کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

نشانه های میگرن: ۱۸ مهم ترین علائم میگرن که نمی دانستید

دانستن نشانه های میگرن می تواند برای هر فردی که در این دنیای شلوغ و پرترافیک و پراسترس امروزی زندگی می کند مفید باشد. افراد بسیاری در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند. حدود ۳۰ میلیون از نفر جمعیت ایالات متحده دچار میگرن هستند، و زنان سه برابر بیش از مردان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.در این نوشتار با مهم ترین علائم میگرن آشنا خواهید شد.

نشانه های میگرن

میگرن ها، سردردهای ضربان داری هستند که غالبا در یک طرف سر ایجاد می‌شوند. فعالیت بدنی ممکن است شدت این درد را افزایش دهد، ولی علائم این بیماری از فردی به فرد دیگر، و از یک حمله‌ی سردرد به حمله‌ای دیگر متفاوت است.

دکتر انی کالهون، پزشک، شریک و یکی از بنیان‌گذاران موسسه‌ی سردرد کارولینا در چپل هیل می‌گوید: “‌سعی می‌کنیم همه‌ی سردردهای بیماران میگرنی را به عنوان سردردهایی که به صورت بالقوه می‌توانند میگرنی باشند، درمان کنیم.‌”

در ادامه، ۱۸ راه را برای‌تان معرفی می‌کنیم که از طریق آنها می‌توانید نشانه های میگرن را بشناسید و تشخیص دهید آیا مبتلا به میگرن هستید یا خیر.

۱. هاله های نورانی ابتدایی ترین علائم میگرن هستند.

برخی مبتلایان به میگرن هاله‌های نورانی می‌بینند.

بیش‌تر این هاله‌ها به صورت دیداری تجربه می‌شوند؛ مانند نورها، نقطه‌ها، یا خطوط چشمک‌زن. دکتر کالهون می‌گوید: “‌ممکن است چیزی شبیه رعد و برق ببینید… که پر از خطوط متقاطع است، و ممکن است در یک جهت منحنی حرکت کنند.‌”

به گفته‌ی دکتر کالهون، معمولا هاله‌های نور بین پنج تا یک ساعت طول می‌کشند، و پس از حدود ۶۰ دقیقه بعد از آن، بیمار دچار سردرد می‌شود.

برخی بیماران بدون دچار شدن به سردردهای میگرنی، یا بدون هیچ‌گونه سردردی ممکن است دیدن هاله‌های نور را تجربه کنند.

مطلب مرتبط: درمان خانگی میگرن با این شربت جادویی

۲. افسردگی، زودرنجی، یا هیجان

تغییرات خلق‌وخو نیز می‌تواند از نشانه های میگرن باشد.

دکتر کالهون می‌گوید: “‌برخی بیماران بدون دلیل دچار افسردگی شدید یا احساس غم و دلتنگی ناگهانی می‌شوند. برخی دیگر نیز به شدت احساس هیجان می‌کنند.‌” طبق گزارش‌های اخیر پژوهشگران هلندی، ممکن است میان افسردگی و میگرن، به ویژه میگرن‌های همراه با هاله‌ی نورانی، ارتباط ژنتیکی وجود داشته باشد.

طبق اطلاعات ارائه ‌شده در نشست سالانه‌ی انجمن عصب‌شناسی امریکا در ۲۰۱۰، افسردگی متوسط یا شدید خطر تبدیل میگرن‌های موقتی را به میگرن‌های مزمن افزایش می‌دهد.

۳. کمبود خواب آرام و راحت هم می تواند از علائم میگرن باشد

بیدار شدن با احساس خستگی یا دشواری در خوابیدن از مشکلات رایج آدم‌هایی است که به میگرن مبتلا هستند.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند میان ناتوانی در داشتن خواب کامل و راحت، و شدت و بسامد میگرن‌ها ارتباط وجود دارد.

وقتی حملات میگرنی رخ می‌دهند، خواب کامل و راحت شبانه دچار اختلال می‌شود. دکتر ادموند مسینا، پزشک و مدیر کلینیک سردرد میشیگان، در لنسینگ شرقی می‌گوید: “بسیاری از آدم‌ها تحت تاثیر و در نتیجه‌ی میگرن، دچار بی‌خوابی می‌شوند.‌” این ناتوانی در خوابیدن می‌تواند باعث شروع یک چرخه‌ی معیوب شود؛ زیرا پژوهش‌ها نشان می‌دهند کمبود خواب نیز می‌تواند باعث تحریک میگرن شود.

مطلب مرتبط : درمان میگرن: ۴۵ درمان خانگی سردرد میگرنی که حتما باید بدانید

۴. گرفتگی بینی و آب‌ریزش چشم

به گفته‌ی دکتر مسینا، برخی آدم‌هایی که از میگرن رنج می‌برند دارای علائم سینوسی نظیر گرفتگی بینی، ترشحات شفاف بینی، افتادگی پلک، یا اشک هستند.

بر اساس یافته‌های یک پژوهش بزرگ، ۹۰ درصد آدم‌هایی که از سردردهای سینوسی شکایت می‌کنند، دچار میگرن هستند. (این پژوهش با بودجه‌ی شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین، شرکت تولیدکننده‌ی داروهای ضد میگرن انجام شده است.)

۵. ولعِ خوردن ‌

پیش از روی دادن یک حمله‌ی میگرنی، برخی آدم‌ها به ولع خوردن برخی خوراکی‌های خاص دچار می‌شوند.

دکتر مسینا می‌گوید: “‌شکلات از خوراکی‌های رایجی است که این‌گونه بیمارها معمولا هوس می‌کنند‌.‌”

۶. درد ضربان‌دار در یک یا هر دو سوی سر

درد ضربان‌دار از برجسته ترین علائم میگرن ها است. این‌گونه دردها غالبا در یک طرف سر احساس می‌شوند.

طبق یافته‌های یک نظرسنجی آنلاین که توسط موسسه‌ی ملی سردرد امریکا بر روی بیماران میگرنی به‌عمل آمد، ۵۰ درصد از این افراد “‌همیشه‌” درد ضربان‌دار را در یک سمت سر خود احساس می‌کنند، در حالی که ۳۴ درصد از آنها گفتند این علائم “مکررا” به سراغ‌شان می‌آیند.

۷. چشم درد

دردهای میگرنی معمولا پشت چشم‌ها پنهان می‌شوند.

به گفته‌ی دکتر مسینا، معمولا آدم‌ها این دردها را ناشی از خستگی چشم می‌دانند، و بسیاری از آنها به سراغ چشم پزشک می‌روند، ولی این کار هرگز نمی‌تواند سردردهای‌شان را برطرف کند.

مطلب مرتبط: ۸ خوراکی که ممکن است باعث تحریک میگرن شوند

۸. گردن درد

دکتر مسینا می‌گوید: “بسیاری از آدم‌ها از این مسئله شکایت دارند و می‌گویند ‘احساس گرفتگی در گردن می‌کنم و سپس دچار سردرد می‌شوم.’ بسیار خوب، شاید این حالت مراحل اولیه‌ی ابتلا به میگرن باشد. یا گاهی اوقات این بیماران بعد از حمله‌ی میگرنی علائم گردن‌درد یا دردهای ضربان‌دار را در پشت گردن‌شان احساس می‌کنند.‌”

موسسه‌ی ملی سردرد امریکا در یک نظرسنجی دریافت ۳۸ درصد بیماران میگرنی “‌همیشه‌” دارای گردن‌درد هستند و ۳۱ درصد از آنها “‌مکررا‌” در طول سردردهای میگرنی دچار گردن‌درد می‌شوند. (این موسسه از جانب گلاکسواسمیت‌کلاین، شرکت تولیدکننده‌ی داروهای ضد میگرن حمایت می‌شود.)

۹. تکرر ادرار

اگر اخیرا برای دفع ادرار، زیاد به دستشویی می‌روید، ممکن است میگرن در راه باشد.

تکرر ادرار یکی از علائم فراوانی است که مبتلایان دقیقا پیش از آغاز میگرن آن را تجربه می‌کنند. این علائم هشداردهنده را مرحله‌ی پیش‌درآمد میگرن نیز می‌گویند، که ممکن است به اندازه‌ی یک ساعت یا بیش از دو روز مانده به شروع سردرد از راه برسند.

۱۰. خمیازه

خمیازه‌های زیاد یکی دیگر از علائمی است که نشان می‌دهند خطر میگرن در راه است.

برخلاف خمیازه‌های معمولی که صرفا بر اثر خستگی ایجاد می‌شوند، این‌گونه خمیازه‌ها ممکن است بیش‌ از حد و هر چند دقیقه یک بار روی دهند.

بر اساس یک پژوهش در مجله‌ی سفالژیا در ۲۰۰۶، حدود ۳۶ درصد از مبتلایان به میگرن گزارش دادند خمیازه یکی از قریب‌الوقوع ترین علائم میگرن در آنها است.

مطلب مرتبط: میگرن مزمن:۱۱ خطر میگرن مزمن برای سلامتی‌

۱۱. بی حسی یا سوزن سوزن شدن

برخی مبتلایان به میگرن از مشکلات حسی نیز رنج می‌برند.

آن‌ها ممکن است به صورت موقتی، معمولا در یک سمت از بدن، دچار بی‌حسی یا احساس سوزن‌سوزن شدن شوند، که این احساس از نوک انگشتان حرکت می‌کند و پس از رسیدن به بازوها به سمت صورت می‌رود.

۱۲. تهوع و استفراغ

اطلاعات گردآوری شده از مطالعه‌ی شماره‌ی ۲ درباره‌ی میگرن در امریکا‌ – یک نظرسنجی که روی بیش از ۳۷۰۰ فرد مبتلا به میگرن به‌عمل آمد – نشان داد ۷۳ درصد از مبتلایان دچار تهوع و ۲۹ درصدشان دچار استفراغ می‌شوند. (این مطالعه با بودجه‌ی یک شرکت تولیدکننده‌ی دارو انجام شد.)

طبق تحلیل‌های پژوهشی اخیر موسسه‌ی ملی سردرد امریکا در زمینه‌ی شیوع و پیشگیری از میگرن، آدم‌هایی که مکررا دچار تهوع ناشی از میگرن می‌شوند، نسبت به مبتلایانی که دچار تهوع نمی‌شوند یا کم‌تر دچار آن می‌شوند، سردردهای شدید‌تری را تجربه می‌کنند و فرآیند درمان دارویی‌شان سخت‌تر است.

۱۳. نور، صدا، یا بو دردشان را تحریک یا وخیم می‌کند

درگیر و دار یک حمله‌ی میگرنی، فرد مبتلا دنبال پناهگاهی می‌شود که ساکت و تاریک باشد. نور زیاد و سر و صداهای بلند می‌توانند باعث تحریک میگرن شوند یا آن را شدیدتر کنند. برخی بوهای خاص نیز می‌توانند تاثیر مشابه‌ای داشته باشند.

دکتر کالهون می‌گوید: “‌اگر به میگرن مبتلا شده باشید، به نظرتان برخی بوها شدیدتر می‌شوند و می‌توانند سردرد میگرنی‌تان را وخیم‌تر کنند. ولی هم‌چنین یک بوی خاص می‌تواند میگرن را در فردی تحریک کند که پیش از آن مشکلی با آن بود نداشته است.‌”

۱۴. فعالیت سردرد را تحریک یا وخیم می‌کند

فعالیت‌های روزانه نظیر پیاده‌روی یا بالا رفتن از پله می‌تواند درد میگرن را وخیم کند.

برخی میگرن‌ها بر اثر ورزش کردن (دویدن، وزنه‌برداری) یا تقلا (فعالیت جنسی) تحریک می‌شوند. آن دسته از افرادی که سردردهای‌شان بر اثر تقلا کردن تحریک می‌شود باید تحت آزمایش‌های دقیقی قرار بگیرند تا علل اساسی آن شناسایی شوند؛ به عنوان مثال، آنوریسم مغزی می‌تواند یکی از عوامل این قبیل سردردها باشد.

۱۵. اختلال در تکلم

نمی‌توانید کلمات را درست ادا کنید؟ دشواری گفتاری ممکن است یکی دیگر از نشانه های میگرن باشد.

دکتر مسینا می‌گوید: “‌بسیاری از مبتلایان به میگرن احساس می‌کنند دائما حرف‌های بی‌معنی و احمقانه می‌زنند. این توصیف مشترک و رایج بیش‌تر بیماران است.‌” اگر به تازگی دچار اختلال در تکلم شده‌اید، پیش از هر چیز نزد پزشک بروید و مطمئن شوید گرفتار مشکلات جدی‌ و خطرناک‌تری نظیر سکته‌ی مغزی نشده‌اید.

۱۶. ضعف در یک سمت بدن

شل و ضعیف شدن بازوها می‌تواند یکی دیگر از نشانه های میگرن باشد.

برخی مبتلایان پیش از آغاز یک حمله‌ی میگرنی احساس می‌کنند ماهیچه‌های یک سمت از بدن‌شان ضعیف شده است. البته این اتفاق می‌تواند نشانه‌ی سکته‌ی مغزی نیز باشد، از این رو برای شناسایی عوامل دیگر آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط:‌ ۱۱ خطر میگرن برای سلامتی‌

۱۷. سرگیجه یا دوبینی

یک نوع میگرن که میگرن نوع بازیلار نام دارد می‌تواند باعث سرگیجه، دوبینی یا از دست دادن بینایی شود.

برخی مبتلایان به میگرن ممکن است مشکلات تعادلی نیز داشته باشند. دکتر کالهون به همراه همکاران‌اش در آخرین پژوهش‌های‌اش دریافت میان شدت میگرن و سرگیجه ارتباط وجود دارد. هر چه میگرن قوی‌تر باشد، احتمال ابتلای بیمار به چنین علائمی بیش‌تر می‌شود.

وی می‌گوید: “‌همین که متوجه شدیم سرگیجه و دوبینی جزئی از میگرن است، نتیجه‌ی خوبی کسب کرده‌ایم. سرگیجه از علائم میگرن است.‌”

۱۸. درد خماری

بعد از آن‌که میگرن فرو بنشیند، فرد مبتلا به شدت احساس خستگی و کوفتگی می‌کند.

به تازگی طی یک مطالعه که در آن پژوهشگران از بیماران میگرنی مصاحبه به‌عمل آوردند، معلوم شد این بیماران عموما پس از حمله‌های میگرنی علائمی نظیر خستگی شدید، اختلال در تمرکز، ضعف، سرگیجه، گیجی، و کمبود انرژی را تجربه می‌کنند.

دکتر مسینا می‌گوید: “‌این حالت می‌تواند به شدت فرسایشی باشد.‌”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ امیررضا مصطفایی

منبع: هلث

نویسنده: کارن پالاریتو

نشانه های میگرن: ۱۸ مهم ترین علائم میگرن که نمی دانستید


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی