مفصل رخ می‌دهد به طوری که جریان خون بر استخوان ران شما تاثیر نمی‌گذارد.

این نوع شکستگی یک مشکل جدی است، زیرا بر جریان خون شما تأثیر می‌گذارد و در نتیجه شما باید در اسرع وقت به دنبال درمان پزشکی باشید. برای درمان این نوع شکستگی، در اغلب موارد به عمل جراحی برای ترمیم یا جایگزینی مفصل ران نیاز دارید. هنگامی که جایگزینی استخوان ران برای‌تان انجام شود، به این معنی است که جراح بخش آسیب‌دیده‌ی استخوان را در بدن شما برمی‌دارد و آن را با مفصل مصنوعی در محل مناسب خود جایگزین می‌کند. علاوه بر این، خیلی زود پس از عمل جراحی، نیاز به درمان فیزیوتراپی دارید تا روند بهبودی مفصل ران‌تان تسریع شود.

۴. کوتاه شدن قد

یکی دیگر از علائم پوکی استخوان که نشان می‌دهد شما در معرض پوکی استخوان هستید، کوتاه شدن قد است. همان‌طور که قبلا ذکر شد، در اکثر موارد، شما نمی‌توانید متوجه شوید که پوکی استخوان دارید. بنابراین، زمانی که متوجه شوید که ارتفاع بدن شما به طور ناگهانی بدون هیچ دلیلی کاهش یافته‌است و بسیار غیر عادی است، این احتمال وجود دارد که به پوکی استخوان مبتلا شده باشید.

پوکی استخوان می‌تواند با کوتاه شدن قد ارتباط داشته باشد زیرا پوکی استخوان می‌تواند به ستون فقرات شما حمله کند. در اغلب موارد، پوکی استخوان می‌تواند سبب افت ستون فقرات شود و به این ترتیب بخشی از قد شما کاهش می‌یابد. بنابراین، به احتمال زیاد مبتلا به پوکی استخوان هستید، اگر که احساس کردید که طول قدتان به طور منظم کوتاه می‌شود و همراه با آن علائم زیرا نیز تجربه می‌کنید:

– تجربه‌ی مکرر بی‌حسی و گزگز در برخی از نواحی بدن‌تان.
– بروز مشکل در راه‌ رفتن‌تان
– بی‌اختیاری ادرار

در این صورت باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا بتواند آزمایش‌هایی مانند اشعه‌ی ایکس یا سی‌تی اسکن را برای تشخیص این‌که آیا پوکی استخوان دارید یا خیر، انجام دهد.

وقتی که شما از کوتاه شدن قد به دلیل خمیدگی ستون فقرات ناشی از پوکی استخوان رنج می‌برید، راهی برای درمان این مشکل وجود دارد:

– فیزیوتراپی برای تقویت عضلات اصلی و عضلات حمایت‌کننده‌ی نخاع.
– مکمل کلسیم را برای حفظ قدرت استخوان و حفظ تراکم استخوان مصرف کنید.
– مصرف بعضی از داروها برای القاء تشكیل استخوان جدید.
– انجام عمل جراحی برای بازگرداندن ارتفاع مهره‌ها و قرار دادن سیمان استخوانی به طوری که در آینده، مهره‌های شما دوباره افت نخواهد کرد.

علائم پوکی استخوان ۵: درد در قسمت پایین کمر

نکته‌ی دیگری که می‌تواند علائم پوکی استخوان یا استئوپروز درد کمر است. این اختلال معمولا بین افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله اتفاق می‌افتد و به دلیل پیری درون بدن و همچنین پوکی استخوان است زیرا پوکی استخوان می‌تواند سبب شود که تراکم استخوان‌تان به طور ناگهان کاهش بیابد.

بنابراین، هر زمان که در قسمت پایین کمرتان احساس درد داشتید، باید با مصرف دارو در منزل، عدم انجام فعالیت جسمانی بیش از حد و استفاده از چند تکه یخ در منطقه‌ی درد در کمرتان به درمان آن بپردازید. همچنین می‌توانید از دارو برای از بین بردن درد استفاده کنید داروهایی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن. اما هنگامی که احساس می‌کنید که عصب‌ها گزگز می‌کنند و احساس ضعف عضلانی دارید، ممکن است لازم باشد به دنبال درمان پزشکی در بیمارستان باشید، زیرا اگر این مشکل جدی‌تر شود، شاید لازم باشد که عمل جراحی انجام بدهید.

مطلب مرتبط:۳ خوراکی که باعث پوکی استخوان در بدن هستند

۶. درد گردن

مشکل دیگری که می‌تواند علائم پوکی استخوان باشد درد گردن است. گردن شما اساسا از مهره، عضلات و رباط‌ها ساخته شده‌است و همچنین استخوان‌های گردن شما واقعا برای حمایت از سرتان ضروری هستند و همچنین به حرکت سر کمک می‌کنند. در زمان رخ دادن پوكي استخوان، استخوان‌ها و عضلات اطراف گردن ضعيف مي‌شوند، زيرا پوكي استخوان مي‌تواند باعث كاهش تراکم استخوان‌ها شود.

در حالی که شاید اغلب موارد درد گردن یک اختلال جدی نباشد، اما شما باید آن را جدی بگیرید زیرا ممکن است درد گردن ناشی از پوکی استخوان باشد. شما باید درمان‌های زیر را در خانه امتحان کنید:

– تکه‌های یخ را در ناحیه‌ی دردناک گردن‌تان قرار دهید زیرا ممکن است درد را از بین ببرد.
– تعداد دفعات فعالیت‌های بدنی‌تان را که حرکت گردن را نیز شامل می‌شوند، کاهش بدهید.
– همیشه گردن خود را با کمی کشش در سرتان تمرین بدهید.
– گردن را به صورت ملایم ماساژ بدهید.

اما اگر درد گردن بعد از گذشت چند هفته هنوز هم به قوه‌ی خود باقی است، باید به دنبال درمان پزشکی باشید زیرا احتمال دارد که آنتی‌بیوتیک و سایر درمان‌های پزشکی توسط پزشک‌تان تجویز شود. هرچند نادر اما این احتمال وجود دارد که عمل جراحی انجام بدهید.

۷. کیفوز (گوژپشتی)

کیفوز یا گوژپشتی یکی دیگر از علائم پوکی استخوان یا استئوپروز است. کیفوز معمولا هنگامی رخ می‌دهد که منحنی در ستون فقرات شما در قسمت بالایی کمر بزرگ‌تر از حد نرمال است. اگر چه در واقع ستون فقرات‌تان منحنی طبیعی در گردن، قسمت بالای کمر و پایین کمر برای حمایت از وزن سر شما دارد، اما زمانی که قوس ستون فقرات در قسمت بالایی کمر بیش از حد معمول است، دچار کیفوز شده‌اید.

این کیفوز ممکن است در افراد در هر سنی که هستند رخ بدهد، اما معمولا بیش‌تر ناشی است از حالت بد قرار گرفتن بدن تا پوکی استخوان. بنابراین، این علامت زمانی نشانه‌ی پوکی استخوان است که شما علاوه بر آن دشواری در تنفس، درد در ناحیه‌ی کمر و خستگی بیش از حد را نیز تجربه کنید. هنگامی که کیفوز دارید، باید هر چه سریع‌تر به دنبال درمان پزشکی باشید زیرا هر چه زمان بگذرد اوضاع آن بدتر می‌شود.

به هر روی کیفوز را می‌توان با روش‌های مختلف درمان کرد. اما، از آن‌جایی که علت کیفوز، ساختار ضعیف است، در این‌جا درمان رایج آن را می‌بینید:

– فیزیوتراپی برای ایجاد قدرت در عضله‌ی اصلی و عضلات کمر.
– انجام یوگا برای ایجاد قدرت، انعطاف‌پذیری و کشسانی در اطراف عضله‌تان.
– دریافت درمان کایروپراکتیک برای اصلاح ستون فقرات.
– انجام عمل جراحی در صورت وجود کیفوز شدید.

مطلب مرتبط این سم استخوان های‌تان را تخریب می‌کند، ولی آن را با اشتها می‌نوشید‌ ( تقریبا هر روز )

علائم پوکی استخوان ۸: همراهی طولانی‌مدت علائم یائسگی

علامت دیگری که می‌تواند نشانه‌ای از پوکی استخوان باشد همراهی طولانی مدت علائم یائسگی است. بنابراین، سوال این است که چرا طولانی مدت بودن بروز علائم یائسگی باعث پوکی استخوان می‌شود؟ زیرا در صورت بروز این مشکل شما از پایین آمدن مداوم سطح استروژن رنج می‌برید. در حقیقت، سطوح پایدار استروژن، جنبه‌ی بسیار مهمی در حفظ ریتم بازسازی استخوان است.

کاهش میزان استروژن واقعا خطرناک خواهد بود زیرا این اتفاق سطح بسیاری از مواد شیمیایی را که عملکردشان حفظ تعادل تولید استخوان است، تغییر خواهد داد. به علت عدم تعادل در تولید استخوان، استئوکلاست‌ها با کاهش سطوح استروژن فعال‌تر می‌شوند، به این معنی که استخوان‌ها شکننده‌‌تر می‌شوند و می‌توانند به راحتی تراکم خود را از دست بدهند.

چگونه از بروز پوکی استخوان جلوگیری کنید

به این ترتیب، پس از شناخت علائم پوکی استخوان ، ممکن است در این فکر باشید که چگونه از خودتان در برابر این بیماری خاموش محافظت کنید. خوب، در حالی که از بروز پوکی استخوان ناشی از بالا رفتن سن نمی‌توانید جلوگیری کنید، اما قطعا می‌توانید موارد قید شده در ادامه‌ی مطلب را رعایت کنید:

مطلب مرتط: ۱۹ مهمترین علائم، علل و درمان راشیتیسم یا نرمی استخوان را بدانید

۱ مصرف کلسیم و ویتامین D را افزایش دهید

اولین چیزی که باید برای محافظت از خودتان در برابر پوکی استخوان انجام دهید مصرف مواد غذایی دارای مقدار کافی کلسیم و ویتامین D است. اطمینان حاصل کنید که مقدار کافی کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی‌ روزمره‌تان وجود دارد. کلسیم برای تقویت استخوان‌ها و حفظ سلامت استخوان‌ها مفید است، در حالی که ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند.

سؤال بعدی این است که کدام مواد غذایی حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند؟ در این‌جا انواع مواد غذایی را می‌بینید که می‌توانید برای دریافت میزان کافی کلسیم مصرف کنید:

– محصولات لبنی مانند پنیر، شیر، و همچنین ماست.
– سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، بامیه، کولارد سبز، کلم کالی و شلغم.
– غذاهای غنی شده مانند غذاهایی که معمولا حاوی کلسیم و ویتامین D هستند مانند غلات صبحانه، نان‌ها یا آبمیوه‌ها.

۲. سیگار نکشید،‌ الکل ننوشید

وقتی می‌خواهید از بدن‌تان در برابر پوکی استخوان محافظت کنید، باید عادت‌های درست خود را حفظ کنید. نوشیدن الکل و سیگار کشیدن احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهند. بنابراین این دو ماده‌ی مضر را از برنامه‌ی زندگی‌تان حذف کنید.

در صورتی که سیگاری هستید، باید کارهایی را انجام دهید که باعث می‌شوند از شر این عادت خلاص شوید زیرا مطالعات زیادی قبلا ثابت کرده‌اند که سیگار کشیدن باعث افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان می‌شود. طبق آکادمی آمریکایی جراحان ارتوپدی، بزرگسالانی که به کشیدن سیگار عادت دارند، ۳۰ تا ۴۰ درصد بیش‌تر در معرض توسعه‌ی پوکی استخوان در دوره‌ی سالخوردگی قرار دارند.

۳. استخوان‌های خود را هر روز ورزش بدهید

نکته‌ی بعدی که باید انجام دهید تا از بدن‌تان در برابر پوکی استخوان محافظت کنید، انجام تمرینات ورزشی به طور منظم و داشتن فعالیت‌های جسمانی مختلف است، زیرا استخوان‌های ‌ما نیاز به مقاومت دارند تا به طور مطلوبی رشد کنند. بنابراین، داشتن فعالیت‌های مختلف جسمانی مانند تناسب اندام و انجام تمرینات با وزنه، برای رشد استخوان‌ها بسیار مفید خواهد بود.

به این ترتیب،‌ حالا شما در رابطه با تمام چیزهایی که باید درباره‌ی پوکی استخوان بدانید،‌ اطلاعاتی دارید. گرچه ما نمی‌توانیم از پوکی استخوان ناشی از بالا رفتن سن جلوگیری کنیم، اما می‌توانیم با انواع مختلف عادات درست و مناسب از خودمان در برابر این اختلال محافظت کنیم. به یاد داشته باشید که غذاهای حاوی مقادیر بالایی از کلسیم و ویتامین D را مصرف کنید و همچنین همیشه یادتان باشد که ورزش کنید. سالم و تندرست باشید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: drhealthbenefits

۸ مهمترین علائم پوکی استخوان یا استئوپروز در زنان و مردان

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی